dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 14 z 14
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie Jak zrobić szlaban (na pilota)

    Hej wam...
    Mam pytanie czy ktoś ma pomysł jak tanio zrobić szlaban. Na nasz podworko wjezdzaja ciagle jakies samochody do pobliskich sklepow i razem z sasiadami zastanawiamy sie co z tym zrobic. Robienie bramy to chyba drozsza sprawa, a nie jest potrzebna. Wystarczy maly szlabanik.

    Chodzi o to zeby ramie mialo dlugosc 2-3m. Sterowanie na pilota. zasilanie najlepiej 24v.

    Ramie musi być lekkie, np rura pcv..

    Siłownik myślałem że może wymontować na złomie z jakiegoś starego ikarusa - siłownik od wycieraczek. Do tego jakieś przełożenie trzeba było wykombinować i przeciwwagę do rurki.

    Zostaje problem sterowania, jakas centralka i kilka pilotów..

    co wy na to? licze na konstruktywną krytykę.
    Xiff..

  2. #2

    Domyślnie

    licze na konstruktywną krytykę.
    No jakże można być tak nieżyczliwym dla innych
    Nie piszesz, jaki jest stan prawny związany z własnością terenu, na którym znajduje się podwórko. Może wystarczyłby znak "zakaz wjazdu" z tabliczką nie dotyczy mieskzańców posesji takiej a takiej - bardzoc zęsto spotykane rozwiązanie. pamiętaj, że szlaban może utrudnić dostęp dla służb ratunkowych.
    Skoro upilnowaliście, że często wjeżdżają można się np zastanowić jakby tu pobierać oplaty i z nich finansować dajmy na to jakieś remonty. Możliwości jest naprawdę sporo.

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał witsing
    Może wystarczyłby znak "zakaz wjazdu" z tabliczką nie dotyczy mieskzańców posesji takiej a takiej - bardzoc zęsto spotykane rozwiązanie
    Taki znak nie ma mocy prawnej na drodze niepublicznej. Czyli nawet jeśli wezwą straż miejską to ta nie usunie samochodu. Na terenie prywatnym można umieścić znak "strefa zamieszkania" gdzie parkowanie jest możliwe tylko w wyznaczonych miejscach. Ale pytającemu pewnie nie chodzi o to by codziennie wzywać po kilkanaście razy straż miejską, obserwować jak zakładają blokadę na koło i ... dalej nie mieć miejsca na własnym podwórku.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie

    nie wiem czy zauwazyles, ale chodzi mi o problemy konstrukcyjne a nie prawne Podejrzewam ze jak dostalismy pozwolenie na zrobienie bramy, to tym bardziej nie bedzie ploblemu zrobic szlaban.

    Znak zakazu wjazdu juz jest, ale jak sie juz dowiedzialem nikt nic nie moze nikomu zrobic jezeli nie jest mieszkancem a wjedzie na teren podworka. Ani policja ani straz miejska nic z tym nie moze zrobic. Wszyscy o tym wiedza wiec i tak wjezdzaja...

    A wracajac do konstrukcji. Nie chce zeby to bylo cos ciezkiego, z kolczatka itp jak wjazd do ambasady amerykanskiej. Chodz tylko o to zeby komus nie chcialo sie wjezdzac jak zobaczy szlaban.

    Co do sluzb ratunkowych, to tez sie nad tym zastanawialem. Wszedzie widzialem szlabany zamykane na sztywno. Czyli ramie jest przymocowane do siłownika/przekładni i nie ma mozliwosci otworzyc go bez pradu lub pilota.
    Mozna to zrobic troszke inaczej. Np. wspomniany wczesniej silnik od wycieraczek z TIR'a z rolką na końcu. Na rolce nawija sie linka stalowa która podnosi ramię szlabanu. Dzięki temu w przypadku awarii, braku prądu, lub pilota można szlaban otworzyć ręcznie.
    Oczywiście zaraz ktoś mi odpowie ze do d... taki szlaban bo beda otwierać sami i wjezdzac, ale do tego już inny temat...
    Xiff..

  5. #5

    Domyślnie

    No rzeczywiście skoro znak nie ma mocy prawnej to nie bardzo byłby sens go stawiać. Jednak takie znaki funkcjonują, a ja myślałem raczej o ustawieniu go nie na posesji prywatnej, tylko jeszcze w miejscu publicznym, a wtedy myśllę, że jego obowiązywanie to już inna bajka. Co do pilnowania - osąd wydałem na podsawie własnych sąsiadów gdzie solidaryzm jest naprawdę ogromny i każdy oprócz swojego dogląda także cudzego. Wzywanie straży miejskiej nie jest każdorazowo konieczne, wystarczy udokumentować obecność intruza (aparat, kamera) i potem dostarczyć im z żądaniem wszczęcia postępowania mandatowego. Po kilku razach parkowanie powinno się skończyć.
    Po prostu chodzi mi o rozwiązania najprostrze.

  6. #6
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie

    posesja nalezy do miasta, bo jest to podworko kamienicy. z drugiej strony to miasto postawiło znak zakazu wjazdu z wyłączeniem mieszkaców, z trzeciej strony to miasto nie może egzekwować tego znaku bo takie jest prawo że nie mają podstawy żeby zakazać wjazdu a tym bardziej karać.

    troche paradoks, ale najbardziej uciazliwy dla mieszkancow, bo pod naszymi oknami ciagle ktos wjezdza i wyjezdza, jest zadyma jakby parking byl pod marketem. Po za tym czest nie ma miejsca dla tych ktorzy tu mieszzkaja.
    Xiff..

  7. #7

    Domyślnie

    Jeżeli posesja należy do miasta to nie możecie ot tak sobie postawić szlabanu. Czekają was w takim przypadku zawiłe procedury burokratyczne.
    Myślę, że pozostają jedynie oznakowane koperty do parkowania.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xiff
    Co do sluzb ratunkowych, to tez sie nad tym zastanawialem. Wszedzie widzialem szlabany zamykane na sztywno. Czyli ramie jest przymocowane do siłownika/przekładni i nie ma mozliwosci otworzyc go bez pradu lub pilota.
    Dobrym rozwiązaniem które widziałem jest poziome łamanie szlabanu na zawiasie ze sprężyną. Czyli straż czy karetka może spokojnie "przejechać" przez szlaban.

  9. #9
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Xiff
    Zarejestrowany
    Mar 2007
    Skąd
    Königshütte
    Posty
    437

    Domyślnie

    witsing... co cie boli moje pozwolenie... jak mozna brame zamknac to i ze szlabanem nie bedzie problemu. grrrr... zajmij sie technicznymi aspektami a nie mnie zagadujesz....

    william... dobry pomysl, tyle ze balbym sie stabilności tej całej konstrukcji, poza tym chcialbym zeby ramie bylo jak najlzejsze... mysle ze linka sprawdzalaby sie tutaj lepiej, bo zawsze bedzie mozna go recznie podniesc do gory...
    Xiff..

  10. #10

    Domyślnie

    witsing... co cie boli moje pozwolenie... jak mozna brame zamknac to i ze szlabanem nie bedzie problemu. grrrr... zajmij sie technicznymi aspektami a nie mnie zagadujesz....
    chciałem dobrze. w takim razie idź i pogratuluj urzędnikom dobrego samopoczucia.
    Co do zagadywania skoro uparłeś się na linkę i silnik to ja też nie widzę powodu do zaśmiecania forum pytaniem o rodzaj przekładni, która powinna być znana z lekcji fizyki średnio rozgarniętemu absolwentowi podstawówki.
    Najlepszego.

  11. #11

    Domyślnie

    Kazdy fabryczny szlaban ma mozliwosc odblokowania go za pomoca tradycyjnego klucza (na wypadek braku pradu lub awarii) ale watpie zeby wszystkie sluzby mialy jakis klucz-wytrych otwierajacy wszystko w okolicy

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie

    Zawsze byłem wrogiem rządzenia się na nie swojej ziemii, ale to poza tematem.
    Jeśli te samochody zaopatrują istniejące tam sklepy to na pewno załątwią sobie zgodę na wjazd u właściciela terenu (w końcu płacą mu podatki za jego użytkowanie).
    Jeśli ten wjazd ma być używany przez przynajmniej kilku użytkowników to lepiej posatwić na rozwiązania sprawdzone i produkowane w tym celu.Rozwiązania "pana Józia" dobre są na poczatku, a przy intensywnym użytkowaniu stworzą wielu problemów.
    jeśli idzie o sam szlaban to sprawa prosta. Słupek, 3 deski poskręcane i tulejka z trzpieniem jako przegub.
    Do tego napęd, radio i tyle piliotów ilu użytkowników.

  13. #13

    Domyślnie

    Kiedyś robiliśmy wycenę takiego systemu- szlaban połączony z wysuwana kolczatką, 5 pilotów, domofon dla 5 domów ( okazał się niezbędny- jak ktoś do Ciebie przyjedzie, to musi Ci jakoś o tym powiedzieć- nie zawsze ma do Ciebie telefon np. dostawca pizzy, facet od gazomierzy itp... Koszt na gotowo wyszedł 30- 38 tyś ( w cenę wchodziło zrobienie fundamentów, dociągnięcie 250 kabla zasilania, skrzynka z licznikiem, zrobienie fundamentu pod kolczatkę ( asfalt był nierówny i nie można było jej oprzeć o istniejące podłoże).

    W zasadzie lepiej kupić gotowca, bowiem samodzielne budowanie trwa, nie każdemu się podoba, a trwałość ( kilkadziesiąt cykli otwórz/zamknij dziennie ) musi być duża. W zasadzie mogliśmy zbudować coś własnego, ale "estetyka projektu nie zyskała aprobaty". Zreszta używana barierka to koszt 1,5 tysiąca złotych.

  14. #14
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    andrzej62

    Zarejestrowany
    Apr 2022
    Skąd
    Katowice
    Kod pocztowy
    41-705
    Posty
    1

    Domyślnie

    Cytat Napisał Xiff Zobacz post
    Co do sluzb ratunkowych, to tez sie nad tym zastanawialem. Wszedzie widzialem szlabany zamykane na sztywno. Czyli ramie jest przymocowane do siłownika/przekładni i nie ma mozliwosci otworzyc go bez pradu lub pilota.
    Normalnie w szlabanach można zamontować moduł SOS, który wykrywa sygnał służb ratunkowych. I od razu zaznaczam, że to nie działa tak, że sobie podejdziesz z komórką i z youtube puścisz sygnał policji i Ci otworzy. Tylko musisz mieć ten moduł plus pętle indukcyjną tak jak na tej stronie na dole to widać https://www.koralewscy.pl/produkty/s...szlabany-came/ Poza tym nikt tu nie pisze o fotokomórka. A co jeżeli komuś opuści się szlaban na auto i będą duże szkody? Zawsze auto może się cofnąć albo samemu albo po prostu musi wycofać bo np. ktoś zajedzie drogę. Mało tego, trzeba by jakoś podpiąć i podłączyć oświetlenie. Ale to ledówką zwykłą z wiązki da się pociągnąć z castoramy.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony