dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie Cerapur Smart ZSB 14-3C - jak działa pogodówka i w ogóle?

    Witam,

    w jaki sposób regulator pogodowy (tylko i wyłącznie) reguluje temperaturę w domu? Z tego co czytam na FM, do sterowania podłogówką (100%, brak grzejników), poleca się stosowanie reg. pod. np FW200 dla tego kotła.

    W jaki sposób odczytuje on dane o temp. w domu. Rozumiem, że regulator pokojowy mógłby to robić, ale jak robi to pogodówka?

    A może ja czegoś do końca nie wiem. Jak to działa? Jakie rozwiązanie jest najlepsze do sterowania podłogówką gdy nie ma grzejników? Czy kocioł będzie mógł pracować na niskich temperaturach (np. poniżej 35st).

    Zapraszam posiadaczy tego kotła do wymiany doświadczeń, bo noszę się z zamiarem kupna, a chciałbym zebrać jak najwięcej opinii o nim.

    Jak długo trwa nagrzewanie zasobnika 200L przy takim małym kotle od temp 8dt do 40st?

  2. #2

    Domyślnie

    Przyłaczam sie do pytania.
    Kupiłem ten kocioł. Tylko ogrzewanie podłogowe.
    Zastanawiam się nad sterowaniem. Poruszałem juz ten problem na FM.
    Serwisant mówi ze wystarczy sama pokojówka.
    Infolinia Junkerska ze tylko pogodówka.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  3. #3

    Domyślnie

    Mam taki kocioł i pogodówke FW 100 to podam praktycznie jak jest u mnie.
    Dom ogrzewany podłogówką (tylko w kotłowni grzejnik).

    Regulator pogodowy umieszczony na ścianie w salonie ( sciana wschodnia , umieszczony na wysokości 1,5 m od podłogi)
    Czujnik pogodowy umieszczony jest na zewnątrz na połnocnej ścianie domu H -2,5m)
    Regulator pogodowy (FW 100) ma w sobie czujnik temperatury pokojowej( podaje on na wyświetlaczu aktualną temperature pomieszczenia ( a właściwie temperature powietrza )
    Dlatego ważne jest umieszczenie regulatora nie na kotle ale w pokoju np. dziennym
    FW 100 do poprawnego sterowania kotłem uwględnia :
    -temperature zewnętrzną
    -temperature pomieszczenia
    - zadaną temperature pomieszczenia (przez domownika lub zgodnie z programem zadanym przez uzytkownika)
    Dodatkowo FW 100 uwzględnia także szybkośc zmiany temperatury zewnątrznej, zadając kotłowi odpowiednią temp. podgrzania wody w obiegu CO ( zwiększa lub zmniejsza "przewidując " oziebienie lub ocieplenie pogody)

    Dodatkowo w nastawach serwisowych FW 100 ustawia sie w zależności od akumulacyjności domu oraz jego ocieplenia wspłączynnik bezwładności od 100% do 00% (bezwładnośc energetyczna)
    Na stronie Junkersa śą instrukcje regulatorów w PDF -ie do ściągnięcia.
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  4. #4

    Domyślnie

    mariankossy co oprócz kotła, sterownika pogodowego jest potrzebne do kompletnego zestawu?

    Kupię zasobnik - czy do niego muszę dokupić czujkę temperatury i ją jakoś podłączyć do kotła, czy czujka jest w wyposażeniu kotła? Czy jakiś zawór CO/CWU przełączający jest potrzebny czy jest?

    - kocioł
    - sterownik
    - zestaw kominowy

    CO jeszcze? Jeśli jeszcze powiesz co warto w kotłowni zamontować gdy ma się 100% podłogówki to już pełnia szczęścia. A może fotka Twojej kotłowni??

    listek - masz już zaplanowany schemat kotłowni. Interesuje mnie to, bo ja jeszcze przed.

    Co powiecie o zasobniku 200L z dwoma wężownicami do tego kotła plus solar/kominek w późniejszym terminie? Czy nie za duża pojemność, chodzi mi o możliwe wychładzanie. Na razie 2 osoby w domu. A 200L to najmniejsza pojemność z 2 wężownicami.

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał RadziejS
    listek - masz już zaplanowany schemat kotłowni. Interesuje mnie to, bo ja jeszcze przed.
    Jakby to powiedzieć-idziemy na żywioł

    PS. zbiornik mam 120l
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    .
    Ogólnie jestes zadowolony z pieca i sterownika?
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  7. #7

    Domyślnie

    Montaż kotłowni robiła firma.
    Skład:
    -kocioł + FW100(w tym czujnik temp. zewn.),
    -zasobnik 300l z 2 wężownicami ( czujnik temp CWU jest w komplecie) + naczynie przeponowe + zawory, kolanka,zawór bezp, zawór zwrotny, filtr wody CO, itp.,
    -dodatkowa pompa do CWU na cyrkulacje ( kocioł jest już przystosowany do sterowania pompą, wpinasz wtyczkę w kotle i po sprawie),
    -wkład z nierdzewki do komina + kolano koncentryczne ( junkersa)
    - grzejnik 2 płytowy KERMI ( podłączony do zasilania CO przed rozdzielaczami)
    -rura do gazu , dł 0,5 m , zawór gazu, filtr(teraz na propan póżniej gaz ziemny)

    Za całość z montażem 10 800 w tym części za 9000.
    Sterowanie pogodówką ma wszystko co potrzeba ( może tylko obiadu na nim nie ugotujesz )
    Ustawienia grzania CO oraz CWU bardzo rozbudowane :
    6 programów tygodniowych dla CO i chyba z 3 dla CWU ( ja ustawiłem po swojemu dla CO, dla CWU ustawiłem podgrzanie rano i wieczorem po 90 min z temp. 45 st C i odkażanie 1 x na 2 tygodnie ( 75 st. C )

    Z kotłowni i podłogówki jestem bardzo zadowolony pomimo, że ten sezon
    " jechałem " na propanie
    ( poszło 25 butli 30 kg od 2 list. do 3 kwietnia)
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  8. #8

    Domyślnie

    mariankossy - masz prawie dokładnie tak jak chciałbym mieć ja.

    Jakiej firmy masz zasobnik i czy się sprawdza.

    Wydaje mi się, że niezła ta cena za kotłownię... Też byłbym z takiej zadowolony

  9. #9

    Domyślnie

    Galmet 300 l ( w skaju) z 2 wężownicami.
    Sprawdza sie na 5
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Galmet 300 l ( w skaju) z 2 wężownicami.
    Sprawdza sie na 5
    Sorrki, za zawracanie głowy, ale jeszcze jedno pytanie.

    Masz zasobnik z dwiema wężownicami, więc jedna to cwu kotła a druga alternatywne źródło ciepła (solar, kominek, piec na paliwo stałe). To drugie źródło ciepła, rozumiem, może nagrzać zasobnik do wyższej temperatury niż Ci potrzebna i niż ta ustawiona jako temp cwu na kotle gazowym - tak? Czyli jeśli drugie źródło ciepła nagrzeje Ci zasobnik do dość wysokiej temperatury, musisz mieć zawór termostatyczny mieszający na wyjściu z zasobnika, żeby woda w kranie Cię nie poparzyła - dobrze myślę? Tak to jest rozwiązane? Jeśli tak jaki to zawór?

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy
    Z kotłowni i podłogówki jestem bardzo zadowolony
    Pytanie - ile masz rozdzielaczy i czy pompa od Junkersa "daje radę" czy masz coś jeszcze dołożone do pompowania w podłogę - bo o CWU napisałeś.
    Ile m2 podłóg albo ile mb rur masz pod nogami? Też sie przymierzam do takiego pieca podłogówka na jakiś 150m2, dwar rozdzielacze , wychodzi mi jakeiś 800mb pex16x2 + cwu 100 -120l stąd moje pytania.
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_73
    Pytanie - ile masz rozdzielaczy i czy pompa od Junkersa "daje radę" czy masz coś jeszcze dołożone do pompowania w podłogę - bo o CWU napisałeś.
    Ile m2 podłóg albo ile mb rur masz pod nogami? Też sie przymierzam do takiego pieca podłogówka na jakiś 150m2, dwar rozdzielacze , wychodzi mi jakeiś 800mb pex16x2 + cwu 100 -120l stąd moje pytania.
    Nie do mnie pytanie ale powiem jak jest u mnie

    8 Sekcji na parterze
    4 sekcje na poddaszu
    Każdy rozdzielacz ma swoja pompę.
    Dodatkowa pompa do CWU.
    870m rurki
    Petle mają nie więcej niż 85m
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  13. #13

    Domyślnie

    Rozumię ze pompy na rozdzielaczach nie sa po to by mieszać i ustawiać parametry bo te jako że w 100% jest podłoga wychodzą z pieca takei jak należy - wiec zamontowane są pewno tylko na zasilaniu (wejściu).
    ja zastanawiałem sie nad tym by dołożyć na magistrali zasilającej podłogówkę jedna pompę (jełśi ta z pieca nie da rady) przed rozdzielaczami -tylk oczy to ma sens no i czy ta pompka w junkersie nie jest w stanie sama przepchać co trzeba?
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał kemot_73
    Rozumię ze pompy na rozdzielaczach nie sa po to by mieszać i ustawiać parametry bo te jako że w 100% jest podłoga wychodzą z pieca takei jak należy - wiec zamontowane są pewno tylko na zasilaniu (wejściu).
    ja zastanawiałem sie nad tym by dołożyć na magistrali zasilającej podłogówkę jedna pompę (jełśi ta z pieca nie da rady) przed rozdzielaczami -tylk oczy to ma sens no i czy ta pompka w junkersie nie jest w stanie sama przepchać co trzeba?
    Ja kupowałem gotowy zestaw z TECE (rotometry, pompa, zawory, termostat).
    Takie coś:



    Pompa z pieca jest za słaba.
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  15. #15

    Domyślnie

    Zasobnik 300l : górna wężownica do kotła, dolna do solarów( na przyszłość).


    Zadnego mieszacza/termostatu nie mam
    musisz mieć zawór termostatyczny mieszający na wyjściu z zasobnika, żeby woda w kranie Cię nie poparzyła - dobrze myślę? Tak to jest rozwiązane? Jeśli tak jaki to zawór?
    Tak jak w blokach : ciepła i zimna woda i ustawiam na kranie/prysznicu recznie.
    Na zasobniku grzeje (zadana temp. CWU) do 45 st.C ( na górze zasobnika może być i 48-50 st. C)

    Co do podłogówki to dom projektu SOPRAN 4 ( plan poziomów na str. www)

    http://www.wybieramydom.pl/projekty_...-sopran-4.html

    na podłodze: parter ok.60 m2, poddasze ok. 60 m2 i nad garażem 25 m2.


    Zadnej dodatkowej pompki( oprócz tej w piecu i do cyrkulacji na zasobniku) .
    Rozdzielacz ( z przepływomierzami/rotametrami) na parterze (pod schodami na ścianie garażu): 8 sekcji ( w tym dwie sekcje pomieszczenie nad garaż 2 x 60mb rury )
    Salon 3 x po ok.90 mb (razem 270 mb)
    kuchnia 1 x 90 mb,
    lłazienka 1x26mb,
    wiatrołap, 1x 10 mb.
    Rozdzielacz na poddaszu( w łazience na scianie przy klatce schodowej) 5 sekcji:
    pokój 1 1x100mb
    pokój 2 1x 96 mb
    pokłj 3 1x60 mb
    łazienka 1x23 mb + grzejnik drabinkowy

    Ryry zasilające fi 25( do rozdzielaczy) , wszystko w wavinie (zaciskane nie skręcane)

    Uwaga. w nowym zasilaczu z rotametrami przed zalaniem układu trzeba zdjąć z rotametrów plastikowe ochronki i odkręcic każdy rotametr 3 obroty ( aby woda mogła przepływać) to samo z zaworami w dolnej belce odkręcić " na full" ( na rotametrach ustawiałem przpływ na 0,5-0,6 l/ minute, a potem wzależności od temperatury pomieszczenia regulowalem więcej/mniej przepływem wody).

    Kocioł ustawiony na " ogrzewanie podłogowe" ( FW 100 ma taki rodzaj pracy fabryczny)
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mariankossy

    Zadnej dodatkowej pompki( oprócz tej w piecu i do cyrkulacji na zasobniku) .
    Masz tylko 2 pompy?
    Ta z pieca daje radę?
    Jak tak, to po co ja kupowałem cały zestaw
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    Cytat Napisał mariankossy

    Zadnej dodatkowej pompki( oprócz tej w piecu i do cyrkulacji na zasobniku) .
    Masz tylko 2 pompy?
    Ta z pieca daje radę?
    Jak tak, to po co ja kupowałem cały zestaw
    Zestawy są potrzebneprzy piecach na eco-groszek ( zasil. + 80 st.C), lub gdy zasilanie wysokotemperaturowe grzejników (góra, +70 st. C) a dół podłogówka (+45 st. C)
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

  18. #18

    Domyślnie

    mariankossy
    jeszcze jedno pytanie.
    Jaki masz przewód spalinowy? Junkersa?
    Jesli tak to jak jest zakończona wywiewka? Zadeklowana czy nie.
    Idealne byłoby zdjęcie
    Sprytna osoba rozwiązuje problem. Mądra ich unika.
    Einstein

  19. #19

    Domyślnie

    mariankossy - właśnie sie nad taki mrozwiązaniem zastanawiam i wydaje mi się logiczne (no bo po co mieszacz) - widzę że u CIebie też podobny metraż i liść rury. Troche mnie to ucieszyło bo zawszed pare groszy powinno zostac
    Pytanie:
    - rozdzielacze też Wawin? (inny firmowy? ) czy cos no name?
    Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej i tak dobrze by nie mogło być lepiej.

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał listek
    mariankossy
    jeszcze jedno pytanie.
    Jaki masz przewód spalinowy? Junkersa?
    Jesli tak to jak jest zakończona wywiewka? Zadeklowana czy nie.
    Idealne byłoby zdjęcie
    U mnie wkład z nierdzewki rura w rurze, zakonczenie (rura wewn. - odprowadzenie spalin ) daszkiem 50 cm powyżej murowanego komina.
    Rura zewnętrzna (powietrze do kotła) zakończona15cm powyżej murowanego komina tez z daszkiem ( taki dyfuzor).
    Pytanie:
    - rozdzielacze też Wawin? (inny firmowy? ) czy cos no name?
    Nie wavin ale i nie chiny.
    http://www.ferro.pl/foto/1/c/RSP.jpg
    Rozdzielacz taki jak na zdjęcu ( tylko na dolnej belce mam normalne pokretła)
    Kupiony na allegro, odebrany osobiscie u sprzedającego w Olkuszu. ( teraz na allegro to chłam, sprzedają częsciami by zbić cene ) Za 8-mio i 5-cio sekcyjne rozdzielacze zapłaciłem 780 zł.

    Podpowiem że w w dobrej hurtowni można sie dogadać i oni złożą z zakupionych u nich części rozdzielacz.
    W mojej hurtowni przy zakupie rury do podłogówki, trójników, kolan i złączek za ponad 3000 zł GRATIS wypożyczyli mi elektryczną zaciskarkę do systemu Wavin na cały montaz ( 5 dni)
    Dzień dobry, cześć i czołem !
    Jestem wesoły Donek, prezydentem zaś jest Bronek. Zdrożała: żywność, prąd i gaz, więc Wam coś obiecam jeszcze raz!

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony