dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    mucino

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Posty
    3

    Domyślnie Różnice między projektem a stanem rzeczywistym

    Witam,
    w trakcie budowy domu okazało się, że wymiary zewnętrzne poszczególnych ścian budynku różnią się od wymiarów zawartych w projekcie na który uzyskałem decyzję pozwolenia na budowę. Po zakończeniu prac związanych z ociepleniem budynku i tynkami zewnętrznym, coś mnie podkusiło i wykonałem pomiary taśmą z których wynikała niezgodność z projektem. Na wszelki wypadek zaprosiłem geodetę, który potwierdził, że długość czterech z ośmiu zewnętrznych ścian jest większa niż w projekcie i tak:
    w projekcie: na podstawie szkicu geodety: różnica:
    1ściana 6,19 6,29 0,10
    2 ściana 4,49 4,34 0,15
    3 ściana 9,16 9,05 0,11
    4 ściana 6,19 6,33 0,14
    pozostałe 5,7,8 ściana zgodnie z projektem.
    W chwili obecnej dowiedziałem się, że jeżeli w przyszłości będę chciał odebrać budynek i przedstawię w nadzorze budowlanym szkic geodezyjny i projekt budynku z takimi różnicami napotkam na poważne problemy. Przypuszczam, że wykonawcy popełnili błąd przy stawianiu ścian. Proszę o przedstawienie ścieżki, która pozwoli mi na uregulowanie tych odstępstw w odpowiednich urzędach. Sam nie wiem czy muszę wykonać projekt zamienny i uzyskać zamienną decyzję na pozwolenie na budowę (budynek znajduje się na etapie stan surowy zamknięty z ociepleniem zewnętrznym), czy wystarczy wniesienie przez projektanta odpowiednich zmian w projekcie i oświadczenie że są to odstępstwa nieistotne?, ...itd? W dzienniku budowy nie ma wzmianki o tych różnicach. Szczerze mówiąc troszeczkę się załamałem gdy na taśma wskazała zły wymiar a pani w inspektoracie stwierdziła, że nie odbierze mi budynku. Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.

  2. #2

    Domyślnie

    Mamy taki problem w wątku o zmianie przez inwestora grubości ocieplenia.I rzeczywiście są osoby które twierdzą że to jest problem i droga do nieodebrania budynku.
    Jednak nie widzę problemu przy domu wolnostojącym i o ile masz zachowane odległości od sąsiada,ponieważ zawsze możesz zrobić projekt zamienny.
    Projektant nanosi zmiany i składasz jeszcze raz o zamienne pozwolenie na budowę.
    Proszę o pomoc w rozwiązaniu mojego problemu.
    A co mówi Twój kierownik budowy?

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Kwitko
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Wielkopolska
    Dzielnica
    Konin/Słupca
    Posty
    1.654

    Domyślnie

    Najlepiej pogadać z kierownikiem budowy, on na pewno wymyśli najlepsze rozwiązanie. I nie bój się go fatygować przecież za coś mu płacisz.

  4. #4

    Domyślnie

    Przede wszystkim kierownik jest niejako moralnie zobowiązany do znajomości stopnia "czepiania się" lokalnego nadzoru.W końcu to on się podpisuje że wszystko zostało wykonane zgodnie z projektem i co nie głupio mu będzie jak dom zostanie nieodebrany

  5. #5
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BreSsoN
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Krościenko n.D / Hove
    Kod pocztowy
    34-450
    Posty
    70

    Domyślnie

    Udaj sie do inspektora nadzoru budowlanego zapytaj czy te odstepstwa to podstawa do odmowy odbioru budynku. Moim zdaniem nie, dokladnosc pomiaru gedezyjnego to +-10cm i jesli zachowane beda odleglosci od granicy dzialki mysle ze nie powinno byc problemu, jak zwykle zalezy to od urzednika. Poza tym, wszyscy znamy zasady zaokraglania, nigdy nie spotkalem sie z tym by geodeta podawal na szkicach czolowki z dokladnoscia do centymetra. Moim zdaniem geodeta, znajac problem, powinen na szkicu odpowiednio "zaokraglic" czolowki: 6,29 > 6,25; 4,34 > 4,40 ; 9,08 > 9,10 i 6,33 > 6,25 jak wczesniej pisalem wszystko w granicy bledu.
    Ostatnio edytowane przez BreSsoN ; 19-08-2012 o 12:50
    Pozdrawiam Grzegorz

  6. #6

    Domyślnie

    Nie zgłaszaj Nadzorowi zmian. To nie są bardzo istotne i wilekie zmiany.
    Zanosisz dokumenty i tyle.
    Nie masz obowiązku zanosić projektu do inspektoratu, a oni nie żadają.
    jakby mieli te wszystkie domki sprawdzic to by sie nie wyrobili z niczym.
    Jesli bardzo chcesz wykazać zmiany to zanosisz same rysunki z naniesionymi zmianami, ale jak nie zaniesiesz to nic sie nie stanie.
    Budowlańcy cześto sie mylą o 10-15cm przy domkach.
    Tu masz spis co trzeba dostarczyć: http://pinb.lublin.pl/AdminPINB/plik...iadomienia.pdf

    pozdr
    Ostatnio edytowane przez Monti2008 ; 29-08-2012 o 10:50
    Nowy kominek wentylacyjny na blachodachówkę taki jak tu: http://kronoplast.pl/product.php?id_product=21
    Kolor brązowy. Odstąpię za <b>100zł</b>
    Rura Dospel fi 125 ocieplana do 250 st.C do DGP 10m za 100zł -chętnie oddam

  7. #7

    Domyślnie

    Nie zgłaszaj Nadzorowi zmian.
    Zalecam ostrożność w takich poradach.
    Są na forum uwagi,że ludzie nie dostali w niektórych nb odbioru z powodu zmiany grubości ocieplenia.
    Od takich decyzji jest kierownik który ma obowiązek znać lokalne nb i ich humory.

    Jeżeli te porady mają być wiarygodne to linkujcie normy.
    Ja mam np zapisane w projekcie dopuszczalne tylko 2 cm pomyłki dla pomiaru geodezyjnego.
    Ostatnio edytowane przez marynata ; 30-08-2012 o 09:51

  8. #8

    Domyślnie

    ludzie, skąd Wy bierzecie te rady ? z książek ?
    idziesz do geodety i zamawiasz inwentaryzację po budowlaną w wersji "zgodnej z projektem". geodetów jest dużo, konkurencja jest ostra, zasada klient nasz pan, więc żaden nie będzie robił problemów z takich pierdół jak niedokładność w postaci 10 cm. jak na inwentaryzacji masz zapis "zgodne" to nikt nigdy Ci d... truł nie będzie. W tym kraju najważniejszy jest papier a nie stan faktyczny a Ty za ten papier płacisz, więc wymagaj, nie płać za "byle co".
    desmear

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Od takich decyzji jest kierownik który ma obowiązek znać lokalne nb i ich humory.

    Jeżeli te porady mają być wiarygodne to linkujcie normy.
    POdaj norme lub dziennik ustaw w którym pisze że "kierownik ... ma obowiązek znać .... ich humory" litości z takimi radami.

    KIEROWNIK zgodnie z PB ma zadbac o dokładnośc wykonaia budynku z projektem, sztuką budowlaną i PN. Tyle o humorach nadzoru słowa w PB nie ma.

  10. #10

    Domyślnie

    Pisałam jak w poście wyżej o moralnym obowiązku.
    W gąszczu niejednoznacznych przepisów i różnych interpretacji lokalnych nadzorów tak to niestety musi póki co wyglądać.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Pisałam jak w poście wyżej o moralnym obowiązku.
    W gąszczu niejednoznacznych przepisów i różnych interpretacji lokalnych nadzorów tak to niestety musi póki co wyglądać.
    Nie ma czegoś takiego.

    Wymiary budynku sa bardzo jednoznaczne, żadne przepisy tego nie gmatwają. Metr to metr.

  12. #12

    Domyślnie

    Przykład(jeden z wielu tu na forum)-watek o ociepleniu,jeden nb twierdzi że samodzielna zmiana grubości ocieplenia to zmiana istotna,inny oddział że nieistotna.
    Jeżeli chcesz sądzić się z którymkolwiek nb czy pisać odwołania od ich decyzji,oczywiście możesz.Jednak większość inwestorów woli przejść przez odbiory bezboleśnie i dlatego odsyłam ich po odpowiedzi na takie pytania do swojego kierownika.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar jajmar
    Zarejestrowany
    Jan 2004
    Skąd
    Tarnobrzeg-Rzeszów
    Posty
    10.210

    Domyślnie

    Cytat Napisał marynata Zobacz post
    Przykład(jeden z wielu tu na forum)-watek o ociepleniu,jeden nb twierdzi że samodzielna zmiana grubości ocieplenia to zmiana istotna,inny oddział że nieistotna.
    Jeżeli chcesz sądzić się z którymkolwiek nb czy pisać odwołania od ich decyzji,oczywiście możesz.Jednak większość inwestorów woli przejść przez odbiory bezboleśnie i dlatego odsyłam ich po odpowiedzi na takie pytania do swojego kierownika.
    O tym czy zmiana jest istotna czy nie decyduje projektant a nie nadzór budowlany. To tez wynika z PB.

  14. #14

    Domyślnie

    Cytat Napisał jajmar Zobacz post
    O tym czy zmiana jest istotna czy nie decyduje projektant a nie nadzór budowlany. To tez wynika z PB.

    jajmar w tym kraju decyduje zawsze urzędnik, bo urzędolenie to podstawa bytu tysięcy. co z tego, że projektant wpisze "zmiana nieistotna" jak urzędnik powie istotna i poproszę o projekt zamienny. dlatego powtarzam, w kraju urzędników najważniejszy jest papier a co na nim stoi jest święte. dlatego zadbaj, żeby ci co go tworzą za twoje pieniądze wpisali co należy
    desmear

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar BreSsoN
    Zarejestrowany
    May 2012
    Skąd
    Krościenko n.D / Hove
    Kod pocztowy
    34-450
    Posty
    70

    Domyślnie

    Juz napisalem w temacie co mialem do napisania, czytaj od poczatku a w szczegolnosci §28.3 i 29.1a pozniej § 61.1
    http://prawo.legeo.pl/prawo/rozporza...?on=22.12.2011

    Bledy wplywajace na wyniki pomiaru mozemy podzielic na grube, systematyczne i przypadkowe ale to juz inna bajka.

    P.S. sam bylem urzedasem przez wiele lat jesli grzecznie zapytasz to otrzymasz grzeczna odpowiedz.
    Ostatnio edytowane przez BreSsoN ; 01-09-2012 o 13:27
    Pozdrawiam Grzegorz

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony