dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 19 z 19
  1. #1

    Domyślnie baniak cisnieniowy na bufor

    Kupiłem właśnie na złomie taki zbiornik o pojemności 1150l.Ta cholera ważyła 620 kg, a na tabliczce znamionowej jest 314 kg i to pewnie jeszcze z wężownicą która była w środku.
    Zastanawiam się czy mogę go postawić na tym kołnierzu (45cm), czy lepiej go przymocować do ściany żeby się nie przewrócił.Króćce 2 calowe są oddalone od góry i od dołu zbiornika o 40 cm.Powrót to pewnie będzie akurat , ale wejście z kotła gorącej wody na zbiornik to chyba za nisko.
    Zastanawiam się czy zastosować Laddomat , czy wystarczy zawór ESBE Tv60.Piec mam dość spory,ok 35kW. I bez tego bufora to jest tragedia z paleniem.
    Szczególnie uciążliwe są jesienne i wiosenne temperatury, gdyż nie można palić na pełnej mocy kotła.

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar Piczman
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Leżajsk
    Kod pocztowy
    37-300
    Posty
    4.875
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    224

    Domyślnie

    Gdzie Ty to postawisz? Wygląda na dość spory zbiornik

    Mimo wszystko powodzenia

  3. #3

    Domyślnie

    1,15 m3 to nie taki duży.Średnica 80 cm, wysokość 250 cm. Kotłownia ma 280 cm. Do mojego pieca to powinien być i ze 3m3. Dałem 312 zł, myślę że nie przepłaciłem. Teraz tylko żebym to dobrze podłączył

  4. #4

    Domyślnie

    Za te pieniądze - rewelacja. Ale troszke jest wąska ta podstawa w stosunku do wysokości - dospawaj jakieś kółko z nogami na dole. Nawet z Laddomatem nie przekroczysz połowy budżetu gotowego zbiornika.

    Czym to zabezpieczysz od środka?

  5. #5

    Domyślnie

    Najpierw wysypałem z tego ze 2 wiadra kamienia kotłowego.Chciałbym go postawić na "głowie" i wsypać taki chiński środek do odkamieniania,zalać wodą i niech postoi trochę.powinno się rozpuścić tego kamienia.A zabezpieczać nie trzeba od środka, bo zład raz napełniony i odgazowany nie będzie już przecież agresywny.

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie

    Zdecydowanie dospawaj jakiś stojak. 1,5t to nie przelewki.

  7. #7

    Domyślnie


    Takie połączenie będzie dobre, liczę na pomoc Adama Mk.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    Połączenie jest dobre.
    Ten laddomat...
    Ustrojstwo pomaga, usprawnia i przyspiesza...
    Ale darmo nie dają...
    Kiedyś takich cudów nie było i też działało.
    Podobną funkcję może spełniać zawór mieszający.
    To dodatkowa pompa w układzie. Fakt, że tak postawiony startuje migiem i dobrze się zachowuje.
    Adam M.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał adam_mk
    Połączenie jest dobre.
    Ten laddomat...
    Ustrojstwo pomaga, usprawnia i przyspiesza...
    Ale darmo nie dają...
    Kiedyś takich cudów nie było i też działało.
    Podobną funkcję może spełniać zawór mieszający.
    To dodatkowa pompa w układzie. Fakt, że tak postawiony startuje migiem i dobrze się zachowuje.
    Adam M.


    Rozrysowałem takie połączenie przez zawór ESBE trójdrogowy i nie wiem czy ta jedna pompa tym wszystkim obróci.Poza tym czy takie ustawienia termostatów są prawidłowe?
    Na zbiorniku mam wloty 2" w odległości 40 cm od góry i tam bym wpuścił ciepłą wodę z pieca, a drugi jest 40 cm od dołu i tam bym dał powrót z obiegu.Czy te odległości są dobre?
    Ponieważ wysokość kotłowni to 280 cm , a baniak ma 250, to stawiając go nawet na samej podłodze bez ocieplania, na górze zostaje tylko 30 cm na ogacenie, a na dole nic. Dlatego myślę czy nie dobrze by było go wpuścić w podłogę na jakieś 50 cm. Czy nie pogorszy się wtedy cały obieg?


  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    Przy grawitacyjnym obiegu byłoby gorzej, ale masz tam pompę...
    Poradzi sobie.
    Jak masz taką możliwość to opuść go te pół metra...
    Adam M.

  11. #11

    Domyślnie

    Zawór esbe tv60 wystarczy nie trzeba loddomatu.
    Pompę daj na powrocie do kotła zaraz za zaworem termostatycznym (pomiędzy zaworem a kotłem). Jak dasz tylko pompę za buforem to układ Ci nie ruszy.
    Bufor i kaloryfery również podłączył bym inaczej tak żeby najpierw ciepło szło na kaloryfery a do bufora gdy kaloryfery już się zagrzeją. Bufor ma odbierać tylko nadwyżki ciepła i w tym schemacie który narysowałeś grzejniki ruszą Ci z dużym opóźnieniem. Najlepiej bufor podłącz tak żeby zawsze dało się go odciąć. W razie jakiejkolwiek awarii bufora tylko go odcinasz zaworami i ogrzewanie działa Ci dalej.

  12. #12

    Domyślnie

    To jak to jest, Adam M pisze że taki układ ruszy ,a Ty że nie ruszy.
    Zresztą na tym rysunku z boku narysowałem alternatywnie pompę przy piecu, ale jako drugą. Myślę że jak się bufor napełni i trzeba kocioł wygasić to jedna pompa pchała by cały czas ciepłą wodę przez piec , niepotrzebnie ją schładzając.A jeśli będzie druga przy piecu , to można ją wyłączyć i zamknąć mały obieg.

    Grawitacyjnie u mnie to nigdy nie ruszy, gdyż są to 2 mieszkania po 100m 2 i to jeszcze wszystko jest w jednym poziomie, a do ostatniego grzejnika jest ok 35mb. Zład jest dość duży i większość grzejników to stare żeberka.

  13. #13

    Domyślnie

    Powiem Ci tak mam taki układ u siebie jak ty chcesz zrobić i pisze to ze swojego doświadczenia. Co prawda nie mam bufora 1000l ale mam mały 200l zbiornik który na razie pełni jego funkcję. U mnie wszystko działa na jednej pompce, ale pompkę mam na powrocie do pieca. Pompka uruchamia mi się jak woda zostanie podgrzana do 60*C i rusza w tym momencie mały obieg po kilku minutach zaczyna otwierać się zawór esbe tv 60 i woda zaczyna iść na duży układ. Jak tej pompy nie będzie miedzy zaworem a kotłem nie masz szans ze zawór Ci się otworzy, a nawet jak ci się otworzy to zaraz się zamknie gdyż zimna woda z układu szybko go schodzi. I układ Ci nie ruszy. Dlatego ta pompa przy piecu obowiązkowo być musi. Drugą pompę ewentualnie możesz dołożyć pomiędzy buforem a grzejnikami ale ja jej nie montowałem i układ mi działa tak jak należ . Jak nie chcesz żeby woda krążyła przez piec zrób to tak jak na tym układzie tylko że dołóż pompę przy piecu najlepiej na powrocie.
    Jak masz w tym zbiorniku wężownice i jak chcesz że by piec nie wychładzał wody z bufora to można podłączyć kocioł pod króćce wężownicy zbiornika i ładować ten zbiornik tak jak się ładuje zasobniki ciepłej wody, a grzejniki i pompę podłączasz pod 2 wolne króćce które są do odbioru ciepłej wody. I wtedy jeden układ ładujący bufora pracuje w układzie otwartym a drugi w układzie zamkniętym.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.224

    Domyślnie

    Sama prawda.
    bladyy78 dobrze radzi (chyba się słabo przyjrzałem rysunkom).
    Opisuje bardzo poprawnie to, co się dzieje.
    Ja dałbym dwie pompy.
    Jedną do ładowania bufora (nie laddomat! układ z tym ESBE) a drugą do obiegu grzewczego (kaloryferów i bufora).
    Bufor da się tak wpięć, że przejmie nadwyżki ciepła...
    Adam M.

  15. #15

    Domyślnie



    Wracam do tematu, bo czas na montaż bufora.Chciałbym żeby piec po rozpaleniu jak się już nagrzeje, najpierw ciepłą wodę posyłał na kaloryfery, a gdy one się nagrzeją , nadmiar dawał na bufor. Nie wiem czy tam gdzie dałem pytajnik też trzeba dać zawór trójdrogowy i czy w ogóle ten schemat jest logiczny.

  16. #16

    Domyślnie

    bladyy 78 czy mógłbyś mi podpowiedzieć jak to połączyć ,żeby najpierw ciepło szło na kaloryfery, a później dopiero na bufor.Czy to moje połączenie będzie dobre?

  17. #17

    Domyślnie

    Witam.Coś nikt nie chce mi podpowiedzieć jak to dobrze zrobić

  18. #18

    Domyślnie

    Słuchaj musisz poszukać na necie jest troszkę schematów i rozwiązań, nie chcę Cie wprowadzić w błąd a nie mam w tej chwili obecnej zbytnio czasu żeby Ci pomóc w tej sprawie. Na narysowanie poprawnego schematu musiał bym poświecić trochę czasu, którego obecnie nie mam.

  19. #19

    Domyślnie

    Ten zawór z pytajnikiem zbędny.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony