dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 5 z 5
  1. #1

    Domyślnie podzial dzialki po rozpoczeciu budowy jednorodzinny/blizniak

    prosze o odpowiedz, czy taki proces jest mozliwy:

    - kupuje dzialke ze znajomym na spolke
    - budujemy dom jednorodzinny z dwoma lokalami mieszkalnymi (robimy taki projekt, aby byla jedna linia rozgraniczajaca te dwa lokale)
    - po postawieniu fundamentow chcemy zniesc wspolwlasnosci, a tym samym zamienic jedno pozwolenie na budowe na dwa pozwolenia - tak aby kazdy budowal swoja czesc domu osobno
    - wyniku podzialu powstala by linia rozgraniczajaca nowe dzialki dokladnie w polowi, i przecinalalby ten 1 dom na pol, czyniac z niego dwie polowki blizniaka

    czy taki proces jest mozliwy zawsze?
    co w sytuacji, kiedy plan zagospodarowania nie pozwala dzielic na dzialki budowlane mniejsze niz 900m, a w wyniku podzialu kazda mialaby np: 700m ?
    (ponadto plan zagospodarowania pozwala budowac tylko domy jednorodzinne)

    czy ktos robil podobny manewr?
    przeszukalem internet i odpowiedzi sa sprzeczne...

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    piero

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    witam,
    my budujemy podobnie pod Warszawą
    Plan zagospodarowania określa minimalną działkę na 900 m2 i dopuszcza domy jednorodzinne.
    Nasza działka ma 1200 m2 - po podzile będzie miała 2x 600m.
    Budujemy dom jednorodzinny dwulokalowy (nie bliźniak) - od bliźniaka różni się chyba tylko tytułem na projekcie (projekt z dwoma budynkami połączonymi ze sobą wspólną ścianą garażową).
    Na stronach np. Archonu są dwa zdania na temat róznic pomiędzy bliźniakami a domami jednorodzinnymi dwulokalowymi.
    Trzeba tylko sprawdzić czy plan zagospodarowania nie ma wymienionych jako wymagane domów jednorodzinnych jednolokalowych, jak jest np. w Strzeniówce. Wtedy nie ma raczej możliwości podziału w przyszłości takiej działki.

    Obecnie mamy wylane fundamenty. W gminie mówią, że możemy wnioskować o podział po stanie surowym, choć będziemy próbować, trochę wcześniej.
    Życzę powodzenia

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nikt nie ma prawa ingerować w sprawy własnościowe – w tym przypadku podziału (wyodrębnienia) we współwłasności, bo MPZP mówi o podziale działek „pod zabudowę”, a nie o działkach zabudowanych. Ale, może być problem z uzyskaniem nowego pozwolenia na budowę, bo czeka Was procedura „od nowa”.
    Inaczej mówiąc, im bardziej zaawansowana budowa, tym „schody” mniejsze. W dużej mierze zależy to od „przychylności” urzędu.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #4

    Domyślnie

    Można.
    Ja tak zrobiłam i mam się dobrze.

  5. #5

    Domyślnie

    Pozwolenie na budowę mam na działke przed podziałem - byłem jej współwłaścicielem, później nastąpił podział działki i zniesienie współwłasnosci. Dotyczyło to najbliższej rodziny.
    Dalej buduję na "starym pozwoleniu" i jak będę dom oddawał, to zobaczę, czy potrzebne będzie pozwolenie zamienne, bo zmienił się tylko numer działki.
    W Twoim przypadku radziłbym się dowiedzieć, jakie będą koszty zniesienia współwłasności, w zależności od zaawansowania budowy (taksa notarialna, podatki, wpisy w księgi) - bo jak piszesz, nie jesteście najbliższą rodziną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony