dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 6
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 102
  1. #1

    Domyślnie Zasada działania trójdrogowego zaworu mieszającego

    Dzień dobry,

    Czy pokrętło w trójdrogowym zaworze mieszającym (jako trzecia noga podłączenie powrotu z instalacji CO) służy do:
    - ustawienia temperatury na wyjściu zaworu (czyli w zależności od temperatury powrotu, zawór sam zmienia stopień zmieszania);
    - czy też do ustawienia stopnia zmieszania (a więc na wyjściu temperatura jest zmienna)?

    Michał

  2. #2

    Domyślnie Re: Zasada działania trójdrogowego zaworu mieszającego

    Cytat Napisał michalp
    Dzień dobry,

    Czy pokrętło w trójdrogowym zaworze mieszającym (jako trzecia noga podłączenie powrotu z instalacji CO) służy do:
    - ustawienia temperatury na wyjściu zaworu (czyli w zależności od temperatury powrotu, zawór sam zmienia stopień zmieszania);
    - czy też do ustawienia stopnia zmieszania (a więc na wyjściu temperatura jest zmienna)?

    Michał
    Do ustawienia stopnia zmieszania, trzeba było zajrzeć do zaworu przed montażem, konstrukcja prosta jak budowa cepa.
    Mieszkam
    Sam sobie wszystko zrobiłem i działa.

  3. #3

    Domyślnie Re: Zasada działania trójdrogowego zaworu mieszającego

    Pokretło w trójdrogowym zaworze mieszajacym słuzy miedzy innymi do
    - jako zabezpieczenie przed niską temperaturą powrotu c.o - kotły na paliwa stałe
    - obsługa obwodu pierwszeństwa przy podgrzewacza wody użytkowej i c.o.
    - rozdział energii cieplnej dostarczanej z kolektora słonecznego lub pompy ciepłą
    - do obniżenia temperatury zasilania obiegu grzewczego np. w instalacjach ogrzewania podłogowego
    -do współpracy ze sterownikami pogodowymi.
    W pełni automatyczną pracę zaworu cztero lub trzydrogowego można zapewnić dzięki siłownikom.


    Wracajac do tematu

    Cytat Napisał michalp
    Czy pokrętło w trójdrogowym zaworze mieszającym (jako trzecia noga podłączenie powrotu z instalacji CO) służy do:
    - ustawienia temperatury na wyjściu zaworu (czyli w zależności od temperatury powrotu, zawór sam zmienia stopień zmieszania);
    - czy też do ustawienia stopnia zmieszania (a więc na wyjściu temperatura jest zmienna)?
    Sam zawór mieszajacy nie moze zmienic stopnia zmieszania,miesza cały czas taka sama ilosc na jaka jest ustawiony bez wzgledu na temperature wody na wyjsciu z pieca(a więc na wyjściu temperatura jest zmienna).Aby zawór mieszał w okreslonynm zakresie temperatur nalezy uzyc do tego celu siłownik.
    Siłowniki

  4. #4

    Domyślnie

    A na czym polegają oszczędności przy regulatorze pokojowym, który steruje siłownikiem zaworu 3-drogowego? Przecież najpierw może temperatura na grzejnikach będzie niższa, ale potem - i tak wzrośnie?

  5. #5

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalp
    A na czym polegają oszczędności przy regulatorze pokojowym, który steruje siłownikiem zaworu 3-drogowego? Przecież najpierw może temperatura na grzejnikach będzie niższa, ale potem - i tak wzrośnie?
    Z regóły,własciwie to nigdy nie stosuje sie zawórów 3 droznych tuz przed grzejnikiem sciennym.Mozna je zastosowac przy rozdzielaczach do grzejników sciennych(jednak przy małych przekrojach rurek miedzianych ,wymuszonym obiegu,piecu ze sterowaniem) nie ma takiej potrzeby.Przy grzejnikach stosowane sa zawory termozstatyczne grzejnikowe które przy zadanuch temperatach zamukaja lub tez otwieraja obieg a nie tak jak w przypadku zaworów mieszajacych z siłownikiem zwiekszaja-zmniejszaja dopust ciepłe lub zimnej wody.Zawory termostatychne grzejnikowe stosuje sie do utrzymania w miare stałej zadanej temperatury.
    U siebie przy grzejnikach nie zastosowałem zaworów termostatycznych lecz zwykłe zawory aby mozna było odciac grzejnik w razie przecieku.Posiadam grzejniki scienne na rozdzielaczach,obieg wymuszony,piec ze sterowaniem o pojemosci wodnej 90 l(nie zastosowałem zaworu mieszajacego przy powrocie aby zapobiec korozji zimnych temperatur gyyz róznice na wyjsciu i powrocie siegaja zedu 3-5 max stopni).W piecu mam wiecej wody niz w całym co(duzy zapas ogrzanej wody)

  6. #6

    Domyślnie

    A jak sterujesz tym piecem - skoro nie masz nawet termostatów przy grezjnikach, to w takim razie - sterownik pokojowy odcinający pompę CO?

    Ja mam podobny układ - piec olejowy ze zbiorkikiem cwu zanurzonym w co.

    Michał

  7. #7

    Domyślnie

    Kiedys zaczołem sie bawic w sterowniki pokojowe,po pwnym czasie stwierdziłem iz jest to działanie pozbawione sensu.Teraz mam tak.
    - dwa czujniki sterownika odczytujace temperature wode
    - jeden czujnik wskazujacy temperature pieca
    - jeden czujnik temperatury zewnetrznej
    - jeden czujnik na partecze temperatura hollu
    Nie musze sie bawic w to aby zwiekszyac lub zmniejsz temperature na piecu jesli na zewnatrz robi sie zimniej.

    Temperatura w pomieszczeniach
    Pomieszczenia zamkniete(wstawiłem do pomieszczen termomerty aby stwierdzic czy we wszystkich pomieszczeniach jest taka sama temperatura).Dla wyrównania temperatur przykrecałem lub odkrecałem zawor kontowy przy rozdzielaczu.
    Dlaczego przy rozdzielaczy,przy grzejnikach dzieci moga mi cos pokrecic,sprawdzanie przepływu przy grzejnikach jest teraz proste,odkrecam zaworki do konca.
    Pomieszczenia otwarte(podobnie jak zamkniete lecz z mniejsza precyzja)
    Wazne w tym wszystkim jest dobranie odpowiedniej mozcy grzejnika do kubatury pomieszczenia.
    Dlaczego nie zastosowałem termostatów przy grzejnikach,chocby dlatego ze w jednej chwili moze mi odciac sie np 100 zeberek i co wtedy zrobie z nadmiarem ciepłej wody w pozostałych 100 zeberkach temperatura napewno wzrosnie.

  8. #8

    Domyślnie

    Jak dobrze rozumiem - pompa CO chodzi całą zimę?

  9. #9

    Domyślnie

    Pompa nie chodzi cała zime,sterowana jest sterownikiem pieca.Sterownik załancza lub wyłancza pompe w okreslonej zadanej temperaturze(chyba mam ustawione 5 stopni roznicy).

  10. #10

    Domyślnie

    do współpracy ze sterownikami pogodowymi.
    Możecie opisać, na czym polegają - jak rozumiem - oszczędności pogówki, któa steruje mieszaczem? Przecież jak na piecu jest 80 stopni, to przy cieplejszym dniu najpierw i tak pójdzie może chłodniejsza woda do kaloryferów, ale po jakimś czasie i tak będzie 80?

    Michał

  11. #11

    Domyślnie

    Sterownik który nazwałes pogodówka nie steruje zaworem 3 droznym(jak napisałem wczesniej nie mam zadnego zaworu 3 droznego ze wzgledu ma mała ruznice miedzy wyjsciem i powrotem).Czujnik wspułpracujacy ze sterownikiem,a własciwie to zaspuł czujników działaja na podobnej zasadzie jaka praca reczna polegajaca na zmianie temperatury pieca (tyle ze automatycznie)Nie mam ciagłych np 80 tylko w zaleznosci od temperatury na zwenatrz temperatura pieca wzrasta lub maleje.

  12. #12

    Domyślnie

    A widzisz, ty mówisz o różnych pogodówkach - jedne działają np. na sam palnik ustawiając go odpowiednio, a inne sterują włąśnie trój - czy też czwórdrogowym zaworem mieszającym.

    I cały czas zastanawiam się - jaki cel osiągamy kręcąc tym zaworem w zależności od temperatury na zewnątrz. Rozumiem, że głównie w tym zaworze chodzi o to, aby do pieca nie wróciła za zimna woda, która byłaby niebezpieczna dla samej konstrukcji - szybsze zużycie. A więc otwieramy ten zawór, i powrotna zimna woda wraca do instalacji, a tylko w małej ilości do zasobnika / kotła / zbiornika, czyli zasobik / kocioł / zbiornik wolniej się wychładza, ale i grzejniki na początku są chłodniejsze - dopiero później robią się gorące.

    Czyli - przy cieplejszej zimie to może ma sens, żeby najpierw grzejniki były letnie, bo może wystarczą, aby dogrzać dom. I tu jest oszczędność. Ale przy mrozie - zawór się przekręca, gorąca woda od razu do grzejników i wraca do kotła powodując jego korozję...

    Czyli najlepsza pogodówka to sterowanie pracą palnika lub temperaturą ciepłej wody w zasobniku / kotle, a nie kręcenie trójdrogowym zaworem mieszającym?

    Dobrze to rozumiem?

    Michał[/quote]

  13. #13

    Domyślnie

    Zawór trójdrożny w żaden sposób nie zabezpiecza kotła przed korozją niskotemperaturową, gdyż kocioł na powrocie dostaje zimną wodę bezpośrednio z powrotu grzejników, tylko jak słusznie zauważyłeś w mniejszej lub większej ilości w zależności od ustawienia zaworu 3d.
    Do zabezpieczenia kotła przed korozją niskotemperaturową można zastosować zawór czwórdrożny, który tworzy dwa obiegi wody: grzejnikowy i kotłowy. W obiegu grzejnikowym woda z wyjścia kotła jest podmieszana z wodą powracającą z grzejników i trafia na zasilanie grzejników, natomiast w obiegu kotłowym woda powracająca z grzejników jest podmieszana z gorącą wodą z wyjścia kotła i podgrzana trafia na powrót kotła.

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli mając zawór trójdrogowy należy go ustawić w ten sposób, aby więcej powrotu wracało nie do kotła, a do instalacji, czyli najpierw grzejniki letnie i dopiero potem coraz cieplejsze. I nie ruszać w trakcie zimy.

    Czyli jaki sens mają więc pogodówki oparte na sterowaniu zaworem mieszającym? Żaden, a wręcz pogarszają?

    Michał

  15. #15

    Domyślnie

    Zawór trójdrożny w podłogówce powoduje, że podłogówka ma temperaturę niższą niż na kotle i dzięki temu nie parzy w nogi, a jednocześnie kocioł ma wysoką temp. dzięki czemu w pewien sposób zabezpieczony jest przed korozją niskotemperaturową.

  16. #16

    Domyślnie

    Zawor trojdrogowy nie chrini pieca weglowego przez zimnym powrotem w przeciwienstwie do zaworu czterodrogowego.

    Sporo myslalem jak u siebie zrobic instalacje CO na piecu na eko groszek by pogodzic podlogowke z kaloryferami i najnowsza wejrja wyglada w ten sposob:

    - piec juz posiadam - do niego jest sterownik Ognik PID sterujacy piecem i grzaniem CWU

    - za piecem planuje zrobic dwa obwody rozdzielone zaworami czterodrogowymi z silownikami do ukladu grzejnikow i podlogowki. Silownikami ma sterowac sterownik "Unicontrol Mix 07" http://sanitsystem.pl/sklep/product_...roducts_id=244

    Do sterownika Unicontrol Mix 07 mozna podlaczyc regulator pokojowy, ma on wejscie na czujnik pogodowki na podstawie ktorego ustala temerature czynnika grzejacego.


  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokowal2
    Zawór trójdrożny w żaden sposób nie zabezpiecza kotła przed korozją niskotemperaturową, gdyż kocioł na powrocie dostaje zimną wodę bezpośrednio z powrotu grzejników, .
    Z tym akurat bym sie nie zgodził.
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.p...8da7c7aa74637c

  18. #18

    Domyślnie

    Cytat Napisał P:)apolinek
    Cytat Napisał neokowal2
    Zawór trójdrożny w żaden sposób nie zabezpiecza kotła przed korozją niskotemperaturową, gdyż kocioł na powrocie dostaje zimną wodę bezpośrednio z powrotu grzejników, .
    Z tym akurat bym sie nie zgodził.
    http://www.fotosik.pl/showFullSize.p...8da7c7aa74637c
    No i na tych obrazkach widać, że powrót kotła dostaje wodę bezpośrednio z powrotu grzejników, czyli zimną. Producenci kotłów zalecają na powrocie powyżej 45 - 50 st. Zawór 3d w większości przypadków tego nie zapewnia.

  19. #19

    Domyślnie

    No i na tych obrazkach widać, że powrót kotła dostaje wodę bezpośrednio z powrotu grzejników, czyli zimną. Producenci kotłów zalecają na powrocie powyżej 45 - 50 st. Zawór 3d w większości przypadków tego nie zapewnia.
    No dobrze, ale jeśli zawór 3D odkręcę tak, aby sporo powrotu wracało do grzejników - a chyba tak to powinno być ustawione niezależnie od pogody na zewnątrz, to przecież temperatura na kotle będzie spadać zdecydowanie wolniej i kocioł - zwłaszcza przy dużych mrozach, czyli mocniejszym obciążeniu - będzie w stanie nie dopuścić do obniżenia temperatury.

    Dobrze rozumiem?

  20. #20

    Domyślnie

    Zawór 3d stosuje się tam gdzie są dwa odbiorniki ciepła wymagające dwóch różnych temp. np: zasobnik c.w.u i instalacja c.o. Na kotle ustawia się stałą temp. np: 60 st. Zasobnik c.w.u podłącza się bezpośrednio i dostaje temp. na zasilaniu 60 st., a instalację c.o podłącza się przez zawór 3d i grzejniki dostają na zasilaniu temp. od 60 st. w dół (np: 40), w zależności od ustawienia zaworu 3d. Skoro na zasilaniu grzejników ustawimy zaworem 40 st. to na powrocie z grzejników może być nawet 30 st. i taką temp. zasilany jest powrót kotła (przy założeniu że obwód c.w.u jest w danej chwili wyłączony). Nie jest to zdrowa temp. dla kotła, ale i tak jest to lepsze rozwiązanie niż wogóle brak zaworu 3d i przykładowo: temp. na kotle 40 st., a powrót 30 st.

Strona 1 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony