dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 6
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 102
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    Patrząc od dołu: zawór mieszający, trojnik do obejscia czyli do spiecia rury powrotnej z zasilającą za pomocą zaworu do regulacji (może być taki jak powrotny z grzejnika), pompa, zawór zwrotny. Nie wiem jak będzie zachowywał się zawór zwrotny zamontowany w innym miejscu ale zaleca się montaż zaraz za pompą. Może chodzi o siłe tłoczenia pompy. Na 100 % wina jest w braku zaworu zwrotnego. pozdr adam

  2. #42
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar niezły
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Posty
    2.092
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    Cytat Napisał pjotr
    Cytat Napisał niezły
    Cytat Napisał pjotr
    Cytat Napisał Serwis24
    Czasami jest żle siłownik założony. Przy pełnym obrocie mieszacz ma być zamknięty lub otwarty. złe założenie siłownika powoduje dziwne działania. pompa w kotle to nie jest. pozdr adam
    Adamie ale bez siłownika układ pracował ponad tydzień i dokładnie te same objawy miałem. Siłownik ani nic nie poprawił ani nie pogorszył, mieszacz pracuje dokładnie w ten sam sposób. Może coś rozjaśni schemat mojej intstalacji. Część grzejnikowa i podłogówka w miarę wiernie oddaje rzeczywistość, część cwu jest to spory skrót myślowy bo już nie rysowalem tych wszystkich zaworków i naczynia wzbiorczego

    W tej chwili nie mam czasu się rozpisywać ale problem zostanie rozwiązany gdy zamontujesz zawór zwrotny w miejscu strzałki na niebieskiej rurze a tak w ogóle to w tym miejscu powinny być dwie strzałki prawda
    Możesz uściślić w którym miejscu miałby być ten zawór zwrotny?

    Na niebieskiej rurze masz czerwoną strzałkę skierowaną w dół i właśnie w tym miejscu powinien być ten zawór zwrotny strzałką w dół oczywiście a tek jak pisałem w miejscu właśnie tej strzałki powinny być dwie strzałki w obu kierunkach bo teraz właśnie tak to działa
    hydraulik do usług http://forum.muratordom.pl/hydraulik...t7285-1740.htm


    Zależy mi na opinij jaką inni mają o mnie

  3. #43

    Domyślnie

    [/quote]


    W tej chwili nie mam czasu się rozpisywać ale problem zostanie rozwiązany gdy zamontujesz zawór zwrotny w miejscu strzałki na niebieskiej rurze a tak w ogóle to w tym miejscu powinny być dwie strzałki prawda
    Możesz uściślić w którym miejscu miałby być ten zawór zwrotny?
    Na niebieskiej rurze masz czerwoną strzałkę skierowaną w dół i właśnie w tym miejscu powinien być ten zawór zwrotny strzałką w dół oczywiście a tek jak pisałem w miejscu właśnie tej strzałki powinny być dwie strzałki w obu kierunkach bo teraz właśnie tak to działa
    No właśnie ta rurą z czerwoną strzałką teraz oznaczona (6) moim zdaniem woda przepływa tylko w jednym kierunku, czyli do kotła. Twierdzę tak ponieważ sprawdzałem temp na poszczególnych odejściach od zaworu 3d. Gdy zawór od str (1) zasil jest zamkniety to rurka nr (2) robi sie chłodna, a to oznacza że płynie nią woda powracająca z podłogówki (5), która w moim przypadku jest znacznie chłodniejsza od powrotu z grzejników (6). Lecz gdy zawór na zasil nawet delikatnie otworzy się to rurka nr (2) zaraz robi się gorąca w takim samym stopniu jak zasilanie, co może jedynie oznaczać że woda przepływa od zasil zaworu 3d (1) na prosto na podłogówkę oraz wypływa wyjściem (2) podmieszaniem. Niepokoi mnie to o tyle że w przypadku gdy kocioł wystawi na zasil temp 50* i większą to praktycznie taka temp pójdzie na podlogówkę. Wprawdzie Auraton 1100M niby pilnuje by ta temp nie przekroczyła 40* ale w związku z tym że zawór pracuje jak pracuje to ma on znaczne przeregulowania nawet +-7-8*C. Jednym słowem nie jest to tak jak być powinno.
    "Dom w Magnoliach"

  4. #44

    Domyślnie

    Na logikę zawór zwrotny na rurce nr 2 powinien rozwiązać problem.
    Może spróbuj go założyć i zobacz czy to pomaga?

  5. #45

    Domyślnie

    Cytat Napisał Serwis24
    Czasami jest żle siłownik założony. Przy pełnym obrocie mieszacz ma być zamknięty lub otwarty. złe założenie siłownika powoduje dziwne działania. pompa w kotle to nie jest. pozdr adam
    Jeżeli można podłączę się do tematu ze swoim problemem.
    Mam kocioł gazowy kondensacyjny Vaillanta ze sterownikiem pogodowym + zawór trójdrogowy + siłownik + sterownik (jakiś vaillant VR xxx) sterujący pompą CO, pompą cyrkulacji, siłownikiem. W całym domu ogrzewanie podłogowe (już mi ktoś mówił że w takim przypadku nie stosuje się zaworu 3D - ale to już po ptokach).
    Wszystko niby chodzi ale co jakiś czas obwód grzewczy się "zawiesza".
    Zwieszenie polega na tym, że piec/sterownik sądzi że nie ma potrzeby grzania bazując na czujniku temperatury umieszczonym w pobliżu pompy CO (czujnik zaraz na rurce za pompą CO).
    A w rzeczywistości sytuacja jest taka, że zawór trójdrogowy jest zamknięty, pompa CO pracuje i przy tej pracy tak się rozgrzewa, że temperatura rur w jej pobliżu wzrasta do takiej (około 40C - 50C), że piec myśli -> jest fajnie - nie ma zapotrzebowania na ciepło.
    I stan taki może trwać dopóki nie przylezę i ręcznie nie przestawię wajhy zaworu trójdrogowego w stan otwarty. Wtedy rurki za pompą CO błyskawicznie się oziębiają i piec startuje. Wygląda na to że ta pompa się grzeje bo mieli wodę a nie ma przepływu - ciekawe ile wytrzyma w takich warunkach.
    Poniżej linki do zdjęć z moich obserwacji:
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www1/thumb.html
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www2/thumb.html
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www3/thumb.html
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www4/thumb.html
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www5/thumb.html
    http://www.ifb.pl/dandys/piec/www6/thumb.html
    Mam wrażenie, że albo zawór 3D jest jakoś źle skalibrowany razem z tym siłownikiem, albo ten sterownik VRxxx źle steruje pompą CO bo powinien ją wyłączyć jak zamyka ten zawór ...

    Zdjęcie całej kotłowni:



    W tym stanie "zawieszenia" w punktach "1" i "3" jest gorąco a wpunkcie "4" zimniutko.

    Nie znam się na tym a widzę, że w tym wątku jest trochę znawców.
    Bardzo proszę o jakieś sugestie ....

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Mam kocioł gazowy kondensacyjny Vaillanta ze sterownikiem pogodowym + zawór trójdrogowy + siłownik + sterownik (jakiś vaillant VR xxx) sterujący pompą CO, pompą cyrkulacji, siłownikiem. W całym domu ogrzewanie podłogowe (już mi ktoś mówił że w takim przypadku nie stosuje się zaworu 3D - ale to już po ptokach).
    A czemu po ptokach?
    Wyrzucenie zaworu 3d nie jest chyba dużym problemem?
    Trudniej byłoby w drugą stronę

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Na logikę zawór zwrotny na rurce nr 2 powinien rozwiązać problem.
    Może spróbuj go założyć i zobacz czy to pomaga?
    Mnie również wydaje się że powinien on być na rurze nr 2, ale koledzy którzy wcześniej się wypowiadali proponują nieco inne lokalizacje, skutkiem czego nie bardzo wiem co robić. A robota nie jest taka prosta bo wymaga przecięcia rury,wlutowania zaworu a miejsca jest niewiele, nie mówiąc o konieczności spuszczenia wody. Stąd pozwoliłem sobie zapytać o radę "to publiczne konsylium muratora". Osobiście skłaniałbym sie za rozwiązaniem j/w.
    "Dom w Magnoliach"

  8. #48

    Domyślnie

    Niby tak ... ale ...
    - tak w sezonie grzewczym rzeźbić ... i pewnie znowu komuś kasę trzeba by dać żeby to rozmontować i połączyć rureczki
    - jak to ruszę to żal będzie bo się okaże, że niepotrzebny jest też ten sterownik VR61 (przypomniałem sobie symbol ) i jak policzę te tysiące to się rozpłaczę
    Dlatego niech już sobie to wszystko wisi na tych rurkach ... byleby działało.

  9. #49

    Domyślnie

    W instrukcji Vaillanta dotyczącej VR61 znalazłem taki rysunek:



    Schemat nie jest dokładnie taki jak u mnie, ale ta część HK2 to jest chyba podobna.
    I widzę, że goście sterują pompą CO (HK2-P) nie bezpośrednio z VR61 ale dodatkowo przez termostat przylgowy VRC9642 !!!!!!
    I to by chyba rozwiązało mój problem.
    Co o tym sądzicie ??

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał OGC
    Niby tak ... ale ...
    - tak w sezonie grzewczym rzeźbić ... i pewnie znowu komuś kasę trzeba by dać żeby to rozmontować i połączyć rureczki
    - jak to ruszę to żal będzie bo się okaże, że niepotrzebny jest też ten sterownik VR61 (przypomniałem sobie symbol ) i jak policzę te tysiące to się rozpłaczę
    Dlatego niech już sobie to wszystko wisi na tych rurkach ... byleby działało.
    Dobre samopoczucie jest najważniejsze
    Niemniej jednak w Twoim przypadku układ wydaje się dziwny.

    Widziałem układ na Vaillancie (EcoTec) podłogówka + kaloryfery. Na sterowniku kotła określa się 2 krzywe grzewcze
    1) zasilanie grzejników
    2) zasilanie podłogówki robione poprzez zawór 3d, którym steruje kocioł.

    Przy samej podłogówce nie ma sensu grzać CO do wyższych temperatur niż wymaga podłogówka i później obniżać temp. na mieszaczu.
    Dodatkowo tracisz na sprawności kotła - mniej kondensuje.

    Pzdr

  11. #51

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzyk123
    Przy samej podłogówce nie ma sensu grzać CO do wyższych temperatur niż wymaga podłogówka i później obniżać temp. na mieszaczu.
    Dodatkowo tracisz na sprawności kotła - mniej kondensuje.
    Pzdr
    Na sterowniku mam wyłączony obwód grzejników, dlatego chyba mam tylko jedną krzywą do ustawiania. Kocioł wcale nie grzeje do wielkich temperatur typu 60C czy 70C (no chyba że walczy z Legionellą albo musi szybko podgrzać CWU).
    Tak ustawiam krzywą, żeby było gdzieś 35C - 40C na wyjściu. Tak że tutaj jest raczej OK.

  12. #52

    Domyślnie

    Cholera znalazłem coś:


    Czy to zawsze musi być tak żeby się biedny enduser doktoryzował żeby cos dobrze było zrobione !!!!!!
    Zaraz dzwonie do mojego instalatora.
    Mam nadzieję, że ten temostat pomoże ....

    Jakbyście mieli jakieś inne sugestie to poproszę

  13. #53

    Domyślnie

    Jest na forum specjalista od Vaillanta:
    http://forum.muratordom.pl/uzytkownik2998.htm

    może spróbuj go bezpośrednio zapytać ?

  14. #54

    Domyślnie

    Cytat Napisał neokowal2
    O dzięki ci WIELKI za tego linka
    Chyba pomogłeś mi bardzo !!!
    W tym jakże pięknym dokumencie technicznym stało jak wół:



    Okazuje się, że pozycjonowanie wału zaworu polega na odpowiednim ustawieniu literki "L" wybitej na tym wale..
    Czem prędzej pobiegłem do kotłowni i rozkręciłem siłownik.
    I oczom moim ukazał się widok:



    Mój instalator chyba sądził że literka "L" oznacza lewą stronę ....
    Obróciłem wał o 180st i poskręcałem wszystko do kupy.
    Na razie działa.
    Tak na chłopski rozum, analizując ten schemat wynika że w poprzednim położeniu w momencie gdy zawór był wyłączany przesłona mogła z powodzeniem całkowicie zasłonić rurę wychodzącą na podłogówkę.
    Czyli teoria pompy mielącej bezsilnie wodę stojącą w miejscu nabiera rumieńców.
    Zobaczymy co z tego wyniknie.

  15. #55

    Domyślnie

    Wracając do tematu mój instalator zaproponował mi montaż sprzęgła hydrailicznego czy to pomoże i rozwiąze problem?
    "Dom w Magnoliach"

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    a zawór zwrotny już założył ? sprzęgło nie jest złe ale problemu nie rozwiąże. pozdr adam

  17. #57
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Witam mój kocioł to Atmos DC25s + Laddomat21+akumulator ciepła (bufor) 1000l, mój problem polega na tym, że nie potrafię ustawić zaworów 3d tak żeby
    odpowiednio ciepło zasilało kaloryfery oraz akumulator ciepła zacząłem się nawet zastanawiać nad prawidłowym podłączeniu zaworów 3D Honeywell. Nie popatrzyłem wcześniej przed zamontowaniem na jakiej zasadzie on działa, a z instrukcji dla takiego laika jak ja nic nie wynika skala na zaworze R135797531L
    po wyciągnięciu pokrętła widać kwadrat z nacięciem, czy ono wskazuje kierunek przepływu wody czy odpowiednie ustawienie zaworu.


  18. #58
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    nacięcie pokazuje położenie zaworu. przepływ jest dowolny. pozdr adam

  19. #59
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Ale zastanawiam się czy zawory nie powinny być zamontowane na zasilaniu do podłogówki i kaloryferów, bo tak przeważnie pokazane jest w schematach, czyli zasilanie od wlotu prawego do lewego, a woda powrotna do dolnego wejscia.

  20. #60
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar aadamuss24
    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Skąd
    Poznań
    Posty
    3.373
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    189

    Domyślnie

    zawory mieszające zazwyczaj montuje sie na zasilaniu, myśle, że tak jest lepiej.

Strona 3 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony