dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 6
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 102
  1. #61

    Domyślnie

    Witam
    Odswieżę troszkę temat.
    Mam instalację c.o. z buforem 1000 l.
    Oto schemat



    Zależy mi wyłącznie na ochronie kotła
    Można zastosować coś takiego ??

    http://allegro.pl/item1037810759_ter..._gz_35_60.html

    Tylko na śrenicę 6/4''.

    Jeszcze jedno pytanie.
    Lepiej trzymać się średnicy 6/4'' bo takie jest wyjscie z kotła czy zredukować wszystko do 1''??

    Pozdrawiam

  2. #62

    Domyślnie

    Cytat Napisał Terenia & Maciek Zobacz post
    Witam
    Odswieżę troszkę temat.
    Mam instalację c.o. z buforem 1000 l.
    Oto schemat



    Zależy mi wyłącznie na ochronie kotła
    Można zastosować coś takiego ??

    http://allegro.pl/item1037810759_ter..._gz_35_60.html

    Tylko na śrenicę 6/4''.

    Jeszcze jedno pytanie.
    Lepiej trzymać się średnicy 6/4'' bo takie jest wyjscie z kotła czy zredukować wszystko do 1''??

    Pozdrawiam
    jak ci zalezy na ochronie kotła to moze coś takiego http://www.eko-vimar.pl/oferta/instr_laddomat_21.pdf
    Ostatnio edytowane przez jacekaqua ; 22-05-2010 o 18:45 Powód: bład

  3. #63
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Terenia i Maciek, zawór termostatyczny mieszający raczej nie ma zastosowania przy podnoszeniu temperatury kotła, a w instalacjach cwu, czy podłogówki. Ladomat podany przez Jacka, lub inne podobne ustrojstwo np. firmy essbe - nie pamietam nazwy ( tej samej firmy podałeś zawór mieszający na allegro w twoim linku) jak najbardziej OK. Możesz jeszcze zastosować zawór czterodrogowy ze sterowaniem siłownikiem, bo ręcznie nie ustawisz żądanej temperatury na powrocie + sterownik mieszaczem. Podany schemat jest do bani - w tym układzie brak pompy na powrocie. Spróbowałbym jeszcze wrzucić w układ wymiennik płytowy - tak lepiej dla instalacji i grzejników. Można jeszcze kombinować z zaworami z czujką zdalną - układ podobny to Twojego schematu.
    Ja u siebie mam ladomata.
    Ostatnio edytowane przez Grzesiek13 ; 22-05-2010 o 19:52
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  4. #64

    Domyślnie

    Fajne tylko taki układzik tez pewnie sobie kosztuje.
    A ja pompę do ładowania bufora i pompę do ogrzewania podłogowego już posiadam oraz zawór trójdrożny mieszający + sterowanie do podłogówki.
    Potrzebuje rozwiązania do zabezpieczenia kotła przed korozja niskich temperatur w miarę najprostszego (w miarę taniego). Chciałbym uniknąć zaworu z siłownikiem do to jakieś 600-800 zł ze sterowaniem.
    Taki zawór termostatyczny taki jaki się stosuje do c.w.u. by mi pasował ale nie mogę znaleźć o odpowiedniej średnicy a potrzeba mi 1 1/2''

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez Terenia & Maciek ; 22-05-2010 o 19:57

  5. #65

    Domyślnie

    do Grzesiek13

    A po co pompa na powrocie jak na wylocie z kotła jest pompa.
    Schemat całego układu


  6. #66
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Aby taki zawór pracował prawidłowo musi mieć pompę na zasilaniu - czyli w twoim przypadku na powrocie pomiędzy zaworem a kotłem. Pompa "wyciąga" wodę o zadanej temperaturze do kotła. Prz pompie na zasilaniu opór zaworu będzie za duży i woda poleci do bufora a w niewielkiej ilości do zaworu. Tanio podniesiesz powrót stosując zawór z czujką zdalną. Z drugiej strony patrząc nie da się bez kosztowo tego zrobić Twój schemat jest niekompletny i lepiej zrobisz jak obieg kotła oddzielisz od bufora wymiennikiem. Dla bezpieczeństwa instalacji nie patrz na kwotę za pompę czy wymiennik. Najtaniej to wychodzi "nie ogrzewać".
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  7. #67
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar mariobros35
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Skąd
    Szczecin
    Kod pocztowy
    71-087
    Posty
    1.237

    Domyślnie

    Cytat Napisał Terenia & Maciek Zobacz post
    Fajne tylko taki układzik tez pewnie sobie kosztuje.
    A ja pompę do ładowania bufora i pompę do ogrzewania podłogowego już posiadam oraz zawór trójdrożny mieszający + sterowanie do podłogówki.
    Potrzebuje rozwiązania do zabezpieczenia kotła przed korozja niskich temperatur w miarę najprostszego (w miarę taniego). Chciałbym uniknąć zaworu z siłownikiem do to jakieś 600-800 zł ze sterowaniem.
    Taki zawór termostatyczny taki jaki się stosuje do c.w.u. by mi pasował ale nie mogę znaleźć o odpowiedniej średnicy a potrzeba mi 1 1/2''

    Pozdrawiam
    No zawsze jest jakiś koszt nie ma róży bez kolców może takie coś :
    http://www.allegro.pl/item1049028622..._laddomat.html
    no ale zawór 299 zł pompa powiedzmy 350 zł i wychodzi 750 zł a lodomat to koszt 1200 zł w sumie różnica 450 zł a urządzenie znacznie bardziej zaawansowane technicznie
    Jeżeli mogę być pomocny w zagadnieniach dotyczących kominków z płaszczem wodnym to zapraszam do zadawania pytań

    --Tu była reklama----

  8. #68

    Domyślnie

    a ja mam pytanie nastepujące , otóz mój instalator w wykazie materialow na realizacje kotłownei wypisął mi i zawór trójdrogowy i czterodrogowy , nie wiem czemu ma to słuzyć??? Nadmeinie ze jest częsc podłogówki, całosc zasilana kotłem na ekogroszek, cwu zasilana zasadniczo z solarów. Prosze o jakieś opinie

  9. #69
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Grzesiek13
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    3.490

    Domyślnie

    Czterodrogowy do zabezpieczenia (podniesienia) temperatury powrotu kotła, a trójdrogowy np. do podłogówki
    Pozdrawiam Grzesiek
    [email protected]

  10. #70

    Domyślnie

    Dzięki mariobros35
    Taki zawór 300 zł + pompa 300 zł = 600 zł Laddomat 1200 zł czyli połowa ceny.

    Mam tylko jedno pytanie.
    Co będzie jak woda w buforze przekroczy powiedzmy 60 stopni to zawór się zamknie ???

    Pozdrawiam

  11. #71

    Domyślnie

    Cytat Napisał Terenia & Maciek Zobacz post
    Dzięki mariobros35
    Taki zawór 300 zł + pompa 300 zł = 600 zł Laddomat 1200 zł czyli połowa ceny.

    Mam tylko jedno pytanie.
    Co będzie jak woda w buforze przekroczy powiedzmy 60 stopni to zawór się zamknie ???

    Pozdrawiam
    koszt całkowity wyjdzie wam zblizony --zawór + pompa to nie wszystko

  12. #72

    Domyślnie

    Dodatkowe koszty to jakieś 200 zł
    Zastosował bym Laddomat gdybym już wcześniej nie kupił pompy zaworów itd.
    Brakuje mi tylko czegoś do zabezpieczenia kotła przed zbyt chłodną wodą na powrocie.
    Ten zawór podany przez mariobros35 jest spoko tylko czy on się nie zamknie jak temp. wody w buforze przekroczy np 65 stopni ja przy innych zaworach termostatycznych ???
    Ostatnio edytowane przez Terenia & Maciek ; 25-05-2010 o 20:27

  13. #73

    Domyślnie

    widziałem podobne zawory innych firm zastosowane w kominkach ,tam działały

  14. #74
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    pora ożywić temat.
    Ekipa rozpoczęła już montaż ogrzewania CO
    Ogrzewanie robione jest jako grawitacyjne aby było ciepło w razie braku zasilania co u mnie jest częstym przypadkiem.
    Zamontowana będzie pompka i standardowo ogrzewanie będzie wymuszone
    Jaki zamontować zawór
    - trzydrożny czy
    - czterodrożny

    Podobno jak mówi mi szef przy grawitacji w grę wchodzi tylko i wyłącznie trzydrożny
    Jak to rozegrać i które rozwiązanie jest lepsze.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  15. #75
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    [/QUOTE]

    Mam jeszcze pytanie o zawory trójdrogowe są one podłączone na powrocie od odbiorników (kaloryferów i podgłogówki), proszę powiedzieć czy lepiej byłoby podłączyć na zasilaniu przed pompą co czy tak jak teraz jest dobrze, czy jest to regulacja ilościowa? bo jest podłączonana na powrocie za obiornikami???

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    W tym przypadku masz zabezpieczony kocioł przed zimna woda jaka napływa z powrotu.
    Minusem jest to, że na instalację idzie woda o temp takiej jaka jest na kotle.
    Dla prawidłowego spalania na kotle winno być ponad 60*C - chodzi o punkt rosy.

    Zastanawia mnie jeszcze na jakiej zasadzie ten termostat działa od podłogówki.
    Czy nie powinien on być na powrocie??

    NAJLEPIEJ zrób to zdjęcie z większej odległości
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  17. #77
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    Sprecyzuje jeszcze o co mi chodzi bo to jest Atmos, Laddomet, bufor 1000l
    Zawory trój drogowe są podłączone na powrocie od odbiorników (kaloryferów i podłogówki), proszę powiedzieć czy lepiej byłoby podłączyć na zasilaniu przed pompą czy tak jak teraz jest dobrze, czy jest to regulacja ilościowa czy jakościowa? bo jest podłączona na powrocie za odbiornikami??? Czy ma to w ogóle znaczenie w instalacji z laddomatem?
    Dodam jeszcze, że nie jestem pewny co do sterowania tym układem jeśli temperatura 80 stopni wychodzi z kotła i zawór mam ustawiony na środku w tedy 100% gorącej wody idzie na kaloryfery i przelotem wraca przez zawór do kotła. Jeśli bardziej przekręcę w prawo następuje mieszanie wody powrotnej z kaloryferów z wodą z kotła wtedy spada temperatura wody wychodzącej na kaloryfery, czy jest to regulacja jakościowa i czy tak powinienem sterować wodą w instalacji. C.O. Czy jak będzie coraz bardziej gorąca woda na powrocie z kaloryferów to powinienem bardziej przekręcać zawór, tak żeby na wyjściu utrzymywać stałą temperaturę na wyjściu do kaloryferów, a i przez to reszta gorącej wody będzie nabijać akumulator ciepłą? Bo pomimo wszelkich starań paląc nie mogę jednocześnie nabić akumulatora ciepla i kaloryferów. Pomyślałem o zakupie siłownika do tego zaworu, żeby może sam regulował odpowiednią temperaturę na wyjściu.

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    hmmmm
    Coś mi tu nie gra!!!
    Jak masz zawór 3-drożny przed kotłem to miesza on zimną wodę z powrotu z gorącą wodą z kotła i dopiero taką mieszankę pcha w kocioł. W kotle ta woda nagrzewa się jeszcze bardziej i idzie na grzejniki, podłogówkę itd. Schładza się i następnie przed wlotem do kotła jest do niej domieszana gorąca woda z kotła i wlatuje ponownie do pieca. Cykl się powtarza.
    W tym przypadku zabezpieczyłeś kocioł przed zimną wodą z powrotu.

    Nie mam jednak pewności co do prawidłowości odczytu schematy ze zdjęcia.
    Daj zdjęcie gdzie będzie więcej szczegółów.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

  19. #79
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    W mojej instalacji chodzi o to czy mogą być tak zamontowane zawory mieszające, bo jak widać na zdjęciu są na powrocie i przez to "do góry nogami", i w sumie miesza wodę poprawnie z powrotu z wodą z zasilania, tylko w planach mam zmontowanie siłownika do tych zaworów (honeywell - koszt około 450zł),a nie wiem dokładnie jak on będzie się obracał, czy przypadkiem zamiast mieszania wody powrotnej z kaloryferów z zasilaniem, nie będzie się obracał w ten sposób, że będzie mieszał zasilanie wody z powrotem pomijając obieg kaloryferów i przez to też dławiąc pompę. Może ktoś ma w podobny sposób tak zrobione i siłownik można podłączyć odwrotnie do regulatora kabel zamykanie od siłownika podłączyć do wejścia na otwieranie w regulatorze i na odwrót zrobić z kablem od otwierania.

  20. #80
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar PliP
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Posty
    1.781
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    14

    Domyślnie

    W pierwszej wersji miałem Zawór 3D również zamontowany przed piecem.
    W praktyce okazało się, że nic mi to nie dawało i kazałem przerobić kotłownię tak abym na piecu mógł mieć wysoką temp. a na dom i podłogówke puszczać niską.
    Obecnie:
    GORĄCA Woda wychodzi z pieca i trafia na zawór 3D i tam domieszywana jest woda z powrotu. Dzięki temu na instalację idzie woda o mniejszym parametrze temperatury.

    W twoim przypadku tyle ile będziesz miał na piecu to tyle tez będzie szło na instalację. Dopiero przed piecem zawór 3D domiesza do wody z powrotu wodę z pieca aby zabezpieczyć piec przed napływem zimnej wody.

    Co dla ciebie lepsze musisz sam wybrać.
    Ucz się ucz,
    nauka to i tak do bezrobocia klucz!

    Aktualnie: Wykończyłem dom, a teraz on wykańcza mnie

Strona 4 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony