dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 5 z 6
Pokaż wyniki od 81 do 100 z 102
  1. #81
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    arcadiusz

    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Skąd
    Jutrosin
    Kod pocztowy
    63-930
    Posty
    128

    Domyślnie

    NO nie jest tak jak mówisz, bo patrz na zdjęcie do zaworu dochodzi taka sama woda jak na kotle, na zaworze miesza sie z powrotną i na pompie już idzie taka temperatura jaką sobie chce ustawić!

  2. #82
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PiotrW79

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    witam wszystkich

    Przeglądałem forum i widzę że inni mają podobne problemy więc i ja proszę o opinie. Zamówiłem niedawno modyfikację instalacji żeby zrobić ogrzewanie podłogowe w kuchni. Założenie było takie, żeby jak najmniej zmieniać w już istniejącej instalacji i instalator zaproponował podłączenie obwodu podłogówki bezpośrednio w skrzynce przez zawór trójdrogowy. Obwód jest krótki, dodatkowo blisko kotła i pompy co, więc stwierdził że dodatkowa pompa nie będzie potrzebna.
    Przed zalaniem posadzki sprawdziłem z odkręconymi wszystkimi innymi grzejnikami i rurki się nagrzewały. Ostatnio włączyłem program suszenia posadzki i zakręciłem resztę grzejników. Wtedy przy wyższej temperaturze zasilania w bardzo krótkim czasie nagrzewa mi się rurka podłączona do zaworu od strony powrotu i sam rozdzielacz po stronie powrotu, pomimo że obwód podłogówki jest nadal chłodny. Wygląda na to że ciepła woda dostaje się przez zawór najkrótszą drogą do powrotu i wyłącza się kocioł.

    Prośba o poradę czy w przypadku braku dodatkowej pompy w obwodzie podłogówki zawór zwrotny od strony powrotu mógłby pomóc, czy wręcz zablokuje dopływ zimnej wody do zaworu 3D (przy braku wymuszenia przepływu w podłogówce) i zawór 3D się zamknie ? Czy znaczenie może mieć prędkość pompy co lub ciśnienie w instalacji ? Mam nadzieję że sprawa nie jest beznadziejna.

    Poniżej zdjęcie, kiepskie wyszło ale widać o co chodzi



    http://img823.imageshack.us/img823/16/zdjcie020t.jpg



    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez PiotrW79 ; 23-11-2011 o 11:52

  3. #83

    Domyślnie

    Może to tylko działać jeśli temperatura zasilania będzie niższa niż temp. zamknięcia zaworu, jeśli wyższa to zawór się zamyka i woda stoi. Jedyne co możesz to RTL na powrót lub pompa za zaworem co chyba nie ma sensu.

  4. #84
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PiotrW79

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Cytat Napisał odyseuszek Zobacz post
    Może to tylko działać jeśli temperatura zasilania będzie niższa niż temp. zamknięcia zaworu, jeśli wyższa to zawór się zamyka i woda stoi. Jedyne co możesz to RTL na powrót lub pompa za zaworem co chyba nie ma sensu.
    Wielkie dzięki za odpowiedź.
    Tak się składa, że rurki od zasilania i od powrotu podłogówki biegną przez łazienkę obok kotła do kuchni. Na upartego można by w tym miejscu (obok kotła) wstawić pompę i sterować nią równolegle z pompą co, albo jakimś czujnikiem temperatury.
    Czy ta pompa miałaby być może jednak wstawiona między rozdzielaczem na powrocie a zaworem 3D w kierunku zaworu ?

    Jeżeli zamontowanie pompy w ciągu obwodu grzewczego podłogówki (mniej więcej w połowie) rozwiązało by problem to dałoby się zrobić bez kucia czegokolwiek.
    Bardzo mi zależy żeby to jednak grzało przy większych mrozach kiedy będę pewnie musiał ustawić wyższą krzywą grzewczą.

    Proszę o potwierdzenie

    Pozdrawiam

  5. #85

    Domyślnie

    Na tej stronie masz linki do instrukcji montażu: http://www.esbe.se/pl/produkty/?prodid=3806
    według mnie pompa musi być "za" zaworem a nie przed, jeżeli jednak masz tylko jeden obwód podłogówki zastosowałbym zawór RTL. Najmniejsza pompa pociągnie ok. 30W/h co też kosztuje.

  6. #86
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PiotrW79

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Dzięki, mam właśnie zawór VTA320 i w ten sposób jak w instrukcji montażu (rys. 7) dało by się połączyć (pompa w połowie podłogówki między łazienką a kuchnią). Od strony domieszania zimnej wody jest tam jeszcze jakiś zawór chyba kierunkowy ? Czy przy pompie taki zawór jest potrzebny ?
    Rzeczywiście lepiej by było z tej pompy zrezygnować tylko nie wiem gdzie ten zawór RTL miałby być zamontowany. Czy jakość regulacji będzie wtedy taka jak przy pompie ?

  7. #87

    Domyślnie

    RTL montujesz na powrocie zamyka on przepływ jeśli temp wody w podłogówce przekroczy nastawę, woda się wychładza to dopuszcza. Na pewno jest to "gorsze" rozwiązanie niż termostatyczny z pompą ale na pewno tańsze i prostsze. Ten zawór to chyba tylko odcinający, ale większy problem będziesz miał z wysterowaniem przepływu bo nie bardzo masz gdzie dać rotametr.

  8. #88
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    PiotrW79

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Posty
    4

    Domyślnie

    Przy zaworze RTL powinienem wtedy wyrzucić ten zawór 3D i podłączyć podłogówkę jak kolejny grzejnik do rozdzielacza z zaworem RTL na powrocie ? Tylko wtedy trochę może się przez chwilę przegrzewać początek instalacji w podłodze zanim woda dojdzie do RTLa.

    Dzięki za radę to chyba będzie najlepsze rozwiązanie. Ważne że na pewno zadziała.


    Ciekawi do czego w przypadku zastosowania pompy rotametr jest potrzebny ?

    Gdybym jednak zdecydował się na pompę w obwodzie podłogówki to zastanawiam się jak rozwiązać jej sterowanie. Czy do tego potrzebny jest ten rotametr ?

    Myślałem, żeby przeciąć obwód podłogówki (mam krótki kawałek pod listwą na wierzchu w okolicy kotła) i wykorzystać sterowanie pompy co kotła. Wtedy obie pompy załączały by się jednocześnie.

    Prośba o opinie czy ktoś ma takie rozwiązanie i czy jednak obieg podłogówki musi być sterowany w inny sposób np. praca bez przerwy. Znalazłem w opcjach sterowania kotłem regulację czasu wybiegu pompy może to by się przydało po wyłączeniu palnika żeby dobrze wymieszać wodę.

    Czy obie pompy muszą być identyczne np. prędkość, moc ?

    Pozdrawiam
    Ostatnio edytowane przez PiotrW79 ; 25-11-2011 o 10:15

  9. #89

    Domyślnie

    A czy ktoś z Was mógłby narysować dokładnie jak powinna wyglądać instalacja z dwoma obiegami grzewczymi (podłogówka i grzejniki) z zaworem trójdrogowym mieszającym na zasilaniu podłogówki ? Chodzi głównie w którym miejscu powinny się łączyć*powroty tych dwóch obiegów oraz gdzie powinny być zawory zwrotne (jeśli takowe mają być) ?

    Chodzi o to aby nie występował problem jaki opisywał tutaj pjotr, czyli że ciepła woda z zasilania wypływała przez podmieszanie przez co wahania temperatury mieszania były duże i nie można było utrzymać zadanej temperatury na wyjściu mieszacza, do tego występuje wtedy zakłamanie bo piec zamiast podgrzewać wodę z powrotu podłogówki dostawał od razu na powrót ciepłą z zasilania..

    Ja mam podobny problem i chce to wytłumaczyć mojemu instalatorowi aby wiedział o co chodzi.

  10. #90

    Domyślnie

    witam podnoszę i proszę o radę: w mojej istniejącej instalacji chcę zrobić dodatkowy obieg do nowych pomieszczeń na poddasze, wygląda to ma mniej więcej tak: http://images39.fotosik.pl/1323/074728c96f5de9bbmed.jpg nowy obieg to ten kolorowy, będzie to działać tak że sterownik pokojowy będzie włączał pompę zależnie od temp. w pokoju i tu pojawia się problem , mam żeliwnego viadrusa i boję się o to że kiedy włączy mi się pompka z nowego obiegu to pośle zimną wodę wprost do rozgrzanego pieca...więc chyba powinienem założyć na powrocie przed nową(zieloną na rysunku) pompą zawór 3d i ustawić go tak, żeby temp. na powrocie zawsze była wystarczająco wysoka, myślałem nad 3d termostatycznym ale chyba nie zdążyłby zareagować po włączeniu pompy i zimna woda i tak zdążyła by dopłynąć do kotła.... czy dobrze myślę? jakieś sugestie?

  11. #91
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    magic255

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Gniezno
    Kod pocztowy
    62-200
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.Posiadam piec na ekogroszek.Zamontowane są 3 pompy a nie ma zaworu trójdrożnego.Zastanawiam się,czy warto go założyć? Teraz mam na piecu temperaturę 50 stopni.Mógłbym teraz ustawić niższą ale boję się o korozję kotła(punkt rosy). Docelowo. Myślę nad założeniem tego zaworu .Wtedy temperaturę na piecu ustawię na 55stopni a na dom pójdzie niższa. Czy można w ten sposób zaoszczędzić trochę opału? , czy chodzi tu tylko o zabezpieczenie przed korozją kotła? PROSZĘ o odpowiedzi. Pozdrawiam.

  12. #92
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    prezes168

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Mikołów
    Kod pocztowy
    43-190
    Posty
    4

    Domyślnie

    Witam.
    Proszę o pomoc.
    Ma ktoś dobrą wiedzę przy podłączeniu kominka z płaszczem wodnym współgrająca z piecem gazowym.
    Dziękuję za odpowiedzi

  13. #93
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zeluzg

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    70

    Domyślnie

    Witam,

    mam zawór 3D na powrót ustawiony 50%. Gdy na kotle jest temp +60 stopni na powrocie mam około 5 stopni mniej czyli + 55. Moje pytanie czy mogę ustawić np na powrót 40% tak aby większa temp poszła na dom bez negatywnego wpływu na piec CO ?

  14. #94
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Jaką masz wymaganą przez producenta kotła temperaturę powrotu?
    Ostatnio edytowane przez gersik ; 06-01-2014 o 11:38

  15. #95
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    zeluzg

    Zarejestrowany
    Dec 2012
    Skąd
    Zielona Góra
    Posty
    70

    Domyślnie

    niestety nie moge znalesc infromacji. Mam piec enka p+max.

  16. #96
    ELITA FORUM (min. 1000)
    gersik

    Zarejestrowany
    Feb 2011
    Skąd
    Małopolska
    Posty
    1.253

    Domyślnie

    Zadzwoń na serwis to ci powiedzą albo poszukaj w necie DTR-ki kotła.

  17. #97

    Domyślnie

    Witam serdecznie czy mógły ktoś mi narysowac przepływ wody przez zawór trzydrogowy herz bo mam wrażenie że mój hydraulik mi go zle założył
    bardzo prosze o pomoc w tej sprawie

  18. #98
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  19. #99

    Domyślnie

    tak tylko ja mam zawór dn25
    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	ip504.JPG
Wyświetleń:	28
Rozmiar:	52,7 KB
ID:	372504

  20. #100

    Domyślnie

    I działa mi to tak od strony zera wchodzi zasilanie od lewej strony wychodzi na powrót kotła a od góry wychodzi na pompkę i na grzejniki kaloryfery załozyłem siłownik herz i gdy siłownik zamyka zawór na zero niemam dobrej temperatury powrotu kotła ale pobawiłem sie z tym troszke i zamieniłem skale na zaworze i teraz zero jest u góry a 10 z prawej strony zaworu i oczywiście załozyłem odwrotnie siłownik.
    Chiałem zapytac czy bedzie to wszystko dobrze bo teraz jak siłownik mi to zamyka mam temperature powrotu nawet 50 stopni???
    Ostatnio edytowane przez tomek7779 ; 09-11-2016 o 09:44

Strona 5 z 6

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony