dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 15 z 15
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madmac

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie jak zrobić taki mebel

    Witam,
    Jestem początkującym amatorem stolarstwa. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć jak może wyglądać konstrukcja takiego mebla "wewnątrz"? W jaki sposób są mocowane półki. Z zewnątrz wygląda wszystko jakby do łączenia użyto tylko kleju. To jest tylko przykład znaleziony w sieci ale chciałbym zrobić podobną komodę. Będę wdzięczny za pomoc
    [img][URL=http://img194.imageshack.us/i/mebel.jpg/]

  2. #2

    Domyślnie

    Popatrz dokładnie na zdjęcie, które wstawiłeś, a będziesz miał odpowiedź jak zrobić coś takiego. Ponadto toczy się tu na forum dyskusja na temat kołków w meblach -polecam poczytać.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madmac

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Za mało sprecyzowałem moje pytanie. Ogólnie budowę tego mebla rozumiem. Tym nie mniej załączone zdjęcie nie daje mi odpowiedzi co do samego mocowania półek. Przygotowałem rysunek i ponawiam pytanie czy wg was jest to połączenie A, B1 czy B2. Co do kołków też proszę o wasze zdanie czy zastosowalibyście łączenie przy pomocy kołków czy na wpust.Czy wogóle stosuje się łączenie na wpust przy łączeniach prostopadłych?
    Dziękuję.

  4. #4

    Domyślnie

    Myślę, że ze względu na łatwość wykonania w warunkach amatorskich jak i wytrzymałość połączeń kołkowych należałoby właśnie takie rozwiązanie zastosować. Oczywiście zależy jeszcze od obciążeń jakie miałby przenosić, ale przecież mebel wykonany domowym sposobem nie musi powielać fabrycznej technologii.

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madmac

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Niby nie musi powielać fabrycznych technologii ale chciałbym żeby był wytrzymały. Ważniejsza dla mnie jest jednak sama informacja - tak na przyszłość.
    Które z połączeń byłoby w tym przypadku lepsze.

  6. #6

    Domyślnie

    Najlepsze i najszybsze jest połączenie lamelkami i na klej piankowy !!!

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    jak dla mnie to jest albo C albo D albo coś podobnego

  8. #8
    ANSEXXX
    Guest
    ANSEXXX

    Domyślnie

    xxxx

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    chyba Ikea ma w swojej ofercie półki z "mocowaniem wewnętrznym". Czyli do ściany przykręcasz coś a'la stelaż i na niego nasuwasz półkę.
    Ponieważ na załączonym zdjęciu nie widać żadnego łączenia, to może być właśnie kombinowane w ten sposób. Więc wersja C ale nie oparta o kołki drewniane ale na przykład jakieś pręty.

    Możliwości mnóstwo.

  10. #10
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madmac

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał Trociu
    chyba Ikea ma w swojej ofercie półki z "mocowaniem wewnętrznym". Czyli do ściany przykręcasz coś a'la stelaż i na niego nasuwasz półkę.
    Ponieważ na załączonym zdjęciu nie widać żadnego łączenia, to może być właśnie kombinowane w ten sposób. Więc wersja C ale nie oparta o kołki drewniane ale na przykład jakieś pręty.

    Możliwości mnóstwo.
    Sęk w tym że nie jest to rodzaj półki tylko wolno stojący mebel. Stąd żadne pręty nie wchodzą w rachube

  11. #11
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Trociu

    Zarejestrowany
    Oct 2007
    Posty
    7.907

    Domyślnie

    Cytat Napisał madmac
    Cytat Napisał Trociu
    chyba Ikea ma w swojej ofercie półki z "mocowaniem wewnętrznym". Czyli do ściany przykręcasz coś a'la stelaż i na niego nasuwasz półkę.
    Ponieważ na załączonym zdjęciu nie widać żadnego łączenia, to może być właśnie kombinowane w ten sposób. Więc wersja C ale nie oparta o kołki drewniane ale na przykład jakieś pręty.

    Możliwości mnóstwo.
    Sęk w tym że nie jest to rodzaj półki tylko wolno stojący mebel. Stąd żadne pręty nie wchodzą w rachube
    dlaczego nie wchodzą w rachubę? Może pręty mocowane do tej pionowej części.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    adi_

    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    1.593

    Domyślnie

    trociu przy tej grubosci scianek byly by z byt widoczne te prenty a mozliwe jest ze to wszystko sie zrobione ze schematu a i w srodek dane jakie grube dechy czy belki i skrecone na sruby to ladne drewno moze sluzyc tylko jako ozdoba
    w zyciu piekne sa tylko chwile _ Rysiek Riedel_DZEM

  13. #13

    Domyślnie

    Jesli ma to byc zrobione z drewna najlepiej zastosowac takie laczenie

    to czarne to klinik, dodac dobry klej i sciskami stolarskimi scisnac i pozostawic do wyschniecia.

    Mozna tez zrobic to z plyty i oklejac. Jesli ten mebel jest Chinski to bankowo tak to zrobili.

    Pozdrawiam

  14. #14

    Domyślnie

    ja oczywiście nie żebym dyskutował z dziobakiem2002 (gratululę pięknych prac), ale też postaram się taki mebel wykonać i raczej będę szedł w kierunku lamelek.
    Serdecznie pozdrawiam
    Ivan

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    madmac

    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał dziobak2002
    Jesli ma to byc zrobione z drewna najlepiej zastosowac takie laczenie

    to czarne to klinik, dodac dobry klej i sciskami stolarskimi scisnac i pozostawic do wyschniecia.

    Mozna tez zrobic to z plyty i oklejac. Jesli ten mebel jest Chinski to bankowo tak to zrobili.

    Pozdrawiam
    Ciekawy pomysł, a efektem jego zastosowania będzie w zasadzie łączenie na "jaskółczy ogon".

    Jeśli chodzi o sam mebel, nigdy go nie widziałem na żywo, jednak podglądam budowę podobnych mebli "kolonialnych" za każdym razem gdy mam tylko okazję i muszę stwierdzić że z reguły zrobione są metodami tradycyjnymi (bez użycia gwoździ, wkrętów i innych prętów). Nie spotkałem również nigdy fuszerki w postaci płyta w środku/drewno na wierzchu.
    Pewnie wynika to z tego że drewno egzotyczne (w tym wypadku palisander) które kosztuje u nas krocie, w takim kraju jak Indie jest drewnem pospolitym (tanim).
    Jeśli chodzi zaś o mnie, też nie chcę iść na łatwiznę i nie chcę używać żadnych wkrętów i gwoździ. To ma być zabawa a nie produkcja.



Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony