dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 3 z 3
  1. #1

    Domyślnie Okna - jaka powierzchnia okien, a poddasze było widne

    Witam
    Jaka powinna być powierzchnia okien, aby było widno i jasno. Poddasze które będzie przebudowywane ma około 50m2. W tej chwil znajdują się dwa duże okna w ścianie szczytowej od strony południowej o wymiarach 1x1.2m plus 2 małe o wymiarach 0.2x0.3m. Dodatkowo chcę wstawić 1 okno dachowe o wymiarach 0.78x1.28m.

    Wiem, że do istnieje stosunek powierzchni podłogi do powierzchni okien. Nie pamiętam ile on wynosi.

    Czy wystarczy okien które tam będą do zapewnienia wystarczającej ilości światła?

  2. #2

    Domyślnie

    wiec mam pokój rekreacyjny 55m2 z dachem czterospadowym(tzn. w pokoju są 3 spady , niema scian szczytowych zewnętrznych , wiec tylko okna dachowe wchodziły w gre
    mam cztery okna dachowe , po dwa(78x140) w zestawie kombi jeden zestaw od wschodu , drugi od zachodu , światła jest od groma , od samego rana do samego zachodu , więcej okien nie potrzeba jak dla mnie

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Okna - jaka powierzchnia okien, a poddasze było widne

    Cytat Napisał milak
    Witam
    Jaka powinna być powierzchnia okien, aby było widno i jasno. Poddasze które będzie przebudowywane ma około 50m2. W tej chwil znajdują się dwa duże okna w ścianie szczytowej od strony południowej o wymiarach 1x1.2m plus 2 małe o wymiarach 0.2x0.3m. Dodatkowo chcę wstawić 1 okno dachowe o wymiarach 0.78x1.28m.

    Wiem, że do istnieje stosunek powierzchni podłogi do powierzchni okien. Nie pamiętam ile on wynosi.

    Czy wystarczy okien które tam będą do zapewnienia wystarczającej ilości światła?

    Jeśli chodzi o stosunek powierzchni okien do powierzchni podłogi to jest on podany dla okien zwykłych (w ścianie) i wynosi 1:8.
    Przy dachowych nie ma on zastosowania bo i ilość światła docierającego jest całkowicie inna.
    Na takiej powierzchni jak twoja mam dwa pomieszczenia i w każdym po dwa okna. W jednym to są 2 okna dachowe 1,40x0.78 i światła jest wystarczająco. W drugim jest jedno dachowe i jedno szczytowe jak te twoje większe i jest trochę ciemniej, ale jak dla mnie idealnie bo okno szczytowe oświetla dopiero po południu.
    Wiele zależy też jeszcze od kierunku, z którego są okna i nachulenia połaci z oknami.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony