dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 75
  1. #1

    Domyślnie Studnia - Zgłoszenie nie działa - Starostwo chce pozwolenia.

    Idąc w ślad za artykułem muratora:

    http://www.muratordom.pl/budowa-i-re...,6320_3363.htm

    gdzie wyczytałem że budowa studni wymaga jedynie zgłoszenia, złożyłem w starostwie stosowne dokumenty. Poniżej deczja odmowna z uzasadnieniem.

    Czy tylko w Kielcach żeby wybudowac studię trzeba mieć pozwolenie na budowę?

    Tu decyzja odmowna: http://img38.imageshack.us/gal.php?g=22617826.jpg

  2. #2

    Domyślnie

    Chyba tylko u Was jest taki folklor
    Ja dostałem odmowę z uwagi na "sprzeczność z MPZP, zaopatrzenie w wodę z istniejącego wodociągu", ale wygrałem w Sądzie walkę o studnię.
    Natomiast tego co tu dałeś, to nawet nie mam pomysłu jak podważyć...

  3. #3

    Domyślnie

    Zacząłbym od zajęcia stanowiska, że studnia - jako urządzenie zasadniczo hydrotechniczne - nie jest budowlą w rozumieniu prawa budowlanego.
    Kod:
    "Hydrotechnika – dział nauki i techniki obejmujący metody i sposoby wykorzystania zasobów wodnych"
    (http://pl.wikipedia.org/wiki/Hydrotechnika) . Zasobem wodnym są również wody gruntowe, a studnia jest urządzeniem do ich pozyskiwania i wykorzystania.
    Odwołać się i czekać, co wojewoda wymyśli
    W międzyczasie zbierać kolejne "za" w w które uzbrojony pojawisz się w Sądzie. Dodałbym prawo własności, prawo wodne z prawem do wykorzystania wód na potrzeby własne gospodarstwa oraz Konstytucję - "gwarantującą" Ci poszanowanie prawa własności
    Coś by się jeszcze dał o wymyśleć...

  4. #4

    Domyślnie

    Dzięki koledzy, ponieważ mam tylko 14 dni na odwołanie gorąca prośba do wszystkich którzy mogliby coś wnieść do tematu o wskazówki.

    Raczej nie mam zamiaru odpuścić, nie rozumiem czemu o tak bzdurną sprawę jak budowa studni trzeba się tyle naużerać. Zanim zgłosiłem budowę studni przetrzepałem cały Internet, każdy artykuł na jaki natrafiłem na ten temat wskazywał że potrzebne jest jedynie zgłoszenie.

  5. #5

    Domyślnie

    Odwołuj się mimo wszystko, żeby nie upłynał termin na odwołanie. A w miedzyczasie będziesz gromadził niezbędna wiedzę i materiały. Nie wahaj się oprzeć o Sąd, jeśli machina administracyjna wysle Cię na drzewo.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Może będzie pomocne.

    Skoro, zdaniem urzędu, na wykonanie ujęcia wody, potrzeba w każdym wypadku pozwolenia na budowę, to dlaczego ustawodawca pisze, ze wykonanie obudowy ujęć podziemnych wymaga tylko zgłoszenia?
    Czyli aby wykopać studnię, lub zrobić odwiert potrzeba zezwolenia na budowę, ale aby wykonać obudowę tego ujęcia (kręgi w przypadku studni i rury w przypadku odwiertu) wystarczy tylko zgłoszenie. Tylko jak wykonać ujecie wody bez obudowy.
    Interpretacja urzędu jest porażająca.
    Ze znajomością PB tez nie jest najlepiej, bo jak można napisać, ze „dotyczy to ujęć istniejących”, skoro – w myśl PB, wykonanie obudowy na istniejącym ujęciu będzie remontem, bo ujęcie wody podziemnej nie może istnieć bez obudowy, a takie roboty też podlegają tylko zgłoszeniu.

    I na koniec. Ciekawe jakiej dokumentacji będzie wymagał urząd przy wydaniu pozwolenia na budowę, i co ma zawierać projekt , kto może wykonać taki projekt STUDNI, bo zgodnie z art. 124 ustawy Prawo wodne (Dz.U.01.115, poz. 1229) na wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód ujęć o głębokości do 30 m oraz na pobór wód podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę, nie jest wymagane pozwolenie wodno-prawne, co oznacza, że nie jest wymagane także sporządzenie dokumentacji hydrogeologicznej, ponieważ zgodnie z art. 4.1a prawa geologicznego i górniczego ustawy nie stosuje się do wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m, na potrzeby zwykłego korzystania z wód.
    Prawo do zwykłego korzystania z wód przysługuje właścicielowi gruntu i odnosi się do wody podziemnej znajdującej się w jego gruncie (art. 36 ustawy Prawo wodne). Zwykłe korzystanie z wód służy zaspokojeniu potrzeb własnego gospodarstwa domowego oraz gospodarstwa rolnego i w tym zakresie wykorzystania ujmowanych wód podziemnych ujęcia o głębokości do 30 m, nie wymagają uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, a tym samym rejestracji.

    Jeszcze ciekawiej byłoby, gdyby to nie była studnia, tylko ujęcie, przy pomocy odwiertu do 30m. Ciekawe jak ma w takim wypadku wyglądać projekt –.

    A może zgłosić do urzędu wykonanie oczka wodnego, a potem zgłosić wykonanie obudowy istniejącego ujęcia wody?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Taki konkret.
    Urząd powołuje się na PB Art. 3. 3. twierdzi, ze studnia jest obiektem budowlanym, bo spełnia pojęcie ujęcia wód podziemnych zgodnie z Art.6. punkt 5a Ustawy Prawo Geologiczne.
    Biorąc to pod uwagę studnia nie spełnia definicji obiektu budowlanego, albowiem mogłaby być zakwalifikowana do kat. „wolno stojące trwale związane z gruntem urządzenia………hydrotechniczne”

    Ale biorąc pod uwagę definicję ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ŚRODOWISKA z dnia 20 kwietnia 2007 r.w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budowle hydrotechniczne i ich usytuowanie (Dz. U. z dnia 16 maja 2007 r.)
    § 3. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
    1) budowli hydrotechnicznej - rozumie się przez to budowle wraz z urządzeniami i instalacjami technicznymi z nimi związanymi, służące gospodarce wodnej oraz kształtowaniu zasobów wodnych i korzystaniu z nich, w tym: zapory ziemne i betonowe, jazy, budowle upustowe z przelewami i spustami, przepusty wałowe i mnichy, śluzy żeglugowe, wały przeciwpowodziowe, siłownie i elektrownie wodne, ujęcia śródlądowych wód powierzchniowych, wyloty ścieków, czasze zbiorników wodnych wraz ze zboczami i skarpami, pompownie, kanały, sztolnie, rurociągi hydrotechniczne, syfony, lewary, akwedukty, budowle regulacyjne na rzekach i potokach, progi, grodze, nadpoziomowe zbiorniki gromadzące substancje płynne i półpłynne, porty, baseny, zimowiska, pirsy, mola, pomosty, nabrzeża, bulwary, pochylnie i falochrony na wodach śródlądowych, przepławki dla ryb;
    To jasno wynika, ze ujecie wód podziemnych nie wypełnia definicji urządzenia hydrotechnicznego, a wiec nie jest obiektem (urządzeniem) budowlanym w tym zakresie.

    Nie można również powiedzieć, że dziura w ziemi jest urządzeniem technicznym, bo nie spełnia zadnych definicji „urządzenia technicznego”.

    Dlatego ustawodawca wymienił, że zgłoszeniu podlega ujęcie „powierzchniowe”, bo spełnia wymogi definicji obiektu budowlanego.
    Zgodnie z tymi przytoczonymi definicjami, ujęcie wody „podziemne” nie jest obiektem budowlanym i w związku z tym nie podlega PB, a w związku z tym nie jest wymagane PnB na wykonanie ujęcia podziemnego - bo to reguluje "Prawo Geologiczne", i Prawo Wodne, a w zgodnie z nimi nie ma obowiazku ani zgłasznia, ani rejestracji.

    ODWOŁUJ SIĘ - koniecznie.

    Ps. Argument logiki, na który powołuje się urząd, nie jest ani wykładnią ani obowiązującym prawem. Nawet pomijając logikę, to konkretne zapisy w przepisach stanowią zupełnie co innego niż twierdzi urząd.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #8

    Domyślnie

    Dziękuję serdecznie za wskazówki, tym bardziej że potwierdziłem Wasze słowa u znawcy tematu który pomoże mi przygotować odwołanie. O efektach poinformuję. Jeszcze raz dzięki.

  9. #9

    Domyślnie

    Tu : http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/26694B662C moja sprawa. Wygrana Jakby komuś miało pomóc...

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał DJ Rydzyk
    Tu : http://orzeczenia.nsa.gov.pl/doc/26694B662C moja sprawa. Wygrana Jakby komuś miało pomóc...
    dzisiaj skaładam skargę do Sądu - także liczę na wygraną.

  11. #11

    Domyślnie

    i co wyniknęło w sprawie jeśli wolno zapytać ?

  12. #12

    Domyślnie

    Witam

    Poproszę o podrzucenie treści zgłoszenia. Obawiam się że w Starostwie Panie nie będą zbyt miłe i uczynne.

  13. #13
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ALERT31

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    1

    Domyślnie

    No i temat widzę umarł... A tak jest potrzebna kontynuacja tego wątku i odpowiedzi tych którzy wcześniej pytali! Na przykład w moim Starostwie Pan w okienku jednak poddał się przy moim pytaniu "jakie dokumenty potrzebuję złożyć do budowy mojej studni wierconej do 30 m. głębokości i wydajności do 5 m3 na dobę" i wysłał mnie "na górę" czyli do pokoju gdzie składa się zgłoszenia. Tam- popłoch!!!! Nikt w powiecie nie zgłaszał jeszcze budowy studni!!!! Wysłano mnie do "ochrony środowiska" (tutaj jacyś normalni-nic ode mnie nie chcą bo do 5m3), następnie do geologa powiatowego- pracuje na 1/4 etatu (ten prawie mi powiedział aby tamci puknęli się w głowę-Prawo geologiczne nic do domowej studni nie ma). Jak to wszystko miałem to architektura stwierdziła że nie wiedzą czy miejscowy plan zagospodarowania pozwoli mi na studnię ...-(zadzwoniłem do gminy- "nie zakazujemy w planie budowy studni). Tak więc widzicie wszyscy dotychczasowi pytający jak ważne jest teraz ODPOWIEDZENIE na pytania które postawiliście? Pozdrawim wszystkich - jeżeli ktoś mógłby wspomóc mnie jakimś szkicem (chociaż tutaj da radę) czy też opisem studni niezbędnym do zgłoszenia, to byłbym wdzięczny!!!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Prawo Budowlane:


    Art. 29. 2. Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:
    10) wykonywaniu ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej
    50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych;
    W większości przypadków, kłopoty wynikają z wadliwego zgłoszenia.

    W 99,9% zgłasza się budowę studni – a czegoś takiego PB nie przewiduje (Art.2.2.2), bo to regulują przepisy odrębne (prawo wodne, prawo górnicze).
    Z tych przepisów odrębnych wynika, że typowa studnia (ujęcie wód podziemnych) nie wymaga żadnych pozwoleń, zgłoszeń, uzgodnień.

    Natomiast przepisy budowlane określają wymogi dotyczące wykonania obudowy takich ujęć, które wykonuje się na zasadzie zgłoszenia (PB Art.29.2.10 – wyżej cytowany).
    Co więcej, ustawodawca w Rozporządzeniu w sprawie WT…… , określił w sposób szczegółowy jak ta obudowa ujęcia wód podziemnych ma być wykonana :


    Rozdział 6 Studnie

    § 32. 1. Obudowa studni kopanej, dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i niewpływających ujemnie na jakość wody, a złącza elementów obudowy powinny być należycie uszczelnione. Przy zastosowaniu kręgów betonowych warunek szczelności uznaje się za spełniony, jeżeli wykonane zostanie ich spoinowanie od wewnątrz na całej wysokości studni, a ponadto od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.
    2. Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.
    3. Część nadziemna studni kopanej, wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.
    4. Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.

    § 33. Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć w sposób określony w § 32 ust. 4, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.
    Biorąc to wszystko pod uwagę, należy zgłaszać :

    roboty budowlane związane z wykonaniem obudowy ujęcia wody podziemnej, o głębokości do 30m i wydajnością do 5m3/dobę,

    z zakresem prac zgodnym z Rozporządzeniem…..(cyt. wyżej).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #15
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    BizonGod

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Posty
    9

    Domyślnie

    I jak postepy? Udalo sie komus zdzialac cos z pismem ze starostwa ze chca
    pozwolenia budowlanego?

    Pozdr
    Karol

  16. #16
    kwiatek6324
    Guest
    kwiatek6324

    Domyślnie

    Troche odkopujac ale wlasnie w Starostwie zlozylem zgloszenie zgodnie ze wskazowkami od sSiwy12.
    Za miesiac sie okaze

    Pozdr
    AK

  17. #17
    kwiatek6324
    Guest
    kwiatek6324

    Domyślnie

    Odpowiadajac sam sobie i dla potomnych.. Tak sie nie da..
    Obudowa to jest tylko czesc bedaca najczesciej 2 kregami w ziemi, utwardzenie dna i pokrywa.
    Sama rura wiercona to nie jest obudowa tylko studnia i na to potrzeba PnB.

    Taka jest interpretacja starostwa.

    Pozdrawiam
    AK

  18. #18
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar KrzysztofLis2
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    3.295

    Domyślnie

    A czym się podpierali?
    Piszę bloga o sposobach na tanie ogrzewanie. A w ogóle to przymierzam się do budowy domu autonomicznego.

  19. #19
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Jeśli możesz, to zeskanuj i podaj Twój wniosek i odpowiedź starostwa.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał KrzysztofLis2 Zobacz post
    A czym się podpierali?
    Szpadlem – chyba.

    Ciekawi mnie to uzasadnienie, bo teraz nasuwa się takie stwierdzenie, że aby można było zgłosić wykonanie obudowy ujęcia wodnego, to wpierw należy uzyskać PnB na wykonanie tego ujęcia – czyli na wykopanie dziury ?
    PnB, czyli projekt budowlany na wykopanie dziury w ziemi ? A obudowa tej dziury, to tymczasowa ? A jak nie ma utwardzonego dna, to jest obudową czy nie jest ?
    Ale skoro PnB, to w nim zawarta jest obudowa, a skoro tak, to czego dotyczy zapis Art. 29.2.10 ?

    Ja pisałbym odwołanie.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony