dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 4
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 75
  1. #41

    Domyślnie

    wydaje mi sie ze wg ponizszej definicji z pgig jest pracą geologiczną, ale moze sie mylę
    pracą geologiczną — jest projektowanie i wykonywanie
    badań oraz innych czynności, w celu ustalenia
    budowy geologicznej kraju, a w szczególności
    poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz
    wód podziemnych, określania warunków hydrogeologicznych,
    geologiczno-inżynierskich, a także
    sporządzanie map i dokumentacji geologicznych
    oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby
    wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania
    z wód podziemnych;

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    wydaje mi sie ze wg ponizszej definicji z pgig jest pracą geologiczną, ale moze sie mylę
    pracą geologiczną — jest projektowanie i wykonywanie
    badań oraz innych czynności, w celu ustalenia
    budowy geologicznej kraju, a w szczególności
    poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz
    wód podziemnych, określania warunków hydrogeologicznych,
    geologiczno-inżynierskich, a także
    sporządzanie map i dokumentacji geologicznych
    oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby
    wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania
    z wód podziemnych;

    Ale ustawy Pgig nie stosuje się do korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami, więc nie stosuje się do zwykłego korzystania z wód. W związku z tym wszelkie prace nie zwiazane z wykonaniem takiej studni nie podlegają przepisom Pgig (więc nie są pracą geologiczną).

    Rozmawiałam z facetem z wydziału architektury.
    co do zapisu PB, że:
    Art. 2.
    1. Ustawy nie stosuje się do wyrobisk górniczych.

    odpowiedź taka:

    "Wyrobiska górnicze w ogóle nie wchodzą w rachubę przy wierceniu studni, bo te prace nie dotyczą robót górniczych, którymi z definicji Pgig jest wykonywanie, utrzymywanie, zabezpieczanie lub likwidowanie wyrobisk górniczych oraz zwałowanie nadkładu w odkrywkowych zakładach górniczych w związku z działalnością regulowaną ustawą."

    a wracając do PnB:
    "to, że PB mówi, że nie narusza innych ustaw, nie znaczy że ich nie dotyczy. Czyli zapis Art. 2.

    2. Przepisy ustawy nie naruszają przepisów odrębnych, a w szczególności:
    prawa wodnego – w odniesieniu do urządzeń wodnych;
    nie znaczy, że urządzenie wodne nie wymaga PnB. Nie wymaga ono pozowlenia wodnoprawnego, a to dwie odrębne kwestie."

    I znów powstało pytanie, na jakiej podstawie studnia klasyfikuje się do obiektów budowlanych.
    Tutaj mała konsternacja człowieka. Również powołał się na kategorie obiektów z załącznika do PB, wg których można ujęcie podciągnąć pod kategorię XXX.
    Ma się udać do stanowisk wyższych, by sprawę wyjasnić.

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. Wiertacz odwiertów eksploatacyjnych i geofizycznych – to oficjalna nazwa zawodu.

    2. Wydobywanie wody, to eksploatacja, ale woda do celów spożywczych nie jest kopaliną, choć jej udostępnienie, czyli otwór wiertniczy jest wyrobiskiem górniczym – tym bardziej, że w przypadku wody leczniczej taka woda jest kopaliną.

    3. Urządzenia wodne, są w „jurysdykcji” PW co wynika z całości ustawy. Samowola i legalizacja w tym zakresie - też przepisy PW, a nie PB.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #44

    Domyślnie

    Znalazłem w necie stanowisko ministra srodowiska co do pgg i kopania studni. Wynika z niego ze przy budowie studni na zwykle korzystanie prawa pgg nie stosuje sie a wazny jest zapis pkt 3.
    interpretacje mozna znalezc na stronach internetowych panstwowego instytutu geologicznego. Dzwonilem rowniez do Wyzszego urzedu gorniczego i tam rownież poinformowano mnie ze stosuje sie prawo wodne, wiec projekt geologiczny ani operat wodnoprawny ine jest potrzebny. Jestem juz umowiony z wiertnikiem.
    Dzieki sSiwy za "naprowadzenie" na temat.

  5. #45

    Domyślnie

    tu jeszcze link do tego pisma, moze komus pomoze
    http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_03...560d5b22bc.pdf

  6. #46
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    asiatlen

    Zarejestrowany
    Apr 2013
    Skąd
    Zielona Góra
    Kod pocztowy
    65-950
    Posty
    1

    Domyślnie

    Witam. Chcę w przydomowym ogródku wiercić studnię na potrzeby ogrodu.
    Czy na dzień dzisiejszy pojawiły się nowe przepisy? interpretację?
    Czy mogę wiercić bez pozwolenia i zgłoszenia, a obudowę muszę zgłosić?

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Wiercić możesz bez zgłoszenia i projektu, bo PGiG (już) nie dotyczy takich studni.

    Czyli PW, a ono stanowi, że też nie ma żadnych „procedur” w tym zakresie.

    Po wykonaniu odwiertu, albo w dowolnym czasie, ale na 30 dni przed założeniem pompy i wykonaniem innych prac związanych z funkcjonowaniem tej studni, zgłaszasz w starostwie zamiar wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej z głębokości mniejszej niż 30m i poborze nominalnym mniejszym niż 5m3/dobę.
    A jak w takim razie wytłumaczysz zapis "starego" Pgig z 4 lutego 1994 r., gdzie również był zapis dotyczący nie stosowania przepisów ustawy Pgig w przypadku korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami (art. 4 pkt 1), a dodatkowo w punkcie 1a ustawodawca wskazywał, że nie stosujemy ustawy również w przypadku wykonywania ujęć wód podziemnych do głębokości 30 m na potrzeby zwykłego korzystania z wody.
    Jeżeli w 'nowej" ustawie Pgig z 9 czerwca 2011 r. ustawodawca zrezygnował z punktu 1a, zamieniając go na punkt 2 dotyczący nie stosowania przepisów ustawy w przypadku wykonywania odwiertów w celu wykorzystania ciepła Ziemi tzn., że w obecnym stanie prawnym każda studnia wiercona, bez względu na głębokość wiercenia, podlega przepisom Pgig, czyli wymaga zatwierdzenia projektu robót geologicznych i dokumentacji hydrogeologicznej, a w dalszej kolejności zgłoszenia samej obudowy studni.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    PGiG:
    Art. 1. 1. Ustawa określa zasady i warunki podejmowania, wykonywania oraz zakończenia działalności w zakresie:

    1) prac geologicznych;

    2) wydobywania kopalin ze złóż;


    Art. 3. Ustawy nie stosuje się do:

    1) korzystania z wód w zakresie uregulowanym odrębnymi przepisami;


    Art. 5. 1. Kopalinami nie są wody, z wyjątkiem wód leczniczych, wód termalnych i solanek.
    A nie jest to praca geologiczna z definicji, ani wydobywanie kopalin - też z definicji.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #49

    Domyślnie

    Na dzień dzisiejszy, wykonanie studni głębinowej wymaga:
    1) zatwierdzonego projektu robót geologicznych (Pgig)
    2) zatwierdzonej dokumentacji hydrologicznej (Pgig)
    3) pozwolenia wodnoprawnego: na szczególne korzystanie z wód w zakresie poboru wód podziemnych (czyli jeżeli pobór będzie większy niż 5 m3 na dobę) oraz na wykonanie urządzenia wodnego - obudowy studni głębinowej (jeżeli ujęcie będzie głębsze niż 30 m lub pobór wody będzie większy niż 5 m3 na dobę) - PW
    4) zgłoszenia wykonywania obudowy ujęcia wód podziemnych PB
    Ostatnio edytowane przez Moninia ; 16-05-2013 o 10:45

  10. #50

    Domyślnie

    Wykonanie ujęcia wody podziemnej jest pracą geologiczną w rozumieniu ustawy Pgig

  11. #51

    Domyślnie

    Definicja prac i robót geologicznych nie zmieniła się w nowym Pgig, więc jeżeli w starej ustawie ujęcia do 30 m głębokości i w ramach zwykłego korzystania z wód (poboru do 5 m3 na dobę) były wyłączone z ustawy, a teraz tego zapisu zabrakło, to jaka jest podstawa prawna do "zwalniania" tych studni z przepisów Pgig??

  12. #52
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    99% kopie (wierci studnie) do 30m i dla celów zwykłego poboru wody.

    Przypominam również to:


    Cytat Napisał brylekpl Zobacz post
    Znalazłem w necie stanowisko ministra srodowiska co do pgg i kopania studni. Wynika z niego ze przy budowie studni na zwykle korzystanie prawa pgg nie stosuje sie a wazny jest zapis pkt 3.
    interpretacje mozna znalezc na stronach internetowych panstwowego instytutu geologicznego. Dzwonilem rowniez do Wyzszego urzedu gorniczego i tam rownież poinformowano mnie ze stosuje sie prawo wodne, wiec projekt geologiczny ani operat wodnoprawny ine jest potrzebny. Jestem juz umowiony z wiertnikiem.

    tu jeszcze link do tego pisma, moze komus pomoze
    http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_03...560d5b22bc.pdf

    Masz jakieś "twarde" dokumenty na poparcie swoje tezy ?
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  13. #53

    Domyślnie

    To jest stanowisko, które nie stanowi wiążącej wykładni prawa, opieram się na tym co jest zapisane w Pgig. Jeżeli studnie do 30 m głębokości dla zwykłego korzystania z wody są zwolnione z przepisów ustawy Pgig to dlaczego z ustawy został wykreślony art. 4 pkt 1a (starej ustawy) który to wskazywał??

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Aktualne brzmienie definicji
    Art. 6. 1. W rozumieniu ustawy:


    pracą geologiczną – jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności, w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a w szczególności poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz wód podziemnych, okre-ślania warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzy-stania z wód podziemnych;

    11) robotą geologiczną – jest wykonywanie w ramach prac geologicznych wszelkich czynności poniżej powierzchni terenu, w tym przy użyciu środ-ków strzałowych, a także likwidacja wyrobisk po tych czynnościach;
    I jest różnica i to istotna. W starej definicji prac geologicznych był zapis:
    a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub ujmowania
    wód podziemnych
    W nowej jest:

    ..... a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych
    Prace nie służą sporządzeniu mapy ..........., tylko wykonaniu ujęcia wody, które nie podlega zapisom PGiG.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  15. #55
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moninia Zobacz post
    ......... to dlaczego z ustawy został wykreślony art. 4 pkt 1a (starej ustawy) który to wskazywał??
    Bo nastąpiła zmiana definicji prac geologicznych - co napisałem wyżej, a korzystanie wód dla takich celów, jest uregulowane w PW.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 16-05-2013 o 11:19
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  16. #56

    Domyślnie

    No fakt, to się zmieniło ale to i tak nie jest dla mnie do końca jasne. Korzystaniem z wód podziemnych jest też "zwykłe" korzystanie z wody. Sądziłam, że wykreślenie tego punktu 1a ze starego Pgig miało ograniczyć zaniżanie głębokości studni (żeby uniknąć kolejnych zezwoleń).

  17. #57
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Bo to reguluje PW:
    Art. 124.
    Pozwolenie wodnoprawne nie jest wymagane na:
    5) wykonywanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m;
    pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w ilości nieprzekraczającej 5 m3 na dobę;
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  18. #58

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    W PB. Jasno jest napisane, że nie stosuje się do wyrobisk górniczych, a ponieważ wiercenie otworu nie jest pracą geologiczną (wyklucza to PGiG), to jest wyrobiskiem górniczym, bo wyrobiskiem górniczym jest każda dziura (pozioma i pionowa) w ziemi, służąca do wydobywania „pożytku”.
    W PB też jasno napisano, że nie narusza zapisów w PW w zakresie (budowy) urządzeń wodnych.
    .
    Zaraz zaraz , bo próbuje to wszystko zrozumieć i czytam jeszcze raz cały wątek i widzę tu kilka niejasności. Jeżeli wykonanie odwiertu na studnię do 30 m głębokości nie jest pracą geologiczną to jakim cudem sam odwiert może być wyrobiskiem górniczym ?? Jeżeli wyrobisko górnicze powstaje w wyniku robót górniczych, a roboty górnicze prowadzone są w związku z działalnością określoną Pgig.

  19. #59
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nawet do 100m nie jest pracą geologiczną - w przypadku kolektorów pionowych.

    Ale nawet 5m będzie pracą geologiczną jeśli służy np. poszukiwaniu (rozpoznawaniu złoża) węgla brunatnego.

    Sam odwiert dla celów poboru wody nie jest wyrobiskiem, ani wykonanie nie jest robotą górniczą, bo nie jest objęty PGiG. (Art.6.1.12) - w rozumieniu ustawy PGiG, ale dla potrzeb PB jest to tak, czy siak wyrobisko górnicze i nie podlega jego przepisom.

    Ps. Tu chodzi o całość zagadnienia. PGiG nie wchodzi w kompetencje PB i na odwrót.

    Jedynym aktem prawnym dotyczącym wykonania ujęć wody (urządzenie wodne) jest PW.

    Natomiast PB reguluje tylko to co jest nad ziemią - czyli konkretnie dla tego przypadku, "instytucja" zawiadomienia i finito.

    Ps.2. Jeszcze prościej. "Obudowany" odwiert jest wyrobiskiem górniczym, ale wykonany dla celów poboru wody nie podlega rygorom PGiG (bo woda "pitna" to nie kopalina).
    Może go wykonać Pan Kazik, bo nie są potrzebne wymagania co do uprawnień wiertacza.
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 16-05-2013 o 15:56 Powód: dopisałem Ps.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  20. #60
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar autorus
    Zarejestrowany
    Jan 2002
    Skąd
    Żelechów koło Żabiej Woli
    Posty
    9.544
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    1

    Domyślnie

    hm, ja to nie wiem. Ale poszedłem do starostwa, złozyłem zawiadomienie a potem po uprawomocnieniu zacząłem kopać. I tak do tej pory mam ze wszystkim. Powiat Grodzisk Mazowiecki.
    Dziennik budowy na forum MURATORA z komentarzami
    www.timtur.com.pl/budowa/avatar.jpg

    Jeśli chcesz widzieć FOTKI musisz skorzystać z FIREFOX.


Strona 3 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony