dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 4
Pokaż wyniki od 61 do 75 z 75
  1. #61

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Nawet do 100m nie jest pracą geologiczną - w przypadku kolektorów pionowych.

    Ale nawet 5m będzie pracą geologiczną jeśli służy np. poszukiwaniu (rozpoznawaniu złoża) węgla brunatnego.

    Sam odwiert dla celów poboru wody nie jest wyrobiskiem, ani wykonanie nie jest robotą górniczą, bo nie jest objęty PGiG. (Art.6.1.12) - w rozumieniu ustawy PGiG, ale dla potrzeb PB jest to tak, czy siak wyrobisko górnicze i nie podlega jego przepisom.

    Ps. Tu chodzi o całość zagadnienia. PGiG nie wchodzi w kompetencje PB i na odwrót.

    Jedynym aktem prawnym dotyczącym wykonania ujęć wody (urządzenie wodne) jest PW.

    Natomiast PB reguluje tylko to co jest nad ziemią - czyli konkretnie dla tego przypadku, "instytucja" zawiadomienia i finito.

    Ps.2. Jeszcze prościej. "Obudowany" odwiert jest wyrobiskiem górniczym, ale wykonany dla celów poboru wody nie podlega rygorom PGiG (bo woda "pitna" to nie kopalina).
    Może go wykonać Pan Kazik, bo nie są potrzebne wymagania co do uprawnień wiertacza.
    Miałam już nic nie pisać, ale jeszcze muszę zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Nie będę już wracać do tych wyrobisk, bo mam tutaj inne zdanie. Tylko mam jeszcze pytanie skąd pomysł, że instalacja kolektorów pionowych do 100 m nie jest PRACĄ geologiczną, skoro już odwierty na wykorzystanie ciepła Ziemi, głębsze niż 30 m, są ROBOTĄ geologiczną i podlegają zgłoszeniu z Pgig??

  2. #62
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    1. Mimo, że takie prace są nazwane pracami geologicznymi, to formalnie nie są takimi.
    2.. Nie jest z definicji, bo jej nie wypełnia.
    3, Nie jest, bo roboty posiadają wiele "odstępstw".
    4. Nie jest bo nie podlega "rygorom" formalnym przed i po wykonaniu odwiertów, poza formalnościami związanymi ze zgłoszeniem (wymagany projekt, który nie podlega zatwierdzeniu) PGiG art.85.1. i 85.2., a ewentualny sprzeciw może dotyczyć tylko 2 przypadków art.85.3.1. i art.85.3.2.
    5.Nie jest bo posiada zubożoną "wersję" kwitów dokumentujących wykonane prace Art.92.3. oraz na podstawie Art.97.4 http://prawo.legeo.pl/site_media/dum...01-01/zal4.pdf .

    6. Jest tylko z nazwy, ale nie powoduje wszystkich skutków dla typowej pracy geologicznej - jest tryb uproszczony, przewidziany tylko dla kolektorów pionowych do 100m i poza obszarem górniczym.

    7. Nie uregulowanym do końca problemem jest sprawa kwalifikacji osoby "nadzorującej" mając na uwadze to co napisałem wyżej. Teoretycznie organ może wymagać kwalifikacji w kat. minimum XII - w tym zakresie ustawa nie jest spójna.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  3. #63
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Dla jasności i w temacie studni.

    Wykonanie poboru wody z głębokości ponad 30m, nie jest zwykłym korzystaniem z wód, nawet jak wydajność (pobór) nie przekracza 5m3/dobę.

    Konieczna jest wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, a takowa podlega pełnym rygorom Ustawy PGiG - nie ma trybu uproszczonego !
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  4. #64

    Domyślnie

    Absolutnie się z tym nie zgadzam, wykonywanie odwiertów na wykorzystanie ciepła Ziemi spełnia w całości definicję prac geologicznych (pracą geologiczną - jest projektowanie i wykonywanie badań oraz innych czynności, w celu ustalenia budowy geologicznej kraju, a*w szczególności poszukiwania i rozpoznawania złóż kopalin oraz wód podziemnych, określania warunków hydrogeologicznych, geologiczno-inżynierskich, a także sporządzanie map i dokumentacji geologicznych oraz projektowanie i wykonywanie badań na potrzeby wykorzystania ciepła Ziemi lub korzystania z wód podziemnych).
    Mimo, że podlegają "uproszczonym" procedurom zatwierdzania (zgłoszenie prg i inna dokumentacja geologiczna składana do archiwum geologicznego), jednak w dalszym ciągu wykonanie odwiertów w celu wykorzystania ciepła Ziemi stanowi ROBOTĘ geologiczną.

  5. #65

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Dla jasności i w temacie studni.

    Wykonanie poboru wody z głębokości ponad 30m, nie jest zwykłym korzystaniem z wód, nawet jak wydajność (pobór) nie przekracza 5m3/dobę.

    Konieczna jest wykonanie dokumentacji hydrogeologicznej, a takowa podlega pełnym rygorom Ustawy PGiG - nie ma trybu uproszczonego !
    No to się uśmiałam, pobór wód z głębokości większej niż 30 m nie stanowi zwykłego korzystania z wód nawet jeżeli nie przekracza 5 m3 na dobę??? Od kiedy to? Bo chyba czytamy jakieś inne wersje PW
    Nie stanowi zwykłego korzystania z wód: *
    1)*nawadnianie gruntów lub upraw wodą podziemną za pomocą deszczowni;*
    2)*pobór wody powierzchniowej lub podziemnej w ilości większej niż 5 m3 na dobę;*
    Gdzie tu jest, przepraszam, mowa o głębokości ujęcia.
    No i nie mylmy pojęć, wydajność ujęcia nie jest tym samym co pobór wody...

  6. #66
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    A jakież to badania są projektowane i wykonywane podczas odwiertu pod kolektory, czyli poboru ciepła z ziemi ?

    Tam między projektowaniem i badaniem jest spójnik, co czyni nierozłączność stwierdzenia.

    Zgodnie z tym zapisem, wypełnia definicję (pracy geologicznej) tylko otwór (odwiert) badawczy wykonany w tym celu. Kolektor jest poborem ciepła - co ustawodawca wielokrotnie podkreśla jako wykorzystanie ciepła Ziemi.

    A w definicji jak byk pisze, badania na potrzeby.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  7. #67
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Moninia Zobacz post
    No to się uśmiałam, pobór wód z głębokości większej niż 30 m nie stanowi zwykłego korzystania z wód nawet jeżeli nie przekracza 5 m3 na dobę??? Od kiedy to? Bo chyba czytamy jakieś inne wersje PW

    Gdzie tu jest, przepraszam, mowa o głębokości ujęcia.
    .
    Prawo Wodne Art.124.5
    Ostatnio edytowane przez sSiwy12 ; 17-05-2013 o 13:18 Powód: poprawiłem nr.art.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #68

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12 Zobacz post
    Prawo Wodne Art.125.5
    A to jeszcze ciekawsze bo art. 125 PW ma tylko 3 punkty. Natomiast jeśli chodzi o art. 124. PW to jest różnica czy mówimy o poborze wód czy o wykonaniu urządzenia wodnego (nie wiem co znaczy: wykonanie poboru)

  9. #69
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    To prawda był błąd - już poprawiłem.

    Reasumując.

    Na wykonanie studni (ujęcia wody podziemnej) o głębokości do 30m i poborze do 5m3 nie potrzeba pozwolenia wodnoprawnego, ani żadnych czynności podlegających PGiG, bez względu na to czy studnia wiercona, czy kopana (poza nielicznymi wyjątkami - np. obszar chroniony)
    Zgłaszamy jedynie w starostwie zamiar wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej na 30 dni przed przystąpieniem do prac.

    Jeśli studnia (ujęcie wody podziemnej) ma mieć głębokość większą niż 30m, wtedy niezbędne jest pozwolenie wodnoprawne, a co za tym idzie, podlega to PGiG, bo potrzebna jest analiza hydrogeologiczna.
    Z pozwoleniem wodnoprawnym, udajemy się do starostwa i zgłaszamy zamiar wykonania obudowy ujęcia wody podziemnej.

    W żadnym przypadku nie może być wymagana procedura PnB.

    FINITO.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  10. #70
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciacho

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    92-701
    Posty
    50

    Domyślnie

    A czy do starostwa złożyć tylko wniosek na wykonanie obudowy studni i czy ma być dołączony do tego projekt? czy jeszcze drugi wniosek i wykonanie odwiertu na studnię? I czy musi być dołączona mapka z zaznaczeniem gdzie będę wiercił i gdzie będzie obudowa?

  11. #71
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał maciacho Zobacz post
    czy jeszcze drugi wniosek i wykonanie odwiertu na studnię?
    Stanowisko głównego geologa kraju:

    http://www.mos.gov.pl/g2/big/2012_03...560d5b22bc.pdf

    Zbór aktów prawnych

    http://www.aquakros.pl/index.php?opt...=82&Itemid=471
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  12. #72
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    maciacho

    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Justynów
    Kod pocztowy
    92-701
    Posty
    50

    Domyślnie

    Czyli wychodzi na to że muszę zrobić tylko zgłoszenie na obdowę studni? Czy muszę mieć projekt takiej obudowy i czy muszę dołączyć do wniosku?

  13. #73
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Nie obudowę studni - bo tego art.29 nie przewiduje.

    Zgłaszasz roboty budowlane, związanych z wykonywaniem obudowy ujęć wód podziemnych, o wydajności do 5m3/h i głębokości do 30m.

    W zgłoszeniu należy określić rodzaj, zakres i sposób wykonywania robót budowlanych oraz termin ich rozpoczęcia. Do zgłoszenia należy dołączyć oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych + to, co sobie może zażyczyć urząd (a niezbadane są jego drogi).
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  14. #74
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    twiacek

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Kod pocztowy
    44-105
    Posty
    1

    Domyślnie

    nie jestem prawnikiem i nie wiem, czy mozna podpierac sie wyrokami nsa w dyskusji ze starostwem, ale to wyglada dla mnie rozstrzygajaco:

    http://www.orzeczenia-nsa.pl/wyrok/i...e,2b7f267.html

    Starostwo w Gliwicach, upiera sie na PnB - na razie

  15. #75
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    marecckii

    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Posty
    3

    Domyślnie

    według mnie można się popierać wyrokami nsa w dyskusji ze starostwem, aczkolwiek dopytaj u jakiegoś fachowca.

Strona 4 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony