dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 17 z 17
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar pablomoc
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Skąd
    Ostrowiec Św.
    Posty
    709
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    33

    Domyślnie Jakie ogrzewanie

    Mam pytanie, planuję budowę domu ale kompletnie nie mam pojęcia jaki rodzaj ogrzewania wybrac. Buduję dom 82m + 21m garaż, będzie budowany z suporexu i na to styropian 15cm. Jakie rodzaj ogrzewania do takiego domu wybrac, chodzi mi o najtańszą eksploatacje.

    Przy okazji zapytam czym różni sie suporex biały od szarego. Cenowo jest różnica ale jaka poza ceną ?

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał pablomoc
    Mam pytanie, planuję budowę domu ale kompletnie nie mam pojęcia jaki rodzaj ogrzewania wybrac. Buduję dom 82m + 21m garaż, będzie budowany z suporexu i na to styropian 15cm. Jakie rodzaj ogrzewania do takiego domu wybrac, chodzi mi o najtańszą eksploatacje.

    Przy okazji zapytam czym różni sie suporex biały od szarego. Cenowo jest różnica ale jaka poza ceną ?

    Temat rzeka.
    Suporex biały jest zimniejszy od szarego, ale bardziej zdrowy.
    Dla najtańszej eksploatacji ma znaczenie w jakich cenach możesz kupić opał. Ogólnie najtańszy w eksploatacji jest chyba kocioł miałowy.

  3. #3

    Domyślnie

    w domu 82metry tracić miejsce na kotłownię? przy tej powierzchni dać 25cm ocieplenia + rekuperator i grzać spokojnie prądem. nasuwa się pytanie czy jest gaz z sieci?

  4. #4

    Domyślnie

    Kominek -grzać kominkiem

  5. #5

    Domyślnie

    kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał zbigmor
    Dla najtańszej eksploatacji ma znaczenie w jakich cenach możesz kupić opał. Ogólnie najtańszy w eksploatacji jest chyba kocioł miałowy.
    W eksploatacji może tak. W kosztach inwestycyjnych już niekoniecznie (potrzebna jest osobna kotłownia). No i zależy od tego na ile ma to być bezobsługowe. Oprócz ogrzewania pozostaje jeszcze ciepła woda do rozwiązania.
    Przy bardzo dobrym ociepleniu - energia elektryczna. Jak chcesz dodatkowo oszczędzać na eksploatacji - pompa ciepła.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał zbigmor
    Dla najtańszej eksploatacji ma znaczenie w jakich cenach możesz kupić opał. Ogólnie najtańszy w eksploatacji jest chyba kocioł miałowy.
    W eksploatacji może tak. W kosztach inwestycyjnych już niekoniecznie (potrzebna jest osobna kotłownia). No i zależy od tego na ile ma to być bezobsługowe. Oprócz ogrzewania pozostaje jeszcze ciepła woda do rozwiązania.
    Przy bardzo dobrym ociepleniu - energia elektryczna. Jak chcesz dodatkowo oszczędzać na eksploatacji - pompa ciepła.

    No pewnie, tylko, że autor określił dość dokładnie dane brzegowe i sugerowanie zmiany ocieplenia i nawiązywanie do kosztów instalacji nie jest na temat, dlatego moja odpowiedź była taka.
    Przy bardzo dobrym ociepleniu i małym domku to pompa ciepła chyba się nie za bardzo kalkuluje? Czy odsetki od kredytu na jej zakup nie pokryją różnicy w kosztach eksploatacji w stosunku do ogrzewania typowo elektrycznego?

  8. #8
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał zbigmor
    Przy bardzo dobrym ociepleniu i małym domku to pompa ciepła chyba się nie za bardzo kalkuluje? Czy odsetki od kredytu na jej zakup nie pokryją różnicy w kosztach eksploatacji w stosunku do ogrzewania typowo elektrycznego?
    To zależy jaka pompa ciepła. Jeżeli tylko do ogrzewania, to przy takim domku wystarczyłaby pewnie taka :
    http://www.thermogolv.com/cennik,pom...dlogowego.html

  9. #9
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał zbigmor
    Przy bardzo dobrym ociepleniu i małym domku to pompa ciepła chyba się nie za bardzo kalkuluje? Czy odsetki od kredytu na jej zakup nie pokryją różnicy w kosztach eksploatacji w stosunku do ogrzewania typowo elektrycznego?
    To zależy jaka pompa ciepła. Jeżeli tylko do ogrzewania, to przy takim domku wystarczyłaby pewnie taka :
    http://www.thermogolv.com/cennik,pom...dlogowego.html

    Już nawet z parametrów tej pompy wynika, że nie wystarczy. Poza tym koszt 11kPLN + montaż pewnie kilka tysięcy to daje samych odsetek od kredytu 900zł/rok. Przy tej powierzchni to pewnie około tyle trzeba zapłacić za ogrzewanie a to tylko roczny koszt odsetek bez kosztów eksploatacji.

  10. #10
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał zbigmor
    Już nawet z parametrów tej pompy wynika, że nie wystarczy. Poza tym koszt 11kPLN + montaż pewnie kilka tysięcy to daje samych odsetek od kredytu 900zł/rok. Przy tej powierzchni to pewnie około tyle trzeba zapłacić za ogrzewanie a to tylko roczny koszt odsetek bez kosztów eksploatacji.
    Oczywiście zakładasz, że ogrzewanie elektryczne ktoś Ci podaruje i zamontuje gratis .
    Weź pod uwagę takie ogrzewanie, które bezawaryjnie wytrzyma np. 20 lat.

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Cytat Napisał pierwek
    kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania
    ?!
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  12. #12
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.542

    Domyślnie Re: Jakie ogrzewanie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał zbigmor
    Już nawet z parametrów tej pompy wynika, że nie wystarczy. Poza tym koszt 11kPLN + montaż pewnie kilka tysięcy to daje samych odsetek od kredytu 900zł/rok. Przy tej powierzchni to pewnie około tyle trzeba zapłacić za ogrzewanie a to tylko roczny koszt odsetek bez kosztów eksploatacji.
    Oczywiście zakładasz, że ogrzewanie elektryczne ktoś Ci podaruje i zamontuje gratis .
    Weź pod uwagę takie ogrzewanie, które bezawaryjnie wytrzyma np. 20 lat.
    Wyobrażam sobie, że w domku 80m2 potrzebujemy kilka grzejników konwektorowych za kwotę 1kPLN. Niewiele to zmienia. Czy wytrzymają 20 lat? Nie wiem. Znam takie, które działają znacznie dłużej, a nie znam żadnej pompy ciepła, która tyle działa. To oczywiście o niczym nie świadczy, ale wymiana jednego grzejniczka to 200zł i wysiłek na poziomie podjechania do sklepu w wolnej chwili (bo reszta ciągle działa), a przy awarii pompy sprawa się komplikuje.
    Napisze ktoś ile może kosztować kompleksowo (pompa plus montaż) pompa ciepła dla autora wątku?

  13. #13
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIA Avatar HenoK
    Zarejestrowany
    May 2003
    Posty
    9.474
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    64

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Cytat Napisał pierwek
    kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania
    ?!
    Zobacz w "Warunkach technicznych jakim powinny odpowiadać budynki".

  14. #14
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rusek007
    Zarejestrowany
    Sep 2006
    Skąd
    5 000 kroków od Olsztyna
    Posty
    1.285

    Domyślnie

    Chcesz powiedzieć, że my posiadacze kominków z płaszczem mieszkamy w domach które nie spełniają wymogów zamieszkania???
    To co nas nie zabije, to nas wzmocni.
    Budowa też!?

  15. #15

    Domyślnie

    pierwek napisał
    kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania
    Tak dokładnie na tych przepisach to ja się nie znam
    ale
    moi sąsiedzi mają domy oddane do użytkowania i nie mieli problemu z powodu ogrzewania kominkowego, ja też mam podstawowe kominek z DGP i elektryczne
    a tak na marginesie to zawsze można dopisać że będą elektryczne konwektory i problem rozwiązany, a że nie kupiliśmy to inna sprawa
    w naszym kraju nie ma sytuacji bez wyjścia
    Kto żyje bez szaleństwa,
    mniej jest rozsądny niż mniema.

  16. #16

    Domyślnie

    Obecnie użytkuję ok 80 m2 parteru mojego domu w budowie
    Ogrzewanie to koza (nieobudowany wkład 14 KW) w salonie, mata grzejna w holu, prawie nie używana mata grzejna w kuchni konwektor 1000W w pokoju dzieci, promiennik i mata w łazience.
    Minusem jest niedocieplona ściana z ytonga 24 cm oddzielająca mieszkanie od nieogrzewanego garażu i strop drewniany nad całością ocieplony tylko 10 cm wełny. Reszta dobrze docieplona.
    Od października do marca zużyłem max 5 m3 drewna głównie resztek z budowy i prądu w taryfie budowlanej za ok 3200 zł . Prąd oczywiście za wszystko (rodzina 2+3) - 3 lodówki, pralka i zmywarka raz dziennie..

    Dla tak małego domu ogrzewanie elektryczne i kominek będzie ok, trzeba jednak pamiętać że z kominkiem jest trochę zabawy (zakup, składowanie i dokładanie drewna).
    Elektryczne maty grzejne ze sterowaniem nie są co prawda tak tanie jak wspomniane konwektory w marketach ale oszczędności, na etapie inwestycji, w porównaniu z gazowym czy innym c.o. spore.
    Hydraulik zarobił u mnie ok 900 zł.
    Tomek

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał rusek007
    Chcesz powiedzieć, że my posiadacze kominków z płaszczem mieszkamy w domach które nie spełniają wymogów zamieszkania???
    Jeżeli nie masz innego źródła ogrzewania to wybudowałeś dom niezgodnie z PNB i odpowiedź na Twoje pytanie brzmi : Tak.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony