dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 4
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 74
  1. #1

    Domyślnie Ogrzewanie ścienne

    Jak w temacie. Na forum nigdzie nie znalazłam wątku dotyczącego tej kwestii.
    Czyżby nikt z forumowiczów nie zakładał takowego?
    Jeśli ktoś posiada wiedzę ( lub ma w praktyce zastosowane) to proszę o pilna poradę.
    Mam w sypialniach zaprojektowane takowe. Pierwszy projektant przewidział pod to ogrzewanie Styropian termostyr EPS 200-036 ( taki z "grzybkami" do układania rurek) .
    MOi hydraulicy mają inny projekt ( z firmy Comap produkującej materiały do ogrzewania). Według tego drugiego projektu - nie potrzeba na ściany tego styropianu.
    Dla mnie to dziwne. Tłumacza,że warstwa tynku będzie cienka wobec tego grzanie pójdzie w większości w tynk i do pomieszczenia a nie w ścianę.

    Na na mój babski rozum to ciepło pójdzie w równym stopniu w pomieszczenie jak i w mur. Ponieważ jednak moim zamiarem jest ogrzewanie sypialni , a nie ściany uważam ,że jakaś izolacja pod rurkami jest niezbędna.
    Tłumaczenie fachowców jest jeszcze takie ,ze nawet system Rehau nie proponuje izolacji styropianem. Dla mnie szczerze powiem to żaden argument.
    Może ktoś pomoże w rozwiązaniu tej kwestii.
    Będę wdzięczna.
    pozdrawiam

  2. #2

    Domyślnie

    Na tym forum każda kwestia już była poruszana:

    google:
    Ogrzewanie ścienne site:forum.muratordom.pl

    http://forum.muratordom.pl/ogrzewani...ne,t144884.htm
    http://forum.muratordom.pl/ogrzewani...we,t100838.htm
    http://forum.muratordom.pl/maty-kapi...ym,t130579.htm

    A jeszcze co do twojego pytania to to czy dać pod takim ogrzewaniem izolację zależy od:
    - ilości izolacji na zewnątrz ściany
    - tego, jaką chcesz mieć akumulacyjność

  3. #3

    Domyślnie

    Wielkie dzieki. To przez te błędy w pisowni. Ja szukałam ścienne i wyszukiwarka nic nie znalazła. Nie pomyślałam,że należy szukać scienne
    pozdrawiam

  4. #4

    Domyślnie

    Przeczytałam - i dalej nie znalazłam odpowiedzi na moje pytanie.
    Tam wszyscy kładą bez styropianu z grzybkami. CZy jednak odizolowanie rurek styropianem od ściany nie spowoduje,ze wydajność układu będzie większa?

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar RAPczyn
    Zarejestrowany
    Oct 2003
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-188
    Dzielnica
    Białołęka
    Posty
    2.171

    Domyślnie

    Ważnym tylko jest by ściana zewnętrzna miała współczynnik przenikani mniejszy niż 0,35.

  6. #6

    Domyślnie

    Niezależnie od współczynnika przenikania - przecież te rurki będą grzały ścianę i to najczęściej ścianę wokół okien -więc ciepełko szybciutko wypłynie na zewnątrz.
    Mam pytanie -czy ktoś wie jak przymocować ten styropian ( termostyr) do ściany? Czy wystarczy klej - czy trzeba jakieś specjalne kołki -aby to wszystko kiedyś nie runęło do pokoju pod ciężarem rurek?
    Tak sobie pomyślałam, że mimo zapewnień ekspertów dam ten styropian pod rurki. Ja mam tylko 10 m2 tego ogrzewania ( 2 sypialnie), płyta kosztuje 17zł/m2 - będzie to raptem 170-200 zł więcej - a przecież systemy do mocowania do ściany też kosztują. Wtedy moje ciepelko na pewno nie ucieknie .
    pozdrawiam

  7. #7

    Domyślnie

    Im więcj ocieplenia tym lepiej.
    Pytanie jednak co z akumulacyjnością. Jeśli w innych pomieszczeniach masz podogówkę to jak tym sterować żeby wszędzie była podobna temperatura. Może ktoś z doświadczeniem się wypowie. Albo może zapytać w wątku o podłogówkach.

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewadora
    Niezależnie od współczynnika przenikania - przecież te rurki będą grzały ścianę i to najczęściej ścianę wokół okien -więc ciepełko szybciutko wypłynie na zewnątrz.
    Błąd logiczny. Im lepszy współczynnik, tym mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz. Styropian który chcesz ewentualnie dać pod rurki też nie jest całkowitą barierą dla ciepła, a tylko częściową - i on też ma współczynnik przenikania ciepła. Najlepiej to sobie wylicz konkretne wartości strat i się dowiesz czy warto dawać ten styropian.

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    Im więcj ocieplenia tym lepiej.
    Pytanie jednak co z akumulacyjnością. Jeśli w innych pomieszczeniach masz podogówkę to jak tym sterować żeby wszędzie była podobna temperatura. Może ktoś z doświadczeniem się wypowie. Albo może zapytać w wątku o podłogówkach.
    No właśnie - muszę zapytać moich majstrów jak tym wszystkim będzie się sterować?
    Ja wyobrażałam sobie ,ze będą oddzielne sterowniki dla pokoi z podłogówka i oddzielne dla "ściennych".
    Może ktoś "kumaty" w temacie się wypowie jak to powinno byc wykonane ?

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał NJerzy
    Błąd logiczny. Im lepszy współczynnik, tym mniej ciepła będzie uciekało na zewnątrz. Styropian który chcesz ewentualnie dać pod rurki też nie jest całkowitą barierą dla ciepła, a tylko częściową - i on też ma współczynnik przenikania ciepła. Najlepiej to sobie wylicz konkretne wartości strat i się dowiesz czy warto dawać ten styropian.
    zgadzam się - ale wyliczyć nie potrafię
    Jestem całkiem nietechniczna . Staram się pewne rzeczy wziąć na babski rozum

  11. #11

    Domyślnie

    To się tak nie da, trzeba policzyć.
    Bez liczenia to Ci powiem tak: jeśli na ścianie masz z 15 cm styropianu, to dołożenie 2 cm pod rurki nic istotnego nie zmieni, natomiast spowoduje koszta i większy kłopot z wykonastwem.

  12. #12

    Domyślnie

    Na ścianie na zewnątrz mam 15 cm lambda 0,032 .
    Te zaś 2 cm będą , ale na ścianie od wewnątrz .
    Tak wiec ochronią ciepełko przed ogrzewaniem ściany - w której niestety sa zamontowane okna ( zapewne nie uda się do końca uniknąć mostków termicznych w tym wypadku)- a okna nie będą ocieplone styropianem

  13. #13

    Domyślnie

    Tak jak pisałem wyżej - te 2 cm nic nie zmieni, ale może jak wywalisz kasę to będziesz mieć lepsze samopoczucie
    Ogrzewanie ścienne z zasady ma ogrzewać ścianę, która akumuluje ciepło przez co utrzymuje się temperaturę bardziej stabilną. Straty zmniejszysz w pomijalnym stopniu, ale pozbawisz się tej akumulacji.

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewadora
    Cytat Napisał am76
    Im więcj ocieplenia tym lepiej.
    Pytanie jednak co z akumulacyjnością. Jeśli w innych pomieszczeniach masz podogówkę to jak tym sterować żeby wszędzie była podobna temperatura. Może ktoś z doświadczeniem się wypowie. Albo może zapytać w wątku o podłogówkach.
    No właśnie - muszę zapytać moich majstrów jak tym wszystkim będzie się sterować?
    Ja wyobrażałam sobie ,ze będą oddzielne sterowniki dla pokoi z podłogówka i oddzielne dla "ściennych".Może ktoś "kumaty" w temacie się wypowie jak to powinno byc wykonane ?
    Najlepiej zrobić oddzielne sterowanie dla każdego pomieszczenia, wtedy masz komfort niezależnej regulacji temperatury w zależności od aktualnych potrzeb

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał cieszynianka
    Najlepiej zrobić oddzielne sterowanie dla każdego pomieszczenia, wtedy masz komfort niezależnej regulacji temperatury w zależności od aktualnych potrzeb
    Tak - to byłoby super - tylko,ze to chyba sporo kosztuje. w każdym pokoju czujnik i sterownik .Tak myśle. A moze sie mylę?

  16. #16

    Domyślnie

    Wyjdzie 120 do 200 zł na pomieszczenie.

  17. #17
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Forest-Natura
    Zarejestrowany
    Jan 2003
    Skąd
    Śląsk
    Posty
    5.277

    Domyślnie

    Witam.
    NJerzy dobrze radzi.
    Ogrzewanie ścienne ma działać na tej samej zasadzie (prawie) co ogrzewana płyta fundamentowa. Raz naładujesz, a potem tylko małymi porcjami energii podtrzymujesz jej ciepło. W dużym skrócie, bo przecież bardziej nagrzewa się warstwa wewnętrzna ściany i tynk, w którym zatopione jest ogrzewanie ścienne, ale są też systemy lokowane w wyżłobieniach ściany.
    Idealne do tego są tynki gliniane.
    Jeżeli dasz pod takie ogrzewanie izolację, to będzie to ekonomicznie nie uzasadnione oraz podniesie znacznie koszty położenia tynku, bo na czymś on się musi trzymać...
    Pozdrawiam.
    "...na Kontynencie do tej pory wierzą w tego włóczęgę... Pierwszy Mag - Zdun Włóczęga - Wędrowna Iskra, buduje w wybranych domostwach piece, które przynoszą szczęście i dobrobyt. W domu, w którym On roznieci ogień...w tych domach rodzą się magowie..."

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) ENCYKLOPEDIA LINKÓW Avatar cieszynianka
    Zarejestrowany
    Mar 2008
    Posty
    13.035

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewadora
    Cytat Napisał cieszynianka
    Najlepiej zrobić oddzielne sterowanie dla każdego pomieszczenia, wtedy masz komfort niezależnej regulacji temperatury w zależności od aktualnych potrzeb
    Tak - to byłoby super - tylko,ze to chyba sporo kosztuje. w każdym pokoju czujnik i sterownik .Tak myśle. A moze sie mylę?
    Zajrzałam do rachunków i termostat elektroniczny kosztował 71 zł (zwykłe 59), siłownik 84 zł - ceny brutto. Nie jest to tanie, ale bardzo wygodne w użytkowaniu. Do skrzynki jeszcze potrzeba listwę - 216 zł.
    To są ceny Kan-thermu, bo taki system montowaliśmy. Być może inne firmy mają tańsze.
    "Szukajcie, z znajdziecie"

  19. #19

    Domyślnie

    Ja zupełnie sie na tym nie znam,ale mam cennik firmy Comap ( i mam mieć do tego dostarczony projekt podłogówki pod warunkiem ,że zakupię materiały u nich) i tam głowica elektrotermiczna ( siłownik) M30 kosztuje 134 zł , moduł z zaworem termostatycznym 3/4 Euro 40 zł oraz moduł regulacyjny z przepływomierzem 0,6-2,4 l/min 76 zł .
    to chyba sa te elementy o których wspomniała Cieszynianka. Tylko ,ze dla Kan-thermu taki zestaw kosztuje wobec tego w sumie 155 zł , a dla Comapu - 250 zł.
    Czy ktos mógłby porównać te systemy ? Moi hydraulicy powiedzieli ,ze oni pracują tylko na Comapie - bo to bardzo solidna firma i na całość dają 10 lat gwarancji. Na innym systemie nie będa pracować. A jesli ich zmuszę do innego systemu - to oni mi gwarancji nie dają
    Co robić?
    pozdrawiam i dziekuję za rady

  20. #20

    Domyślnie

    Siłowniki bywają na Allegro i po 40 zł, a po 100 zł są stale. Przepływomierz i zawór termostatyczny służą do zupełnie czego innego - potrzebny Ci jest najzwyklejszy termostat, do kupienia gdziekolwiek od 40 zł za sztukę, elektroniczne full-bajer nieco ponad 100 zł.
    Termostat mierzy temperaturę pomieszczenia i otwiera/zamyka zawory pętli tego pomieszczenia za pomocą siłowników termoelektrycznych.
    Te elementy mogą być dowolnego producenta. Możesz zamontować samodzielnie już po uruchomieniu podłogówki czy kilka lat później. Są też termostaty bezprzewodowe, wtedy nie trzeba żadnych kabli od pomieszczeń do rozdzielacza, koszt podobny.

    To jest siłownik:
    http://www.allegro.pl/item588064737_...zdzielacz.html
    Potrzebny jeden na każdą pętlę

    a to tani i w pełni wystarczający termostat:
    http://www.allegro.pl/item585570361_...y_wygodny.html

    tutaj termostat bezprzewodowy:
    http://www.allegro.pl/item594176134_...dowy_emos.html

Strona 1 z 4

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony