dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 13
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 242
  1. #41

    Domyślnie

    widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.
    U siebie chce tym sterowac PLC ale jak pisalem mozna zastosowac prostsze rozwiazanie.
    Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)
    Nie jest to technologia kosmiczna ale komplikuje zwykla istalacje ogrzewania.
    Co do kosztow to klimakonwektor naprawde spory to wydatek ok 2200zl
    http://www.bromar.com.pl/index.php?a...36fe16e9775d68
    fachowcy od reku powinni sobie z zamontowaniem poradzic. Reszte zalatwia srednio kumaty hydraulik i bedzie klima wlaczana recznie - przekrecajac 2 zawory trojdrozne albo termostat pokojowy ,taki na bimetalu do tego silowniki do zaworkow i automatyka gotowa.

    Czytalem gdzies na forum jeszcze o gruntowym wymienniku- korzysc i latem i zima. Moze to bedzie opcja ....
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario0658
    .
    Co do kosztow to klimakonwektor naprawde spory to wydatek ok 2200zl
    A ja potrzebuję klimatyzowac 4 pomieszczenia -czyli to ogromny wydatek.
    Mam jeszcze ogrzewanie ścienne - może tutaj zawalczę w dziedzinie klimy

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Każdy zacieniony m2 powierzchni podłogi normalnie nasłonecznionej to 1000W mocy chłodniczej mniej!
    Może tędy droga?
    Markizy jakieś?
    Adam M.

  4. #44

    Domyślnie

    Kimakonwektory zaczynaja sie od kilku stuwek....
    ten co podalem (2200zl) to jest potezny
    Sam mysle czy zastosowac jeden duzy czy osobno na kazde pomieszczenie .
    Zaczekam na werdykt pani od "tych spraw"

    Tak sobie mysle ze chyba latwiej jest sterowac moca chlodnicza za pomoca elektozaworu na rurce niz przepustnic w reku, bo odcinajac przepustnica chlod , odcinam tez wentylacje ...
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  5. #45

    Domyślnie

    Przyznam, że ja jeszcze ciągle nie przetestowałem wydajności moich klimakonwektorów. Poza tym, że w ogóle działają (bo powietrze tłoczą) to w zasadzie nic więcej nie wiem Powodów jest kilka: pomieszczenia, w których są zamontowane się nie przegrzewały, a klimat wewnątrz całkiem znośny. Być może ma w tym swój udział GWC wykorzystywane non-stop do wentylacji, być może pomaga całkowite zacienienie największych okien, być może słabo wykorzystujemy te pomieszczenia, a być może po prostu jesteśmy ciepłolubni...
    Co do klimakonwektorów kanałowych to raczej odradzam takie pomysły. Sterowanie ilością dostarczanego chłodu jest trudne w takim wypadku, wymagane są większe wydatki wentylacyjne (a więc i znaczące przewymiarowanie całej instalacji - co nie pozostaje bez wpływu na jej koszt), no i wreszcie istnieje ryzyko kondensacji pary wodnej na zewnętrznych ściankach rur, czyli wewnątrz ich izolacji, co spowoduje praktyczną bezużyteczność tejże izolacji w charakterze izolacji termicznej
    Klimakonwektory to nie są całkiem tanie urządzenia, bo do wydajnej pracy potrzebują sporych wymienników ciecz-powietrze, ze względu na małe różnice temperatur.
    Czy warto? Nie wiem. Sam nie jestem przekonany, ale ja je w zasadzie "dostałem w prezencie", tyle że za niego zapłaciłem

    Coś mi się wydaje, że za bardzo nie pomogłem...

    Z całą pewnością warto (jak zawsze) posłuchać rad Adama i zadbać o osłonięcie otworów okiennych przed największym słońcem (co najtrudniejsze jest w przypadku okien zachodnich, bo słońce wtedy nisko, a grzeje mocno). Lepiej zapobiegać, niż leczyć...

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał ravbc

    Coś mi się wydaje, że za bardzo nie pomogłem...
    Napisz chociaż rury zasilające masz w miedzi czy PCV jeżeli PCV to jaki rodzaj, producent? Jaka średnica rury masz u Siebie.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał mario0658
    widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.
    Napisz coś więcej o tej instalacji jak wygląda przełączanie z grzania na chłodzenie.

    Cytat Napisał mario0658
    Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)

    Nie małe rurki o czym piszesz?

    Mnie się wydawało że 3/4 cale wystarczy.
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro
    Napisz chociaż rury zasilające masz w miedzi czy PCV jeżeli PCV to jaki rodzaj, producent? Jaka średnica rury masz u Siebie.
    Akurat zasilanie klimakonwektorów zrobione jest z miękkiej miedzi. Łatwiej ułożyć, średnice mniejsze, więc otulina tańsza (bo to musi być ta chłodnicza - czarna - szczelnie łączona), no i "była na stanie".

    Tak mnie jeszcze naszło co do tego zostawienia rurek podłączonych do kanalizacji: po pierwsze muszą być zasyfonowane, a po drugie można je przecież zatkać.

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał odaro
    Cytat Napisał mario0658
    widzialem na wlasne oczy taki system , ktory stoi od 3 lat. I dziala jak nalezy.
    Napisz coś więcej o tej instalacji jak wygląda przełączanie z grzania na chłodzenie.
    Trzeba po prostu wyłączyć zasilanie klimakonwektora. Wersje kanałowe chłodzą powietrze wentylacyjne, jeśli nie masz ogrzewania powietrznego (odradzam), to grzania w ten sposób nie zrobisz (sensownie).

    Cytat Napisał odaro
    Cytat Napisał mario0658
    Trzeba kilka spraw przewidziec wczesniej - na poziomie SSO ( np wysokosc pomieszczenia aby schowac niemale rurki)
    Nie małe rurki o czym piszesz?

    Mnie się wydawało że 3/4 cale wystarczy.
    Chodzi oczywiście o rury wentylacji mechanicznej, bo przy klimakonwektorach kanałowych, to powietrze "dostarcza" chłód do pomieszczenia.

    Zastanawiałem się kiedyś, czy sobie takiego czegoś nie wstawić, ale ilość potencjalnych problemów mnie zniechęciła, choć instalację mam tak zrobioną, że rury z glikolem do zasilania takiego klimakonwektora kanałowego miały by u mnie coś tak z 1 metr długości Inna rzecz, że nadal jestem w stanie to w dowolnym momencie dołożyć. Tylko, że nie widzę sensu...

  10. #50

    Domyślnie

    Rurki od glikolu dokladnie jak napisal ravbc
    Sterowanie z kazdego pokoju termostatem pokojowym (takim zwyklym na bimetalu) Dziala on dla kimy i ogrzewania do tego zaworki z silowniczkami na rurki glikolu. Proste a skuteczne.
    U siebie planuje cos w tym stylu z tym ,ze sterowanie bedzie za pomoca plc fateka z panela dotykowego.Chcialbym w ten sposob zlikwidowac te termostaty i w ogole wszystkie "ladne" sterowniki .Czujniki temp zamontuje na wlotach i wylotach reku w kazdym pomieszczeniu.
    Caly czas czekam na wycene tego ustrojstwa.Pewnie werdykt zaboli
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  11. #51

    Domyślnie

    I nadszedl dzien "werdyktu" 150 kzl .... bez komentarza ( w tym podlogowka i wszystkie rurki w domku oraz klimakonwektory i reku)
    Wiec jak myslalem na poczatku - beda zmiany
    Stanelo na tym :
    Reku o wydajnosci 400m^3 na kubature domku jakies 700m^3 sadze ze starczy w normalnych warunkach ( w razie gosci przepustnica bedzie czesciowo zamykac gore domku dla reku)
    Klimakonwektory kanalowe umieszczone w kazdym pomieszczeniu z osobna,regulacja temperatury przez czujniki na wlotach reku i beda wl/wyl wentylatory na poszczegolnych klimakonwektorach. Pompka obiegowa (dolne zrodlo z glikolem) dla zasilania ich bedzie sie wlaczac jesli ktorys zostanie wlaczony przez automatyke. Beda one pobierac powietrze z tego pomieszczenia ,ktore beda chlodzic i po "przemieleniu" wyrzucac przez kratke.
    Umieszcze je w suficie w taki ozdobnym obnizeniu z k/g. Kratka bedzie na tyle duza aby w razie awarii mozna bylo je wymontowac w celu naprawy.

    W ten sposob mam rekuperator pracujacy jak nalezy i chlodek tam gdzie i kiedy potrzebuje. Zasilanie bedzie na rurkach albo miedzianych albo plastik oczywiscie dobrze zaizolowane termicznie. Skropliny z poddasza beda odprowadzane grawitacyjnie a te z parteru raczej bede musial zastosowac pompke (chyba ,ze uda sie cos wykombinowac)
    Calosc kontrolowana z plc (ustawia sie temp dla danego pomieszczenia i reszte robi komp)
    Instalacje reku i klimakonwektorow bede robil samodzielnie ( po przestudiowaniu porad guru wentylacjii adama m.k.
    Reszta wyjdzie podczas prac , nie sadze ,ze jest to technologia kosmiczna ,wiec powinienem "dac rady"
    Jesli ktos ma jakies sugestie co do mojego systemu ,to bardzo prosze o komentarze
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  12. #52

    Domyślnie

    Projektując własną instalację znalazłem żródło tanich klimakonwektorów kanałowych (mniej niż 250PLN/szt) , ale idealnych do wszelkiej maści zabudowy czy przeróbek.
    Mają dwa niezależne obwody płynowe miedź 3/4", grzanie 1kW + chłodzenie 2.5kW (chociaż znalazłem też w innym opisie że dużo więcej), tackę na kondensat z odpływem 3/4".
    Obydwa obwody są wykonane z tych samych rurek miedzianych, przy czym chłodzenie jest zrobione z 3 rurek a chłodzenie z jednej, można je połączyć równolegle i powiększyć moc jednego z działań.
    U mnie zamierzam je dać pod parapetami w pionie troszkę modyfikując (wymiana turbiny trochę zbyt energożernej AC na zestaw wentylatorów DC, takich niskoszumowych do chłodzenia PCtów, idealnie pasują i będą się ładnie sterowały, nawet bezpośrednio 0-10V).
    Oprócz tego wykorzystam je w normalnym położeniu na sufitem w salonie i w piwnicach, oraz chodzi mi po głowie zrobić z nich także wymiennik do GWC glikolowego i odzyskiwacz do ciepła z serwerowni.
    Znalazłem już producenta blach do wentylacji co obiecał zrobić przejście z kanału prostojkątnego na rury okrągłe coby je można na nawiewy albo po rekuperatorze na ruraż zapiąć.
    Patrzyłem też na materiał rurek i wydaje mi się, że spoko poza glikolem możnaby bezpośrednie odparowanie na tym zrobić.
    Pomysłów mi rzuciła się masa, dziś pogadałem z firmą co to wyprzedaje, mają ponad dwieście sztuk, więc można poszaleć.
    Z tego co wiem to linków nie można dawać na forach, więc pozostaje do dyspozycji na priv.

  13. #53

    Domyślnie

    Cytat Napisał art_boss
    U mnie zamierzam je dać pod parapetami w pionie troszkę modyfikując
    Z tego co wiem to linków nie można dawać na forach, więc pozostaje do dyspozycji na priv.
    To ja czekam na priva
    Kto pyta jest głupcem przez pięć minut, kto nie pyta wcale jest głupcem przez całe życie

  14. #54
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar adam_mk
    Zarejestrowany
    Jan 2005
    Skąd
    pustynia
    Kod pocztowy
    32-310
    Posty
    22.162

    Domyślnie

    Jeżeli można, to też proszę o namiar.
    Pozdrawiam Adam M.

  15. #55

    Domyślnie

    Poszło.
    Po wydłubaniu z chińskich cynkowanych blaszek wymiennika wygląda jeszcze zgrabniej.
    W tej hurtowni są także tanie rury miedziane w zwojach i inne potrzebne rzeczy do zabaw z ciepłem i zimnem.
    Mają też ścisły odpowiednik R22 niewymagający wymiany oleju za znośne w porównaniu z Dupontem pieniądze.

    Uwagi na podstawie autopsji pacjenta:
    - ta metryczka na nim to jakiś żart, silnik jest 65W, na metryczce 98, i tak na trzecim biegu daje konkretnie, rozdmuchałem najstarsze kurze "na warstacie",
    - sądząc po wielkości lamelowni bardziej prawdopodobne wydają się podawane przez rosjan parametry (wpisać w google "AFC-68HC"),
    - nigdzie nie ma przy jakich parametrach czynników są te moce podawane, zakładam że te podawane przez polaków przy 7 i 50 a przez ruskich pewnie niżej i wyżej

  16. #56

    Domyślnie

    I jednak sie skusilem ,zakupilem 9 sztuk
    Jeszcze nie wiem gdzie je zastosuje ale przy takiej cenie to warto

    Tak sie zastanawiam ile sztuk mi bedzie potrzebne do pomieszczenia ok 70m^2 dobrze ocieplonego domu z 2 oknami po 5m^2 od wschodu.
    Echh musze znowu szukac po forum jak to wyliczyc

    art_boss:
    Juz cos kombinowales z nimi ?
    Do mnie wlasnie jedzie dostawa teraz to juz nie mam wyjscia i musze je jakos upchac
    Myslales juz na temat wentylow na stale napiecie ? hmmm sam sie zastanawiam nad przerobka ich , tylko czy to bedzie sie oplacalo w koncu nie beda one pracowac non stop i to na pelnej mocy ...
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  17. #57

    Domyślnie

    czyzby cisza nastala ?
    Wiem , ze juz po upalach i teraz raczej CO
    [/b]
    Praktycznie skonczony lecz ....zaczynam nowy

    MGprojekt - Pod Debem - skonczony
    Archon - rezydencja w nerterach 2 - faza startowa

  18. #58

    Domyślnie

    W domku remont gruby jeszcze trwa, więc tam nie ruszę.
    W serwerowni przemeblowanie żeby zmieścić wieże modułów, robi się stojak i w przyszłym tygodniu hydraulika do glikolu.
    Na początek spróbuję puścić tylko obiegówkę do chłodzenia serwerowni (taki free cooling bo na polku zimno), jak dojdą do mnie kupione za psie pieniądze jednostki zewnętrzne z UK to zaczynam PCić.

  19. #59
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar Megi 28
    Zarejestrowany
    Aug 2006
    Posty
    57
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    24

    Cool

    witam

    a czy ktos ma pompe ciepla z funkcja cool Siebel Eltron? Niech sie ujawnia posiadacze Stiebla )

    pozdrawiam

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał ewadora Zobacz post
    Czyli wynika z tego ,że nalezy dac sobie spokój z projektem chłodzenia podłogi -szkoda.
    Pewnie temat juz nieaktualny, ale:
    - sterownik do chlodzenia podlogi robi firma Giacomini. Ma czujnik punktu rosy i inne potrzebne rzeczy. Opis tu:

    http://wentylacja.com.pl/Wiadomo%C5%...ima-32394.html


    - problem z chlodzona podloga jest taki, ze zimno nie unosi sie do gory - pozostaje przy podlodze. W/g mnie rozwiazaniem moze byc wymuszona wentylacja, ktora bedzie usuwala cieple powietrze z górnej czesci pomieszczenia na zewnatrz. W taki sposob chlodne powietrze podniesie sie do gory i schlodzi pomieszczenie.

    Oczywiscie nie ma mozliwosci, aby ten system schlodzil nam pomieszczenie o 20st.C, ale 5-8 st.C jest realne i w wiekszosci przypadkow wystarczajace.

    - poza tym system ma wiele zalet: jest super cichy, nie wysusza powietrza, nie trzeba go konserwowac, nie zbiera sie syf w filtrach, nie ma zimnych pradow powietrznych, chlodzi wszystkie pomieszczenia (tam gdzie podlogowka).
    Ostatnio edytowane przez misiek1111 ; 13-05-2010 o 00:13

Strona 3 z 13

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony