dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 2
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 25
  1. #1

    Domyślnie Jakim sposobem zbliżyć się do granicy ?

    Witam.

    Mam działkę o szerokości około 22m. Z jednej strony chciałbym maksymalnie zbliżyć się do granicy. Prawo budowlane, w takim wypadku, pozwala (chyba) na przybliżenie się na min. 3m (przy braku okien). Ja jednak chciałbym jeszcze bliżej - czy jest jakaś możliwość?

    Sąsiad nie ma nic przeciw i może wyrazić ewentualną zgodę nawet na piśmie - tylko, czy to ma jakieś znaczenie?

    Architekt wspominał mi, że można by zaplanować inwestycje na dwóch działkach - mojej i sąsiada. Wtedy, ponoć, można zbliżyć się do jego granicy. Jednak nie był w stanie wyjaśnić mi z czym to się wiąże. Zakładając, że dom i drogę robię na swojej działce, a wjazd z drogi projektuje 8m na obu działkach to:
    1) co potrzebuje od sąsiada
    2) czyj jest dom a czyj wjazd
    3) jeśli chciałbym sprzedać dom w stanie surowym, to czy z tej "inwestycji na dwóch działkach" może być jakiś problem

    Z góry dziękuje za informacje i ewentualne inne pomysły/rady.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA OD ENERGOOSZCZĘDZANIAFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar coulignon
    Zarejestrowany
    Sep 2007
    Posty
    6.267
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    26

    Domyślnie

    tak, zgoda sąsiada jest konieczna.... Matko boska... czemu po raz setny wałkujemy sąsiada?? Czemu pytam?

    1. spójrz na MPZP (miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego) czy przewiduje budowe w granicy.
    2. jeśli tak to pewnie jest sformułowanie " na wąskiej działece"
    3. dowiedz sie co urzędasy rozumieją przez wąska działkę.
    Nasz Dziennik

    "Z logiką jest tak, że gdy ktoś jej nie rozumie, to zwykle też nie rozumie że jej nie rozumie"

  3. #3

    Domyślnie

    Widzisz kolego coulignon zupełnie nie zrozumiałeś mojego pytania, bo piszesz o całkowicie innej sprawie.

    Na mojej działce, zgodnie z MPZP NIE MOGĘ budować się bliżej niż 3 metry (moja działka jest na to zbyt szeroka).

    Natomiast dowiedziałem się, że istnieje coś takiego jak "inwestycje na dwóch działkach" z których jednaj est moja a druga nie. W takiej sytuacji, mogę budować się gdzie chce (byle by zachować 4/3 m odległości od innych działek).

    Niestety mam pewne wątpliwości związane z tym "trikiem" i chciałbym je wyjaśnić - a nie "znów wałkować sąsiada" ...

  4. #4

    Domyślnie

    Architektowi chodziło pewnie o to, aby sąsiad też się budował w granicy - coś podobnego do bliźniaka.

    W ogóle nie rozumiem dlaczego przy działce 22m chcesz się budować w granicy?
    Też mam taką działkę i wybrałam dom szeroki na 9m, a do dyspozycji miałam aż 14m i z takim wymiarem naprawdę jest w czym wybierać.
    Ja jako właściciel wq... bym się jakby przyszedł do mne sąsiad i poprosił o zgodę na wybudowanie się np 1-2m od granicy, nie wiem czy dałabym rade zdzierżyć widok ściany z moich panoramicznych okien w salonie.
    Ja chatę postawiłam na środku działki i też bym sobie życzyła aby inni tak zrobili.

  5. #5

    Domyślnie

    mynia_pynia po co takie "dywagacje" w sytuacji gdy nie znasz pełnego obrazu sprawy ?

    Co do Twoich uwag, to:
    1) sąsiadowi nie będzie to przeszkadzało, bo ona nie ma tam działki budowlanej tylko 5m dojazd do pola które jest za moją działką. Na etapie sprzedaży mi działki, ustaliliśmy, że w razie potrzeby, nie będzie robił z tym problemu.
    2) chce wybudować dom z garażem (szerokość około 14m). Po drugiej stronie garażu mam salon + taras. Wolę podjechać na 1 m do granicy od strony garażu i dzięki temu mieć 7 m wolnej przestrzeni na taras, niż zostawić 4 metry za garażem nie wiadomo po co.

    Więc może wróćmy do setna sprawy .
    ps. architektowi nie chodziło o bliźniaka, chodziło mu dokładnie o to co napisałem - czyli inwestycja na dwóch działkach z których ja jestem właściciel tylko jednej, a na tej drugiej np. chce zrobić parking .

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał mynia_pynia
    Architektowi chodziło pewnie o to, aby sąsiad też się budował w granicy - coś podobnego do bliźniaka.
    Mój sąsiad ma wybudowany bud. gosp. w granicy (już od dawna) i tym sposobem, ja mogę dostawić w granicy swój garaż. Jego zgoda nie była mi absolutnie potrzebna.
    W Twoim przypadku można wystąpić o odstępstwo do ministerstwa, ale sprawa jest raczej przegrana - za szeroka działka. I tu przy odstępstwie sąsiad musiałby się już zgodzić.

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał rychuka
    ps. architektowi nie chodziło o bliźniaka, chodziło mu dokładnie o to co napisałem - czyli inwestycja na dwóch działkach z których ja jestem właściciel tylko jednej, a na tej drugiej np. chce zrobić parking .
    jeśli architekt wie co robi i będzie to umiał "przeprowadzić" przez wydział architektury to czemu nie

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał mjakob
    Cytat Napisał rychuka
    ps. architektowi nie chodziło o bliźniaka, chodziło mu dokładnie o to co napisałem - czyli inwestycja na dwóch działkach z których ja jestem właściciel tylko jednej, a na tej drugiej np. chce zrobić parking .
    jeśli architekt wie co robi i będzie to umiał "przeprowadzić" przez wydział architektury to czemu nie
    Tylko właśnie chce się upewnić czy "wie co robi". Nie chciał bym, by okazało się, że właścicielem domu który wybuduję w ramach takiej "wiązanej" inwestycji jest także sąsiad .

  9. #9

    Domyślnie

    po prostu projekt budowlany musi być zrobiony na dwie działki.
    mam sąsiada, który tak wybudował - tylko, że obie były jego i dom rzeczywiście stał na dwóch. nie było MPZP tylko warunki zabudowy.

    tylko, że w tej sytuacji musisz mieć jakieś prawo do dysponowania tą drugą nieruchomością na cele budowlane (własność, współwłasność, użytkowanie wieczyste, trwały zarząd, może jeszcze jakieś inne formy się da wymyślić). czy sąsiad się zgodzi (nie na przysunięcie, tylko na dysponowanie przez Ciebie jego nieruchomością) ?

    być może wchodzą tu w grę jeszcze inne przepisy, które powodują, że może to być nie możliwe - MPZP, pożarowe (min. odległość między dwoma budynkami) itp.

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał rychuka
    Tylko właśnie chce się upewnić czy "wie co robi". Nie chciał bym, by okazało się, że właścicielem domu który wybuduję w ramach takiej "wiązanej" inwestycji jest także sąsiad .
    jeśli nie przekroczysz granicy to nie ma obaw.

    z doświadczenia - ja się przysunąłem na 1.5m i dalej bym się nie przysuwał. to jeszcze daje margines na przeprowadzenie różnego rodzaju prac przy budynku. może się to przydać w przypadku pogorszenia stosunków z sąsiadem.

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał rychuka
    1) sąsiadowi nie będzie to przeszkadzało, bo ona nie ma tam działki budowlanej tylko 5m dojazd do pola które jest za moją działką. Na etapie sprzedaży mi działki, ustaliliśmy, że w razie potrzeby, nie będzie robił z tym problemu.
    zwracam uwagę, że przepisy prawa budowlanego mówią o minimalnych odległościach od sąsiedniej działki budowlanej. mało kto zwraca uwagę na ten dość istotny szczegół. jeśli sąsiednia nie jest budowlana (w sensie formalnym) to nie masz problemu (oczywiście urzędnicy mogą twierdzić inaczej, ale to jest do wygrania - mam tak u siebie).

    chyba, że ograniczenie wynika jeszcze z jakiegoś innego zapisu, np. w MPZP.

  12. #12

    Domyślnie

    o ile dobrze zauważyłem autor napisał, że wg obowiazujacego planu NIE MOŻE budować się blizej niż 3 m od granicy.
    Zatem na dzień dobry należy wystąpić z wnioskiem o zmianę planu w oparciu o koncepcję uzgodnioną z sąsiadem.
    Przypuszczam, że skoro taki zapis w planie jest, to działka sąsiada jest równiez budowlaną wg planu
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    pogratulować autorowi przekazu informacji
    zamiast strofować, naucz się przedstawiać dokładnie sytuację

    1. plan nie zakłada - musiałbyś zmienić plan
    2. czy plan zakłada zabudowę bliźniaczą? jak tak to 5m sąsiadowi nie wystarczy
    du.pa blada ze "wspólnej" inwestycji
    3. nawet dojazd do pola może być uznany za drogę, następna przeszkoda

    wyjście - sąsiad sprzedaje Ci te 5m, zapewne pod warunkiem prawa drogi koniecznej, co ustanawiacie notarialnie, jeżeli nikt nie będzie wnikał, to przejdzie i wtedy możesz się tam budować, tak jak chcialeś

    prawo do dysponowania - sprowadza się do bycia włascicielem, lub do wieczystego użytkowania, dzierżawy już chyba nie

    chyba tak to teraz wygląda
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  14. #14

    Domyślnie

    no tak, umknęło mi...

    ale nadal pytanie co dokładnie jest napisane w MPZP. od własnej granicy, sąsiedniej granicy, sąsiedniej granicy działki budowlanej (jaki status ma sąsiednia), i tak dalej.

  15. #15

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa

    prawo do dysponowania - sprowadza się do bycia włascicielem, lub do wieczystego użytkowania, dzierżawy już chyba nie

    chyba tak to teraz wygląda
    dzierżawa też. Komórki tak się budują
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    komórki może tak, ale chałupy już raczej nie da rady
    tu potrzebna jest zgoda właścicielska, z tego co pamiętam
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    3. nawet dojazd do pola może być uznany za drogę, następna przeszkoda
    droga prywatna, wewnętrzna przeszkodą nie będzie, miałem tak wydane pozwolenie na budowę szeregowca przysuniętego do granicy z drogą. chyba nikt tu błędu nie popełnił.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Barbossa
    Zarejestrowany
    Dec 2006
    Skąd
    Allenstein - niestety tylko duszą
    Dzielnica
    a może jeszcze nr buta, co :-/
    Posty
    11.187

    Domyślnie

    no tak, tylko czy ona jest wewnętrzna?

    być może tak, nie neguję, ale skoro nastąpiła sprzedaż, to te działki są wydzielone, zapewne i w jakiś sposób opisane, tu moze być problem
    albo c..., albo jesteś c..., nie ma innej możliwości

  19. #19

    Domyślnie

    moja była wewnętrzną, wydzieloną, nawet nie opisana jako droga, ale uzyskaliśmy jednocześnie pozwolenie na budowę na niej drogi i dojazdów do wszystkich sąsiednich działek - co chyba jednoznacznie ustalało jej status.

    no ale tak czy inaczej nie rozstrzygniemy bez pełnych informacji

    co się dało zaproponować to już padło - pomysł z przejęciem tej sąsiedniej na własność lub przynajmniej współwłasność wydaje się być do przejścia (na początku myślałem, że to działka z domem sąsiada).

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Barbossa
    komórki może tak, ale chałupy już raczej nie da rady
    tu potrzebna jest zgoda właścicielska, z tego co pamiętam
    komórki czyli stacje bazowe. Umowa dzierżawy musi określać w jakim celu jest grunt dzierżawiony i wtedy nie ma problemu bo zgoda jest.
    http://forum.muratordom.pl/zjazd-do-...-z,t167838.htm

    Miłość to czuwanie
    nad cudzą samotnością...

Strona 1 z 2

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony