dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 84
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 1668
  1. #181

    Domyślnie

    Witam
    re 1950
    dwa zasobniki bo wcześniej podano o dużym zapotrzebowaniu na CWU latem i małym zimą ("ale tez nie chce zima grzac cwu z ogromnym zasobnikiem")
    re djbobo
    miejsce w kotłowni można wygospodarować montując mniejszy zasobnik nad większym(zajmuje tyle samo miejsca co jeden), oraz mały kocioł (potrzebujecie ok 20kW). wracając do CWU to w proponowanym systemie nigdy jej nie zabraknie a będzie podgrzana "najtaniej" oraz w ilości na jaką jest zapotrzebowanie. Obecnie komplet solarów z firmy Hewalex (5700zł)
    http://www.hewalex.com.pl/doc/0/promo1
    Dodam, że jak kupowałem to mogłem ustalić jaki zasobnik, ile paneli. Proponuję nie rezygnować z zasobnika z dwoma węzownicami a to dlatego, że górną wężownicę takiego zasobnika można połączyć z podłogówką - wtedy nadmiar ciepła z solarów mógłby dogrzać podłogi.

  2. #182
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    boguslaw

    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Skąd
    Bielsko- Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Dzielnica
    Mikuszowice
    Posty
    6.144
    GRZEJNIKI C.O. KANAŁOWE- ŚCIENNE- DEKORACYJNE PRODUCENT Grzejniki PODŁOGOWE KANAŁOWE. Ścienne: REGULLUS i SOLLARIUS; Dekoracyjne - DECOR PRO Podwójnej grubości - DUBEL Niskotemperaturowe. Grzejniki ścienne z wentylatorem: REVERS 24V, E www.regulus.com.pl Ogólnopolska sieć sprzedaży. Eksport UE

    Domyślnie

    djbobo powinnaś zadac pytanie o niezbędną wielkość takiego zasobnika (zbiornika buforowego) - wszak masz do obsłużenia dziewięć łazienek !
    W Twoim wypadku jednak dwa zasobniki - wszak łazienek na górze nie używasz zimą...
    Wykonanie ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach jak rozumiem użytkowanych sezonowo głównie w lecie nie ma większego sensu.
    Instalacja c.o. zimą będzie jedynie użytkowana na podtrzymanie pewnego minimum temp. a latem będzie pracować głównie na dogrzewanie.

    Rafał Kamrowski. Podaje się tu jakieś "jedynie słuszne" prawdy do wierzenia, lecz jak przyjdzie je obronić to zamiast argumentów sięga sie do zwyklych obelg.

    ------------------------------------------------------------------------------

    tłumaczenie bogusławowi efektu samoregulacji przypomina napierdzielanie głową a mur i to bez kasku
    On po prostu nie uznaje II zasady termodynamiki
    kol. długi: Rozwiń swoją światłą myśl. W prostych żołnierskich, zrozumiałych dla wszystkich ( w tym dla mnie) słowach. Ciekam!

  3. #183

    Domyślnie

    re djbobo
    Dodam, że w waszym przypadku nawet dwa podgrzewacze przepływowe nie są w stanie dostarczyć ciepłej wody do 9 nawet małych łazienek jednocześnie - tylko zasobnik (ki) CWU. Nie wiem czy jest sens dawać 10 cm styropianu pod podłogi na piętrze - zwykle w projektach jest 5 cm. Spotkałem opinię, że płyta grzewcza położona bezpośrednio na chudziaku bez ocieplenia wykorzystuje 8 st.C darmowego ciepła z ziemi, o tym wcześniej nie wiedziałem i dałem u siebie 10 cm (tyle było w projekcie). Moje rury w płycie to podstawowe tanie pcv dostępne w marketach - chyba 16. Szafki rozdzielaczy są połączone z piecem w miedzi, woda rozprowadzona pcv (dodam, że CWU jest doprowadzana dużo cieńszym przewodem dlatego nie potrzebuję cyrkulacji.

  4. #184

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    \Spotkałem opinię, że płyta grzewcza położona bezpośrednio na chudziaku bez ocieplenia wykorzystuje 8 st.C darmowego ciepła z ziemi, o tym wcześniej nie wiedziałem i dałem u siebie 10 cm (tyle było w projekcie).
    daje te 8 stopni ale pod warunkiem, że płyta ma niższą temperature - w innym przypadku to Ty grzejesz grunt !! można te 10 stopni wykorzystać jako GWC

  5. #185

    Domyślnie

    re fotograf
    W tym coś musi być bo mam garaż nieogrzewany, jednak przez 5 lat nigdy w nim nie zamarzła woda, chociaż napełnioną miskę zostawiałem nawet blisko bramy. Jest to praktyczny dowód potwierdzający tą opinię. Dodam że garaż jest w technologii TH250, ma ocieplony fundament i bramę (3*2,2 z drzwiami), okno 1,1, na stropie 15 cm styropianu. Skoro temperatura wewnątrz nie spada poniżej 0 st.C (w ubiegłym sezonie było kilkanaście dni z temp ujemną), zamarznięty samochód rozmrażał się zawsze, to garaż musiał czerpać ciepło z gruntu (tylko płyta na chudziaku bez ocieplenia). Jeśli jest inaczej to proszę o wyjaśnienie, bo ma podstawy aby twierdzić, że mój garaż jest ogrzewany darmową energią z gruntu.

  6. #186

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    re fotograf
    W tym coś musi być bo mam garaż nieogrzewany, jednak przez 5 lat nigdy w nim nie zamarzła woda, chociaż napełnioną miskę zostawiałem nawet blisko bramy. Jest to praktyczny dowód potwierdzający tą opinię. Dodam że garaż jest w technologii TH250, ma ocieplony fundament i bramę (3*2,2 z drzwiami), okno 1,1, na stropie 15 cm styropianu. Skoro temperatura wewnątrz nie spada poniżej 0 st.C (w ubiegłym sezonie było kilkanaście dni z temp ujemną), zamarznięty samochód rozmrażał się zawsze, to garaż musiał czerpać ciepło z gruntu (tylko płyta na chudziaku bez ocieplenia). Jeśli jest inaczej to proszę o wyjaśnienie, bo ma podstawy aby twierdzić, że mój garaż jest ogrzewany darmową energią z gruntu.
    weź naczynie większe i wlej wode o temperaturze 10 st i w nie wstaw mniejsze i nalej wody o temperaturze 18 stopni - mierz temperature w obydwu co 10 minut - jak pewnie zaobserwujesz to zimniejsze naczynie nie ogrzeje cieplejszego ....

  7. #187
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Cytat Napisał Rafał Kamrowski
    Cytat Napisał sSiwy12
    Jak siwy Siwemu odpowiem tak. Producenci kotłów "zatrzymali" sie na etapie zapotrzebowania na moc sztytową na etapie "starych" norm ociepleniowych.
    I dla nich nawet jak masz 50cm styropianu, to i tak wylicza ze wskaźnika 100W/m2.
    Potrzebuję kociał gazowy na gaz "z butli", moc 6kW i najlepiej kondensat z "modulacja". Idealny byłby kocioł o mocy modulowanej 3 do max. 8 kW. A w ofercie najmniejszy o modulacji od 8 kW. I dlatego bedę ogrzewał PC
    PARANOJA
    Super , tylko co jak przyjdzie 5dni po -20 st.C
    Nic sie nie stanie. Bedzie "chodził" pełna moca dłużej. Poczytaj posty Jeziera z okresu "zimnej" zimy 2005/2006, a jak dobrze poszukasz, to znajdziesz kilku innych, którzy maja tak wymiarowane instalacje grzewcze i wyrobiły, i to z nadwyżka mocy - bez "posiłkowania sie" kominkiem.
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  8. #188
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    sSiwy12

    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    vel bajbaga
    Posty
    10.842

    Domyślnie

    Taka mała uwaga. Pisząc, że maksymalna temperatura dla podłogówki wynosi 55 stopni celcjusza na zasilaniu, nalezy zaznaczyć, że jest to temperatura graniczna, taka jak w przypadku grzejników w wys. 110 sopni celcjusza. Tylko kto "podaje" taka temperature
    Jeśli w tym co napisałem, są jakieś błędy, to przepraszam. Nie wynikają one z chęci obrażania kogokolwiek.

    Uwaga - oświadczam, że nie posiadam zgody autorów, na wklejone w tym poście cytaty i (lub) zdjęcia - tak więc moderator może usunąć ten post.

  9. #189

    Domyślnie

    re fotograf
    mówimy o dwu różnych zjawiskach, ja o dobrej izolacji, natomiast ty o dobrym przewodnictwie. W ten sposób nie uda się wyjaśnić ciepła pochodzącego z ziemi. Jeśli już tak lubisz doświadczenia to sklej z płyt styropianowych (15cm) skrzynkę i zakop ją do góry dnem w ziemi aby dolne krawędzie były poniżej strefy zamarzania w twojej okolicy. Jeśli w środku umieścisz termometr i będziesz porównywał jego wskazania z temperaturą na zewnątrz to różnica będzie skutkiem wykorzystania ciepła z ziemi. Dodam że rolnicy wykorzystują je przy zasiewach ozimin. Jeśli zima jest mroźna i bez śniegu to plony są mizerne (śnieg jest tu izolatorem).

  10. #190

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    re fotograf
    mówimy o dwu różnych zjawiskach, ja o dobrej izolacji, natomiast ty o dobrym przewodnictwie. W ten sposób nie uda się wyjaśnić ciepła pochodzącego z ziemi. Jeśli już tak lubisz doświadczenia to sklej z płyt styropianowych (15cm) skrzynkę i zakop ją do góry dnem w ziemi aby dolne krawędzie były poniżej strefy zamarzania w twojej okolicy. Jeśli w środku umieścisz termometr i będziesz porównywał jego wskazania z temperaturą na zewnątrz to różnica będzie skutkiem wykorzystania ciepła z ziemi. Dodam że rolnicy wykorzystują je przy zasiewach ozimin. Jeśli zima jest mroźna i bez śniegu to plony są mizerne (śnieg jest tu izolatorem).
    widze, że ja o jednym a Ty o drugim
    w domu ciepła ziemi nie wykorzystasz do ogrzewania bezpośrednio bo dom ma wyższą temperature i tu sie kłaniają zasady termodynamiki

  11. #191
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał fotograf
    Cytat Napisał kbab
    re fotograf
    mówimy o dwu różnych zjawiskach, ja o dobrej izolacji, natomiast ty o dobrym przewodnictwie. W ten sposób nie uda się wyjaśnić ciepła pochodzącego z ziemi. Jeśli już tak lubisz doświadczenia to sklej z płyt styropianowych (15cm) skrzynkę i zakop ją do góry dnem w ziemi aby dolne krawędzie były poniżej strefy zamarzania w twojej okolicy. Jeśli w środku umieścisz termometr i będziesz porównywał jego wskazania z temperaturą na zewnątrz to różnica będzie skutkiem wykorzystania ciepła z ziemi. Dodam że rolnicy wykorzystują je przy zasiewach ozimin. Jeśli zima jest mroźna i bez śniegu to plony są mizerne (śnieg jest tu izolatorem).
    widze, że ja o jednym a Ty o drugim
    w domu ciepła ziemi nie wykorzystasz do ogrzewania bezpośrednio bo dom ma wyższą temperature i tu sie kłaniają zasady termodynamiki
    Ale Kbab mówi własnie o sytuacji odwrotnej , energia z ziemi (chyba to większe naczynie) ogrzewa garaż ( to mniejsze) i temperature w garażu ma dodatnią pomimo minusowych termperatur na zewnatrz .

    KBab to znaczy ze nie masz ocieplonej płyty podłogowej w garażu , ale za to masz ocieplone sciany , strop i fundamenty?

  12. #192

    Domyślnie

    re fotograf
    Próbowałem odszukać tego artykułu, ale nie mogłem. W tym artykule autor twierdzi, że budując dom bez izolacji od ziemi ale z dobrą izolacją fundamentów wykorzystuje się 8 st.C darmowego ciepła z ziemi. Nie oznacza to, że ciepło to w wystarczająco ogrzeje dom, ale dokładnie o tyle ciepła mniej do ogrzania takiego domu będzie potrzeba. Wyraźnie jest podane, że tą ilość darmowego ciepła wykorzysta się do ogrzania pomieszczenia, natomiast izolując się od podłoża tej energii nie wykorzystasz. Oczywiście nie będę zrywał swojej płyty, ale gdybym budował dzisiaj dom to brałbym takie wyjście pod uwagę, ponieważ obserwacja temperatury w garażu skłania mnie do przyznania autorowi racji. O temperaturze będzie można będzie coś powiedzieć po przeprowadzeniu szczegółowych doświadczeń. Pewnikiem jest to, że taniej jest podnieść temperaturę pomieszczenia o 12 st.C niż o 20. I chyba o to autorowi chodziło. Jak odszukam tan artykuł to dam namiary. Trzeba przyznać, że autor postawił śmiałą tezę która zmienia całkowicie podejście do nowoczesnych technologii. Czyż nie???

  13. #193

    Domyślnie

    re jacekot
    tak dokładnie płyta jest bez izolacji. I chyba autor tego twierdzenia wyjaśnił dlaczego.

  14. #194

    Domyślnie


    Dziekuje za wszystkie opinie i rady !!!
    kbab musze miec po 10 cm bo okna sa wstawione, na dole i na gorze mam 3 balkonowe drzwi, teraz juz tego nie zmienie. Zwlaszcza ze slyszalam ze styropian zdrozal.
    Mam wylewana plyte monolityczna 15cm dlatego chcialam 10cm styropianu na plycie zeby byla lepsza izolacja akustyczna.
    A tak w ogole to teraz zmienilabym wszystko w domu a najlepiej projekt bo im dluzej sie dom buduje tym widac ile on naprawde kosztuje.
    Niestety teraz musze myslec nad tym calym system cwu i co, zeby teraz moze i dolozyc w dobra instalace ale pozniej tania w eksploatacji.
    Mysle ze cena jaka kbab podal ok 5.000 za Hevalex jest dobra ale sa to kolektory plaskie a ja myslalam o prozniowych sa chyba lepsze ale na pewno tez drozsze.
    W dodatku nie wiem jak to bedzie z cwu gdy w jednym czasie np 10 osob zacznie korzystac z 9 lazienek , jeszcze ja wlacze pralke. Co wtedy bedzie z cisnieniem wody?[/b]

  15. #195
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał sSiwy12
    Jak siwy Siwemu odpowiem tak. Producenci kotłów "zatrzymali" sie na etapie zapotrzebowania na moc sztytową na etapie "starych" norm ociepleniowych.
    I dla nich nawet jak masz 50cm styropianu, to i tak wylicza ze wskaźnika 100W/m2.
    Potrzebuję kociał gazowy na gaz "z butli", moc 6kW i najlepiej kondensat z "modulacja". Idealny byłby kocioł o mocy modulowanej 3 do max. 8 kW. A w ofercie najmniejszy o modulacji od 8 kW. I dlatego bedę ogrzewał PC
    PARANOJA
    chyba jednak jesteś słabego ducha
    ja znam kocioł kondensacyjny o zakresie pracy od 2-10 kW

  16. #196
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar jacekot
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    1.282
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    42

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    re jacekot
    tak dokładnie płyta jest bez izolacji. I chyba autor tego twierdzenia wyjaśnił dlaczego.
    Widzisz bo ja własnie zakładam ze nie będe ogrzewał garażu i mam na razie wylany tylko chudziak . I sumie mogę jeden rok poczekć i zobaczyć czy ta teoria się u mnie sprawdzi.

    Jedyną rzecz którą mogę dodać to ze zostawiłem ostatio trzy butelki 5 litrowe z wodą własnie na chudziaku w domu i mimo ujemnych temperatur na zewntątrz woda nie zamarzła . Obok domu mam również zwykły barak i co się okazało tam woda w butelkach zamarzła . Nie wiem czy tym przykładem można się odnieś do tego co mówisz , ale to jest fakt.

  17. #197

    Domyślnie

    re djbobo
    Odnośnie ciśnienia wody to dobry projekt załatwi to. Jeśli chodzi o solary to już kilka osób, które mają próżniowe gdyby cofnęli czas to zakupiliby płaskie.

  18. #198

    Domyślnie

    re jacekot
    Jeśli ściany, okna i brama są dobrymi izolatorami to płyta jest najprostszym "GWC".
    Aby sie o tym przekonać zaraz w garażu zmierzę temperaturę płyty i powietrza pod sufitem.
    Jak na płycie będzie wyższa tzn autor tego twierdzenia ma rację i jest to najtańszy i najprostszy grzejnik.

  19. #199
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar ja14
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Posty
    2.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    143

    Domyślnie

    Cytat Napisał kbab
    re jacekot
    Jeśli ściany, okna i brama są dobrymi izolatorami to płyta jest najprostszym "GWC".
    Aby sie o tym przekonać zaraz w garażu zmierzę temperaturę płyty i powietrza pod sufitem.
    Jak na płycie będzie wyższa tzn autor tego twierdzenia ma rację i jest to najtańszy i najprostszy grzejnik.
    Ten Twój grzejnik jest dobry tylko i wyłącznie w nieogrzewanym garażu.
    W ogrzewanym domu ten grzejnik stanie się chłodnicą. Ciepło zawsze przemieszcza się z ośrodka o wyższej temperaturze do ośrodka o temperaturze niższej. Nigdy odwrotnie.

  20. #200

    Domyślnie

    Cytat Napisał boguslaw
    djbobo powinnaś zadac pytanie o niezbędną wielkość takiego zasobnika (zbiornika buforowego) - wszak masz do obsłużenia dziewięć łazienek !
    W Twoim wypadku jednak dwa zasobniki - wszak łazienek na górze nie używasz zimą...
    Wykonanie ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach jak rozumiem użytkowanych sezonowo głównie w lecie nie ma większego sensu.
    Instalacja c.o. zimą będzie jedynie użytkowana na podtrzymanie pewnego minimum temp. a latem będzie pracować głównie na dogrzewanie.

    Rafał Kamrowski. Podaje się tu jakieś "jedynie słuszne" prawdy do wierzenia, lecz jak przyjdzie je obronić to zamiast argumentów sięga sie do zwyklych obelg.

    ------------------------------------------------------------------------------

    tłumaczenie bogusławowi efektu samoregulacji przypomina napierdzielanie głową a mur i to bez kasku
    On po prostu nie uznaje II zasady termodynamiki
    kol. długi: Rozwiń swoją światłą myśl. W prostych żołnierskich, zrozumiałych dla wszystkich ( w tym dla mnie) słowach. Ciekam!
    Bogusław , nie wiem o czym mówisz , jakie obelgi ?
    kamera

Strona 10 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony