dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 28 z 84
Pokaż wyniki od 541 do 560 z 1668
  1. #541

    Domyślnie

    Cytat Napisał HenoK
    Cytat Napisał ekoheat comeback
    Cytat Napisał HenoK
    Dla ogrzewania podłogowego od momentu dostarczenia ciepła do pętli grzewczej do momentu osiągnięcia zadanej temperatury w pomieszczeniu upływa długi okres czasu (niekiedy kilkanaście godzin). Można ten czas skrócić dostarczając do instalacji wodę o wyższej temperaturze, zwiększając przepływ w pętli, ale te działania mają ograniczony zakres.
    Jeżeli na proces nagrzewania ogrzewania podłogowego mamy jeszcze wpływ, to na proces studzenia (po całkowitym odcięciu ciepła od pętli grzewczej) nie mamy żadnego wpływu (zależy on od masy posadzki, ciepła właściwego płyty ogrzewania podłogowego początkowej temperatury płyty, temperatury w pomieszczeniu i paru innych mniej istotnych parametrów).
    Z tych dwóch zależności wynika, że sterowania dobowe ogrzewaniem podłogowym nie ma większego sensu. Co najwyżej możemy potraktować ogrzewanie podłogowe jako akumulator ciepła - ładować go gdy dysponujemy tańszą energią i rozładowywać, gdy energia jest droższa, godząc się przy tym na niewielkie wahania temperatury w pomieszczeniu.
    W momencie kiedy piszesz, że kontrola nie ma sensu podważasz autorytet wielu firm, nie mając pewnie nawet nigdy styku z dobrze zaprojektowanym systemem takiej firmy. To tak jak pisać, że latanie samolotem nie ma sensu i nie da się tego robić nigdy nawet nie widząc w życiu samolotu.
    Porównanie co najmniej nie na miejscu.
    Napisałem, dlaczego takie sterowanie nie ma sensu - nie uzyska się szybkiego obniżenia temperatury w pomieszczeniu (co mogłoby by być źródłem oszczędności - niższa temperatura w pomieszczeniu -> mniejsze straty ciepła przez przegrody), ani też nie będzie możliwe szybkie podniesienie temperatury wcześniej obniżonej.
    Taki rodzaj sterowania doskonale sprawdza się w domach małej bezwładności cieplnej z systemem grzewczym o małej inercji, np. domy szkieletowe z ogrzewaniem grzejnikowym.
    Przyznasz, że uzyskanie takiego efektu w domu z ogrzewaniem podłogowym nie ma większego sensu.
    Zgodzę się z Tobą, że ogrzewanie podłogowe charakteryzuje się dużą bezwładnością i dlatego nie uzyska się szybkiego spadku temperatury, ale nie zgodzę się, że kontrola nie ma sensu. Im temperatura dłużej się utrzymuje tym lepiej, bo nie trzeba płacić za dodatkową energię. To jak długo się utrzyma zależy od utrat ciepła - chyba tu się ze mną zgodzisz? Są różne budynki a kontrola nad systemem sprawia, że jest bardziej uniwersalny i można go podpasywać pod potrzeby klienta.
    Marcin

  2. #542

    Domyślnie Ogrzewanie podłogowe

    Witam wszystkich zawiedzionych usunięciem tematu. Niestety tu admin jest bogiem. Piszcie co myślicie na temat waszych doświadczeń odnośnie ogrzewania podłogowego. Może komuś się kiedyś przyda. Ja uważam, że to super rozwiązanie.
    Pozdrawiam.
    Marcin

  3. #543

    Domyślnie

    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?

  4. #544

    Domyślnie

    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Witaj.

    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Marcin

  5. #545
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Claudii
    Zarejestrowany
    Feb 2008
    Skąd
    Świerklaniec
    Posty
    1.031
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    10

    Domyślnie

    ja mam pytanko odnośnie podłogówki...czy strop teriva I jest odpowiedni do ogrzewania podłogowego wodnego czy może trzeba mocniejszy strop ?

  6. #546

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Witaj.

    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Niby tak, ale jak w takiej sytuacji wygląda awaryjność? Bo wszystko fajnie tylko im bardziej skomplikowana instalacja tym większa szansa, że coś padnie...

  7. #547
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Witaj.

    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    nie było mnie dwa dni i widzę że coś się zmieniło,
    ale fachowiec który opowiada tego typu bzdury jak widzę się nie zmienil,
    niestety
    zastanów się co piszesz i przede wszystkim nie wprowadzaj ludzi w błąd,

  8. #548

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    A ja osobiście jestem zwolennikiem prostych systemów na tyle na ile to możliwe, czasami nawet za cenę pewnych _drobnych_ wad, niedogodności. Z tego cio widzę po ofertach dużych i znanych firm to one raczej oferują złożone systemy ale ja to rozumię. Ich wady dla mnie są takie:

    1) Dla domu z kilkunastoma pomieszczeniami system taki to dobrych kilka tysięcy - co niektórzy na tym forum za tyle to całe ogrzewanie robią dla domu (elektrozwolennicy).
    2) Oprócz ceny wielką wadą jest ergonomia. Ja już sterownik jeden będę miał w pompie ciepła i wydaje mi się, że to już aż za dużo rzeczy do ustawiania i konfigorowania. Dobrze ktoś powiedział gdzieś w innym wątku, że po roku znudzi nam się ustawianie tego wszystkiego i będzie sobie to tak wisiało ustawione na 25. Dla mnie jedyne akceptowalne pokrętło w każdym pokoju to poprostu pokrętło - takie jak głowica termoststyczna na grzejnikach.
    3) spadek sprawności ukladu z pompą
    ....


    A wracając do meritum czyli samosterowalność podłogówki to można by sobie to jakoś na chłopski rozum wytłumaczyć ale może lepiej by było gdyby ktoś z doświdczeniem naisał parę zdań.

    Dzięki, Pozdr

    PS. wydaje mi się że jest spora szansa że CO z pompą ciepła nie musi być aż tak strasznie drogie w wykonaniu jak by to wynikało z opinii.

  9. #549

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950
    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Witaj.

    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    nie było mnie dwa dni i widzę że coś się zmieniło,
    ale fachowiec który opowiada tego typu bzdury jak widzę się nie zmienil,
    niestety
    zastanów się co piszesz i przede wszystkim nie wprowadzaj ludzi w błąd,
    Widzę, że kolega też się nie zmienił zero konkretów w Twojej wypowiedzi. Jak chcesz coś napisać to może tak żeby czytelnicy wiedzieli o co Ci chodzi. Czyżbyś nie zgadzał się z faktem iż system z kontrolą odetnie pętle gdzie grzeje dodatkowe źródło ciepła a bez kontroli dalej będzie grzał??????????
    Marcin

  10. #550

    Domyślnie

    Cytat Napisał Claudii
    ja mam pytanko odnośnie podłogówki...czy strop teriva I jest odpowiedni do ogrzewania podłogowego wodnego czy może trzeba mocniejszy strop ?
    Nie znam tego stropu więc nie będę się wypowiadał.
    Marcin

  11. #551

    Domyślnie

    Cytat Napisał Dreikainnen
    Cytat Napisał Marcin__
    Cytat Napisał am76
    To ja już na wstepie mam pytanie. Czytałem na forum, że ogrzewanie podłogowe ma cechę samosterowalności. Mam tu na myśli ogrzewanie bez automatyki - sterowników, mieszaczy, termostatów, zaworów, siłowników, ....

    Będę wdzięczny jeśli ktoś z doświadczeniem w temacie opiszę w kilku zdaniach o co chodzi i jak ta samosterowalność funkconuje.

    Co się dzieje w podłogówce jeśli np. w jednym z pomieszczeń zapalę w piecu/kozie, co się dzieje w podłogówce jeśli zimowy sloneczny dzien pomieszczenia od strony południowej nagrzeją się od słońca?
    Witaj.

    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Niby tak, ale jak w takiej sytuacji wygląda awaryjność? Bo wszystko fajnie tylko im bardziej skomplikowana instalacja tym większa szansa, że coś padnie...
    Szczerze to w takim systemie jest trochę elektroniki, ale nie jest ona tak zaawansowana żeby wszystko miało się psuć. Z mojego doświadczenia bardzo mała awaryjność.
    Marcin

  12. #552

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe

    Cytat Napisał Marcin__
    Witam wszystkich zawiedzionych usunięciem tematu. Niestety tu admin jest bogiem....
    Zaraz na początku wiadomo było, że niektórych wkurwia reklama niezgodna z regulaminem Forum To nie marudź.
    I tak kropeczka Cię demaskuje...

  13. #553

    Domyślnie Re: Ogrzewanie podłogowe

    Cytat Napisał Trurl
    Cytat Napisał Marcin__
    Witam wszystkich zawiedzionych usunięciem tematu. Niestety tu admin jest bogiem....
    Zaraz na początku wiadomo było, że niektórych wkurwia reklama niezgodna z regulaminem Forum To nie marudź.
    I tak kropeczka Cię demaskuje...
    "Przestań się mazać, chłopaki nie płaczą"
    Marcin

  14. #554

    Domyślnie

    Cały czas czekam na linka do polskiej normy odnośnie ogrzewania podłogowego. Tyle osób miało mnóstwo do powiedzenia a jakoś nikt nie zna www gdzie to znaleźć?
    Marcin

  15. #555

    Domyślnie

    To i ja się podepnę z pytaniami:
    1. do tej pory widziałem same rozdzielacze z pompą mieszającą - co w moim przypadku oznacza 4 pompy - Czy nie można zrobić jednego mieszacza zaraz za buforem ciepłej wody?
    2.Jak powinien wyglądać prawidłowy rozdzielacz (zasilający i powrotny) - chodzi o uzbrojenie? (czy na zasilającym dać zawór kulowy, termostatyczny) (czy na powrotnym dawać przepływomierze)

    ogrzewanie podłogowe, rurki 20mm (PEX), źródło - pompa ciepła z buforem

  16. #556
    ZW
    Guest
    ZW

    Domyślnie

    Cytat Napisał Marcin__
    [...
    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Niestety system ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu też nie zareaguje, a wiem to z własnego doświadczenia jako użytkownik

    Co z tego że termostat natychmiast wyłączy zasilanie jeśli podłoga (i pomieszczenie) będzie stygnąć kilkanaście godzin. Cecha skądinąd miła i potrzebna.

    pozdrawiam

  17. #557

    Domyślnie

    Cytat Napisał ZW
    Cytat Napisał Marcin__
    [...
    Ja osobiście jestem zwolennikiem systemów ze sterowaniem temperatury w każdym z pomieszczeń gdyż taki system reaguje na takie rzeczy o których piszesz. System bez sterowania niestety w ogóle nie zareaguje i efektem będzie przegrzanie pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Niestety system ze sterowaniem w każdym pomieszczeniu też nie zareaguje, a wiem to z własnego doświadczenia jako użytkownik

    Co z tego że termostat natychmiast wyłączy zasilanie jeśli podłoga (i pomieszczenie) będzie stygnąć kilkanaście godzin. Cecha skądinąd miła i potrzebna.

    pozdrawiam
    Wyłączenie pętli to nie jest reakcja?? System po wyłączeniu pętli nie pompuje dodatkowej niepotrzebnej energii do podłogi. System bez sterowania będzie pompował energię w podłogę bez względu na temperaturę pomieszczenia. Bez względu na bezwładność ogrzewania podłogowego nie wydaje mi się żeby pompowanie wody w podłogę do pomieszczenia gdzie jest już za wysoka temperatura było dobrym rozwiązaniem-jest raczej stratą energii i pieniędzy.
    Pozdrowienia.
    Marcin

  18. #558

    Domyślnie

    Jesli podlogowka jest prawidlowo (dobrze) zaprojektowana to nie ma prawa zadne pomieszczenie przegrzewac sie. Odcinanie poszczegolnych pomieszczen to oznaka knota a nie dobrej podlogowki
    Jesli dochodzi do przegrzania to w calym domu wiec chyba odciac nalezy i tak cala instalacje, moze sie myle?
    Gdy obliczone jest zapotrzebowanie na energie do ogrzania poszczegolnych pomieszczen to jakim cudem cos nie dziala?
    Marcin___ ma racje, ale chyba dotyczy to wspomnianej zle zaprojektowanej (albo wogole) lub wykonanej podlogowki a nie dobrej.

    Pzdr.

  19. #559

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Jesli podlogowka jest prawidlowo (dobrze) zaprojektowana to nie ma prawa zadne pomieszczenie przegrzewac sie. Odcinanie poszczegolnych pomieszczen to oznaka knota a nie dobrej podlogowki
    Jesli dochodzi do przegrzania to w calym domu wiec chyba odciac nalezy i tak cala instalacje, moze sie myle?
    Gdy obliczone jest zapotrzebowanie na energie do ogrzania poszczegolnych pomieszczen to jakim cudem cos nie dziala?
    Marcin___ ma racje, ale chyba dotyczy to wspomnianej zle zaprojektowanej (albo wogole) lub wykonanej podlogowki a nie dobrej.

    Pzdr.
    Witaj.
    W tej dyskusji chodzi o dodatkowe źródło ciepła jak np zapalenie kominka w jednym z pomieszczeń bądź słońce nagrzewające pomieszczenie od południa. Jak wtedy zachowa się system z i bez kontroli w każdym z pomieszczeń.
    Pozdrawiam.
    Marcin

  20. #560

    Domyślnie

    Cytat Napisał piwopijca
    Gdy obliczone jest zapotrzebowanie na energie do ogrzania poszczegolnych pomieszczen to jakim cudem cos nie dziala?
    No może być np. taka sytuacja, że pomieszczenia południowe z dużymi przeszkleniami nagrzewają się od słońca (nie dotyczy to pomieszczeń północnych). A ze słońcem w naszym klimacie to tak różnie bywa.

    A inaczej mówiąc, w niektórych pomieszczeniach może się czasami pojawiać dodatkowe źródło ciepła (rozpalenie w kozie, słońce, gotowanie bigosu), całkowicie niezależne od CO. Co wtedy dzieje się z podłogówką? Jak wygląda samosterowalnoć?

Strona 28 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony