dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 69 z 84
Pokaż wyniki od 1.361 do 1.380 z 1668
  1. #1361

    Domyślnie

    Przynajmniej w tym masz rację że fachowcem nie jestem, ale przynajmniej się za niego nie uważam i nie uczę się na czyjejś budowie.
    I niech mnie najwyższy uchroni od takich "naukowców" jak Ty.

    Bóg zapłać.
    Kocham to co zbudowałem.
    Ciężko było, ale dziś wiem że mam to o czym marzyłem.

  2. #1362

    Domyślnie

    Witam.

    Ja wziąłbym na Twoim miejscu podwykonawce . Tak to jest piekarz moze zostac instalatorem, inwestor sie cieszy, ze tanio.........szkoda gadac.

    Pozdrawiam Tomasz Sulej

  3. #1363
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marboc
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-370
    Posty
    106

    Domyślnie

    No nie!!!!!!!
    Nowa forma przebranżowienia się w UE
    Nie daj Bóg trafić na takiego specjalistę
    A ja potrzebuję taniego i dobrego instalatora od CO i c.w.u. (no to pewnie taniego już bym miał, jeszcze tylko poszukać dobrego)
    Pozdrawiam

  4. #1364

    Domyślnie

    czemu jesteś pewien że on tani??? taki co myśli że wiedza z nieba spada na pewno uważa że pieniążki też

  5. #1365
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar marboc
    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Poznań
    Kod pocztowy
    60-370
    Posty
    106

    Domyślnie

    Bo dobry zapewne nie

  6. #1366

    Domyślnie

    O ja pier....olę! Boższ, chroń nas!
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  7. #1367
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie ogrzewanie podłogowe prosba o rade.

    Witam,

    Mieszkanie w stanie surowym ok. 95m2 (120 po podlodze) 1sze pietro + poddasze. Zainstalowany będzie piec vitodens 100w + zasobnik. Budynek z maxa ocieplony styropianem 10cm poddasze 25cm welny. Zamontowany bedzie rekuperator.
    Przewidziane sa grzejniki + podłogowka w lazienkach i ew. przedpokoju i sypialni na dole.
    Zastanawiam sie dosc powaznie nad zrezygnowaniem z grzejnikow (zostawienie tylko recznikowcow) i zalozeniem tylko podlogowki na calosci.

    1. Czy podlogowka wystarczy (da rade dogrzac przy mrozach -20). ?
    2. Czy ten piec jest odpowiedni?

    Troche sie obawiam tego kroku bo jak bedzie zimno to mnie zona zabije

    aha mieszkanie nie jest narozne.

  8. #1368

    Domyślnie

    Podłogówka w zupełności wystarczy. Ja bym na Twoim miejscu całkowicie zrezygnował z grzejników. Mam dom 2-częściowy. W jednej części 138m2 i 100% podłogówki (2 sypialnie, łazienka, kuchnia, duży salon z antresolą i przedpokój), a w drugiej części 130m2 i 100% grzejniki. Tam gdzie jest podłogówka komfort cieplny jest zdecydowanie lepszy niż w części z grzejnikami. W sypialniach również podłogówka świetnie się sprawdza. Ważne by instalacja była poprawnie wykonana i nie zapomnij o sterownikach pokojowych we wszystkich pomieszczeniach.

  9. #1369
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Super, dzieki za odzew.
    O jakie sterowniki chodzi?
    Bo mam taki sterownik tygodniowy w zestawie z piecem czy to oto chodzi?
    Co do samej instalacji dowiedzialem sie d goscia ktory to będzie robił że kładzie rurki co 15 cm na styropianie (chyba 5cm nie pamietam tego) i do tego jakaś folia pod te rurki. Czy to jest okej czy mam sie o cos wykłócić?

  10. #1370
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    podłogówka powinna być wyliczona,
    a nie "Panie tutaj damy po 15 cm i będzie Pan zadowolony"
    ocieplenie w podłodze minimum 10 cm,

    i tak prywatnie, ja bym zmienił instalatora,

  11. #1371

    Domyślnie

    minus tego viessmanna to brak mozliwosci sterowania podlogowka bezposrednio z poziomu automatyki pieca

  12. #1372

    Domyślnie

    Cytat Napisał paullonger Zobacz post
    O jakie sterowniki chodzi?...Czy to jest okej
    Olej grzejniki, podłogówka jest dużo lepsza: daje lepszy komfort, stabilniejszą temperaturę, nie zajmuje miejsca, poprawia sprawność kondensata. Same zalety. Mam niestety jedno i drugie i grzejników chętnie bym się pozbył, ale już za późno. Przy okazji uprości Ci się układ, bo nie będziesz musiał dawać mieszacza, tylko podepniesz kocioł bezpośrednio go rozdzielacza. Ograniczysz maksymalną temperaturę na kotle i po problemie. Po co przy kondensacie grzać mocniej i mieszać żeby otrzymać zimniejszą wodę ?
    Minus Viesia to duża moc kotła. Po co aż tyle na taką powierzchnię, skoro jest zasobnik ?
    Grubość styro jest ważna, sprawdź to. Pod podłogówkę na gruncie czy nad nieogrzewanym pomieszczeniem nie powinno się dawać 5 cm styro. Minimum to 10, lepiej 15. 5-kę można dać na piętrze nad pomieszczeniem ogrzewanym.
    Sterowniki to termostaty, które będą włączać lub wyłączać poszczególne sekcje podłogówki. Zerknij na np. Auraton - mogą być takie. Poprowadź sobie na wszelki wypadek kable do pomieszczeń, które będą pozamykane i do reprezentatywnego grdzie będzie wisiał główny sterownik od kotła. Może nie będziesz musiał dawać wszędzie sterowników, to wyjdzie w praniu, a kable są tanie. Ja nie mam wszędzie sterowników (tylko 2: jeden piętro, drugi parter) i jest dobrze. Siłowniki do podłogówki leżą u mnie już kilka lat w pudełku w piwnicy - nie widzę sensu sterowania poszczególnymi pętlami (może szczelnie zamknięte pomieszczenia ?). Parę osób ze 100% podłogówką pisało że mają jeden i też jest dobrze - temperatura utrzymuje się wszędzie na podobnym poziomie. Szkoda więc kasy na siłowniki i sterowniki na każdą sekcję. Grunt to wyregulowanie podłogówki, a potem się do tego nie zagląda.
    Co do liczenia wszystkiego, to niby racja, ale z tego się nie strzela. Ważne, żeby sekcje były podobnej długości (niektóre mogą być krótsze - przydławi się je na rozdzielaczu) i nie przekraczały 100m dla pex 16. Rozstaw 10-15 cm powinien się sprawdzić. Jak dasz rury gęściej, to zużyjesz trochę więcej rury która nie jest bardzo droga, jak za rzadko, to podłogówka będzie niedogrzewać i to już spory problem.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 03-05-2011 o 00:12
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  13. #1373
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar hydraulik_
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Warszawa
    Kod pocztowy
    03-641
    Posty
    2.621

    Domyślnie

    Z podłogówki możesz wyciągnąć 80 W/m2
    A tobie potrzeba 50 W/m2 przy -20 C
    Izolacja najważniejsza min10 cm optymalnie 15 cm
    Uwaga rury od cwu też na izolacji(a raczej w styropianie )
    grzejniki nie potrzebne

  14. #1374
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar 1950
    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Skąd
    Bieruń
    Posty
    8.119

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Co do liczenia wszystkiego, to niby racja, ale z tego się nie strzela. Ważne, żeby sekcje były podobnej długości (niektóre mogą być krótsze - przydławi się je na rozdzielaczu) i nie przekraczały 100m dla pex 16. Rozstaw 10-15 cm powinien się sprawdzić. Jak dasz rury gęściej, to zużyjesz trochę więcej rury która nie jest bardzo droga, jak za rzadko, to podłogówka będzie niedogrzewać i to już spory problem.
    niestety ale liczenie jest bardzo ważne,
    jeżeli nie policzysz to możesz w niektórych pomieszczeniach przegrzewać podłogę,
    i wtedy nastąpi to o czym tak pięknie pisze bogusław, podłogówla będzie szkodliwa,

  15. #1375

    Domyślnie

    Cytat Napisał 1950 Zobacz post
    jeżeli nie policzysz to możesz w niektórych pomieszczeniach przegrzewać podłogę
    Wtedy zmniejszysz przepływ tej sekcji na rozdzielaczu i problem z głowy. Jakoś nie wierzę w liczenie czegokolwiek przy dokładności wykonania jaką oferują budowlańcy i nie piszę tu o podłogówce tylko o całości. Szacunek owszem, ale liczenie... Może w dużych obiektach, ale w domach ? Ja mam podłogówkę zrobioną totalnie na pałę - niektóre pętle obejmują ponad 30m2 a woda wracająca z nich jest zimna, niektóre 4m2 musiałem mocno przydławić, po prostu tragedia. Wtedy się nie orientowałem i macher zakładał sam. Mimo to wszystko dobrze działa i w domu jest ciepło.
    Ostatnio edytowane przez rwxw ; 03-05-2011 o 16:08
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  16. #1376
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Minus Viesia to duża moc kotła. Po co aż tyle na taką powierzchnię, skoro jest zasobnik ?
    Dzieki wszytkim za rady.
    Co do kotla to taki mi zaproponowano w cenie mieszkania, zasobnik to byl moj pomysl. Z tego co sprawdzalem to jest to najslabszy kondensat viessmana (moge ew. zmienic na inny model ale nie moge zmienic firmy).
    Mieszkanie znajduje sie na 1szm pietrze + poddasze czyli nad ogrzewanym pomieszczeniem. Styropianu bedzie 10cm wiec powinno byc ok.

  17. #1377
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Cytat Napisał rwxw Zobacz post
    Sterowniki to termostaty, które będą włączać lub wyłączać poszczególne sekcje podłogówki. Zerknij na np. Auraton - mogą być takie. Poprowadź sobie na wszelki wypadek kable do pomieszczeń, które będą pozamykane i do reprezentatywnego grdzie będzie wisiał główny sterownik od kotła. Może nie będziesz musiał dawać wszędzie sterowników, to wyjdzie w praniu, a kable są tanie. Ja nie mam wszędzie sterowników (tylko 2: jeden piętro, drugi parter) i jest dobrze. Siłowniki do podłogówki leżą u mnie już kilka lat w pudełku w piwnicy - nie widzę sensu sterowania poszczególnymi pętlami (może szczelnie zamknięte pomieszczenia ?).
    Rozumiem ze kilka petli moge podpiac pod jeden silownik (np. salon i kuchnia razem, lazienki razem)?
    Czy jest taki sterownik ktory by obslugiwal kilka silownikow naraz. Niewiem czy dobrze sie wyrazilem, chcialbym aby byl jeden sterownik na ktorym sobie ustawiam np. salon 20st sypialnia 17st itd. a w poszczegolnych pomieszczeniach tylko jakies czujki temp. (np. bezprzewodowe) ?
    pozdrawiam

  18. #1378

    Domyślnie

    Cytat Napisał paullonger Zobacz post
    Czy jest taki sterownik ktory by obslugiwal kilka silownikow naraz.
    Prawie każdy. Sterownik działa w ten sposób, że gdy jest za wysoka temperatura to rozwiera styki, gdy za niska to zwiera (lub odwrotnie w zależności od ustawienia). Co pod te styki podepniesz, to Twoja sprawa - można podpiąć wiele siłowników równolegle i będą działać naraz. Jeśli jednak chcesz sterować niezależnie kilkoma pomieszczeniami, to trzeba raczej mieć kilka sterowników, choć pewnie ktoś gdzieś wyprodukował jeden sterujący niezależnie kilkoma sekcjami, ale wtedy i tak trzeba mieć czujniki w pozostałych pomieszczeniach, więc i kable. Rozumiem, że tynki już masz i nie chce Ci się robić rowków na kabel. Jeśli mieszkasz na 1-szym pietrze, to 10cm styro wystarczy żeby nie grzać sąsiada, na górze możesz dać 5, bo będziesz grzał siebie - zależy jak wysoko/nisko masz drzwi/okna balkonowe (sprawdź, czy się styro+ wylewka+ panele/kafelki zmieści).
    TU jest wątek na Forum "Instalacja pompy ciepła tymi ręcami robiona".
    Dom 200m2 po podłogach, dół podłogówka, góra grzejniki+podłogówka w łazience, 2 drabinki w łazienkach, zasilanie bezpośrednio z pc bez mieszacza. Ocieplenie: ściany 20cm, poddasze 30cm, podłoga 10cm, pc Stiebel Eltron 11kW, kolektor spiralny 4x200m. Reku

  19. #1379
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Jestem juz po przeczytaniu prawie wszystkich watkow (lacznie z tym 100 stronicowym) dot. podlogowki.
    Mam juz pewna koncepcje jak to wykonac w miare tanio, samodzielnie i przede wszystkim tak by dzialalo dobrze.

    Zaznaczam ze nie moge sobie pozwolic na prof. instalatorow, moj wykonawca moze mi pomoc ale odpowiedzialnosc spada na mnie (on i tak uwaza ze bez kaloryferow sie nie obejdzie) .

    Prosze o zweryfikowanie mojego planu:
    a. Zrobilem sobie ogolne obliczenia w programie KAN quick floor:
    DOL:
    1 pokoj dzienny z kuchnia 40m2 - 3 petle po ok. 70m rozstaw co 20cm a pod oknami co 15 lub 10cm.
    2 przedpokoj (polaczony z salonem niewiem czy dawac osobna petle) 7m2 - 1 petla 25m rozstaw co 30cm.
    3 sypialnia 10m2 - 1 petla 40m co 20cm (pod oknem co 10cm).
    4 łazienka 5m2 - 1 petla 50m co 10cm. (prysznic bedzie murowany niewiem czy moge tez dac tam rury). + recznikowiec.
    PODDASZE:
    5 przedpokoj 5m2 - 1 petla 25m co 20cm
    6 pom. gospodarcze (z oknem) 5m2 - 1 petla 50m co 10m
    (zastanawiam sie czy nie zastosowac jednej petli wspolnej dla 5 i 6)
    7 sypialnia 15m2 (po podlodze) poludnie - 2 petle 50m co 15cm
    8 sypialnia 17m2 (po podlodze) polnoc - 2 petle 55m co 10cm
    9 lazienka 4m2 (po podlodze) polnoc - 1 petla 40m co 10cm + recznikowiec

    b. Mysle o dwoch rozdzielaczach 7 z rotamerami zeby mozna bylo latwo wyregulowac (rozne dlugosci petli) takim jak ten rozdzielacz .

    c. Od pieca (vitodens 100w) pojdzie rura na niej np. taka pompa potem rozdzieli sie rura na dwa rozdzielacze. (czy jedna pompa pociagnie to czy musze miec dwie na pietrze i na dole).

    d. Czy jest mozliwosc ustawienia na tym piecu stalej temp. 45st. tak zebym nie musial instalowac mieszacza?

    e. czy o czyms zapomnialem? :?


    Z gory dzieki za wszelkie sugestie

  20. #1380
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    paullonger

    Zarejestrowany
    Apr 2011
    Skąd
    Kraków, Poland
    Posty
    15

    Domyślnie

    Rozumiem ze jest ok skoro nikt sie nie wypowiada
    Albo tak zwalone ze szkoda slow. ;D

Strona 69 z 84

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony