dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 53
  1. #1

    Domyślnie Pellet czy pompa ciepła?

    Szanowni Państwo,

    Jestem przed adaptacją projektu domu i zabiłem sobie gwoździa jeśli chodzi o rodzaj ogrzewania. Od mojego wyboru zależy w, którą stronę pójdzie adaptacja - po niej odwrotu już nie będzie.

    Dom to niewielka parterówka - 110m2 powierzchni uzytkowej plus kotłownia 8m2. W projekcie przewidziany jest kocioł na paliwo stałe, grzejniki i wentylacja grawitacyjna.

    Projekt wybrałem świadomie, ze względu na brak gazu na działce dom miał byc ogrzewany paliwem stałym. W grę wchodzi tylko pellet.

    Ostatnio jednak zacząłem zgłębiać temat pomp ciepła typu powietrze-woda. Rozwiązanie samo w sobie jest świetne: proste, czyste, w zasadzie bezobsługowe, odpada mi problem z CWU w lecie.

    Do wad PC mogę jedynie zaliczyć koszty przystosowania domu do tego systemu:
    - cena samej instalacji pompy ciepła
    - zmiana ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe
    - zmiana sposobu wentylacji na mechaniczną

    Lekką ręką licząc 50 tys. zł, które zapewne nigdy się nie zwrócą - prędzej pompę ciepła szlag trafi i trzeba będzie naprawiać/wymieniać.

    Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

    Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

    No mam gwoździa jak nie wiem co...

    Poradzicie coś? Jeśli zdecyduję sę na pompę na etapie adaptacji wywalę wszystkie kominy. Odwrotu nie będzie

  2. #2
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Konsultant Viessmann
    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Wrocław
    Kod pocztowy
    53-015
    Posty
    4.025
    Kompletna oferta systemów grzewczych i chłodniczych Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań: Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza www.viessmann.pl

    Domyślnie

    Witaj,
    Dobrze że rozważasz ekologiczne źródła energii - powiedz mi jednak proszę Cię, czy masz już zrobione ogrzewane grzejnikowe? Czy dopiero będziesz się zabierał za instalacje? Inaczej, na jakim etapie jest Twoja budowa? Jeśli dopiero zaczynasz, to uwierz.... koszty inwestycyjne mogą wyjść podobnie, w przypadku kotła i kotłowni na pellet, a kotłowni z pompa ciepła...
    Twój dostawca systemów grzewczych dla wszystkich obszarów zastosowań:
    Pompy ciepła | Kotły kondensacyjne | Systemy solarne | Fotowoltaika | Kogeneracja | Rekuperacja | Technika chłodnicza

  3. #3
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Sam sobie odpowiedziałeś na pytanie. Po pierwsze, porządną, na prawdę termoizolacje. Po drugie tak jak napisałeś, jeśli grzejniki to pellet, porządny, włoski, bezobsługowy który czyscisz raz w roku. Jeśli podlogowka to kable i grzałka. Masz po problemie cwu w lato.
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał galanu Zobacz post

    Jestem przed adaptacją projektu domu
    Cytat Napisał Konsultant Viessmann Zobacz post
    Inaczej, na jakim etapie jest Twoja budowa?

    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

  5. #5
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Cytat Napisał galanu Zobacz post
    (...)
    Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

    Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

    No mam gwoździa jak nie wiem co...

    Poradzicie coś? Jeśli zdecyduję sę na pompę na etapie adaptacji wywalę wszystkie kominy. Odwrotu nie będzie
    Mój kolega wybudował mały 80 metrowy domek. Ze względu na ograniczony budżet nie wybrał pompy - ma piec na pelet. Dał się namówić na podłogówkę i WM. Tobie też polecam taki właśnie wybór instalacji. Grzejniki w 21 wieku to przeżytek.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Ile mu idzie pelletu na sezon, orientujesz się może? Więcej niż tona?
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  7. #7
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Tomaszs131
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    lubelskie
    Posty
    5.458
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    85

    Domyślnie

    Niestety, jeszcze się nie wprowadził.
    Pow. grzanych podłóg 278m2 w tym piwnica 63m2 OZC 30kwh/m2/rok, 5.9 KW, n50=0,66. Pci GW 10KW on/off, DZ 2×100m, 100% OP, ciepłomierz, reku, OC, GGWC. Kominek bez rozprowadzenia. Chybiony zakup. Zużycie prądu na rzecz CO, CWU i chłodzenie:
    2017r. - 3265 kwh,2018r.-2898 kwh, 2019-2745kwh, 2020r-2540 kwh.Temp. w domu 230​C.
    Piwnicy nie ogrzewam.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Ile mu idzie pelletu na sezon, orientujesz się może? Więcej niż tona?
    A myślisz że ile jest energii z jednej tony pelletu...?
    Musiałby to być bardzo mikry i doskonale ocieplony domek aby taka ilość wystarczyła łącznie z ciepłą wodą...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Oj mam potwierdzony przypadek że od września do grudnia gościowi 600kg spaliło, dlatego jestem ciekaw. Przecież przy podłodze przy temperaturze minusowej na zewnątrz taki kocioł potrafi 12h leżeć (nie mówię o CWU)
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Oj mam potwierdzony przypadek że od września do grudnia gościowi 600kg spaliło, dlatego jestem ciekaw. Przecież przy podłodze przy temperaturze minusowej na zewnątrz taki kocioł potrafi 12h leżeć (nie mówię o CWU)
    Proste pytanie...
    Ile energii jest w jednym kilogramie pelletu...??

    Do grudnia 600kg czyli przez całą zimę ok 1200-1400kg plus ok 400-500kg na CWU rocznie i mamy blisko dwie tony pelletu rocznie...
    No ale zawsze można pierdololo jak to poszło 600kg...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  11. #11
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Słuchaj, ogrzewanie domu to nie działanie matematyczne, ale t lo już powinieneś wiedzieć. Pisałem bez CWU, no i dobrze ocieplony mikrodomek ile myslisz że weźmie? Blizniaczo podobny dom piętrowy jak mój ze stopki spalił w tym sezonie gewczym 3200kg pelletu. Pellet to nie groch, pali się jak dom tego potrzebuje, dlatego mówienie tu o kaloriach nie ma większego sensu jeśli kocioł nie spala paliwa 24h jak eko groch.


    100m2 domek współcześnie ocieplony bez CWU potrzebuje 18GJ energii, tyle mniej więcej co tona pelletu http://cieplowlasciwie.pl/wynik/40jk
    Ostatnio edytowane przez eliks ; 06-04-2018 o 10:14
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  12. #12
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał galanu Zobacz post
    Dom to niewielka parterówka - 110m2 powierzchni uzytkowej plus kotłownia 8m2.
    Do wad PC mogę jedynie zaliczyć koszty przystosowania domu do tego systemu:
    - cena samej instalacji pompy ciepła
    - zmiana ogrzewania z grzejnikowego na podłogowe
    - zmiana sposobu wentylacji na mechaniczną

    Lekką ręką licząc 50 tys. zł, które zapewne nigdy się nie zwrócą - prędzej pompę ciepła szlag trafi i trzeba będzie naprawiać/wymieniać.

    Czy warto sobie w ogóle zawracać głowę pompą ciepła jedynie dla wygody? Czytam, że grzanie pelletem nie jest ani tak bardzo uciązliwe (wystarczy dorzucić towaru do podajnika co 4-5 dni) ani tak brudne i śmierdzące jak chociażby ekogroszkiem. Przy pelecie mógłbym ewentualnie dorzucić powietrzną pompę ciepła na samą CWU w lecie.

    Czy rozwiązanie: pellet + grzejniki + went. grawitacyjna ma w ogóle sens? Trochę to tak jakby cofnać się do IX wieku, a tu już 20 lat z wieku XI za nami :/

    No mam gwoździa jak nie wiem co...
    Gdzie Ty się chowasz synek,że takie banialuki opowiadasz
    -do pompy ciepła nie jest potrzebna zmiana wentylacji-skąd takie brednie przyszły Ci do głowy ?
    -podlogowka wyjdzie kosztowo podobnie do grzejników ściennych a komfort użytkowania jest bez porównania..
    -koszt pompy ciepła do takiego małego domu i z niskim obciążeniem ciepłym to koszt ok.20-22tys.zl czyli podobnie do systemu grzewczego na pellet łącznie z kominem.
    Zatem skąd wydumane 50tys zł ?
    Po drugie 8m2 kotłowni bez komina i syfu z paliwa stałego to dodatkowe czyste pomieszczenie użytkowe.

  13. #13
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    Słuchaj, ogrzewanie domu to nie działanie matematyczne, ale t lo już powinieneś wiedzieć.
    Oczywiście,że ogrzewanie to jak najbardziej działanie matenatyczne.
    Ogrzewanie to uzupełnianie strat energii przez dom a to jednostka fizyczna. Koszt ogrzewania zależy od tego ile tej straconej energii musisz dostarczyć czyli im mniej strat tym mniej energii potrzeba czyli na logikę niższe rachunki.
    A teraz działanie matenatyczne:
    Dom 110m2 potrzebuje za sezon grzewczy 6000kWh żeby uzupełnić straty.
    Koszt 1kWh z:
    -gazu to ok.0,22zl
    -z pelletu to ok.0,20zl
    -z prądu to ok.0,30zl w taryfie G12W
    -z pompy ciepła po COP w taryfie G12W to ok.0,10zl
    Zatem za ogrzewanie takiego domu zapłacimy:
    -gazem 6000kWh*0,22=1320zl
    -pelletem z odpowiednio dobranym kotłem 6000kWh*0,20zl=1200zl
    -prądem 6000kWh*0,30zl=1800zl
    -pompa ciepła 6000kWh*0,10zl=600zl

    Czysta matematyka...

  14. #14

    Domyślnie

    Artek... na targi jedz... nie spamuj forum... wszyscy wiedza, ze pompami handlujesz... baaaa nawet sam sobie jedna sprzedales

  15. #15
    STAŁY BYWALEC (min. 300)
    mardor1971

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    nowa sól
    Kod pocztowy
    67-100
    Posty
    389

    Domyślnie

    piec na pellet to conajmniej 10 tys plus komin około 5 czyli 15 tys. Pompa ciepła to 20-25 tys plus darmowa pralno- suszarnia, której nie było w projekcie, ale się zrobiła. 5 tys przy całej inwestycji i komforcie niepalenia w żadnym piecu to już warto Jedna wada pc , musi być prą. i to tyle.

    Nowe domy budować się powinno w nowych technologiach, nie starych, bo nikt już chyba nie muruje np. pustaków szlakowych.
    Ostatnio edytowane przez Tomaszs131 ; 07-04-2018 o 05:08 Powód: Łączenie postów.
    projekt Tymek 135 użytkowych. ściany 24 keramzyt plus 20 styro, sufit 25-30 wełny, na podłodze 23 cm styro ogrzewanie całośc podłogówka 160 m kw 5,5 cm Agila Sols pompa ciepła Dimplex HPK9TEW, odwiert 2*100 m, okna MS 3 szybowe z roletami zewn,2 dorosłych 2 dzieci. Fotowoltaika 8,8 solaredge, produkcja 2020 9,86 mwh

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał mardor1971 Zobacz post
    Nowe domy budować się powinno w nowych technologiach, nie starych, bo nikt już chyba nie muruje np. pustaków szlakowych.
    Ale komin jest

  17. #17
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał m&m0123 Zobacz post
    Ale komin jest
    Jeśli ktoś nie planuje mieć kominka to przecież można kominów nie mieć wogole.
    Jakiś problem czy jedynie bezmyślność ?

  18. #18
    ELITA FORUM (min. 1000)
    eliks

    Zarejestrowany
    Feb 2016
    Skąd
    Lidzbark
    Kod pocztowy
    13-230
    Posty
    1.102

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    Oczywiście,że ogrzewanie to jak najbardziej działanie matenatyczne.
    Ogrzewanie to uzupełnianie strat energii przez dom a to jednostka fizyczna. Koszt ogrzewania zależy od tego ile tej straconej energii musisz dostarczyć czyli im mniej strat tym mniej energii potrzeba czyli na logikę niższe rachunki.
    A teraz działanie matenatyczne:
    Dom 110m2 potrzebuje za sezon grzewczy 6000kWh żeby uzupełnić straty.
    Koszt 1kWh z:
    -gazu to ok.0,22zl
    -z pelletu to ok.0,20zl
    -z prądu to ok.0,30zl w taryfie G12W
    -z pompy ciepła po COP w taryfie G12W to ok.0,10zl
    Zatem za ogrzewanie takiego domu zapłacimy:
    -gazem 6000kWh*0,22=1320zl
    -pelletem z odpowiednio dobranym kotłem 6000kWh*0,20zl=1200zl
    -prądem 6000kWh*0,30zl=1800zl
    -pompa ciepła 6000kWh*0,10zl=600zl

    Czysta matematyka...
    A po ile tu pellet policzyles?
    Kocioł Edilkamin Laguna P12. Powierzchnia ogrzewana 150m2, instalacja kaloryferowa, grube, stalowe rury. Ściany 36cm beton komórkowy + 10cm styro. W domu 23* bez obniżenia nocnego.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Nie dyskutuj z debilem! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem.

  19. #19
    Arturo72
    Guest
    Arturo72

    Domyślnie

    Cytat Napisał eliks Zobacz post
    A po ile tu pellet policzyles?
    U Was jest dużo rzeczy naciągane bo przecież można pellet zrobić z darmowego łajna krów...
    Ale:
    "Wydajność – ile ciepła ze spalenia 1 kg paliwa?
    pelety mają stosunkowo niską wydajność, ale większą od drewna; ich wartość opałowa wynosi 16-20 MJ/kg, tzn.: z 1 kg pelet można uzyskać 16-20 MJ ciepła,
    w przeliczeniu na ilość energii uzyskanej w ciągu 1 h z 1 kg pelet, wartość opałowa wynosi ~5 kWh/kg"
    Przy optymalnie dobranym kotle czyli dla potrzeb 5kW kocioł też musi być 5kW inaczej wyliczenia biorą w łeb.

    .http://www.cdc24.pl/vademecum/pelet

  20. #20

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arturo72 Zobacz post
    1 kg pelet, wartość opałowa wynosi ~5 kWh/kg
    Realnie (straty, komin, sprawność kotła) 1 kg = 4 kWh
    185 m2 grzane + 32 m2 garaż (jedna pętla), silikat 24 cm. + 20 cm. szarego styro (działówki silikat), 30 cm. styro (U=0,11) w skosach poddasza, 20 cm. styro 0,036 w podłodze (10 cm. wylewki na dole, 8 cm. na poddaszu), 15 cm. na ścianie fund., strop monolityczny, pełne deskowanie (na nieużytkowym poddaszu piana PUR), DZ spiralne 4x200 m. w żółtym piasku (tymi "rencami"), PC by Wihajster HCT 9,4 kW z chłodzeniem pasywnym, zasobnik 300 l (3,4 m2 wężownicy).

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony