dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12
  1. #1
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie Kocioł na paliwo stałe i termostaty

    Jako nowy na forum, witam Wszystkich i pozdrawiam.

    Myślę nad założeniem termostatów (teraz nie ma żadnego) na grzejnikach (nowoczesne - metalowe) w domu ok 180m2 z kotłem na paliwo stałe (drewno).
    Kocioł zasila tez bojler na cwu.
    Dom ma 3 kondygnacje (parter, 1 piętro, 2 piętro (poddasze), jest tez piwnica ), wybudowany w latach 70, ale całe ocieplenie (styropian) oraz 2 piętro wraz z dachem są nowe, mają ok 5 lat.
    Kocioł (ok 19kw ) rozpalany jest na maxa, spalanie jest ok - nie kopci, nie dusi się.

    Problem polega na tym że, po rozpaleniu na 2 pietrze temperatura to 25-26 stopni, na 1 piętrze jest jeszcze cieplej, a na parterze jest ok 18-20 stopni.
    Temperatura na piecu nie jest wysoka - ok 50 stopni.

    Myślę nad założeniem termostatów, aby zmniejszyć temperaturę na piętrach, co powinno zwiększyć temperaturę na piecu i zwiększyć na parterze.
    Czy teoria będzie miała odzwierciedlenie w praktyce, bo słyszałem opinie fachowców , którzy twierdzą, że to nie zadziała.


    PS: Nie spodziewam, się ideału takiego jak w blokach, ale jeśli mogę podnieść komfort montując termostaty za 500 zł to myślę, że warto.

    Pozdrawiam.
    Ostatnio edytowane przez lukaszNMR ; 25-07-2017 o 08:52

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000)
    BrodowskiG

    Zarejestrowany
    Nov 2011
    Skąd
    Poznań
    Dzielnica
    Wilda
    Posty
    2.350

    Domyślnie

    a może zawór trojdrogowy i regulowac temp całej instalacji?

  3. #3
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Zakładam ze przy zaworze trojdroznym na parterze będzie 14 stopni i poza bojlerem cwu nie ma gdzie magazynowa ciepła.

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!)
    jasiek71

    Zarejestrowany
    May 2011
    Kod pocztowy
    23-407
    Posty
    12.461

    Domyślnie

    Głowice termostatyczne powinny zdać egzamin...
    Chałupa 154m2 z klocków styropianowych U-0,28, podłoga 15cm, dach ok 30cm wełny, bez izolacji fundamentów, okna zwykłe dwu szybowe, ogrzewanie kable Elektra 10,6kw, GWC rurowe,reku, fotowoltaika w ciągłej rozbudowie obecnie ok 5kWp off gird , magazyn li-ion 23kWh...

  5. #5
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Że "powinny" to ja wiem, ale czy na pewno?

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    teres

    Zarejestrowany
    Jul 2012
    Skąd
    Kęty
    Kod pocztowy
    32-650
    Posty
    855

    Domyślnie

    Na pewno. Tylko może się okazać, że zaczniesz kisić kocioł. Dobrze by było oprócz tego dołożyć jeszcze zawór 4- drogowy i na kotle utrzymywać stale np. 60'C a na kaloryfery puszczać 40-60 stopni w zależności od zapotrzebowania.
    Coś tam wiem i coś się znam. Jak mogę, to pomogę

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Cytat Napisał lukaszNMR Zobacz post
    Jako nowy na forum, witam Wszystkich i pozdrawiam.

    Myślę nad założeniem termostatów (teraz nie ma żadnego) na grzejnikach (nowoczesne - metalowe) w domu ok 180m2 z kotłem na paliwo stałe (drewno).
    Kocioł zasila tez bojler na cwu.
    Dom ma 3 kondygnacje (parter, 1 piętro, 2 piętro (poddasze), jest tez piwnica ), wybudowany w latach 70, ale całe ocieplenie (styropian) oraz 2 piętro wraz z dachem są nowe, mają ok 5 lat.
    Kocioł (ok 19kw ) rozpalany jest na maxa, spalanie jest ok - nie kopci, nie dusi się.

    Problem polega na tym że, po rozpaleniu na 2 pietrze temperatura to 25-26 stopni, na 1 piętrze jest jeszcze cieplej, a na parterze jest ok 18-20 stopni.
    Temperatura na piecu nie jest wysoka - ok 50 stopni.

    Myślę nad założeniem termostatów, aby zmniejszyć temperaturę na piętrach, co powinno zwiększyć temperaturę na piecu i zwiększyć na parterze.
    Czy teoria będzie miała odzwierciedlenie w praktyce, bo słyszałem opinie fachowców , którzy twierdzą, że to nie zadziała.


    PS: Nie spodziewam, się ideału takiego jak w blokach, ale jeśli mogę podnieść komfort montując termostaty za 500 zł to myślę, że warto.

    Pozdrawiam.
    500 może nie starczyć , zależy ile masz, pomieszczeń/grzejników . Ja na poddaszu zastosowałem zwykłe termostaty grzejnikowe i ścienne - zamykają się jak osiągną żądaną temperature , bądź przymykają odpowiednio % do tego co mają zadane . Zwykle koło 17 zamykają się całkiem by zejść z 21 w dzień , na 19 do spania . Na parterze w poprzednim sezonie zamontowałem w 2 pomieszczeniach termostaty wifi (poprostu bajka z obsługą ze smartfona) około 200-250 za bramkę + około 150 za termostat grzejnikowy i trochę ponad 100 za ścienny .

    Ciepło z dołu idzie klatką schodową w górę , ale bez przesady jeśli jest mała. Termostatami ogarniam w swoim przypadku temperatury by spało się komfortowo u góry . Nie mam zaworu 3 ani 4 drogowego - kocioł na pellet (zadane temperatury 60-70st , z histerezą dobija do 90)+ bufor 500l a, a na nim temperatury zadane 45 do 60 stopni większe mrozy

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar cuuube
    Zarejestrowany
    Dec 2010
    Skąd
    Pyrlandia
    Kod pocztowy
    62-051
    Posty
    2.446

    Domyślnie

    Dodam , że grzeję 130 m plus 30 m piwnicy . Kocioł 15kw chodzi w większe mrozy na max 60% . Dom i poddasze ocieplone , zużywam peletu na rok za 2500 z grzaniem CWU na 5 osób latem

  9. #9
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Dzięki za wszystkie odpowiedzi. Nikt nie napisał, że głowice zdecydowanie nie zdadzą egzaminu, więc zacznę chyba od ich montażu. Grzejników na pietrach jest 9 sztuk, więc +/- 500 zł powinno starczyć.
    Co do kryzowania to ok, ale jako nastawy podstawowe.
    Obecnie są zamontowane proste zawory na grzejnikach, takie zakręcane ręcznie i uwierzcie mi, że nie da się tym sterować.
    Z tym zaworem 3-4 drogowym to tez ciekawa podpowiedź do rozważenia.
    Obawiam się, że żeby było fajnie to należy:
    - odpowiednio skryzować,
    - zamontować zawór 4 drogowy,
    - zamontować termostaty
    - i to wygeneruje potrzebę montażu bufora...

    ...a miała to być tylko mała (tania) modernizacja

  10. #10

    Domyślnie

    Dom identyczny. Pierwsza regulacja to podmienianie grzejników pomiędzy pomieszczeniami i piętrami. W zaworach termostatycznych mam przesłonę -
    regulacja przepływu tym ustawiłem że grzejniki prawie jednakowo się rozgrzewają. Potem zamontowane zostały głowice z termostatami na grzejnikach.
    Parter wolno się nagrzewa piętro i poddasze szybko. Termostaty są tu potrzebne.

  11. #11

    Domyślnie

    Witam,

    Zastosowanie zaworów termostatycznych przy grzejnikach powinno rozwiązać Pański problem. Zawór pod wpływem temperatury pomieszczenia oraz zadanej temperatury na zaworze będzie regulował przepływ wody w instalacji przed grzejnikiem. Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
    Pozdrawiam,
    ________________________________
    Konsultant marki Buderus

  12. #12
    WITAJ, czytaj i pytaj... :)
    lukaszNMR

    Zarejestrowany
    Jul 2017
    Skąd
    Mrągowo
    Kod pocztowy
    11-700
    Posty
    7

    Domyślnie

    Cel zostal osiagniety poprzez montaz termostatow tylko na pietrach, plus odciecie parteru od klatki schodowej.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony