dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+

Zobacz wyniki ankiety: jak usytułować dach?

Głosujących
13. Nie możesz głosować w tej sondzie
  • p

    10 76,92%
  • 3 23,08%
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1

    Domyślnie dach 2 spadowy, jak najlepiej usytułować według kierunków?

    jaka najlepsza opcja w stosunku do dachu 2 spadowego, północ-południe czy wschód-zachód?

  2. #2

    Domyślnie Re: dach 2 spadowy, jak najlepiej usytułować według kierunkó

    Cytat Napisał tokarool
    jaka najlepsza opcja w stosunku do dachu 2 spadowego, północ-południe czy wschód-zachód?
    projekty gotowe bardzo często mają określone usytuowanie budynku w stosunku do stron świata. Nie zależy to raczej od dachu ale od usytuowania pomieszczeń w budynku

  3. #3
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    gawel

    Zarejestrowany
    Feb 2003
    Posty
    10.265

    Domyślnie

    Generalnnie to zależy od usytuaowania komina, zwłaszcza jeżeli ma wylot jak u mnie na poziomie nieco ponizej kalenicy i jest uzywany do celów wentylacyjnych oraz kominka. Wtedy zdecydowanie należy usytuawać dach prostopadle do lini pólnoc południe, niestety u mnie jest inaczej wschod-zachód , ponieważ komin zanjduje się po stronie wschodniej połaci to co prawdz bardzo rzadko ale zdarza sie ze wiatry wieją przez komin . jest pewna zaleta takiego rozwiązania mianowicie wiatry wiejące z zachodu (czyli wiekszosc) nie poderwą dachu bo uderzenie nastepuje na połać.
    Jeżeli komin jest w kalenicy to bez różnicy bo nie bedzie zakłóceń ciągu.

  4. #4
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Ushi
    Zarejestrowany
    Jan 2007
    Posty
    327
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    79

    Domyślnie

    Usytuowanie budynku zależy od kilku spraw, a przede wszystkim od:

    - działka - wielkośc, usytuowanie, od której strony dojazd, drzwi wejściowe itp.
    - projekt domu - rozmieszczenie pomieszczeń, garażu, drzwi wejściowych
    - inne czynniki - może masz ochotę ustawic sobie na połaci dachu solary - w tym przypadku jedną połówkę dachu warto ustawic na południe, o ile to nie koliduje z wcześniejszymi ustaleniami. Przyłącze wody, gazu, kanalizacji, szambo, oczyszczalnia ścieków... nad wszystkim tym warto podumac przy rozplanowaniu usadowienia domu na działce.

    Co działka i projekt to może byc inaczej U mnie na przykład wjazd i wejście jest od strony zachodniej, więc połówki dachu są ustawione na wschód-zachód, co znowu koliduje mi z solarami... Sypialnię mam ulokowaną na wschodniej stronie (podobno tak jest najlepiej), pokoje "dziecięce" od południa (doświetlone i słoneczne), garaż i stryszek na północy (szkoda słońca i południowej strony na tego typu pomieszczenia) . Częśc dzienna domu jest od strony wschodnio-południowej...

  5. #5

    Domyślnie

    Dodam jeszcze, że gmina również może mieć w tej kwestii do powiedzenia. U nas, w planie zagospodarowania jest wymóg, żeby kalenica była usytuowana równolegle do ulicy.

  6. #6

    Domyślnie

    moze komus sie przyda w przyszlosci, podklejam poniwaz bardziej rozwinienty temat:

    http://forum.muratordom.pl/czy-dom-p...light=zabudowy

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony