dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 2 z 2
  1. #1
    SYMPATYK FORUM (min. 10) Avatar ravJG
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Kod pocztowy
    58-500
    Posty
    36

    Domyślnie Strumyk - wykończenie koryta

    Witam
    Posiadam na działce około 140mb strumyka o głębokości 40-90cm i szerokości 70-140cm
    Chciałbym w tym roku zabrać się za ładne wykończenie koryta strumyka, wstępnie myślałem o wymurowaniu jego ścianek z kamieni polnych bądź kostki brukowej a dno wysypać białym kamykiem.
    I tu pojawia się problem kamień polny jest chyba niemożliwy, ponieważ nie wiem skąd wziąć taką ilość, a co do kostki brukowej to potrzebował bym jej około 250m2 i koszt byłby oszołamiający.
    Jeszcze pojawił mi się w głowie pomysł z płytami ażurowymi, lecz kłopotem podejrzewam będzie trawa w dziurach tej płyty którą należało by kosić.

    Macie może jakieś cenne rady ?

  2. #2
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar G.N.
    Zarejestrowany
    Jun 2005
    Skąd
    Kraków trochę Królówka
    Posty
    1.403

    Domyślnie

    A może wyłożyć część brzegu kamieniem łamanym, takimi raczej sporymi głazami żeby ich prąd wody nie porwał, najlepiej wprost z kamieniołomu będzie najtaniej. Kamień tzw hydrotechniczny łamany frakcję np 150-500 mm powinieneś dostać w okolicy 30 zł /tona a tzw niesort łamany jeszcze kilka złotych taniej. Kamnień na części żeby był wygodny dostęp do wody a pozostałą część brzegu obsadzić np wierzbą płożącą? Dużą wilgotność jak i incydentalne zalewanie zniesie dobrze i powinna rozwiązać problem z koszeniem trawy. Co do białego żwirku na dnie to pomysł średni. Wygląda kusząco, ale przetrwa do pierwszej solidnej burzy a potem spłynie w siną dal.
    Płyty ażurowe też Cię dosyć sporo wyniosą.
    Jak strome masz brzegi tego strumyka, jak głębokie jest koryto? Rozumiem że głębokość i szerokość które podałeś to wymiary samego nurtu wody. Ile lustro wody jest poniżej poziomu działki?

    P.S. Tak mi się jeszcze przypomniało co do wykładania dna i brzegów kamyczkami, kostką czy innym drobiazgiem. Przez działkę przepływa mi strumyk trochę mniejszy od Twojego. Szerokości ma może 80 cm a na głębokość 20 miejscami 40 cm. T latach 60-tych ubiegłego wieku władza państwowa namiętnie wszystko regulowała, meliorowała i umacniała. Ogólnie miało być równo i porządnie a nie jakieś tam zawijasy, więc i strumykowi się dostało. Strumyk wpuszczono w prosty rów, głębokości ok 2 metry , szerokości u góry ok 4 m. Co jakieś 50 -60 metrów jest opaska betonowa obłożona na ok 1,5 trylinkami (tymi najgrubszymi 15 cm). Jedno takie maleństwo waży 35 kg a po każdej większej burzy są co nieco poprzestawiane a bywa że któraś całkiem odpływa w siną dal. Na niektórych opaskach już tylko pojedyncze sztuki zostały.
    Ostatnio edytowane przez G.N. ; 20-05-2013 o 08:17

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony