dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 10 z 14
Pokaż wyniki od 181 do 200 z 275
  1. #181
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Perukowiec jest naprawdę duży - po 10 latach bez cięcia ma z 3-4 m średnicy i wysokości. Caragana też bez cięcia może stworzyć drzewko do 5 m wysokości. Natomiast bardzo wąskie są domiany berberysu Thunberga "Red Pilar" (czerwone liście) i "Erectus" (zielony). Ale dorastają do ok 1,2-1,5 m wysokości.
    Najlepsze do cięcia będą irga i berberys.

    Może zrób zywopłot z irgi, a co jakiś czas daj niewielkie drzewko, które urozmaici żywopłot? Np. Wiąz "Wredei", Robinia hispida (szczepione na 2 m wys.), Klon polny "Nanum" (szczepiony na 2 m), Robinia pseudoaccacia "Umbraculifera", jarzębina "Fastigiata"

    Ciężko tak doradzać nie widząc ogrodu.
    Dlaczego ten żywopłot musi być taki wąski?

  2. #182
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Bardzo optymistyczne przyrosty.
    Moje "ranczo" to 2,5 ha piachu. Z jednej strony graniczy z lasem - starodrzew dębowo - akacjowo - bukowy. Od tej strony nie chce rosnąć prawie nic za wyjątkiem sosny i akacji . Tak więc nie zawsze takie założenia się sprawdzają. Walczę z żywopłotem od 6 lat. Efekty mizerne.

  3. #183

    Domyślnie

    tzn nie musi ale dzialka nie jest porazajaco duza (1000m2) wiec nie chce jej duzo stracic ale jesli irga perukowiec i karagana znosza ciecie to moge je delikatnie ukierunkowywac zeby nie rozrastaly sie az tak bardoz w szerz i utrzymywac te 1,5 m szerokosci i nie wiecej tylko czy perukowiec i karagana to w miare zniosą

    przedewszystkim chodzi mi o to by nie byl niski bo 1,5 metra wysokosci to o 0,5 metra za malo, mam nadzieje ze ta irga dociągnie do 2m

    to juz sam nie wiem moze faktycznie nie będe kombinowal i zrobie po prawej stronie od bramy tylko z irgi (i do tego ze 3 wspomniane przez Ciebei jarzębinki posadzone tak by tylko pieniek wychodzil z gestego zywoplotu) bo tam moze byc troche nizszy taki okolo 2 metrow a po lewej chce by byl wyzszy taki okolo 3 i tam posadze tą karagane lub perukowca mam juz metlik w glowie

  4. #184
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    U mnie karagany rosną bardzo słabo. Wsadziłem w żywopłot 1200 szt ałyczy - przeżyło niecałe 200, wypadały po troczy. Dosadzałem w te miejsca głogi, tarninę - efekt słaby, ale ja jestem cierpliwy.
    Sypanie lepszej ziemi pod korzeń (rozwiozłem 2 ciężarówki) jest ryzykowne, bo stają się ulubione przez nornice i karczowniki. Wzdłuż chodnika mam taki żywopłot dla leniwych (irgi, berberysy, śnieguliczki, róże, pigwowce etc). Rośnie nieco lepiej, ale gryzonie mu dokuczają.

  5. #185

    Domyślnie

    u mnie moze nie bedzie tak zle bo to centrum sosnowego lasu wiec ponad piachem jest z 40-50 cm dobrej próchnicznej ziemi... o dziwo dobrze rosna tam dzikie czeremchy a gdzies czytalem ze lubia raczej wiecej wilgoci

  6. #186
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    cyprinus - intryguje mnie brak wzrostu u ciebie najbardziej wytrzymałych gatunków roślin. Zwłaszcza, że za miedzą masz las z bukami, które mają dość wysokie wymagania glebowe i wilgotnościowe. Może sadzisz je w głębokim cieniu? Zwykle jest tak, że wytrzymałe na suszę gatunki muszą rosnąć w słońcu.


    Zamiast drogiej ziemi lepiej kupować od rolników obornik koński lub bydlęcy.

  7. #187
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    I tu jesteś w błędzie - mieszkam w środku borów dolnośląskich - zero rolnictwa. Łatwiej kupić mieszankę torfu z namułem stawowym.
    Las z którym graniczę porasta niewielką górkę - kiedyś był tam kamieniołom, pozyskiwano kwarcyty. I pod cienką warstwą lichej gleby jest warstwa kamienno - żwirowa. Ze względu na sąsiedztwo dużych drzew - sucho.
    W innych częsciach wilgoci jest może ciut więcej. Słońca nie brakuje, wszak niedawno to było pole . Dobrze rosną samosiewy sosny, brzozy i czeremchy.

  8. #188

    Domyślnie

    u mnie jest o tyle lepiej ze dosc wysoko sa wody gruntowe bo z 600-700 metrow jest rzeka

  9. #189

    Domyślnie cd zimozielona sciana pn-zach

    poradzcie proszę jak oslonic sie zimozielona scianą od frontu domu- strona pólnocno- zachodnia czyli malo światła, dużo wiatrów. glina. za wzgledu na małe dziecko nie chcialabym cisu ( trujacy) , choina kanadyjska zajmuje( chyba) zbyt duzo miejsca, ...prosze o rade

  10. #190
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cisa w ogrodach i parkach ci u nas dostatek. Jakoś nie było przypadku zatrucia.. Nie wyobrażam sobie dzieciaka ogryzającego cis, z głodu? Smaczne to nie jest raczej.

  11. #191
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Dziko rosnące rośliny trujące które można spotkać w domu lub na działce ;
    amarylis, dziurawiec pospolity, bluszczyk kurdybanek, bieluń, blekot pospolity, bukszpan, barwinek, bez hebd, blekot pospolity, ciemiernik, ciemiężyca biała, cis, dziurawiec pospolity, glistnik, grążel, grzybień, jałowiec, jaskier, jemioła, kanianka, kąkol, koniczyna szwedzka, konwalia majowa, konwalijka dwulistna, kaczaniec, kosaciec żółty, lulek czarny, łopian, mydlnica, mak polny, naparstnica, narcyz, ostrzeń pospolity, ostromlecz, szczawik zajęczy,szczyr, sasanka, szalej jadowity, szczawiół plamisty (pietraszak), sasanka, szalej jadowity, śnieżyczka, psinka słodkogórz, pszonak, psianka czarna, pierwiosnek, powojnik, tojad, tuja, tulipan, wilczomleczowate, widlak, wyka, zawilec, ziemowit jesienny, żabieniec (babka wodna), żarnowiec miotlasty, żmijowiec zwyczajny,życica.

    I to nie wszystko. Trzeba z tym żyć. I uczyć dziecko, żeby byle czego do buzi nie pchało. Oczywiście chodzi mi o owoce (np. śmiertelnie niebezpieczny wawrzynek, ale również pospolity liguster) Liści jeść nie będzie.

  12. #192

    Domyślnie cd zimozielona sciana pn-zach

    ok. takie byly moje odczucia po ogladaniu ..maji w ogrodzie" ponoć cis wolno rosnie , prosze pomoc w wyborze roslin

  13. #193
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Posadz odmiany męskie cisa, które nie zawiązuja owoców.

  14. #194
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    cyprinus

    Zarejestrowany
    Jul 2003
    Skąd
    Bory Dolnośląskie
    Posty
    662

    Domyślnie

    Ponieważ droga wzdłuż mojej posesji wróciła na dawne miejsce, odzyskałem od 1 do 3m - między ogrodzeniem a drogą. Chcę coś tam wsadzić, może sosnę którą będę formował ? W tym piachu nic nie chce rosnąć, już sam nie wiem co sadzić. Macie pomysł ?

  15. #195

    Domyślnie

    Pozwoliłam sobie podłączyć się pod temat. Mam pytanie odnośnie żywopłotu mieszanego, raczej nie wyobrażam sobie jednolitej ściany. Czy ktoś spotkał się z żywopłotem z cisa pośredniego Hicksii i tui, na przykład na przemian? Albo wersja "hard" z domieszką grabu? Projektant zaproponował mi sam cis, ale obawiam się że jest zbyt ciemny i cena mnie powaliła.
    Gleba gliniano-piaszczysta, stanowisko słoneczne. Z góry dziękuję

  16. #196
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał telesforek
    Czy ktoś spotkał się z żywopłotem z cisa pośredniego Hicksii i tui, na przykład na przemian?
    Tuja będzie już wysoka a cis nadal niski. Długich żywopłotów z cisa sobie nie wyobrazam cenowo. Już lepiej zywopłot z grabu lub buka przed którym sa rabaty z zimozielonymi gatunkami krzewów.

  17. #197

    Domyślnie jakie iglaki na żywopłot?

    Czy Mozecie mi podpowiedzieć jakie iglaki będą najlepsze na żywopłot nieprzycinany, wysokość nie większa jak 3 metry, wąskostożkowe

  18. #198
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    solaris11

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    148
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    może tuja szmaragdowa
    Solaris11

  19. #199
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    solaris11

    Zarejestrowany
    Nov 2007
    Posty
    148
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    115

    Domyślnie

    ale tak poważnie, najlepsze sa rośliny, które mają mało szyszek i są zielone też w zimie. Ja mam tuje gold, nie polecam, rośliny rosną szybko ale po 3-4 latach jest sporo szyszek i w zimie płowieją
    Solaris11

  20. #200

    Domyślnie Z agrowłókniną czy bez?

    Czy tuje sadziliście na agrowłókninie czy bezpośrednio na gruncie? Mam watpliwości. W OBI radza, żeby zastosować agrowłóknine+5cm kory bo to likwiduje chwasty a w szkółce odradzaja agrowłókinę na rzecz samej kory twierdzac, że agrowłóknina słabo przepuszcza wodę.

Strona 10 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony