dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 14
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 275
  1. #41
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    "Sosna górska Pumilo
    [Pinus mugo var. Pumilo]


    Krzew wysokości do 1 metra i szerokości do 3 metrów. Mocno zagęszczony i rozpostarty, gałęzie ścielą się ku ziemi, a ich wierzchołki wznoszą się ku górze. Pokrój bardzo zmienny, zależny od podgatunku i siedliska. starsze krzewy luźno ugałęzione. Korowina na pniach i starcy gałęziach brązowoszara, nie łuszcząca się, lecz tylko popękana. Młode pędy nagie, brązowe lub ciemnobrunatne. Igły po 2 w pęczku, sztywne, długości 3-8 cm, ciemnozielone i błyszczące, bez woskowatego nalotu, gęsto osadzone na pędzie. Szyszki drobne, długości 2- 7 cm, ciemnobrunatne, osadzone pojedynczo lub po 2-3, dojrzewają wiosną w trzecim roku po kwitnieniu. Przed dojrzeniem pokryte niebieskawym lub fioletowym nalotem, dojrzałe zaś żółtawe lub ciemnobrązowe. Tarczki łusek zmienne, z mniej lub bardziej wypukłym wyrostkiem w dolnej części.
    Występuje w Górach Europy Środkowej i Południowej (Karpaty, Sudety, Alpy, Apeniny, Bałkany, Pireneje), na wysokości do 2500 m.np.m. Ponad górną granicą lasów tworzy zwarte, trudne do przebycia zarośla (kraina kosodrzewiny zwartej) lub też pojedyncze płaty (kraina kosodrzewiny rozrzuconej). Ponadto rośnie na torfowiskach wysokich (Podhale), gdzie tworzy wysokie krzewy lub formy drzewkowate.
    Kosodrzewina ma duża zdolność przystosowywania się do różnych warunków siedliska. Bardzo dobrze rośnie na nizinach, daleko od swych naturalnych stanowisk i w odmiennych warunkach siedliskowych. Doskonale udaje się jej uprawa zarówno na suchych, piaszczystych glebach (także na wydmach), na torfowiskach, na suchych wapiennych skałach, jak i na glebach żyznych, próchnicznych i glinkowatych. Rośnie dobrze w klimacie wilgotnym, lecz jest również wytrzymała na suszę. Nad morzem jest z powodzeniem używana do umacniania wydm piaszczystych, które z czasem pokrywa zwartymi zaroślami, podobnie jak w górach, wprost niemożliwymi do przebycia. Z polskiego wybrzeża znane są kilkusethektarowe, zwarte zarośla kosodrzewiny, która nie pozwala tu na wejście innych gatunków drzew i krzewów. Nadaje się również do zadrzewienia suchych skarp i zboczy. Jest dość wytrzymała na zanieczyszczenia powietrza i może być uprawiana także w miastach (np. w zieleni osiedlowej). Wymaga miejsc nasłonecznionych. łatwo się rozmnaża z nasion, które obficie obradza. Na niżu krzyżuje się z sosną pospolitą (formy drzewiaste). Ostatnio bardzo poszukiwane są niskie, wolno rosnące i zwarte formy kosodrzewiny, trwale zachowujące taki pokrój. Szczególnie cenne są dla ogrodów skalnych i do małych, przydomowych ogródków. Uzyskuje się je przez selekcję wśród populacji siewek pochodzących z niskich, słabo rosnących okazów, spotykanych najczęściej w górach.
    Sosna górska jest gatunkiem bardzo zmiennym. Na obszarach jej naturalnego występowania wyróżnia się co najmniej 3 podgatunki, a w ich obrębie liczne odmiany geograficzne."


    Tekst i obrazki ( więcej obrazków) ze strony :

    http://www.krzewy.pl/Pinus%20mugo%20...snagorskap.htm


    A tu nasze, odziedziczone , sadzone w jednym czasie- rózne odmiany i od razu widać które rosną w słońcu, prawda?

  2. #42

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Kosówka będzie bardzo ładnie kontrastowała z thujami.
    Ma bardziej wysyconą zieleń i inny pokrój, a rosnąc od południa, będzie zwarta i przyjmie pionowy pokrój.
    Brawo!
    Uważam, że pomysł jest GENIALNY !
    Nasza kosówka ma już 1,5 metra, po 10-ciu latach wygląda tak ( tez przy wjeżdzie
    Przepraszam. Ja nie uważam tego za genialny pomysł.
    Sosna górska syn. kosodrzewina (Pinus mugo var. pumilio) po 10 latach osiagnie szerokość około 3 metrów i ogołoci się od wewnątrz. Nie na wiele też zda się jej ciecie. Myślę, że mik99 zechce wjeżdzać do garażu
    Przecież mik99 pisze:
    jedna z granic mojej działki (to 15mb wzdłuż wjazdu do garażu szerokość do zagospodarowaniak 0,5m) od strony pólnocnej sąsiada rosną tuje, a wymyśliłem sobie niski zywopłot od mojej południowej.
    No chyba, że zdecydowałby się na szczepioną sosnę górska 'Columnaris' http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=988 , ale są też inne ciekawe rośliny o waskim pokroju. Proponuję zajrzeć do jakiegoś katalogu (nie koniecznie mojego )
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  3. #43

    Domyślnie

    Pinus,Hanka, Kef:

    najbardziej martwi mnie (oprócz ewentualnej monotonii), fakt wyrastania powyżej 1,5m i to nieefektowne przerzedzanie od dołu.
    A zatem czy mam alternatywę, jednak bez wchodzenia w wysokie koszty(niestety pod koniec budowy stan finansów jest marny ).

    z góry dziękuję za wszystkie Wasze uwagi i pomysły.

  4. #44

    Domyślnie

    Cytat Napisał dusia2006
    mam pytania dodatkowe czy twój sąsiad będzie je podcinać czy będą rosły jak chcą?
    Jestem prawie pewna że przerosną na twoją stronę i to chyba dobrze, czy chcesz je jakoś "wyrównywać z siatką czy nie? Jeśli tak to byłaby to "równa ściana" zieleni i tło dla twoich.np coś takiego
    Dusia:
    zdjęcie które zamieściłaś piewrsza klasa, sąsiada nie ma całymi miesiącami (ogrodem opiekuję się jego brat i w zasadzie tylko podlewa), żeby powswtała taka piękna ściana gęsta i zielona po mojej stronie(pewnie trzeba strzyc i nawozić). Bo na razie mam to:

    http://foto.onet.pl/2te1s,o4ao6oo83s...y,u.html#63feh

    Cytat Napisał dusia2006
    Jeśli nie to od twojej strony komponowałabym jako całość. Tak jak chcesz zrobić, czyli tylko kosodrzewina, mi się nie podoba, bo będzie monotonnie ale z gustami się nie dyskutuje,
    wejdź np na stronę pinus to może jeszcze coś ci się spodoba
    chętnie wysłucham Twoich rad w temacie alternatywy dla kosodrzewiny, jak wspomiałem jestem zupełnie zielony, a ogród to dla mnie wyzwanie i nie chcę "położyć sprawy".

  5. #45

    Domyślnie

    Nie myślałeś o krzewach liściastych np pięciornik krzewiasty czy tawuła japońska.
    Mam zrobiony taki niski i wąski [pasek z cyprysika groszkowego Sungold.
    Jednak na piasku to raczej nie da rady rosnąć .Jak zrobie zdjęcie to zapodam.

  6. #46

    Domyślnie

    Chętnie ci doradzę, chociaż ogrodnikiem nie jestem, pod jednym warunkiem. Przysięgnij że będziesz wstawiał samochód do garażu a nie bez przerwy będzie stał na podjeździe i wszystko zasłaniał. Ja złudzeń nie mam i od początku mam wątpliwości, do tego jeszcze samochód jeśli nie twój to twoich gości będzie stać w pełnym słońcu...
    ale to b.subiektywna ocena
    a ogrodników jest wielu na tym forum tylko rozmawiają ze sobą zamiast radzić
    Pozdrawiam Duśka

  7. #47

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Nie myślałeś o krzewach liściastych np pięciornik krzewiasty czy tawuła japońska.
    Mam zrobiony taki niski i wąski [pasek z cyprysika groszkowego Sungold.
    Jednak na piasku to raczej nie da rady rosnąć .Jak zrobie zdjęcie to zapodam.
    ..." rany boskie" te nazwy już zapomniałem , jak to wygląga? zdjęcia koniecznie, proszę.

  8. #48

    Domyślnie

    Cytat Napisał dusia2006
    Chętnie ci doradzę chociaż ogrodnikiem nie jestem pod jednym warunkiem. Przysięgnij że będziesz wstawiał samochód do garażu a nie bez przerwy będzie stał na podjeździe i wszystko zasłaniał
    a ogrodników jest wielu na tym forum tylko rozmawiają ze sobą zamiast radzić
    Dusia
    "qrka" wiedziałem że do tego dojdzie, (jeszcze mam 4 między domem a garażem)
    Wiesz Ty i Twoja kobieca intuicja: dla mnie garaż to warsztacik, rowery, narty, odskocznia i miejsce na auto, ale nie koniecznie

    czekam

  9. #49

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Nie myślałeś o krzewach liściastych np pięciornik krzewiasty czy tawuła japońska.
    Mam zrobiony taki niski i wąski [pasek z cyprysika groszkowego Sungold.
    Jednak na piasku to raczej nie da rady rosnąć .Jak zrobie zdjęcie to zapodam.
    To jest myśl i do tego dorzuciłbym jeszcze niskie berberysy np. Berberys Thunberga 'Atropurpurea Nana' ( http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=65 ), Berberys Thunberga 'Bagatelle' ( http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=67 ).
    Niskie tawuły, np. u mnie koło ściany garazu rośnie Tawuła japońska 'Goldmound' ( http://www.pinus.net.pl/opis.php?id=299 fo2-2) Mogą być też inne niskie tawuły japońskie jak: 'Albiflora' ,'Bullata', 'Crispa', 'Golden Carpet' itd.
    Odmiany pięciorników o różnych kolorach kwiatów (biale, żółte, czerwone, rózowe) i wzroście, do wyboru.
    Wymienione rosliny nie są wymagające, można (nawet trzeba) je przycinać i formować na niski żywopłocik.
    Nie pakuj się w proponowaną Ci sosnę górską 'Pumillio' bo nie wjedziesz do garażu
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  10. #50

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik99
    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Nie myślałeś o krzewach liściastych np pięciornik krzewiasty czy tawuła japońska.
    Mam zrobiony taki niski i wąski [pasek z cyprysika groszkowego Sungold.
    Jednak na piasku to raczej nie da rady rosnąć .Jak zrobie zdjęcie to zapodam.
    ..." rany boskie" te nazwy już zapomniałem , jak to wygląga? zdjęcia koniecznie, proszę.
    Jak mamy Ci dać zdjecia? Po prostu zobacz sobie np. w moim katalogu tutaj: http://www.pinus.net.pl/p.php?p=katalog albo gdzieś indziej.
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  11. #51
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Tak będzie wyglądał Twój żywopłot z pięciorników przez 6 miesięcy w roku :


    a tak wygląda po przycięciu ( to, to łyse, koło kaliny sztywnolistnej)


    Przód domu, to miejsce reprezentacyjne !
    Wydajer mi się, że mało ozdobne są suche patyki na tle siatki, stojące przez pół roku.

    Mało wymagające są derenie, które w stanie bezlistnym mają choć kolorowe
    gałęzie - karminowe, żółte. Ale także wymagają strzyżenia i formowania !

    Z bezobsługowych roslin, faktycznie najlepsza wydaje mi się kosówka.




    Chyba, że Twoja Pani woli rododendrony ( ale te trzeba pielęgnować) choć odwdzięczają się zielenią liści przez cały rok i bajecznymi kwiatami w maju- lipcu.

  12. #52

    Domyślnie

    Pinus

    no... "to pojechałeś"

    teraz mam pytanie techniczne: ile trzeba na na 1mb szt tych: berberysów i tawuł? wymagania glebowe?
    aha, jeszcze jedna sprawa może się przyda: mam trochę przegnitych liści z dębu (1m3) czy raczej nie?

    Hanka

    te suche... odpada, nie przeszły weryfikacji już w fazie eleminacji
    Moja..Kasia przyjmie mój wybór z zadowoleniem, mamy jednakowe podejście do domu/ogrodu. Piękne rożaneczniki/rododendrony to raczej w Niemczy lub Powsinie, tam są lepsi "fachmani", a u nas na wschodzie zima potrafi... zaskoczyć (no może nie w tym roku)

  13. #53

    Domyślnie

    teraz mamy:

    Tawuła + Berberys vs. Kosodrzewina

    i nic jescze nie wiem na temat tych dereni

  14. #54
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał mik99
    teraz mamy:

    Tawuła + Berberys vs. Kosodrzewina

    i nic jescze nie wiem na temat tych dereni
    tu masz dużo o dereniach
    http://www.krzewy.pl/Cornus/cornus.htm

    - Tak wygląda dereń biały w stanie bezlistnym.
    tak wyglądają liście odmiany variegata

    aurea

    Spaethii


    Tawuły są łyse przez pół roku, tak samo jak pięciorniki

  15. #55

    Domyślnie

    Obiecany cyprysik groszkowy Sungold ale ona na piasku nie urośnie
    http://img442.imageshack.us/img442/6039/obraz177ky5.jpg

    A propo łysych przez pół roku tawół pięciorników i innych liściastych, ale za to one kwitną i zmienieją sie wraz ze zmieniającymi sie porami roku.
    Iglaste mają niestety tą wade że cały rok wyglądają tak samo.

    Reasumujac skoro jest już fajne tło zimozielone w postaci żywotników sąsiada to może albo pasek z jednego gatunku krzwów czy bylin albo mieszanka różnych krzaczków wraz z bylinami .To już zależy od tego jak jest czy bedzie wyglądać reszta ogrodu.

  16. #56
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Ale je( kosówki) można podsadzić powojnikami lub rózami pnącymi lub piennymi

    a rózne obrazki żywopłotu - kilkaset- zobacz tu :

    http://images.google.com/images?q=%C...0&sa=N&ndsp=20


  17. #57

    Domyślnie

    Hanka 55

    ad1.pierwsze zdjęcie raczej odpada (zbyt to wszytko uporządkowane, mam nadzieję że nie urażę: cmentarne), ale drugie gdybym miał nieco więcej miejsca... te na pierwszym planie to tawułki, ale te z tyłu większe: ciekawe (myślę o czymś takim na zewnątrz od drogi do posadzenia) co to?

    ad2. te derenie ciekawe są. na tle ciemnych zielonych tui sąsiada mogą wyglądać ciekawie, tylko czy na moim piachu?

  18. #58

    Domyślnie

    @hanka55
    Dziekuję za ten obszerny ilustrowany wykład o roślinach i ich zastosowaniu.
    Ja z niego nie skorzystam
    ..
    Pozwólcie roślinom spokojnie rosnąć, bez cudowania i zbędnych wynalazków !
    Nie udzielam już porad na priv. Proszę do mnie nie pisać i nie przesyłać zdjęć

  19. #59

    Domyślnie

    Cytat Napisał Daniel Starzec
    Obiecany cyprysik groszkowy Sungold ale ona na piasku nie urośnie
    http://img442.imageshack.us/img442/6039/obraz177ky5.jpg

    A propo łysych przez pół roku tawół pięciorników i innych liściastych, ale za to one kwitną i zmienieją sie wraz ze zmieniającymi sie porami roku.
    Iglaste mają niestety tą wade że cały rok wyglądają tak samo.

    Reasumujac skoro jest już fajne tło zimozielone w postaci żywotników sąsiada to może albo pasek z jednego gatunku krzwów czy bylin albo mieszanka różnych krzaczków wraz z bylinami .To już zależy od tego jak jest czy bedzie wyglądać reszta ogrodu.
    Wiesz, że to małe kuliste... nawet ładne i eleganckie do wykorzystania może przy wejściu do domu.

    Pasek z krzaków - to ok jeszcze trwają "negocjacje" nad wyborem ale na pewno nie zostawię samej siatki. Tylko mi powiedz coś o tych bylinach, jak to wygląda bo szerokości (do wykorzystania) za dużo nie mam i pamiętaj o moim piachu.

  20. #60

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pinus
    @hanka55
    Dziekuję za ten obszerny ilustrowany wykład o roślinach i ich zastosowaniu.
    Ja z niego nie skorzystam
    ..

    Pinus
    ,
    ale mi się przydał i dziękuję za niego.

    Dzięki WAM moi Ogrodnicy coś wiem i proszę o jeszcze.
    Wszystkie Wasze uwagi są dla mnie cenne.

Strona 3 z 14

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony