dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 12 z 12

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Guest

    Domyślnie Projekt zamienny

    Witam
    Czy ktoś z Forumowiczów przerabiał już projekt zamienny, który trzeba dostarczyć w przypadku wprowadzenia zmian w budynku w trakcie budowy.
    Czy taki projekt składa się na zakończenie budowy przy zgłoszeniu użytkowania, czy wcześniej?
    Z góry dziękuję, pozdrawiam.

  2. #2

    Domyślnie

    Nie przerabiałem, ale zasadą (teoretyczną) jest, że musisz mieć zgłoszoną i zatwierdzoną zmianę w projekcie zanim ją zrealizujesz w naturze. Chodzi oczywiście o zmiany konstrukcyjne i inne wymagające zatwierdzenia. Inaczej jest to samowolka. Jak słyszałem, wiele urzędów przymyka oko na późniejsze zgłoszenie, albo pozwala na nieformalne złożenie poprawek do projektu. Ale zgłoszenie zmian (oficjalne) razem ze zgłoszeniem zakończenia budowy uważałbym za ryzykowne.
    Tomasz M.

  3. #3

    Domyślnie Re: Projekt zamienny

    Cytat Napisał Anonymous
    Witam
    Czy ktoś z Forumowiczów przerabiał już projekt zamienny, który trzeba dostarczyć w przypadku wprowadzenia zmian w budynku w trakcie budowy.
    Czy taki projekt składa się na zakończenie budowy przy zgłoszeniu użytkowania, czy wcześniej?
    Z góry dziękuję, pozdrawiam.
    Ja przerabiałem (i sytuację i projekt).

    Trzeba rozróżnić, czy zmiany są dużym odstępstwem od zatwierdzonego projektu (np. zmiana rodzaju stropu, mocno zmieniona więźba dachowa, inna konstrukcja ścian, itp), czy są to zmiany drobne (np. zmiana kształtu okien, drzwi, zmiana ścianek działowych, itp).
    Jeżeli przypadek 1-szy, to musisz złożyć wspomniany przez Ciebie projekt zamienny przed wprowadzeniem zmian (teoretycznie). Robi się to na dwa sposoby:
    - prosisz (zlecasz) projektantowi wykonanie projektu zamiennego
    lub
    - nanosisz zmiany (robi to Twój kierownik budowy) na kopiach projektu zatwierdzonego przez urząd (w kolorze czerwonym), podpisuje się pod tym kierownik budowy (jeżeli on to sporządzał) i zmiany zatwierdza projektant (nie wszystkie urzędy tego wymagają). Taką dokumentację (w 3-ech egz.) z pismem przewodnim (niektóre urzędy mają gotowe druki) składasz do urzędu i czekasz na decyzję zmieniającą Twoje pozwolenie na budowę.

    W przypadku nr 2 (niewielkie zmiany) z ich wrysowaniem czekasz do zakończenia budowy i zgłoszenia do urzędu.
    Wtedy zmiany nanosi Ci (na czerwono) kierownik budowy na kopie rysunków zatwierdzonych przez urząd. Wkłada je do teczki, którą opisuje "Dokumentacja powykonawcza obiektu... sporządzona przez ... dnia ..." i zmiany wyszczególnia na druku zgłoszenia zakończenia budowy. Z podpisem projektanta jest tak, jak opisałem w przyp. nr 1.

    Pzdr
    Moritz

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    To ja z wczoraj.
    Bardzo Wam dziękuję za cenne podpowiedzi.

  5. #5

    Domyślnie Re: Projekt zamienny

    Cytat Napisał Anonymous
    Witam
    Czy ktoś z Forumowiczów przerabiał już projekt zamienny, który trzeba dostarczyć w przypadku wprowadzenia zmian w budynku w trakcie budowy.
    Czy taki projekt składa się na zakończenie budowy przy zgłoszeniu użytkowania, czy wcześniej?
    Z góry dziękuję, pozdrawiam.
    Wydaje mi się , że zmiany w projekcie a projekt zamienny to 2 różne sprawy. Ja miałem do czynienia z projektem zamiennym w sensie zamiany projektu na inny. Wynikało to z tego, że kupiłem działkę z projektem i pozwoleniem na budowę. Zmian które chciałem wprowadzić było tak dużo, że wolałem po prostu zlecić zrobienie nowego. Potem wystarczyło dostać podpisy sąsiadów i złożyć go w 4 egzmplarzach i z 2 papierkami (wniosek + coś tam) w starostwie i po tygodniu miałem nowe pozwolenie na projekt zamienny (numer pozwolenia pozostał taki sam).

  6. #6

    Domyślnie Projekt zamienny - zmiany w projekcie

    Witam,

    Pytanie do wszystkich - czy rezygnacja z podpiwniczenia (podpiwniczony jest tylko garaż) budynku wymaga złożenia projektu zamiennego? I czy jeśli taka decyzja zapadnie w trakcie budowy, to czy można kontynuować prace?

    Pozdrawiam.

  7. #7

    Domyślnie Projekt zamienny

    Miałem taką sytuację.

    Wg mojego projektanta, każda zmiana zmieniająca kubaturę budynku jest zmianą istotną i wymaga projektu zamiennego

    Zmieniałem poziom 0 garażu i wysokość stropu nad garażem.

    W czasie gdy projekt zamienny powędrował do PINBu prace na budowie trwały dalej zarówno projektant jak i kierownik budowy nie wspominali nić o wstrzymaniu prac. Miesiąc później odebrałem pozytywną decyzję co do zmian



    Pozdrawiam

  8. #8

    Domyślnie

    Bo prawo prawem, a rzeczywistość rzeczywistością.
    Najważniejsze ,żeby urzędnicy byli ludźmi.

  9. #9

    Domyślnie

    O ile wiem, zmiany "istotne" trzeba zglaszać w czasie budowy, ale "nieistotne" mogą być zgloszone na koniec.
    Jedno w tym wszystkim ważne: jak składasz naniesione na kopiach poprawki, to te kopie maja być czarno-białe, a poprawki czerwone. Zeby nie było tak, ze nanosisz czerwone na czerwone (taka sytuacja może się zdarzyć, gdy masz projekt powtarzalny adaptowany), bo wtedy urzędnik głupieje i każe ci udowodnić, że te poprzednie czerwone poprawki (np zmiany "istotne") nie były naniesione teraz, równocześnie z "nieistotnymi"...

  10. #10
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar krzys_i_aga
    Zarejestrowany
    May 2008
    Posty
    587
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    129

    Domyślnie

    Ja mam zmieniony kierunek rozsączaczy do szmba i też każ mi robic projekt zamienny. Maskara masakryczna !
    W domu to ja jestem szefem, żona tylko podejmuje decyzje - Woody Allen.

  11. #11

    Domyślnie Projekt zamienny

    Dzieki - czyli rozumiem, ze istotne zmiany wymagaja projektu zamiennego, ale prace moga sie toczyc dalej...

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar KamaG
    Zarejestrowany
    Jun 2008
    Posty
    2.276
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    199

    Domyślnie

    Cytat Napisał krzys_i_aga
    Ja mam zmieniony kierunek rozsączaczy do szmba i też każ mi robic projekt zamienny. Maskara masakryczna !
    zmienił się projekt zagospodarowania działki-mogą się np nie zgadzać odległości od przewodów rozsączających

    projekt zamienny jest wymagany przy zmianach istotnych w rozumieniu Pb: dotyczą
    -charakterystycznych paramertów-np.wysokość, szerokość, kubatura itp
    -zagospodarowania działki
    i wtedy wydaje się decyzję o zmianie pozwolenia w zakresie jakimśtam

    jeśli zmiany dotyczą innych elementów-są nieistotne w rozumieniu Pb, zmiany nanosi osoba uprawniona-projektant, może kier bud najczęściej w formie rysunków zamiennych i dopina do projektu

    kwestia kiedy występować o zmiany (te istotne), formalnie najlepiej przed ich wykonaniem, w praktyce kwestia -czy ktoś nie poskarży do nadzoru budowlanego- bo jak wyłapią sprawy się komplikują,
    istotne jest, żeby te zmiany były zgodne z przepisami: warunki techniczne, D o WZ, miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego

    nieistotne można wykazać przy zgłaszaniu zakończenia budowy
    to tak po krótce

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony