dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 7 z 7
  1. #1

    Domyślnie Budowa garażu - kolejne etapy

    Witam

    Proszę o podpowiedź w jaki sposób zabrać się za budowę garażu. Chcę wybudować wolnostojący garaż przy domu 4x6. Jakich formalności wymaga to na początek (narazie udało mi się znaleźć kilka sprzecznych informacji). Co z pozwoleniem na budowę projektem itd. W jakiej kolejności i co załatwiać.
    Jaki jest najtańszy materał na ściany (nie chcę blachy)


    Pozdrawiam i z góry dziękuję za pomoc

  2. #2

    Domyślnie Re: Budowa garażu - kolejne etapy

    Formalności są dokładnie takie same jak przy budowie domu. Zaczynasz od mapki zasadniczej i warunków zagospodarowania (w gminie), potem u geodety mapa do celów projektowych, u architekta projekt z planem zagospodarowania działki, w starostwie pozwolenie na budowę, umowa z kierownikiem budowy, zgłoszenie rozpoczęcia robót, zgłoszenie zakończenia robót, pozwolenie na użytkowanie. Z dobre 5-10 000 na "haracz" dla państwa i jego urzędasów.

  3. #3

    Domyślnie

    5 - 10 000 , czyli formalności będą kosztowały tyle co postawienie garażu?
    Przecież to rozbój w biały dzień.

  4. #4

    Domyślnie

    Przecież możesz budować go jako budynek gospodarczy do 25m sie mieścisz. Wtedy wystarczy zgłoszenie i tyle. Ja tak przynajmniej zrobiłem, garaż o tych samych wymiarach i stoi. Budowałem z cegły poniemieckiej ale w starostwie powiedz, że np z suporexu bo moga sie czepić że materiał z odzysku.

  5. #5

    Domyślnie

    No i kolejny sprzeczny głos. Jedni mówią że wystarczy zgłoszenie inni że absolutnie nie i że musi być pełna procedura jak przy budowie domu niezależnie od wielkości.
    Te 25m2 to powierzchnia pomieszczenia czy to co wychodzi z obrysu budynku łącznie z grubością ścian?

  6. #6
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał ventix
    No i kolejny sprzeczny głos. Jedni mówią że wystarczy zgłoszenie inni że absolutnie nie i że musi być pełna procedura jak przy budowie domu niezależnie od wielkości.
    Te 25m2 to powierzchnia pomieszczenia czy to co wychodzi z obrysu budynku łącznie z grubością ścian?

    Prawo Budowlane;
    Art. 29. [Zwolnienia od uzyskania pozwolenia] 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    .
    .
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    Można postawić budynek gospodarczy nie garaż.

    Tylko czy w budynku gospodarczym nie można trzymać samochodu ?
    Ludzie tak robią.
    Tak wygląda wniosek;
    http://www.kamienna-gora.pl/images/d...ospodarczy.pdf

    Powierzchnia zabudowy to obszar zajęty przez budynek w stanie wykończonym, obliczana po obrysie zewnętrznym bez schodów zewnętrznych, tarasów, podjazdów, itp.


  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał ventix
    No i kolejny sprzeczny głos. Jedni mówią że wystarczy zgłoszenie inni że absolutnie nie i że musi być pełna procedura jak przy budowie domu niezależnie od wielkości.
    Z przepisów wynika, że musi. Co nie oznacza, że komuś się nie mogło "udać" wybudowanie go na zgłoszenie. Ale to oznacza, że:
    1) Urzędnik przyjmujący zgłoszenie nie zareagował na to, że budynek gospodarczy ma bramę garażową
    2) Budujący akceptuje ryzyko, że kiedyś ktoś z PINBu może zechcieć zrobić kontrolę, zobaczy że parkuje tam samochód i stwierdzi samowolę budowlaną.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony