dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 16 z 16

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1

    Domyślnie wymiana kaloryferów zeliwnych na grzejniki płytowe

    witam
    wkrótce będe robic remont całkowity mieszkania. Jedną ze zmian jakie zamierzam przeprowadzić to wymiana kaloryferów zeliwnych na grzejniki płytowe. Mieszkanie mam w bloku 4piętrowym na 3 piętrze. Jest oczywiście C.O z sieci miejskiej.
    Jak dobrac odpowiedni grzejnik? Producenci grzejników podaja rozne paramtery jednak nie wiem za bardzo o co tam chodzi. Jaka moc, jaka wielkosc itp. Chciałbym grzejnik skuteczny, ale też przy którym rachunki nie będa zbytnio duże.
    Z góry dziękuje za wszelkie rady i opinie.

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    zbigmor

    Zarejestrowany
    Jun 2006
    Posty
    5.543

    Domyślnie Re: wymiana kaloryferów zeliwnych na grzejniki płytowe

    Cytat Napisał jacb82
    witam
    wkrótce będe robic remont całkowity mieszkania. Jedną ze zmian jakie zamierzam przeprowadzić to wymiana kaloryferów zeliwnych na grzejniki płytowe. Mieszkanie mam w bloku 4piętrowym na 3 piętrze. Jest oczywiście C.O z sieci miejskiej.
    Jak dobrac odpowiedni grzejnik? Producenci grzejników podaja rozne paramtery jednak nie wiem za bardzo o co tam chodzi. Jaka moc, jaka wielkosc itp. Chciałbym grzejnik skuteczny, ale też przy którym rachunki nie będa zbytnio duże.
    Z góry dziękuje za wszelkie rady i opinie.

    Określ moc swoich obecnych grzejników (jedno żeberko około 120-150W) i dobierz o takiej samej mocy jeśli uważasz, że jest OK lub zmień jeśli tak nie jest. Wymiary dobierasz do posiadanego miejsca i wymagań. Jeśli ma być na nim termostat to lepiej przewymiarować niż niedowymiarować.

  3. #3
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    beton44

    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    4.848

    Domyślnie

    to ja daję wszelką radę:

    nie wymieniaj lepszych grzejników na gorsze

  4. #4
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    AgaSobczak

    Zarejestrowany
    Aug 2009
    Posty
    1

    Domyślnie

    Czy to znaczy że kaloryfery żeliwne nie są takie złe? Pobierają duzo wody sa okropne (wygląd) - fakt długo trzymaja ciepło ale panelowe nei sa dobre???
    Sama chce teraz wymienic i ma problemy ze wspolnota mieszkaniowa gdzie musze wyjasniac DLACZEGo wymieniam

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania Avatar RobertoBumBum
    Zarejestrowany
    Oct 2013
    Skąd
    Zielonka
    Kod pocztowy
    21-417
    Posty
    4

    Domyślnie

    W kwestii wyglądu to mam nieodparte wrażenie, że jednak od płytowych są ładniejsze a po za tym jest dostępnych coraz więcej przepięknych grzejników żeliwnych stylizowanych na retro:
    http://thedesignhub.files.wordpress....-radiators.jpg
    http://www.artykulygrzewcze.com/bild...ik_stylowy.jpg

  6. #6

    Domyślnie

    Najlepiej zwrócic sie do fachowców. My podawaliśmy metraz poszczególnych pokoi i zostały nam dobrane grzejniki o odpowiedniej wielkości, mocy. Dla pewnosci o dobranie poprosilismy w kilku sklepach, żeby porównac, czy wskazywane parametry będą podobne.

    Ja polecam grzejniki firmy Jaga. Wygladają bardzo ładnie, a nie uderzają po kieszeni tak jak Vasco czy inne.
    Zapraszam na swój prywatny blog http://www.milemaison.blogspot.com/

  7. #7

    Domyślnie

    Cytat Napisał beton44
    to ja daję wszelką radę:

    nie wymieniaj lepszych grzejników na gorsze
    Zgadzam się w calej rozciągłości.

    Pewnie, że nowe grzejniki są estetyczniejsze, ale i ze starymi można cos zrobić (tj zeskrobać rdzę i pomalować), natomiast ich glownym walorem jest trzymanie ciepła i tu są bezkonkurencyjne.

  8. #8
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    ladyMartika

    Zarejestrowany
    May 2011
    Skąd
    południowa Polska
    Posty
    5

    Domyślnie

    Cytat Napisał tribalrs Zobacz post
    Zgadzam się w calej rozciągłości.

    Pewnie, że nowe grzejniki są estetyczniejsze, ale i ze starymi można cos zrobić (tj zeskrobać rdzę i pomalować), natomiast ich glownym walorem jest trzymanie ciepła i tu są bezkonkurencyjne.
    Nie bardzo rozumiem.
    Co konkretnie oznacza owo lepsze trzymanie ciepła?

  9. #9

    Domyślnie

    Czyli jeżeli pion jest opróżniony, to taki kalafior można sobie zdjąć, ładnie wyszlifować, zagruntować, pomalować i założyć?
    Przy okazji ścianę wygładziować za kaloryferem.

  10. #10

    Domyślnie

    Mozna, ale dowiedz się kiedy będą napuszczali wodę. Za "chwilę" zacznie się sezon grzewczy...

  11. #11

    Domyślnie

    żeliwne są najlepsze.ja u siebie palnuję obudować jakąś zdobną kratą (oczywiście lekka i estetyczna obudowa bez ,,blokowania" ciepła). Jak sie zbiore w sobie to wykonam takie coś i zamieszcze zdj.
    PASJA połączona z pracą: artystyczne przetwarzanie metalu: bramy, ogrodzenia,schody, zadaszenia oczywiście kute

  12. #12

    Domyślnie

    no hmm.... na zasadzie termosu plastikowego i metalowego plastikowy to nowe grzejniki a metalowy stare nagrzewa się długo, ale jaka juz nagrzeje to super je oddaje i bardzo długo się wychładza

  13. #13
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar crab
    Zarejestrowany
    May 2009
    Skąd
    Zielona strona Warszawy
    Posty
    169

    Domyślnie

    Kąśliwie zapytam się kto nie miał fizyki w podstawówce?

    Ile energii otrzyma grzejnik tyle jej wypromieniuje i nic tu nie zmienia grzejnik żeliwny czy płytowy czy wietrzenie mieszkania. W błędzie jest ten kto uważa, że płytowy jest bardziej oszczędny albo żeliwny oddaje "za darmo" energię po zakręceniu.

    Żeliwny zanim zacznie oddawać energię to wcześniej się nagrzewa długo, i to że zakręcamy i nadal jest ciepły nie oznacza, ze to ciepło jest za darmo. Wcześniej pobrał to teraz oddaje. Natomiast to że po zakręceniu i otwarciu okna nadal ciepłomierz pokazuje zużycie ciepła jest oczywiste bo wcześniej grzejnik tę energię pobrał i teraz ją oddaje.

    Grzejnik płytowy ma tylko tę niezaprzeczalną zaletę, że pozwala na łatwe sterowanie temperaturą w pomieszczeniu. Dzięki temu odpowiednio sterując temperaturą mamy możliwość uzyskania oszczędności.

    Jedynie dla podsumowania dodam, że jeśli na grzejniku jest ciepłomierz to zanim wymieni się grzejnik należy dokonać zgłoszenia do wspólnoty/administracji/spółdzielni. Należy mieć na to odpowiednie dokumenty, projekt zmiany ze wskazaniem mocy nowego grzejnika.

  14. #14

    Domyślnie

    Projektu robić nie trzeba. Wystarczy zgłosić się do zarządcy budynku i poprosić o podane mocy poszczególnych grzejników. W większości przypadków taki projekt był już wykonany. W większości przypadków nikt oczywiście nie przelicza mocy grzejników jeśli budynek przechodził termomodernizację, i moce podawane są te które zawiera projekt z przed kilku czy kilkudziesięciu lat. Oczywiście można to zrobić po swojemu biorąc na swoje barki odpowiedzialność za wybór. Za mały grzejnik może nie dogrzewać mieszkanie, za duży spowoduje zwiększenie współczynników korygujących na podzielniku, co może spowodować znacznie wyższe koszty ogrzewania. Teoretycznie większy grzejnik będzie już komfortowo grzał przy niższej temp medium, natomiast współczynniki korygujące skutecznie to wyrównają ( na niekorzyść Waszej kieszeni)

    Co do wyboru grzejników to inny ważny parametr to maks. ciśnienie pracy, chyba nawet ważniejszy niż moc.

    Grzejnik żeliwny 2000W i płytowy 2000W mają taką samą moc, aczkolwiek inną sprawność. Dla osób mieszkających w bloku jest to bez znaczenia czy w grzejniku mieści się 50l czy 15l wody. Zaletą grzejnika płytowego czy aluminiowego będzie to, że będzie o wiele lepiej pracował z zaworem termostatycznym. Będą również szybciej chłodne po zakręceniu dopływu wody niż grzejnik żeliwny, ale również szybciej po zakręceniu można otworzyć balkon czy okno bez wpływu podzielnik.

    Cytat Napisał crab Zobacz post
    Ile energii otrzyma grzejnik tyle jej wypromieniuje i nic tu nie zmienia grzejnik żeliwny czy płytowy czy wietrzenie mieszkania.
    Nie do końca jest to prawdą. Mają inną sprawność i inną pojemność medium. Jeśli stary grzejnik był wielokrotnie malowany, to właściwość oddawania ciepła została pomniejszona. Można to sprawdzić po temp wody na powrocie. Przy nowym grzejniku temp wody na powrocie będzie niższa niż w przypadku żeliwnego. Aczkolwiek będzie to prawie bez znaczenia dla wskazań podzielnika przy prawidłowo dobranych współczynnikach korygujących oraz sposobu montażu podzielnika. Prawidłowo powinno być ile ciepła grzejnik akumuluje tyle oddaje.

    Cytat Napisał crab Zobacz post
    W błędzie jest ten kto uważa, że płytowy jest bardziej oszczędny albo żeliwny oddaje "za darmo" energię po zakręceniu.

    Żeliwny zanim zacznie oddawać energię to wcześniej się nagrzewa długo, i to że zakręcamy i nadal jest ciepły nie oznacza, ze to ciepło jest za darmo. Wcześniej pobrał to teraz oddaje. Natomiast to że po zakręceniu i otwarciu okna nadal ciepłomierz pokazuje zużycie ciepła jest oczywiste bo wcześniej grzejnik tę energię pobrał i teraz ją oddaje.
    Prawda. Moc skumulowana w grzejniku zostanie oddana, bez znaczenia tutaj będzie czas akumulacji i oddawania ciepła.
    Ostatnio edytowane przez chrisowaty ; 01-08-2011 o 17:08
    Zapraszam do skorzystania z DropBoxa czyli dysku w chmurze. Za free otrzymujesz 2GB dysku w chmurze a korzystając z linku polecającego dodatkowo 0,5GB
    Link polecający: http://db.tt/s2XP93Hh

  15. #15
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    Eliaszek

    Zarejestrowany
    Mar 2013
    Skąd
    Kluczbork
    Kod pocztowy
    46-200
    Posty
    52

    Domyślnie

    Ja wymieniałem z żeliwnych na płytowe Keller i powiem Ci wolałem te niż aluminiowe grzejniki, bo między innymi są trwalsze.

  16. #16
    SYMPATYK FORUM (min. 10)
    madejo

    Zarejestrowany
    Jun 2013
    Skąd
    Łódź
    Kod pocztowy
    94-214
    Posty
    60

    Domyślnie

    Witam Was. Mieszkam w kamienicy i pod oknami mam właśnie grzejniki żeliwne. Pomału przygotowuję swoje mieszkanie do sprzedaży, ponieważ było trochę zaniedbane. Robię remonty itp itd. Zastanawiam się, jak w fajny sposób zamaskowac żeliwne grzejniki, które znajdują się pod paraperami. Ma ktoś jakiś fajny sposób?

    Co do samych grzejników, stosuję ogrzewanie gazowe. Rano i wieczorem rozgrzewam dosyc mocno kaloryferki na jakąś godzinę i mam w domu dosyc cieplo

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony