dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Asaf
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    398
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    174

    Domyślnie Nieużytki jak uprawić po latach leżenia odłogiem ??

    Witam i proszę o poważne porady.
    Przygotowujemy się do budowy domu jednak w między czasie zaczniemy od ogrodu a raczej dużego przyszłego parku.
    Działka jest bardzo nieregularna o powierzchni 5,5 ha
    Leżała nieuprawiana przez kilkanaście lat.
    Zaczęliśmy od wykoszenia 2,5-3 metrowych chwatów zrobiliśmy to ciągniekiem i zaczepionym za nim orkanem.
    Pytanie jest takie :
    co dalej ? , zaorać ? jak głęboko ? skultywatorować ? co z tym zrobić.
    chcemy na części założyć szkółkę drzewek iglastych dla przyszłego parku-ogrodu.
    Część chcemy zagospodarować na sad owocowy z drzewami i krzewami owocowymi.
    Nie wiem ja się za to zabrać.
    Kaznodziei Salomona 12;1
    Komentarz
    Dziennik

  2. #2
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    I to w większości nawłoć Wiadomo, zapomnij o ręcznym rzeźbieniu Talerzówka (ciężka) i głeboka orka. Wiadomo, część wylezie. Uprawa mechaniczna do skutku.
    Inna opcja- to Roundup. Nieszczególnie ekologicznie, acz skutecznie. Jak odrośnie po koszeniu na jakieś 20 cm.
    Wybór należy do Ciebie.
    Nawłoć można również wytępić przez regularne koszenie. Praktycznie po dwóch latach zanika. Wyginie przy tym większość dwuliściennych, zostaną trawy.
    Można wszystkie 3 wersje. Działka duża, zależy, co i kiedy tam planujesz.

  3. #3
    STAŁY BYWALEC (min. 300) Avatar Asaf
    Zarejestrowany
    Jul 2009
    Posty
    398
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    174

    Domyślnie

    dziękuję za odpowiedź.
    Zależy mi bardzo żeby jeszcze tej jesieni sadzić drzewa i krzewy.
    Jestem bardzo zdeterminowany zrobić wszystko co potrzeba.
    Kaznodziei Salomona 12;1
    Komentarz
    Dziennik

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Pośpiech jest złym doradcą.
    Przy pustej działce możesz zrobić wszystko- wjechać ciągnikiem z dowolnym narzędziem.
    Jeśli obsadzisz- zostaje tylko Roundup, i to ręczny opryskiwacz z osłoną.
    Co nagle, to....

  5. #5

    Domyślnie

    Może te drzewka, większe krzewy, jak je koniecznie chcesz mieć już teraz, posadź w większych skupiskach i tam odchwaszczaj ręcznie lub chemicznie z uwagą. Ewentualnie te "rabaty" wyłóż "szmatą" (tak nielubianą przez Mirka) i podsyp korą - aby tam nie rosły chwasty.
    Ja nie lubię też tej agrowłókniny, ale w kilku miejscach bardzo mi pomogła (np. przy zakładaniu skarpy z ziołami, lecz ją stopniowo usuwam w miarę rozrastania roślin, bo w pewnym momencie zauważyłam, że im przeszkadza. Na początku jednak była bardzo przydatna.

  6. #6

    Domyślnie

    Cytat Napisał el-ka
    Może te drzewka, większe krzewy, jak je koniecznie chcesz mieć już teraz, posadź w większych skupiskach i tam odchwaszczaj ręcznie lub chemicznie z uwagą. Ewentualnie te "rabaty" wyłóż "szmatą" (tak nielubianą przez Mirka) i podsyp korą - aby tam nie rosły chwasty.
    Ja nie lubię też tej agrowłókniny, ale w kilku miejscach bardzo mi pomogła (np. przy zakładaniu skarpy z ziołami, lecz ją stopniowo usuwam w miarę rozrastania roślin, bo w pewnym momencie zauważyłam, że im przeszkadza. Na początku jednak była bardzo przydatna.
    Zwróć proszę uwagę , że jego- asafa działka ma 5, 5 ha czyli 55000 m kw. i potrzebne jest tu odwrócenie sposobu myślenia . To nie mały ogródek tylko dość spora posesja na której można założyć przyzwoity park . Przy takich hektarach wchodzi się z mechanizacją . Mirek dobrze prawi . Najpierw trzeba przemyśleć gdzie i jakie drzewa sadzić i jakie funkcje ma pełnić ta działka . Krótko mówiąc trzeba opracować załorzenia parkowe . Doradzał bym tu zrobienie profesjonalnego projektu zagospodarowania działki . Oczywiście przez dobrą firmę . No chyba , że właściciel działki jest inżynierem po architektórze krajobrazu , leśnictwie czy ogrodnictwie i poradzi sobie sam . Ale wtedy nie szukał by porad na tym forum . A skoro nie jest fachowcem to niech się nie bierze za zakładanie szkółki . Uniknie niepotrzebnych stresów . Materiał sadzeniowy na te 5,5 ha nie będzie jakąś poważna kwotą . Generalnie - najpierw trzeba wiedzieć co robimy na tej działce a potem myśleć jak .

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony