dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 20
  1. #1

    Domyślnie jak przygotowuje się "klomby"

    w cudzysłowiu napisałam, bo nawet nie wiem jak to się naprawdę nazywa laik ze mnie do kwadratu, z gatunku tych, co się zastanawiają, widząc sadzonkę, która część to korzeń

    Na środku trawnika chcę zorganizować kępę roślin - wyższe w środku, niskie na brzegach. Gdzieś słyszałam, że na grunt kładzie się folię, chroni ona przed parowaniem i chwastami, na to warstwę kory.

    Pytania mam w związku z tym

    1. jaka jest kolejność prac - kładę folię, wycinam w niej otwory, potem kopię dołki i sadzę rośliny? hmm, chyba nieporęcznie? czy kopię dołki, sadzę rośliny, a na to potem folia?? tylko jak te dziury w foli zrobić? duże by musiały być bo niektóre sadzonki mam wyrośnięte

    2. czy ta folia nie utrudnia podlewania???

    Drugi istotny dla mnie problem, to obrzeża.
    Chciałabym, żeby trawnik od klombu jakoś oddzielić, ale żeby to nie było nic wysokiego, bo potem kosiarką nie dokoszę do końca i trzeba się będzie męczyć z docinaniem trawy. W ogóle wybór produktów nie za duży - betonowe jakoś nie bardzo, drewniane paliki z rolki mi sie nie podobaja... Jak sobie poradziliście z tym problemem?

    Mozecie się śmiać z mojego dyletanctwa ale proszę, poradźcie

  2. #2

    Domyślnie

    Witam, nie lubie folii - zwłaszcza w ogrodzie. Ziemię pomiędzy posadzonymi roslinami przykryj grubą warstwa kory - zapewne na dlugo przydusi chwaściory. W sprawie obrzeża - tez nie lubie plastiku - może otoczaki ciut zagłębione w grunt, tak aby nie przeszkadzały w koszeniu. Materiał naturalny -wyglada ok.
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

  3. #3

    Domyślnie

    Acha, ten klomb nazywany jest tez rabatą.
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    co wy macie z tą folią?!
    To włókniny syntetyczne, a nie folie!
    W ogrodach, do opanowania chwastów stosuje się przeważnie agrowłókniny, o niskich gramaturach.
    Do ściółkowania używa się czarnej, do osłony na zimę białej.

    Klomb - to nasadzenia roślin jednorocznych, kwitnących dwuletnich oraz takich, co wykopuje sie na zimę (np. dalie, gladiole)
    Rabata - nasadzenia roslin wieloletnich

  5. #5

    Domyślnie

    Jestem na etapie "budowy" ogrodu i agrowłókninę uważam, za bardzo dobry materiał.
    Robiłam to w następujący sposób:

    1. Ponieważ rośliny miałam już posadzone to zaznaczyłam sobie miejsca na otwory i stopniowo je wycinałam, przypinając agrowłókninę do podłoża (używałam do tego długich gwoździ )(tak radził ktoś na forum).
    2. Następnie sypałam korę i robiłam takie jakby ścieżki z różnego rodzaju kamieni.
    3. Na obrzeżach położyłam duże kamienie ale w taki sposób, żeby agrowłóknina wystawała na jakieś 7-10 cm. Dzięki temu trawa i zielsko nie będzie rosło również pomiędzy kamieniami ani poza nimi. Wystającą część albo obsypię ziemią (dla ułatwienia koszenia), albo drobnym płukanym żwirem.
    Nie wiem czy to dobry sposób ale ja właśnie tak robiłam.

  6. #6

    Domyślnie

    DP1982, uważaj z kosiarką na tym żwirze, bo w czasie koszenia może sypnąć w Ciebie kamyczkami, i to z dużą siłą!
    Carpe diem

  7. #7

    Domyślnie

    dzięki za wszystkie dobre rady, czekam na kolejne

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir
    Klomb - to nasadzenia roślin jednorocznych, kwitnących dwuletnich oraz takich, co wykopuje sie na zimę (np. dalie, gladiole)
    Rabata - nasadzenia roslin wieloletnich
    ok - już będę wiedziała na zawsze
    u mnie w ogrodzie nie będzie klombów
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

  9. #9

    Domyślnie

    Cytat Napisał Arabella
    u mnie w ogrodzie nie będzie klombów
    Dlaczego? Tezaurus sztuki ogrodowej podaje: "Klomb - swobodna forma roślinności drzewiatej przybierająca postać naturalności." I dalej "Współcześnie w Polscem klombem popularnie (choć niesłusznie) nazywa się rabatę kwietną (kwietnik)."
    Kwietnik = nasadzenie z roślin sezonowych.
    Tezaurus wyróżnia takie rabaty:
    bylinowa,
    kobiercowa
    kwiatowa
    trawnikowa (nie trawnik, ale specjalnie kształtowane trawy)
    wielosezonowa.

  10. #10

    Domyślnie

    Zatem, jak zwał tak zwał... w moim ogrodzie sadzić będe raczej byliny - chyba że jednoroczne kwiaty same sie będą wysiewać... ale na pewno nie w sposób zorganizowany w klasyczne nasadzenia
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

  11. #11

    Domyślnie

    Egry,
    widzę, że po sąsiedzku mieszkamy, mżesz polecić jakeiś miejsce gdzie sprzedają rośliny?

  12. #12

    Domyślnie

    Centrum Ogrodnicze al. Krakowska róg Krakowiaków, Centrum Ogrodnicze Melon ul. Puławska, Centrum Ogrodnicze Hortorus ul. Płochocińska 81. Czasami ciekawe okazy są w małych lokalnych punktach sprzedaży.

    A przede wszystkim przy zakupie drzew i krzewów - szkółki, ale te znajdują się głównie pod Warszawą. Które rejony Cię interesują, coś podpowiem. W szkółkach też często można kupić byliny, na pewno nie jest to duży wybór, ale mogą być tańsze lub większe.

  13. #13

    Domyślnie

    mieszkam w Markach, raczej preferuję okolice Tarchomina i Targówka oraz Ząbki, Zielonka, Kobyłka, Słupno, Radzymin, Wołomin

  14. #14

    Domyślnie

    Czyli np. Centrum Ogrodnicze róg Radzymińskiej i Młodzieńczej,
    w Zielonce na ul. Waryńskiego 2
    Kalisiak ul. Zagańczyka 16 A , Kobyłka, i na tej samej ulicy inne centrum ale nie znam dokładnego adresu,
    Duet w Emilianowie k. Radzymina
    Szkółka w Majdanie k. Wołomina, Racławicka 54
    Szkółka w Wołominie Sienicki Lipiny Kąty 42.
    Udanych zakupów, choć teraz nie ma szerokiego wyboru drzew i krzewów, lepiej poczekać do września.

  15. #15

    Domyślnie

    dzięki serdeczne

  16. #16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Elfir

    Klomb - to nasadzenia roślin jednorocznych, kwitnących dwuletnich oraz takich, co wykopuje sie na zimę (np. dalie, gladiole)
    Rabata - nasadzenia roslin wieloletnich
    A klomb Izabeli Czartoryskiej? Klomby ogrodowe zastosowane w XiX ogrodach krajobrazowych nie były z roślin jednorocznych. Funkcjonowała nawet nazwa klomb polski. Coś co składa się z roślin wieloletnich niezielnych, np z krzewów, drzew i jako wykończenie najniższego piętra bylin chyba nie nazywa się rabatą tylko klombem.
    A z roślin jednorocznych i dwuletnich zawsze wydawało mi się że robi się kwietniki, np dywanowe.

  17. #17

    Domyślnie

    Do ściółkowania klombów używa się włókniny. Do roślin rosnących dużych lepiej użyć węższych pasów i układać między roślinami wycinając, a właściwie nacinając "szczeliny".
    Na nowo zakładanych wg mnie lepiej najpierw położyć włokninę, zamocować ją (np kołkami do styropianu - mają duże "główki" i nie "topią" się w włókninie), potem dopiero wyciąć otwory "na krzyż" i sadzić w dziurach rośliny. Na skarpach stosuje się litswy zeby kora nie zjeżdzała.

    A posty w stylu że śiółkowanie jest "nienaturalne" nie są zgodne z prawdą, bo jak zawsze twierdze, w naturze rośliny nie plewią się same. Wystepuje ściółkowanie naturalne z opadających liści itd.

  18. #18
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Cytat Napisał madwo

    A posty w stylu że śiółkowanie jest "nienaturalne" nie są zgodne z prawdą, bo jak zawsze twierdze, w naturze rośliny nie plewią się same. Wystepuje ściółkowanie naturalne z opadających liści itd.
    Zgodne, zgodne...
    Nie plewią się. I dlatego w danym siedlisko rosną te, którym siedlisko pasuje. Niekoniecznie te, które sadzimy i chcielibyśmy, coby rosły. Liście natomiast różnią się trochę od szmaty- bodaj tym, że rozkładają się dostarczając próchnicy. I jeszcze jedno- nie wszystkie rośliny będą rosły tam, gdzie owe liście obficie spadają.
    No cóż, wiem, że z lenistwem nie wygram....

  19. #19

    Domyślnie

    Odnośnie obrzeży to stosowałem (z powodzeniem) dwa sposoby:
    1. Obrzeże wkopane wykonane z plastikowego obrzeża do kratki trawnikowej.
    Jest to sztywny kątownik 6x6cm w odcinkach 100cm dający się łączyć, ale po nacięciu dający się także wyginać. Mimo małej głębokości blokuje rozrost trawy w kierunku klombu.
    Obrzeża z falistego zielonego plastiku są moim zdaniem gorsze, choć tańsze.

    1. Obrzeże wykonane z kostki brukowej prostokątnej i grubości 4cm, kładzionej na płask. Kostki stykają się dłuższymi bokami. Pod kostki trzeba podkładać paski z czarnej folii (n.p. z worków po torfie), aby trawa nie przerastała między kostkami.
    Kosiarka nie zaczepia o kostkę i wykasza całą trawę wokół klombu.

  20. #20

    Domyślnie

    Odnośnie włókniny.
    Kupiłem rolkę czarnej agrowłókniny o szerokości 160 cm (rolka ma 80cm) i tnę na paski o szerokości, w miarę potrzeb, 20 do 90cm.
    Rośliny sadzę najpierw, w rzędach. Paski szer. 20 cm i długości równej odstępom roślin w rzędach układam miedzy roślinami w rzędzie.
    Następnie szersze paski (długości 160cm) układam między rzędami.
    W ten sposób cała powierzchnia klombu jest zasłonięta.

    Aby włókniny nie zwiewał wiatr trzeba zastosować jeden lub jednocześnie kilka sposobów :
    1. Ściółkowanie grubą warstwą kory
    2. Przyciśnięcie włókniny płaskimi kamieniami
    3. Przyciśnięcie włókniny plastikowymi kratkami trawnikowymi (mogą być co krok)
    4. Przyciśnięcie włókniny siatką ogrodzeniową plastikową o dużych oczkach (ciętą na paski).
    Kolor kratek trawnikowych i siatki : najlepiej czarnozielony.
    Po kratkach i siatce można stąpać i nie zniszczyć włókniny.
    Tak wykonane zabezpieczenie można n.p. co 2 lata zdjąć, spulchnić glebę, dodać kompostu, ponownie ułożyć.

    Sposób klasyczny podany przez madwo ma trzy wady :
    - stąpanie po włókninie niszczy ją
    - demontaż włókniny - niemożliwy. Trzeba pociąć
    - kopanie dołków przez otwory we włókninie utrudnione, a co najmniej nie uniknie się nasypania ziemi na włókninę.

    W Castoramie można kupić czarną folię drobnoperforowaną, przepuszczająca wodę.
    Taką folię 6 lat temu zastosowałem do ochrony żywopłotu z cisów i posypałem korą. Sprawdziło się.
    Obecnie trochę chwastów wyrasta z tej sfatygowanej kory, ale łatwo je wyrwać, bo korzenie mają na folii.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony