dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 5
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 82
  1. #1

    Domyślnie użyźnianie gleby

    U nas same piaski... Może na plaży byłoby to fajne, ale w ogrodzie....
    Kompostu mam dosyć mało (1 kompostownik), a ogród duży.

    Czy może cie proszę coś poradzić, co dosypać do tego piasku? Czy na przykład warto dodać obornika, przekopać? Próbowałam facelię, gorczycę - ale to chyba trzeba by było kilka lat uprawiać, żeby był jakiś efekt.
    1

  2. #2

    Domyślnie

    Obornika zawsze warto. Zielone nawozy, mieszanki motylkowe itd. Torf.
    Pewnie zaraz ktoś napisze że trzeba dodać gliny, lub ciężkiej ziemi, ale to dość droga i trudna logistycznie impreza. Zależy jaka to powierzchnia.
    Zasadniczo żeby poprawić piach dodaje się glinę i torf. Jak masz żródło i kasę to najlepsze wyjście.
    Może najlepiej ją polubić i dobrać rośliny do podłoża a nie podłoże do rośin? Na piasku też coś rośnie.

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    yurec

    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    Pszczyna
    Posty
    233

    Domyślnie

    Można jeszcze dać HydroGel, na piasku czasami jak się nie da inaczej to choć trochę pruchnicy i 2-3kg gelu na 100m pod trawnik i niektóre rośliny,
    i oczywiście dopasowanie roślinek i mieszanki traw do warunków.

  4. #4
    Lider FORUM (min. 2800) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Rezi
    Zarejestrowany
    Aug 2004
    Skąd
    Poznań
    Posty
    4.238

    Domyślnie Re: użyźnianie gleby

    Cytat Napisał Zakrzewianka
    U nas same piaski... Może na plaży byłoby to fajne, ale w ogrodzie....
    Kompostu mam dosyć mało (1 kompostownik), a ogród duży.

    Czy może cie proszę coś poradzić, co dosypać do tego piasku? Czy na przykład warto dodać obornika, przekopać? Próbowałam facelię, gorczycę - ale to chyba trzeba by było kilka lat uprawiać, żeby był jakiś efekt.
    niestety ale z tego co się orientuje to w Zakrzewie jedynie duuużo nawozu i niestety koszt nawiezienia czarnoziemu
    Pozdrawiam
    Rezi
    ----------------------------------------------------------------------------------------
    Historia kołem się toczy

  5. #5

    Domyślnie

    Proponuję tam gdzie sadzisz rośliny po prostu kupic lepszej ziemi i wsypac w dół, lub wymieszać z tą którą masz.
    Ja np. do drzewek owoowych robiłam doły po 80 cm i na metr szerokie, tam sypałam kupowanej ziemi z worków i dopiero tak sadziłam.

    Możesz tak spróbować.

  6. #6
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kompost popieczarkowy przekopuj, obornik, zabieraj od ludzi skoszoną trawę, zgrabione liście i tym ściółkuj, Możesz załatwić gratis ze stolarni trociny, przekompostować je wilgotne, przesypane nawozem azotowym (np. saletra, mocznik).
    Nawozić nawet się da odpadami z cukrowni i węglem brunatnym.

  7. #7

    Domyślnie

    przy sciółkowaniu trawą i trocinami trzeba wprowadzac nawóz azotowy, bo jest pobierany z gleby w procesie rozkładu materii organicznej , trociny, szczególnie iglaste silnie zakwaszaja glebę, wieć trzeba jeszcze wapnować...
    Tak jak napisała Elfir, lepiej wstępnie przekompostować z mocznikiem i wapnem niż sypać na żywca do ziemii.
    Za to obornik powinien być śna świeżo od razu orany lub przkopywany, żeby nie było strat azotu

  8. #8

    Domyślnie

    Super dzięki . Trawę już zbieram, ziemię pod nasadzenia oczywiście sypię.... Rozsypuję kompost... Wiem, że wymaga to czasu
    1

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    No i oczywiscie, sadz sosny, jałowce, brzozy, sumaki, berberysy a nie różaneczniki i buki

  10. #10

    Domyślnie

    Jak możesz posiej teraz żyto .Na wiosnę jak wykiełkuje to trzeba to przekopać . I to jest jeszcze jeden ze sposobów zrobienia z plaży poletka do uprawy . Obornik jak najbardziej wskazany jesienią i na wiosnę . Każda ilość jak sie nie zmieści to zakompostować . Ja z piachu przez 5 lat zrobiłem ziemie " III kl " . Ale miałem to szczęście że sąsiad ma krówki i konika .

  11. #11

    Domyślnie

    Witam
    A możecie doradzić co teraz lepiej posiać na piaszczystą glebę żeby ją trochę użyżnić. O życie to pierwszy raz słyszę, wcześnie gdzieś czytałem o faceli (nie wiem czy dobrze piszę). Co wybrać i kiedy najlepiej posiać. Mam kawałek działki gdzie narazie rośnie to co dało radę wyrosnąć m.in. perz, jakaś dzika trawa itd. Mam zamiar wynająć glebogryzarkę i to wszystko przekopać i w miarę wyrównać ale do siania trawy czy innych krzewów to dopiero na wiosnę się przymierzam więc do tego czasu mogło by sobie coś pożytecznego porosnąć.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dobra jest facelia, lucerna, gorczyca, żyto

  13. #13

    Domyślnie

    To biegnę do sąsiadow gospodarzy.... się uśmiechać . Może pozwolą mi obórkę wysprzątać
    1

  14. #14

    Domyślnie

    Jak Ci pozwolą posprzątać obórkę , to złóż to na kupę i na zimę poukładaj wokół każdego drzewka i krzaczka . I niech tak zostanie do wiosny . A na wiosnę tylko pograbić i roślinki zasilone . I można tak co roku . Na pewno nie zaszkodzi.

  15. #15
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojtek50
    Jak Ci pozwolą posprzątać obórkę , to złóż to na kupę i na zimę poukładaj wokół każdego drzewka i krzaczka . I niech tak zostanie do wiosny . A na wiosnę tylko pograbić i roślinki zasilone . I można tak co roku . Na pewno nie zaszkodzi.
    nie za dobry pomysł, zimą to raczej krzaki mają spać

  16. #16

    Domyślnie

    Niech sobie śpią . Ale jak na wiosnę się obudzą to już jedzonko jest przygotowane .

  17. #17

    Domyślnie

    A ja gdzieś czytałam, że nieprzekompostowany obornik można kłaść jedynie na puste rabaty jesienią, a nie bezpśrednio pod rośliny. Czy to prawda?
    1

  18. #18

    Domyślnie

    Pod rośliny kładziesz niewiele obornika i to w niewielkoej odległości . I tylko jesienią , aby deszcze pomału robiły swoje . A potem śnieg przykryje i roślinka na wiosnę będzie wzmocniona . Robię tak od kilku lat i nic niepokojącego sie nie dzieje . Aobornik najleprzy od krówki albo konika .

  19. #19
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Co do obornika to zawsze dobra sprawa ale w przypadku rabatek gdzie nie wszystko chce tyle azotu warto miec przekompostowany obornik ( w pewnych sytuacjach mozna i obornikiem spalic rosliny). A nalepiej to obornik wkopac w ziemię jesienia ale na puste rabaty. Wtedy do wiosny sie sam nieco zmaceruje.

    A wracając do piaszczystej ziemi jeśli masz piach jak na plazy wszelkie nawozy zielone a nawet obornik nic wiele nie zdziałaja bo migiem sie zmineralizują. I po roku możesz miec po ptokach. Czarnoziem to kiepski pomysł - bo cena, ale jest tańsze rowiazanie które moze byc szczegónie przydatne pod trawnik który w końcu nie bedziesz co chwila zakładac do tego podlewac na okragło. Popytaj o ziemie z cukrowni. Jest to ziemia z płukania buraków, bardziej zwarta ilasta i cięzsza. Taka ziemię wymieszaj glebogryzarka z piachem, do tego wpomniane nawozy zielone czy obornik i będzie kwiczeć

  20. #20

    Domyślnie

    Właśnie zorganizaowałam taka ziemię - dosć tłusta, lekko gliniasta (?). mieszam z naszym piachem oraz kompostem. W miejscach, gdzie sadzęiglaczki mieszam z kwaśnym torfem. Po deszczu taka ziemia jest wyraźnie dłużej "mokra" niż tam, gdzie jest piach. Mam nadzieję zorganizować jeszcze trochę obornika (od koników). Czy ak będzie dobrze? A może jeszcze dosypać teraz trochę granulowanego obornika?
    1

Strona 1 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony