dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 3 z 5
Pokaż wyniki od 41 do 60 z 82
  1. #41

    Domyślnie

    Kochani, tyle piszecie o badaniu gleby, poniewaz w tym wątku- tez padło haslo: badamy glebe- powiedzcie amatorce- gdzie sie kupuje te "cóś" za pomocą czego zbadam ziemie.
    Madwo i Elfirze oraz inni Projektanci - nieslychanie cenie prace projektantów ogrodów, robicie w zywej materii, super!! Bardzo nisko sie skłaniam przed Wami.
    MAcie wiedze, wizję, i do tego jesczse musiscie sie wykazac pokorą wobec klientow, ktorzy nie zawsze pozwalają rozwinac skrzydła.
    Tez projektuje, ino w martwej materii, poniekad rozumiem wiec Wasze ambicje, chec pomozenia badz zainspirowania blądzącego klienta.
    Klient ( w warunkach Forum) to my- marzące głupole o pieknym, własnym ogrodzie, bez swiadomosci gleby, jej uzyznieniu, z mierną wiedzą co roslinki lubią,
    eeeeeee, no to tyle, chyba nie wyszłąm poza temat.
    pozdrowka dla milosniczki malw

  2. #42
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zakrzewianka
    Elfir

    a u mnie wyrosla taka wielka róża - wcale nie pomarszczona - już ma z 1,5 m
    Tegoroczne lato było dośc nietypowe jesli chodzi o czestotliwosc opadów. Nawet trawniki w miescie jeszcze w lipcu byly zielone (a nie zeschniete jak zwykle)

  3. #43
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał joaniko
    powiedzcie amatorce- gdzie sie kupuje te "cóś" za pomocą czego zbadam ziemie.
    W kazdym ogrodniczym kupisz zestaw do badania pH za kilka zł.
    Jak interesuje cię wiecej wiadomosci o twojej glebie to stacje rolinicze robią dokładne pomiary zawartosci podstawowych składników pokarmowych roślin(NPK + Ca), ale to już powyżej stu zł.

    [/quote]

  4. #44
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Cytat Napisał joaniko
    powiedzcie amatorce- gdzie sie kupuje te "cóś" za pomocą czego zbadam ziemie.
    W kazdym ogrodniczym kupisz zestaw do badania pH za kilka zł.
    Jak interesuje cię wiecej wiadomosci o twojej glebie to stacje rolinicze robią dokładne pomiary zawartosci podstawowych składników pokarmowych roślin(NPK + Ca), ale to już powyżej stu zł.

    [/quote]

  5. #45

    Domyślnie

    Elfirku

    ale ona tak rośnie już 2 lata .

    Ja się cieszę, kocham ogród i na prawdę chciałabym jak najbardziej tym roślinkom pomóc. Podejrzewam, że grzebałabym w ziemi, nawet gdyby nic nie rosło . Już takie habby, cóż zrobić....

    Przypominam się tylko i czekam
    1

  6. #46

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zakrzewianka
    Podejrzewam, że grzebałabym w ziemi, nawet gdyby nic nie rosło
    ja tez...
    jestem gleboko nieszczesliwa, ze teraz musze grzebac w plikach, a nie wlasnie - w ziemi...
    trzeba jednak, zeby zarobic na kolejne roslinki i kwasomierz
    Elfir- dziekuje za odpowiedz

  7. #47

    Domyślnie

    Pozwolę sobie powtórzyć to, co juz kilku forumowiczów pisało przede mną - dobierz rośliny do gleby i pozostałych warunków! Jeżeli z tego zrezygnujesz, to przed tobą wiele lat ciągłego użyźniania gleby. Przez piach wszystko przelatuje i ile byś nie dodała obornika, kompostu itp., za rok, czy dwa czeka cię wszystko od początku. Pisze to z doświadczenia, bo pamiętam doskonale, jaka harówkę zafundowali sobie moi rodzice. Jeżeli chcesz mieć jakiś bardziej wymagające rośliny, posadź je bezpośrednio przy domu / by cieszyły oczy/, a resztę działki zasadź takimi, które lubią te warunki. No i oczywiście zbadaj glebę - chociaż ph.

  8. #48
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.080
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Kiedy projektuję roślinę, która nie nadaje się do danego stanowiska (np. wilgociolubna na suchych piaskach), też staram się by umieścić ją najbliżej domu - najłatwiej wtedy pamiętać o jej podlewaniu.

  9. #49

    Domyślnie

    Skama, masz rację.
    A co w sytauacji, gdy trzeba było nawiesc naprawde sporo ciezarowek ziemi z roznych srodowisk, poniewaz podnoszono poziom dzialki w niektorych jej czesciach az o 2 metry? ( aby nie byla ponizej poziomu drogi).
    Niektorzy radzą, posadz berberyska przed domem i nie martw sie o brak wapna, bo zostalo z budowy w ziemi, a ta ziemia jest juz 2 metry pod wierzchnia warstwą. i nie waidomo- jaka jest ta, w która wsadzę krzaczek.
    Wlasciwie poradzilas- sprawdz ph

    Zakrzewianka- podziwiam Twoja determinacje w uzyznianiu gleby.

    I nie mowie tu tylko o skarpach.

  10. #50

    Domyślnie

    Oj ciekawe


    kto mnie podgląda???
    1

  11. #51

    Domyślnie

    przy badaniu ziemi robi się probke reprezentatywna z różnych miejscobiera sie z kilku losowo, miesza sie i robi jedna, dopiero ta idzie do badania. Badanie gleby mozna zrobic podstawowe, czyli ph i NPK (azot, fosfor, potas), kosztowalo to niedawno w krakowie ok 30zł, lub szczegółowe - dodatkowo mikro i makroelementy
    Do pobierania mozna ze stacji pozyczyc laske egnera, poniewaz pobierac powinno sie z głebokości 20cm. MOzna samemu grzebac lopata, ale laska jest szybsza.
    ALE
    przy ziemi nawozonej z roznych miejsc nie ma to sensu, bo nie da to zadnej informacji. Wtedy trzeba bdac miejscowo, przynajmniej pH
    Najlepiej zbadac kwasomierzem z plynem Heliga, cena ok 30 zł w supermarkecie. Jest tam plytka, plyn i skala barwna.
    Generalnie kazda glebe me tendencje do zakwaszania i rolnicy rutynowo wapnuja glebe co kila lat. W zaleznosci od rodzaju gleby stosuje sie wapno w róznej postaci.
    Przygotowanie gleby to kupa wiedzy, troche trudno w skrocie napisac.
    Np do zakwaszania gleby, jak ktos chce uprawiac wrzosowate, mozna stosować siarkowanie, ale w skali ogrodu przydomowego to raczej żadko stosowane.

    Poza tym informacje o glebie daja chwasty jakie rosną, no i mozna wymyslić po strukturze co moze byc.
    Kazda roslina ma poza tym tolerancję. Jest dla niej stanowisko optymalne ale toleruje tez odchylenia. Ja mam bluszcza w pełnym słoncu na patelni, a on jest roslina cieniolubna. A rosnie jak szalony.
    Kazda roslina ma swoj specyfike, i sztywne ksiazkowe informacje o wymaganym stanowisku czasami sa nieprzydatne. Np rododendrony wbrew pozoromm moga rosnac obok gatunkow ktore maja zupelnie inne wymagania, poniewa wrzosowate wyksztalcaja wtorny system korzeniowy ktory i tak pierwotnie jest plytki, a inne rosliny korzenią sie głeboko i pobierają inne zwiazki z innej glebokosci, gdzie panuja inne warunki. Dlatego nawet na podlozach wapiennych w lasach rosna rododendrony, bo strefa ich korzeni jest kwasna zakwaszona przez sciolke.
    Dlatego zadalam kilkakrotnei pytanie jaki ogrod chce ktos miec i czego od niego oczekuje. Bo informacja o samej glebie nie jest wystarczajaca. Czesto sasiedztwo innych roslin jest wazne.Mozna osiagnec pewien efekt bez nawozenia ton "lepszej " ziemi. A czasami mimo wszystko jest on poza zasiegiem i nie da sie NICZYM na duzsza mete go osiagnac i po prostu szkoda czasu i energii.
    A pytanie w stylu "czym użyżnić ziemię" jest niejednoznaczne, bo "żyzność ziemi" moze być różnie interpretowana.

  12. #52

    Domyślnie

    Madwo- dzieki za rzetelny wykład
    zakrzewianka, nie podgladam, czytam z jaka pasją piszesz
    o skarpie pisalam w kontekscie nawiezienia ziemi, ze nie tylko tam

  13. #53

    Domyślnie

    Madwo - jesteś wykładowcą z uprawy..?

  14. #54

  15. #55

    Domyślnie

    nie, z angielskiego

    za bardzo sie postarałam?
    juz sie nie bede produkowac

  16. #56

    Domyślnie

    Alez madwo- prosze, produkuj sie, przepraszam, jesli odczytalaas moj post jako sarkastyczny. choc przecie kwiatuszek swiadczyl o wdziecznosci, hm......... Nam naprawde potrzebna Twoja wiedza.
    smialam sie, bo rozbawila mnie reakcja mirawoj

  17. #57

    Domyślnie

    KOCHANI PRZEKONALISCIE MNIE ŻEBY DOBIERAĆ ROŚLINY DO WARUNKÓW JAKIE PANUJĄ NA DZIAŁCE RODZIMEJ A NIE DOKUPYWAĆ TON ZIEMI , KTÓRA PO CZASIE I TAK STANIE SIĘ PIASKIEM. Ale jak spełnić marżenie na piaskach , na 5,6 klasie ziemi, porośniętej właśnie rodzimym zielskiem ( całkiem ładnym ) Moim marzeniem jest posadzić takie wieloletnie rośliny( drzewa krzewy byliny ), które teraz jesienią cieszyłyby oko pięknymi kolorami podczas przekwitania , a inne rośliny pięknymi kolorami kwitłyby wiosną . Muszę przyznać , ze na działce mam piękne choiny i brzozy - z przewagą tych iglastych i muszę powiedzieć ,że mam przesyt zieleni wokół ( nie zieleni tylko zielonego koloru ) Dlatego też tak tęsknię za czymś kolorowym co właśnie urośnie na piaskach. Pomóżcie mi dobrać takowe rośliny, na dużą działkę 30 ar. I jeżeli to możliwe podajcie które można obok których sadzić , i np. po ile sztuk obok siebie żeby tworzyły wizualny efekt.

  18. #58

    Domyślnie

    Mój zestaw na gleby suche (tylko drzewa i krzewy liściaste):
    klon Ginnala ( pieknie przebarwai się jesienią)
    oliwnik waskolistny (srebrzyte liście - tak na marginesie, srebrzysty lub szary kolor rośliny sugeruję że się nadaje na słabe gleby)
    gledicja (odm. o żóltych lub bordowych liściach)
    dąb czerwony (ale tylko z nazwy liście ma zielone),
    robinia akacjowa 'Frisia' (żólte liście)
    jarząb pospolity (jarzębina)

    berberys (wiele odmian o kolorowych liściach)
    pięciornik krzewiasty (kolorowe kwiaty, te o żółtych b. długo kwitną)
    kolcosił 'Variegatus' (białoobrzeżone liście)
    trzmielina pospolita
    perukowiec podolski (zielony, żółty, bordo).

    Co do liczby to trudno mi dać jednoznaczne rady, nie widząc obecnych na działce drzew (a propo co masz na myśli pisząc "choiny" - choinę kanadyjską czy wogóle iglaki?). Drzewa raczej pojedyncze, a krzewy w grupach 3-5 szt. Mimo wszystko uważaj z kolorem, szczególnie bordowo-czerwonym. W nadmiarze przygnębia.
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  19. #59

    Domyślnie

    Niewymagające kwitące krzewy i małe drzewa nadajace sie na suche gleby:
    amorfa
    Jaśminowiec
    karagana syberyjska
    kalina
    ligustr
    lilak
    mahonia
    pigwowiec
    porzeczka alpejska
    róże: dzika, pomarszczona, rdzawa, czrwonawa, gęstokolczasta,
    rokitnik
    suchodrzew pospolity
    sliwa wisniowa ałycza i 'Pissardii'
    tamaryszek
    wisnia wonna (antypka)
    winoblusz pięciolistkowy

    Byliny-
    aster, dzielżan, dzwonek, liliowiec, łubin, gipsówka, nawłoć, przymiotno, rojnik, rozchodnik, rudbekia naga, szarotka, żagwin

    No i oczywiście wrzosy.
    Przy stosowaniu ściółkowania można wprowadzić inne wrzosowate, ale trzeba dbać o wilgotność podłoża.

  20. #60

    Domyślnie

    Bylin jest wiecej, takie podstawowe napisałam.

Strona 3 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony