dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 2 z 5
Pokaż wyniki od 21 do 40 z 82
  1. #21
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Dlaczego sadziśz "iglaczki" w kwaśnym torfie?

  2. #22
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Elfir- sprawa jest beznadziejna... oczywiście w temacie kwaśnego torfu.
    Co ja już tu nie napowypisywalem
    Wiara w to, że iglaka trzeba w kwaśny torf jest tak powszechna jak i ta, że kradzione lepiej rośnie...

  3. #23

    Domyślnie

    A ziemia dedykowana specjalnie iglakom - dostępna we wszystkich centrach ogrodniczych ? Czy ją warto stosować ? Czy ona jest kwaśna ? Jaka ziemia w takim razie najlepsza, jeśli ta z działki jest średnio urodzajna. Zamierzam sadzić klika "choinek" - świerk srebrny, jakieś jodełki - co im dać ?
    Skąd wzięło się to ogólne polecanie torfu do iglastych, skoro nie potrzebują ?
    Ten torf to pasuje do wrzosów, borówek, azalii, różaneczników, hortensji - czy też nie ?

  4. #24
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Cytat Napisał el-ka
    ....Ten torf to pasuje do wrzosów, borówek, azalii, różaneczników, hortensji - czy też nie ?
    do w/w pasuje, ale jako zakwaszacz a nie użyźniacz

  5. #25

    Domyślnie

    Mieszam torf z ziemią na działce. W taką mieszankę sadzę iglaki. To źle???? . A ja z całym przekonaniem o słuszności takiego działania....A co jeśli ziemia jest wapienna, tak jak w Zakrzewie?

    Też przeczytałam, że pod trawnik, tam gdzie jest piasek, należy ten piasek wymieszać z odkwaszonym torfem.... Czy tak też nie?
    1

  6. #26
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    trochę tutaj ....
    http://pl.wikibooks.org/wiki/Ekoogro...enie/Preparaty
    ja dodaję tylko pod rh., azalie, wrzosy na zasadzie, że mieszam z ziemią swoją,
    przywiezioną z lasu(odkrywka z piaskowni), do tego obornik, kompost oraz liście dębowe i igliwie sosnowe z lasu
    w tym roku jeszcze wysiałem peluszkę i nadmiar zielonej masy przekopałem
    pomiędzy już posadzonymi roślinami, główny plon został na miejscu przeznaczonym na nowe nasadzenia

  7. #27
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Większość drzew i krzewów iglastych rośnie lepiej na glebach bardziej zasadowych niż kwaśnych.
    Kwaśne gleby znoszą (co nie znaczy ze to doskonała gleba) jałowce, sosny pospolite i ewentualnie jodła lub świerk kłujący.
    Nie zakwasza się ziemi pod cisy i żywotniki, bo te wola gleby zasadowe, dość ciężkie.

    Torf nie użyźnia gleby! Torf kwaśny jest prawie jałowy jeśli chodzi o zawartość składników pokarmowych, gdyż kwasy humusowe wypłukują wszystko co najlepsze z gleby.
    Zobojętniony wapnem torf (tzw. substrat torfowy) dodaje się do gleb piaszczystych by zwiększyć jedynie ich retencję wodną. Torfu nie można przesuszyć, gdyż traci swoje właściwości kumulowania wody.

    Mieszanki sprzedawane w sklepach to w większości przypadków pic na wodę.
    Torf jest bardzo tani, więc o wiele wygodniej robić mieszkanki na jego podstawie niż drogiego kompostu czy śmierdzącego obornika.


    Zakrzewianka - jesteś pewna tej zasadowości, badałaś glebę u siebie w ogrodzie? Bo standardowo gleby w WLKP to brunatne i rdzawe. A one nie są zasadowe.

  8. #28

    Domyślnie

    Elfir

    niestety, gleby nie badałam. Chabry, maki i babka.... No cóż, na pewno to piach . Czy w sumie dodawanie trofu nie poprawi tego piasku? Skoro np. tuje wolą trochę wilgotniejsze podłoże, to moxe jednak to coś daje... Przecież się nie ipieram, jeśli mam kupować podłoże ogrodnicze, to będę....

    Teraz wysieję jeszcze facelię, jak tylko do mnie dojdzie . To chyba już będzie dobrze???
    1

  9. #29

    Domyślnie

    Z podlozem ogrodniczym jest to samo co z obornikiem i nawozami zielonymi, mineralizuje sie i wypłukuje dosc szybko. Albo bedziesz z piachem walczyc albo go pokochaj. Na piachu rośnie duzo, wbrew pozorom, nawet patrząc na nadmorskie wydmy.
    Może nie trzeba na siłe gleby zmieniać tylko sie dopasować?
    JAki chcesz mieć ogród?

  10. #30
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY OGRODNIK - DORADCA!
    Wciornastek

    Zarejestrowany
    Sep 2004
    Posty
    2.905

    Domyślnie

    Zakrzewianko torf o czym wspomianła Elfir ma za zadanie polepszyc retencję wodną tj ma teoretycznie stworzyc warunki aby w glebie zatrzymała się woda a nie aby przeleciała jak przez sitko. Ale..... kij ma dwa końce ta woda zatrzymuje sie w włoknach torfu które wtedy pęcznieją i powiększaja swoja objetość. Dokładnie odwrotnie dzieje sie gdy torf sie przesusza - a gwarantuje że dzieje sie to błyskiem. Dlatego najgorsza zarazą jest moda na wykopanie dołka wsypanie torfu i wsadzenie w to iglaka. Gwarantuje ze proces pecznienia i kurczenia sie torfu jest w takiej sutyacji tylko kwestia czasu i dochodzi do obrywania korzeni i włosników, a potem rosliny się meczą. Oczywiście można dosypac do takiej ziemi jaką masz (ale na całości ) troche torfu. To zawsze pewne wprowadzenie próchnicy. Ale słuchaj Elfir i zamiast ponosic kolejne koszta na torf wkopuj kompost z trawy.
    Co do pH tez Elfir ma racje ale po budowie gdy wala się wapno, cement i inne gipsy bywa róznie - warto zbadać- dając probke profesjonaliście lub kupując zestaw z płynem Heliga.

  11. #31

    Domyślnie

    Dziękuję Ogrodniczki

    to nie tak, że nie kocham piachu... może być, ale kompost i tak dosypię . Z piachu się wszystko szybko wypłukuje, można lać wodę cały czas, a i tak mam wrażenie, że następnego dnia mają "sucho".

    Torf już niestety wymieszałam, postaram się poprawić to kompostem. Na wierzch sypię im korę, mam nadzieję że przeżyją i te horrory opisane przez Wciornastka mnie ominą
    1

  12. #32

    Domyślnie

    Ponawiam pytanie: Jaki chcesz miec ogród. Może pomożemy ci dobrać gatunki do siedliska żeby uzyskać efekt jaki oczekujesz. Niektórym rośłinom nie przeszkadza 'sucho'. Piszesz ze 'iglaki' sadzisz w torfie, sosna to tez iglak, a bez problemu rosnie w piasku i nie trzeba jej podlewać. (oczywiście zależnie od odmiany i gattunku, nie twierdze że każda sosna, limby np nie polecam) Jest wiele innych rośłin, które może spełnia twoje wizualne czy użytkowe oczekiwania i nie będa wymagały doktoryzowania sie nad glebą.

  13. #33

    Domyślnie

    madwo

    że sucho to ok, ale że V-VI klasa i mają rosnąć, to w to nie uwierzę...

    Temat jest o UŻYŹNIANIU . Chyba każda roślina potrzebuje chociaż trochę jedzenia (chociaż mam też chwasty, które wyrosły na płukanym żwirze )
    1

  14. #34

    Domyślnie

    Ogród na zwirze.
    Raczej nie uzyznianym.
    Ale uzyzniaj jak lubisz.


  15. #35

    Domyślnie

    Mam takie . A nawet jeszcze więcej . Ale może jakieś inne kąciki też? A trawka??? Też będę minimalizować ilość trawnika, ale przecież mój Połówek bez trawy nie przeżyje....

    A taki rozchodnik też lubi troszkę kompostu na wiosnę


    A od północnej ściany? Te rośliny na piach/żwir lubią przecież słońce. Przy domu mam 7 m - cały czas w cieniu (słońce max 2 godziny).
    1

  16. #36

    Domyślnie

    Apropo kompostu . To pod wszelkie krzaki i drzewa to lepiej podsypać jesienią czy na wiosnę . Bo nazbierało mi się tego .

  17. #37

    Domyślnie

    Jest zestaw roslin do cienia ale juz mi sie nawet nie chce ciebie przekonywać.

    Cytat Napisał Mis Uszatek

    Projektanci powinni kształtować gusta - delikatnie i z taktem, ale uparcie i z wykorzystaniem swojego profesjonalnego autorytetu.

    Ogrody i otoczenie domów osiągną dojrzałość za kilkanaście - kilkadziesiąt lat, więc projektuje się dla przyszłych pokoleń - prawda?
    http://forum.muratordom.pl/viewtopic...616295#3616295

    Zapewne mam za mało taktu i autorytetu.
    Ale jestem projektantem, mam swoje przekonania. Trendy w swecie sa takie, ze stosuje sie rośliny rodzime, nie wymagające nakładów wody i zmiany srodowiska.
    "Swiadomośc znaczy świadomość znaczy świadomość" - Antoni de Mello

  18. #38

    Domyślnie

    SUPER

    ale u mnie poa tym, że rosną rośliny na piach (rozchodniki, brzozy - jak dzikie ), rosną również - zupełnie niespodziewanie - różne inne rośliny. Na przykład z RÓŻ nie zamierzam rezygnować. Z malw również (przypominają mi moją kochaną Babcię). A jakoś te rośliny chyba nie pasują do żwirowego zestawu

    Oczywiście, że projektanci powinni kształtować gusta, ale również zrozumieć, DLACZEGO ktoś może chcieć TAKĄ A NIE INNĄ roślinę u siebie w ogrodzie. I również to uszanować, madwo.
    1

  19. #39
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.130
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    róże i żwir:



    Róże okrywowe oraz róża pomarszczona i jej mieszańce (R.x rugotida) znoszą suszę i kiepskie warunki.

  20. #40

    Domyślnie

    Elfir

    a u mnie wyrosla taka wielka róża - wcale nie pomarszczona - już ma z 1,5 m
    1

Strona 2 z 5

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony