dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 47
  1. #1

    Domyślnie

    Zrób to sam. Jeśli tylko lubisz majsterkować a masz wykonać jakieś przyłącze wody z plastiku: bierz rurę, kolanka, rozpuszczalnik i klej i do roboty. Świetna zabawa.
    Wcześniej jedyne, czego nie robiłem w domu to hydraulika. Teraz tylko myślę, gdzie by tu wodę poprowadzić.

  2. #2
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    tomaj

    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    2

    Domyślnie

    Może napiszesz coś o Twoich doświadczeniach z tą technologią. Np.:
    - czy używasz rur, kolanek itd. jakiegoś konkretnego producenta,
    - czy wykonywałeś instalację podtynkową, natynkową, ogrodową i czy są jakieś różnice w samym wykonaniu takich instalacji (inne kleje, rury itp.),
    - czy trzeba stosować jakieś dodatkowe zabiegi przy instalacjach ciepłej wody,
    - czy są jakieś kruczki, o których warto wiedzieć przy majsterkowaniu z ta technologią.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    Polecam robienie instalacji wewnętrznej z tworzywa rurami PEX.
    Robiłem u siebie zarówno instalację C.O. jak i pozostałą.
    Wszystkie łącza robione na zasadzie rozciągania rur specjalnym kluczem (pożyczyłem od znajomego instalatora).
    Łącza w tej technice są na 100% pewne.

  4. #4

    Domyślnie

    Nie polecam rur klejonch do instalacji CO z uwagi na rozszczelnienia na złączach .Ponadto trzeba pamiętać o kompensacjach na dłuższych odcinkach .Wydaje mi się że lepsze są rury PEX AL montaż też nie jest skomplikowany .Powodzenia.

  5. #5

    Domyślnie

    1. złącza kompensacyjne są konieczne przy dłuższych prostych odcinkach.

    2. mocowania rur w narożach ściany należy mocować z ok 20cm dystansem od kolanka w celu kompensacji naprężeń w narożu

    3. kompensację prostego odcinka robi się w postaci U i należy również nie zapomnieć o odpowiednim mocowaniu do ścieny tego fragmentu instalacji

    4.tylko nie klejone ( w domu który teraz mam poprzedni właściciele zrobili klejone przez 2-3 lata było ok a potem tragedia - zaczeło puszczać ) w sklepach hydraulicznych w mojej miejscowości nie chcą sprowadzać tego materiału i podzielają moją opinię.Na początku ok a potem bach

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    Ja również robiłem instalację sam (woda, co). Rozciąganie rur za pomocą specjalnego narzędzia. Wypożyczyłem je od firmy od której kupowałem rury i złączki (kaucja zwrotna 1000 - zero kasy za użytkowanie, pożyczyli również nożyce do rur). Na próbie ciśnieniowej puszczały tylko złączki gwintowane bo dałem za mało teflonu ale poprawił to hydraulik wykonujący próbę szczelności.
    Brdzo fajna zabawa ale dobrze robić we dwoje, a przy podłogówce nawet we troje. Jak ktoś chce mogę podac namiary. Robiłem w listopadzie więc musiałem się dodatkowo wyposażyć w opalarkę celem podgrzewania połączeń aby rura zaciskała się szybciej.
    Polecam.

  7. #7

    Domyślnie

    To ja pisałem powyżej, problem z logowaniem.

  8. #8

    Domyślnie

    miałeś kiedyś wcześniej kontakt z ww montażem?

  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar VPS
    Zarejestrowany
    Dec 2002
    Kod pocztowy
    44-100
    Posty
    1.093

    Domyślnie

    Polecam system instalacyjny z rur wielowarstwowych UNIPIPE firmy UPONOR.

  10. #10

    Domyślnie

    Wcześniej nie miałem kontaktu z tym systemem. Poszło jak na razie OK.
    Jak odpalimy piec to dam znać czy wszystko dobrze działa.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Kochani Hepworth to jest to. Zrobiłem go sam ( ze szwagrem ) i jest ALL OK !!!
    Pozdr.

  12. #12
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE Avatar Teska
    Zarejestrowany
    Oct 2002
    Skąd
    Berlin
    Posty
    22.094
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    561

    Domyślnie

    Ja robie wszystkie instalacje z Hepwortha..znajomi maja jest OKI

    Teska

  13. #13

    Domyślnie

    Popieram poprzedników. Instalacja polibutylowa Hepworth jest wyśmienita. Ale trzeba pamietać o kompensacji, prowadzeniu jej w rurach peszel itd ale ma jedna podstawową wadę którą trzeba brać pod uwage przy wyborze...niskotemperaturowe źródło ciepła lub porządny termostat. Ta instalacja ma temp. pracy ok. 70 st. C , a wytrzymuje do 90 st.C , więc nie mozna pozwolić na zagotowanie się wody na przykład. Za to przeciwnie jest wytrzymała na zamarznięcie w niej wody , nie pęka , polecam wyjątkowo do domków letniskowych - ideał. Ja mam ją od prawie trzech lat w domu (całorocznym), sam montowałem, najwdzięczniejsza przy montażu, niech się schowają kleje i zgrzewarki. U mnie wspólpracuje (instalacja) z pojemnościowym elektrycznym ogrzewaczem wody. Pozdrawiam.

  14. #14

    Domyślnie

    Ja też robiłem sam z Hepwortha instalację co i wod. Potwierdzam to, co moi Szanowni Przedmówcy. Dodam tylko, że firma sprzedająca "Hep'a" zaleca wykonanie pierwszego metra rur wychodzących z kotła (np.: odcinek do rozdzielacza) w stali. Po to, aby łatwo odprowadzić ciepło powstałe w wyniku ewentualnego przegrzania.

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    hugo

    Zarejestrowany
    Mar 2002
    Posty
    252

    Domyślnie

    Nie bierzecie pod uwagę jednego-awaria urządzenia grzewczego (pompa, termostat itd.), plastik tego nie wytrzyma.

  16. #16

    Domyślnie

    Ja do plastiku nie jestem przekonany, a stało się to kiedy drugie z kolei buty narciarskie mi popękały (4 lata temu). Być może od tego czasu się coś zmieniło w technologiach produkcji, ale ja i tak będę mieć zawsze respekt do tego materiału.

  17. #17

    Domyślnie

    więc co Woreczek - buty Ci popękały i teraz wybierzesz Stalowe czy z miedzi.

    Również zastosuję Hepwortha bo wydaje się banalnie prosty w instalacji.
    Pozdrawiam

  18. #18

    Domyślnie

    Ale dla mnie kształtki Hep (kolanka, trójniki itp.) były nieco za duże. Chowałem rury w posadzce a doprowadzenia pod baterie pod płytą GK, nie musiałem zatem nic wkuwać w ścianę. Grubość kształtek WIRSBO nie przekracza średnicy rury a nawet sa mniejsze niż średnica rury, bo kształtki wchodzą w jej środek.
    Dla mnie idealnie - również bez kleju i zgrzewarki!!
    Pzdr.

  19. #19

    Domyślnie

    Co racja to racja. Rzeczywiscie złaczki Hepworth sa duze i niezbyt malownicze. Byc moze, gdybym wiedział o WIRSBO, nie kupiłbym Hep'a. Ale kupiłem i tez jest git!

  20. #20

    Domyślnie

    A powiedz mi ile WIRSBO kosztuje ???
    Bo jak byłem u autoryzowanego to szczena mi opadła jak wszystko podliczył
    HEP jest i tańszy i ( dla mnie ) lepszy

    pzdr.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony