dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 9 z 9
  1. #1

    Domyślnie Przedogródek - między podjazdem a schodami wejściowymi

    Witam,
    mój dom, w bryle prostokąta, od strony frontowej, dłuższej, zwrócony jest na płn-wsch. Kiedy zrobiliśmy podjazd i schody wejściowe pomiędzy nimi pozostał niezagospodarowany, schodzacy do drogi pas trawy o wymiarach 6x2, który chciałabym jakoś reprezentacyjnie zagospodarować. Mam na to miejsce widok z kuchni, poza tym to miejsce, ktore nadaje domowi charakter. Sam budynek jest parterowy, niski, więc właściwie dopiero koło 14 zaczyna wchodzić tam cień. Myślałam o osadzeniu jakiegoś szczepionego, niskiego drzewka, lub hortensjach, ale nie wiem czy to nie za mało miejsca. Wokół kraweżników oddzielających kostkę i schody od trawy planowałam posadzić iglaki płożące, jalowiec blue carpet, rozesłany nana lub inne, albo irgę płożącą. Ich zadaniem byloby tez podtrzymanie ziemi osuwajacej przy kraweznikach. Czy to dobry plan i czy na tak małej powierzchni będzie to dobrze wyglądać? A może macie inne pomysły? Kwitnące byliny również mile widziane. Dodam, że dom jest pokryty tynkiem w kolorze głębokiej, nasyconej żółci (taka śródziemnomorska,, prawie pomarańczowa), a kostka jest ciepło brązowa.
    Pozdrawiam i z gory dziekuje za wszystkie rady,
    Aga

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    Możesz podtrzymać to śródziemnomorskie wrażenie sadząc rośliny, które przypominają tamte rejony. W bardziej ocienionym miejscu np. strzyżony ostrokrzew lub bukszpan podsadzony kolorowa trzmieliną, dalej ozdobne trawy, juki, srebrna rogownica lub czyściec na w najbardziej słonecznej części lawenda. Do tego ketmia lub budleja, karłowe jałowce lub sosny.
    Jako niewielkie drzewko sprawdzi sie np. glediczja,

    Mozesz też urządzic niewielkie oczko wodne - na pewno przykuje uwage kazdego goscia.

  3. #3

    Domyślnie

    A ja bym Ci zaproponowała ogródek nawiązujący w klimacie do Meksyku.
    Na tle ściany domu Miłorząb Mariken (kula szcepiona na pniu). Mniej więcej 1/3 tej rabaty 3 spore bukszpany strzyżone w kule posadzone w trójkąt. To wszystko podsadzone bergenią, której zima liście przebarwiają się na czerwono (niezły kontrast dla pomarańczowego). A w lecie sezonowe kwiaty w postaci pochodzącej z Meksyku aksamitki wąskolistnej o pomarańczowtch lub żółtych kwiatach (ew. aksamitki rozpierzchłej).
    Wątek z działanością w dziale ogłoszenia drobne

  4. #4

    Domyślnie

    Witam,
    śródziemnomorski klimat, jak najbardziej, pod warunkiem, że dom i wnętrze też o tym traktują, jeśli nie masz np. okiennic, a wnętrze nowoczesne, to nie do końca ten klimat będzie pasował.

    Ciekawym pomysłem jest coś niedużego, szczepionego - może jako akcent modrzew?

    Ładnie będą wyglądać różne rodzaje traw (łącznie z ogromnym miskantem), lawenda, szałwie lekarska, omszona; świerk 'Sanders Blue', a przy nim berberys 'Red Carpet' i kilka marcinków.

    Irga i jałowce, o których piszesz, też będą ciekawie wyglądać, a i zimą to miejsce będzie zdobne.
    Między rośliny powtykaj też cebulki "żonkili" i szafirków, wiosną będą cudnie wyglądać na tle elewacji

    Pozdrawiam
    tu była reklama

  5. #5

    Domyślnie

    6x2 to nie jest tak mało. Twój pomył był ok, uniwersalny, mało uciażliwy w uzytkowaniu jeżeli bedzie dobrze zrobiony. Pamietaj ze jalowce płożące rzeczywiście sie płoża na duże odleglości, jeżeli posadzisz cos za blisko krawężnika, będziesz musiała ciąć, lepiej dać im miejsce. Nie do końca rozumiem ta "ziemie osypująca sie z krawezników"
    Sadząc zimozielonebędziesz miała zime z głowy, ale pomyśl o innej porze, jakis akcent wiosenny i jesienny. Ze szczepionych małych drzew jest duży wybór wiśni japońskich, sa bardzo ładne np o pokroju płaczącym, kwitna bardzo obficie wiosną. ALbo najwczesniej za kwitnąca forsycje, jest wiele odmian o różnym pokroju. Na jesien proponowana przez ciebie irga, albo berberysy miałyby owoce, więc tez cos by się działo.
    jak widzisz mozliwosci jest wiele, kazdy ma jakis inny pomysl. Nie napisalas w jakim stylu jest dom. Kolor elewacji to nie wszystko. Bryła domu często narzuca styl. Tendencja jest tez taka, ze fronty domów robi sie formalne i geometryczne, nawet minimalistycznie, a im dalej od domu tym swobodniej i bardziej dziko. (WIEM ze nie kazdy sie z tym zgadza)
    Ja bym nie szalala z kolorami i zbyt dużą ilościa gatunków i odmian. Jedno drzewko, kilka plam na ziemi. Zakładając że masz 12m2 do zagospodarowania 10 gatunków lub odmian to max.

    A tak wogóle woda byłaby super, Wymiar w sam raz na fajny zbiornik wodny.

    Ale jak masz juz kostke to za pozno logistycznie.

  6. #6

    Domyślnie Przedogródek - między podjazdem a schodami wejściowymi

    Dziękuję za wszystkie propozycje, pogrzebię teraz w necie i posprawdzam gatunki, których nie znam.
    Jeśli chodzi o styl domu to jest on raczej tradycyjny, niż śródziemnomorski, taka typowa L. Okiennic rzeczywiście brak (a szkoda), drewniane podłogi, jasne ściany, generalnie to raczej w stronę minimalizmu niż rozbuchanego wystroju wnętrz. Dlatego przychylam się do propozycji madwo, że od frontu lepiej mniej niż więcej bo stworzy to wrażenie bałaganu. Myślę, że skończy się na jakimś szczpionym drzewku, może bukszpan lub berberys no i jakiś jesienny akcent.
    Oczko wodne nie wchodzi w grę ze względów organizacyjnych, ale też z powodu psa i dzieci, które, jak przypuszczam, przy każdym wejściu do domu, nie omieszkałaby się w nim popluskać.
    A propos "ziemi osypującej się z krawężników" - nie wiem czy jasno to opisałam, ale: dom stoi powyżej poziomu drogi, owo 6 m to odległość od ogrodzenia do podestu na wejściu. Schody i podjazd ograniczone są krawężnikami, które jednak, ze względu na różnice poziomów, bliżej domu muszą być podsypane ziemią, aby spełniałay swoją funkcje. Także te nasadzenia częściowo muszą być nie tylko ładne, ale i funkcjonalne, tzn. trzymać osuwającą się "skarpę". Taką rolę przypisałam właśnie jałowcom lub irdze.
    Przy samym ogrodzeniu myślałam też o róży pnącej się po siatce, ale nie wiem czy strona płn-wsch nie skosi jej chłodem.

  7. #7

    Domyślnie

    Co do rózy, zobacz ile jest slonca. bardziej o slonce chodzi niz o chłod w zimie. W cieniu raczej nie bedzie kwitła.

  8. #8
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie


    ogród w półcieniu funkie+jednoroczne niecierpki. Do tego hortensja i zimozielony cis [/url]

  9. #9
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.149
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie


    ogród w półcieniu funkie+jednoroczne niecierpki. Do tego hortensja i zimozielony cis

    Tutaj głównie trawy

    http://homepage.ntlworld.com/mark.crosson/front-1.jpg

    Tutaj klasyka z wrzosów, świerków Conica i innych iglaków



    trochę powiewu południa


    po angielsku


    współczesna interpretacja łaki

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony