dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kosecmar

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    3

    Domyślnie Schemat c.o. - czy to zadziała

    Czy taki schemat ma prawo działać??



    Kocioł dwufunkcyjny GB-022 Buderusa ma w sobie pompę na powrocie oraz naczynie wzbiorcze i jest podłączony do sterownika.

    Kominek mocy 19kW też ze sterownikiem.

    Oba urządzenia podłączone będą za pomocą zaworów zwrotnych, aby niepotrzebnie jedno drugiego nie ogrzewało.

    Chciałem wyeliminować wymiennik ciepła, bo jak słyszałem kilka opinii, jest na nim duża strata ciepła.

    Proszę o opinię czy to ma prawo działać.

    Z instalacji zasilanych jest 150 żeberek aluminiowych oraz około 60m podłogówki w 3 pętlach - piszę gdyby to miało jakieś znaczenie.

  2. #2

    Domyślnie Re: Schemat c.o. - czy to zadziała

    Cytat Napisał kosecmar
    Czy taki schemat ma prawo działać??
    Chciałem wyeliminować wymiennik ciepła, bo jak słyszałem kilka opinii, jest na nim duża strata ciepła.
    1) Jeśli kocioł ma zabezpieczenie przed zanikiem ciśnienia w C.O. to się nie włączy w instalacji otwartej

    2) Spytaj się gdzie ta strata ciepła się podziewa. Ludzie powtarzają coś czego nie rozumieją. U ciebie wymiennik będzie w mieszkaniu więc będzie oddawał przez obudowę ciepło jak każdy inny grzejnik do budynku.

  3. #3
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kosecmar

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    Kocioł gazowy działa na ciśnieniu c.o. 1,0-3,0 bara. A różnica poziomów powinna wynosić około 8-10m, więc będzie jakieś 0,8-1,0 bara samego ciśnienia wody. Co do wymiennika - nie wystawię wymiennika sobie do salonu, żeby wyglądał jak grzejnik, dlatego planuję go schować w obudowie kominka, więc nagrzewał będzie komorę nad wkładem, i ciepło będzie szło w wentylację komory...

    Chyba, ze coś mieszam...

    Każda rada jest na wagę złota, bo już za kilka dni ekipa przychodzi kłaść rurki no i jak położą to będzie po ptakach...

  4. #4

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosecmar
    Co do wymiennika - nie wystawię wymiennika sobie do salonu, żeby wyglądał jak grzejnik, dlatego planuję go schować w obudowie kominka, więc nagrzewał będzie komorę nad wkładem, i ciepło będzie szło w wentylację komory...
    To go ocieplij 15cm wełny / styropianu i nie będzie ucieczki ciepła. Tak samo każdy centymetr rury i pompy

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    kosecmar

    Zarejestrowany
    Jan 2009
    Posty
    3

    Domyślnie

    No tak - 15cm styropian, 10cm wymiennik, 15 cm styropian i robi się 40cm - nie mam tyle miejsca, żeby ocieplać. Poza tym chodzi mi o to czy przedstawiony przez mnie schemat zadziała. Chciałbym robić instalację bez wymiennika.

  6. #6

    Domyślnie

    Hydraulicznie zadziała. A czy warto puszczać to razem to już twoja decyzja. Kocioł stalowy + otwarta instalacja = dużo rdzy w obiegu i zanieczyszczanie kotła gazowego i grzejników.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony