dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nicro

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    3

    Domyślnie Rysy w płycie fundamentowej

    Witam,


    temat jest już starszy bo z tamtego roku (2012) ale nadal aktualny.

    W lato 2012 firma ze Śląska wylała nam płyte z betonu B25. W czasie schnięcia

    zaczęły pojawiać się rysy. Nie było możliwośći polewania płyty wodą bo robiły się

    dziurki, w miekkiej powłoce.

    Po 4 godzinach płyta była na tyle twarda że można było bez problemu po niej chodzić.

    Polewanie wodą nie zatrzymał dalszego procesu pękania płyty. Wykonawca płyty

    zrzucił winę na nas, argumentując niewłasciwą pielęgnacją i warunkom

    atmosferycznym (wiatr).



    Chciałbym w tym miejscu zapytać o opinię fachowców i inwestorów o podobne

    przypadki. Dowiedziałem się też że to nie pierwszy taki incydent tego wykonawcy.


    Pozdrawiam

    Tomek
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7114.jpg
Wyświetleń:	597
Rozmiar:	95,2 KB
ID:	212437   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7113.jpg
Wyświetleń:	430
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	212438   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7112.jpg
Wyświetleń:	392
Rozmiar:	91,5 KB
ID:	212439   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7111.jpg
Wyświetleń:	418
Rozmiar:	89,6 KB
ID:	212440   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	DSCF7110.jpg
Wyświetleń:	319
Rozmiar:	91,0 KB
ID:	212441  


  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar fotohobby
    Zarejestrowany
    Aug 2011
    Skąd
    Rybnik
    Posty
    18.603
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    4

    Domyślnie

    Nie rozumiem, co to znaczy, że nie można było polewać, bo robiły się "dziurki w miękkiej powłoce".
    Przecież płyte można w tym okresie zraszać mocno rozpylonym strumieniem wody.
    parterówka, płyta fundamentowa, 10cm XPS pod i 10cm EPS na płycie, silikat 18cm, 20 cm grafitowego EPS na ścianach, 5cm wełny i 30 cm celulozy na stropie. Rekuperator Kinetic 250, kocioł kondensacyjny Immergas Victrix 12kW, PV 4,27kWp na SolarEdge

  3. #3

    Domyślnie

    Nie wiem czy polewanie wodą miękkiego betonu miało by w ogóle jakiś sens. Można było wejść na beton jak jeszcze był miękki i pozacierać rysy i zostawione ślady po buciorach, moim zdaniem w ogóle wibrowanie płyt, stropów i innych sporych powierzchni łatą wibracyjną (o ile było to w ogóle zrobione) lepiej zrobić po kilkunastu-kilkudziesięciu minutach od wylania jak już nieco beton zgęstnieje i część wody się z niego odsączy.

    Co do zrzucania odpowiedzialności na ciebie - zależy co w umowie, kiedy kończy się rola wykonawcy, czy to do niego należy pielegnacja czy zabezpieczanie betonu do czasu związania czy do ciebie.

  4. #4
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Mi też pojawiły się rysy skurczowe na wylanej posadzce stanu "0". One pojawiły się praktycznie w pierwszych 1-2 godzinach wiązania, mimo, że zacząłem polewać wodą praktycznie po 3 godzinach, a temperatury powietrza były normalne. Rys nic nie powstrzymało. Prawdopodobną przyczyną było to, że do betonu została dodana woda, żeby "łatwiej się wylewało"... czego absolutnie nie należy robić... beton na strop zamówiłem już w innej firmie i żadnego dodawania wody nie było, w efekcie żadna rysa się nie pojawiła.
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  5. #5
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    Nicro

    Zarejestrowany
    Aug 2012
    Skąd
    Żory
    Kod pocztowy
    44-240
    Posty
    3

    Domyślnie

    Tak samo jak piotrek0m wymieniłem po tym incydencie betoniarnię.

    Strop i płyta pod garaż były bez ryski.

    Szkoda tylko że musiałem nauczyć sie na domu

  6. #6
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Rysy skurczowe to naprawdę żadne kłopoty... ludzie mają dużo poważniejsze... niestety...
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

  7. #7
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar adamfcb
    Zarejestrowany
    Jan 2011
    Skąd
    Marki
    Kod pocztowy
    05-270
    Posty
    530

    Domyślnie

    U mnie mimo że beton lany był przy temp ok 35 stopni mam jedną malutką tylko ryskę, a płyta lana była na trzy razy w odstępach około 1 godz, a polewany 3 godz po ostatniej gruszce, też myślę że problem leży w jakości betonu,

  8. #8
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar piotrek0m
    Zarejestrowany
    Oct 2012
    Skąd
    Wrocław
    Posty
    2.222
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    148

    Domyślnie

    Na beton otrzymałem wydruk z mieszalnika. Najpewniej rysy pojawiły się w wyniku rozwadniania betonu w trackie wylewania. Podłoga lana była z 3 gruszek, rysy się potworzyły na obszarze wylanym z pierwszej i drugiej gruszki ... facetowi woda się kończyła a musiał jeszcze zostawić ją na mycie pompy, dlatego beton z ostatniej dostawy był najmniej rozwodniony.... trudno ... problem to specjalny nie jest, ale godzić się na to nie można. Dlatego uczulam inwestorów na ten proceder! Zmieniłem betoniarnię i podczas wylewania stropu nad garażem beton był tak gęsty, że ciężko było go rozrzucić łopatą, ani jednej ryski na nim nie ma.

    posadzka - beton rzadki jak zupa, wylewa się z rury i rozpływa dołem

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P050713_12.02_[01]a.jpg
Wyświetleń:	258
Rozmiar:	98,9 KB
ID:	213179

    Strop nad garażem - beton gęsty, wypada z rury plackami, nie pojawiła się na niej ani jedna ryska. Po ok 5 godzinach po wylaniu zaczął siąpić deszcz i padał przez całą noc. Beton stwardniał dopiero rano.

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P020913_14.42.jpg
Wyświetleń:	202
Rozmiar:	98,3 KB
ID:	213176

    Rysy na posadzce - owszem majstrowi wygodnie było wygładzić powierzchnię samą pacą, ale co mi po gładkiej powierzchni jak pełno na niej rys skurczowych

    Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	P080713_05.28 a.jpg
Wyświetleń:	439
Rozmiar:	90,9 KB
ID:	213180

    Posadzkę będę musiał zabezpieczyć przed zimą, żeby nie zalegała na niej woda, która wpływając do rys może je rozsadzać podczas zamarzania. Możliwe, że poza pozakrywaniem otworów okiennych posadzkę pokryję warstwą dysperbitu.
    Ostatnio edytowane przez piotrek0m ; 19-09-2013 o 08:00
    PLANETA 2 - dziennik budowy
    Projekt Planeta 2 / użytkowa 170 m2 + garaż 40 m2 / porotherm 24 P+W / ściany wełna 20 / podłoga styropian 14 / poddasze wełna 20 / kocioł Vitodens-222F / 100% ogrzewanie podłogowe

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony