dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 44
  1. #1

    Domyślnie pompa ciepła vs kocioł gazowy - gaz górą

    Witam,

    zrobiłem kalkulację kosztów związanych z ogrzaniem domu (dokładniej co+cwu), porównując jednocześnie koszty eksploatacji pompy ciepła i paliwa gazowego w kotle kondensacyjnym. Założenia są takie, że rocznie potrzebuję spalić 1 350 m sześciennych gazu (średnia z kilku lat), co daje średni w założeniu 16 000 kWh. Ceny brutto wg Vat=23%, cena gazu i prądu bez narzutów abonamentowych, tylko ceny za zużycie energii dystrybucyjne+nośnik energii.
    Zatem zużycie gazu (kondensacyjny kocioł gazowy):
    16 000 kWh/rok x 0,29294 zł/kWh = 4 687 zł/rok

    Teraz prąd (pompa ciepła):
    16 000 kWh/rok / 3,5 wskaźnik scop = 4 571 kWh/rok - czyli szacowane teoretyczne zużycie prądu, przy przyjęciu, że scop pompy ciepła wyniesie 3,5
    4 571 kWh/rok x 0,75223 zł/kWh = 3 438 zł/rok
    Różnica w kosztach wyniesie: około 1 250 zł/rok.

    Wnioski, pytania:
    Przy założeniu, że nie pomyliłem się rachunkowo oraz nie popełniłem błędu w rozumowaniu problemu, należy zadać pytanie: czy kwota wyliczonej oszczędności na korzyść pompy ciepła, przy dzisiejszych cenach tych dwóch nośników energii jest istotna z punktu widzenia inwestycji?
    Przy założeniu, że koszt zakupu i montażu pompy ciepła wyniesie 50 000 zł, to zwrot z inwestycji wyniesie niewiele ponad 40 lat, natomiast przy cenie pompy 35 000 zł - okres zwrotu wyniesie troszkę powyżej 28 lat.

    Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła, mając prawie nowy kocioł gazowy, moje wyliczenia ZNACZĄCO zniechęcają mnie do zmiany ogrzewania. Nawet stojąc przed wyborem zakupu pompy ciepła za 35 000 lub 50 000 zł versus zakup dobrego kotła kondensacyjnego za 15 000 zł wybór za kotłem gazowym wydaje się oczywisty.
    Do powyższego dodam koszty związane z serwisowanie urządzeń, tutaj wydaje się, że kocioł gazowy również jest tańszy. Pominę koszty fotowoltaiki, bo ta podnosi wartość inwestycji na niekorzyść pompy ciepła.

    Proszę o komentarz do moich wyliczeń, a zwolenników pomp ciepła proszę o kontrargumenty.

    Założenia obejmują stałość cen gazu i prądu, a raczej ich relacji, czyli cena 1 kWh gazu to 0,389 wartości ceny 1 kWh prądu.
    Być może ta relacja jest błędna, bo może powinienem uwzględnić, że pompa zużyje mniej energii elektrycznej, a część spalonego gazu idzie w komin. Jednak w tym drugim przypadku należy wskazać, że sprawność kotła gazowego wynoszą około 109%, a zużycie gazu nie jest teoretyczne, ale empiryczne.

  2. #2
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) Avatar asolt
    Zarejestrowany
    Feb 2010
    Skąd
    Dąbrowa Tarnowska
    Kod pocztowy
    33-200
    Posty
    11.495
    SOLVENT Hurtownia wentylacyjna. OZC, świadectwa i char. energetyczne. Projekty instalacji sanitarnych. Montaż instalacji wentylacji mechanicznej/rekuperacji, klimatyzacji i pomp ciepła www.solvent.sklep.pl cała polska

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    ... Założenia są takie, że rocznie potrzebuję spalić 1 350 m sześciennych gazu (średnia z kilku lat), co daje średni w założeniu 16 000 kWh.....
    Załozenie błedne, jezeli uzyskaśz z 1 m3 9,5 kWh to bedzie zbliżone do rzeczywistosci. Te 109% jest odnoszone do wartosci opałowej i jest nieco mylące.

  3. #3

    Domyślnie

    Na ostatniej fakturze współczynnik konwersji to 11,438 co sporo osób kwestionuje, a z Twoich wyliczeń wychodzi 11,85.
    Poznań, instalacja 5,25kWp na dachu, 6 paneli na południe, 8 na południowy -zachód, dach, 26 °

  4. #4
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    cena gazu i prądu bez narzutów abonamentowych
    Pierwszy błąd. Prąd musisz mieć tak czy inaczej. Bez niego nie da się żyć. Bez gazu można żyć - więc trzeba doliczyć koszty abonamentu.
    Drugi błąd - gdzie koszty przyłącza? Podobnie - przyłącza prądu można nie liczyć, ale gazu trzeba uwzględnić.
    Trzeci - gdzie koszty przeglądów, konserwacji, amortyzacji?

    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    16 000 kWh/rok / 3,5 wskaźnik scop = 4 571 kWh/rok
    Ten SCOP to skąd?
    A te kWh z gazu to sprawność czego?


    Cytat Napisał wojacek Zobacz post
    4 571 kWh/rok x 0,75223 zł/kWh = 3 438 zł/rok
    Czwarty - cena prądu to skąd? Ja teraz placę po 51gr/kWh brutto w taniej strefie.

    Piąty - gdzie koszty serwisu? Amortyzacja?
    Szósty - gaz to ślepa uliczka. Za kilka lat nie kupisz kotła, jak stary się rozsypie. Czy do tego czasu zdąży się zamortyzować przyłącze (jak kto woli - "zwrócić")?
    Wiedeń i Norwegia już zakazały montażu kotłów gazowych.
    W PE jest dyskusja, nie czy a kiedy zakazać palenia gazem. AFAIK ostatnia propozycja to zakaz montowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach od 2028 r., a od 2035 r. lub 2040 r. – w istniejących budynkach.
    Palenie paliwami kopalnymi to jak palenie pieniędzmi. Owszem, dają ciepło. Ale do ogrzewania są inne źródła ciepła - za to dla przemysłu chemicznego (szeroko pojętego) trudno o inny surowiec.
    Można przyjąć, że montując kocioł gazowy teraz zdążysz raz wymienić, bo się rozsypie. A co potem?

    Siódmy - nie uwzględniasz dopłat, a zakazu dotowania zakupu pieców na paliwa kopalne (w tym na gaz) ma być już od 2024 r.

    Ósmy - wartość pieniądza w czasie.
    https://forum.muratordom.pl/showthread.php?148452

    Dziewiąty - wymogi, co do kotłowni.

    Dziesiąty - ryzyko. Co jakiś czas są newsy o wybuchach gazu czy zaczadzeniach. Do tego ryzyko sabotażu czy awarii (zwłaszcza w obecnej sytuacji geopolitycznej - z Baltic Pipe może się stać coś takiego, jak z Nord Stream a i z każdym gazociągiem na lądzie może się cos podobnego stać czy nawet cyberatak może odciąć zasilanie gazu). Owszem, sieć energetyczna ma podobne zagrożenia - ale łatwiej naprawialne, łatwiej bilansowane różnymi metodami a i w razie W łatwiej postawić agregat pod domem niż zbiornik na gaz i go napełnić.

    Jedenasty - ceny. Zakładanie stałości cen nośników energii nie ma najmniejszego sensu. Już w tym roku mają pojawić się taryfy dynamiczne na energie elektryczną i da się grzać CWU i CO jeszcze taniej. Można też przyjąć za pewnik, że ceny paliw kopalnych będą rosły bardziej, niż innych nośników z dwóch powodów:
    1. wzrost kosztów wydobycia i dystrybucji
    2. polityka klimatyczna

  5. #5

    Domyślnie

    Najistotniejsze zdanie to:

    Zastanawiając się nad zakupem pompy ciepła, mając prawie nowy kocioł gazowy
    W zwiazku z powyszym, tak - gaz gora, ale gra byla ustawiona
    Ostatnio edytowane przez marvinetal ; 22-01-2024 o 22:03

  6. #6

    Domyślnie

    W tej sytuacji wymiana na PC nie ma sensu, do czasu kiedy będziesz do takiej zmiany zmuszony (kiedy kocił padnie już po zakazie instalacji nowych, albo kiedy wejdzie zakaz używania kotłów gazowych).

  7. #7
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM
    Elfir

    Zarejestrowany
    Dec 2007
    Skąd
    Kórnik
    Posty
    50.146
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    54

    Domyślnie

    ale żeś odkrycie zrobił...

  8. #8

    Domyślnie

    Cytat Napisał Zoltyy Zobacz post
    W tej sytuacji wymiana na PC nie ma sensu, do czasu kiedy będziesz do takiej zmiany zmuszony (kiedy kocił padnie już po zakazie instalacji nowych, albo kiedy wejdzie zakaz używania kotłów gazowych).
    Albo do chwili, kiedy czasy taniej energii z gazu się skończą. A skończą się na pewno. Grzanie prądem z COP=1 też miało być tanie do końca świata. Że wungla nie wspomnę.

  9. #9
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    To na koniec dodam jeszcze jeden ważny element do tej układanki, nie wiem jaki jest udział PC w ogrzewaniu budynków w PL (znalazłem że ~30% na 2022r) i innych krajach, ale gdyby nagle wszyscy przeszli na PC to czy przypadkiem nie będziemy mieli za mało prądu w systemie .... ? Oczywiście ZSRE nie musi obywateli epatować koniecznością zwiększania mocy energetycznych systemu w związku z zakazałem grzania gazem, ale pytanie czy z nagłym skokowym wzrostem zapotrzebowania na ee byśmy sobie poradzili (jako PL i ZSRE). No i trzeba pamiętać o samochodach elektrycznych .......
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  10. #10

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    To na koniec dodam jeszcze jeden ważny element do tej układanki, nie wiem jaki jest udział PC w ogrzewaniu budynków w PL (znalazłem że ~30% na 2022r) i innych krajach, ale gdyby nagle wszyscy przeszli na PC to czy przypadkiem nie będziemy mieli za mało prądu w systemie .... ? Oczywiście ZSRE nie musi obywateli epatować koniecznością zwiększania mocy energetycznych systemu w związku z zakazałem grzania gazem, ale pytanie czy z nagłym skokowym wzrostem zapotrzebowania na ee byśmy sobie poradzili (jako PL i ZSRE). No i trzeba pamiętać o samochodach elektrycznych .......
    Gdyby babcia miała wąsy...
    Gdyby nagle wszyscy przeszli na gotówkę, to też mamy katastrofę. Nie będzie żadnego "nagłego" przechodzenia, bo to jest proces na dekady. W samochodach też. Przy okazji, sporo budynków ma ogrzewanie elektryczne COP1. Jak będą przechodzić na pompy, to każdy uwolni energię dla dwóch kolejnych. Taki bonusowy przyrost mocy w systemie.

    A jak widzę p...lenie o ZSRE, to mnie natychmiast xuj strzela. Takie brednie może wypisywać tylko dureń, co ZSRR z przyległościami zna tylko z prawackich bajdurzeń. Zapraszam wyp...dalać do FR - ostoi wolności i tradycyjnych wartości. Która zresztą też jest tylko bladym cieniem prawdziwego Sojuza.

  11. #11
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    To na koniec dodam jeszcze jeden ważny element do tej układanki, nie wiem jaki jest udział PC w ogrzewaniu budynków w PL (znalazłem że ~30% na 2022r)
    Pomyliłeś się o rząd wielkości. Wg deklaracji do CEEB na 6,5mln deklaracji PC zostało zgłoszone w 209 666 czyli 3,23%. Przy czym pewnie ja też tu się mieszczę ze swoją PC PP (czyli klimą).

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    gdyby nagle wszyscy przeszli na PC to czy przypadkiem nie będziemy mieli za mało prądu w systemie .... ?
    Jakbym ja przeszedł na PC to bym mniej obciążał system.
    Kwestia taryf i rozkładania obciążenia. Bo braki owszem, mamy - w szczycie. Lekarstwem na to już teraz są taryfy strefowe (w nocy prądu nie brakuje) a niedługo mają być taryfy dynamiczne.

  12. #12
    ELITA FORUM (min. 1000)
    dwiecegly

    Zarejestrowany
    Apr 2015
    Skąd
    Bielsko-Biała
    Kod pocztowy
    43-300
    Posty
    1.346

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post


    Czwarty - cena prądu to skąd? Ja teraz placę po 51gr/kWh brutto w taniej strefie.
    skąd masz taką cenę? Poza rządowym limitem w Tauronie wychodzi obecnie okolo 1zł w taniej taryfie.

  13. #13
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał dwiecegly Zobacz post
    skąd masz taką cenę? Poza rządowym limitem w Tauronie wychodzi obecnie okolo 1zł w taniej taryfie.
    I już przekroczyłeś limit? Ja nie. Napisałem TERAZ płacę.
    Po przekroczeniu w taniej strefie aktualnie obowiązującej, zatwierdzonej taryfy płaciłbym 0,8zł/kWh brutto wszystkiego (PGE G12). Ale zobaczymy, jak będą wyglądały taryfy dynamiczne. Jak masz o 20gr drożej, to zmień sprzedawcę prądu.

    Sam prąd to

    a cała dystrybucja w taniej strefie 11,56gr/kWh netto.
    Ostatnio edytowane przez Kaizen ; 23-01-2024 o 11:51

  14. #14
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar a.gwozdz
    Zarejestrowany
    Jan 2006
    Posty
    261
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    Pomyliłeś się o rząd wielkości. Wg deklaracji do CEEB na 6,5mln deklaracji PC zostało zgłoszone w 209 666 czyli 3,23%. Przy czym pewnie ja też tu się mieszczę ze swoją PC PP (czyli klimą).



    Jakbym ja przeszedł na PC to bym mniej obciążał system.
    Kwestia taryf i rozkładania obciążenia. Bo braki owszem, mamy - w szczycie. Lekarstwem na to już teraz są taryfy strefowe (w nocy prądu nie brakuje) a niedługo mają być taryfy dynamiczne.
    Z jakiegoś artykułu strzeliłem daną - jak widać z pupy.

    https://wysokienapiecie.pl/35674-moc...roczyla-50-gw/

    Tu jest ciekawy watek - bloków węgla kamiennego mamy ~25 GW / ~10 GW to węgiel brunatny, są jeszcze drobiazgi w postaci gazowych / biomasa / wodne, następnie mamy OZE które jest z grubsza nieprzewidywalne (patrz Niemcy początek 2022 lub 2023 o ile dobrze pamiętam - nie wiało, słońce świeciło ale panele pod śniegiem), Nawet Skandynawia z atomem miała lekką zadyszkę w ostatnie mrozy, ponieważ odcięli się od systemu Rosyjskiego, a pizgało w całej Skandynawii więc Finowie nie bardzo mieli skąd importować braki, bo Szwedzi tez gonili ostatkiem sił.

    Większość tych 35 GW (węgiel kamienny i brunatny) to archeo cyt :
    "W najbliższych latach ich moc będzie utrzymywać się w okolicach dzisiejszego poziomu, ale po 2025 roku może zacząć szybko spadać ze względu na wygaśnięcie dopłat otrzymywanych od stycznia tego roku w ramach rynku mocy i nieopłacalność kolejnych modernizacji bloków (w większości pracujących już po 30-40 lat)."

    2025 to jakby już niedługo, atom będziemy mieli kiedy i w jakiej mocy ??
    Oczywiście nasze szczytowe zapotrzebowanie to 28 GW bodajże z 9 stycznia br., ale trzeba mieć na uwadze że prąd nie mieszka w nieograniczonych ilościach w tych śmiesznych skrzyneczkach przy płocie.

    Cieszy mnie optymizm kolegi Juan ....... pomijam poziom wypowiedzi na użytek dyskusji.
    Pozdrawiam
    Dom ~130m2 (160m2 netto) - konstrukcja szkieletowa, szacowane OZC przy -20st ~6 kW, grzejniki Kermi v22 45/35 - 5,5 kW
    Panasonic Aquarea J 7KW - WH-SDC0709J3E5 / WH-UD07JE5. Krzywa -18/41 -+2/32 Delta = 6
    MOD 2024.03.01 Krzywa -18/41 -4/35 Delta = 6 + Salus 091FLRFv2

    Pompa obiegowa na grzejniki ALPHA1 L 25-60 180, CWU Termica WW 300 PCE - wężownica 3,2 m^2
    Zład wody : ~230 litrów
    Temp ~23 stopni / garaż ~20 stopni

  15. #15
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar Hipka
    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    zawsze tam, gdzie Ty!
    Posty
    104

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Grzanie prądem z COP=1 też miało być tanie do końca świata.
    Oj tam, dramatu nie ma aczkolwiek zobaczysz, jak się wszystko wywinie do góry nogami, jak wejdą taryfy dynamiczne.
    Obstawiam, że wygranym będzie ten, kto będzie pompował w wylewkę (kable) lub w bufor (grzałki) maksymalną moc w 15min okienkach taniego prądu
    Ostatnio edytowane przez Hipka ; 23-01-2024 o 12:06

  16. #16
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Z jakiegoś artykułu strzeliłem daną - jak widać z pupy.

    https://wysokienapiecie.pl/35674-moc...roczyla-50-gw/
    I gdzie w tym artykule widzisz informacje " jaki jest udział PC w ogrzewaniu budynków w PL (znalazłem że ~30% na 2022r)"? Bo nie mogę znaleźć.


    Cytat Napisał a.gwozdz Zobacz post
    Oczywiście nasze szczytowe zapotrzebowanie to 28 GW bodajże z 9 stycznia br., ale trzeba mieć na uwadze że prąd nie mieszka w nieograniczonych ilościach w tych śmiesznych skrzyneczkach przy płocie.
    I nawet tej doby jest masa godzin, gdzie jest duży zapas mocy.




    Co więcej - elektrownie węglowe powoli zmieniają moc (z atomowymi będzie łatwiej). OZE daje tyle, ile natura daje. Więc najprościej byłoby operować obciążeniem (zwiększać, gdy mamy nadmiar mocy - i temu mają służyć taryfy dynamiczne).
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	PSEZapotrzebowanieMocyRekord.jpg
Wyświetleń:	638
Rozmiar:	50,0 KB
ID:	467839  

  17. #17

    Domyślnie

    Cytat Napisał Hipka Zobacz post
    Oj tam, dramatu nie ma aczkolwiek zobaczysz, jak się wszystko wywinie do góry nogami, jak wejdą taryfy dynamiczne.
    Obstawiam, że wygranym będzie ten, kto będzie pompował w wylewkę (kable) lub w bufor (grzałki) maksymalną moc w 15min okienkach taniego prądu
    Ja się na dynamiczne taryfy nie napalam. Niespecjalnie wierzę w stuprocentowo skuteczne rozwiązania rzeczywiście pobierające dużą moc w krótkich, nieregularnych okienkach taniego prądu. Wolałbym się nie zastanawiać czy, i którego dnia, sterownik coś pomiesza i załaduje mi do bufora kilkadziesiąt kWh po dziesięć złotych zamiast po 10 groszy.

  18. #18
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Juan Zobacz post
    Niespecjalnie wierzę w stuprocentowo skuteczne rozwiązania rzeczywiście pobierające dużą moc w krótkich, nieregularnych okienkach taniego prądu.
    Przecież ceny masz regularne. Noc w noc masz najtańszy prąd po północy. Do tego mogą dojść jakieś anomalie.
    A pewnie i nie trzeba będzie długo czekać na rozwiązania pobierające dane z netu i sterujące grzałkami czy PC czy smart gniazdkami odpalającymi pralki, suszarki, zmywarki itp.

  19. #19
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    Maniek82r

    Zarejestrowany
    Feb 2021
    Skąd
    Kraków
    Posty
    197

    Domyślnie

    Cytat Napisał Kaizen Zobacz post
    I już przekroczyłeś limit? Ja nie. Napisałem TERAZ płacę.
    Po przekroczeniu w taniej strefie aktualnie obowiązującej, zatwierdzonej taryfy płaciłbym 0,8zł/kWh brutto wszystkiego (PGE G12). Ale zobaczymy, jak będą wyglądały taryfy dynamiczne. Jak masz o 20gr drożej, to zmień sprzedawcę prądu.

    Sam prąd to

    a cała dystrybucja w taniej strefie 11,56gr/kWh netto.
    Hmm, bo juz sie troche pogubilem. To po ile w koncu jest 1kWh w g12W Tauron? Do limitu? I powyzej?
    Ile wynosi energia czynna (istotne dla prosumenta w net billingu) a ile dystrybucja i oplaty stale?
    Czy ta grafika przeklamuje?



    http://cena-pradu.pl/tabela.html

  20. #20
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar Kaizen
    Zarejestrowany
    Jun 2014
    Kod pocztowy
    05-540
    Posty
    24.289
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    155

    Domyślnie

    Cytat Napisał Maniek82r Zobacz post
    Hmm, bo juz sie troche pogubilem. To po ile w koncu jest 1kWh w g12W Tauron? Do limitu? I powyzej?
    Ile wynosi energia czynna (istotne dla prosumenta w net billingu) a ile dystrybucja i oplaty stale?
    Czy ta grafika przeklamuje?
    To są średnie ceny (nie wiem, czy jakieś ważone i czym). Więc pewnie w naturze nikt tyle nie płaci (jedni więcej, inni mniej).
    Sprawdź zatwierdzone taryfy na stronie URE (dla dystrybucji i samej energii).

    https://forum.muratordom.pl/showthre...=1#post7598233

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony