dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 57
  1. #1

    Domyślnie

    Witam.
    Jestem tu poraz pierwszy i jestem kompletnym lamerem jesli chodzi o ogrody. Sytuacja (o pieknym imieniu Agata) wymogla na mnie koniecznosc zadbania o ogrodek (ok 800m2 teren gliniasty, wysoki poziom wod gruntowych) , ktory bedzie otaczal nasz wspanialy domek. Dzialka sie miesci przy ulicy o uroczej nazwie Wakacyjna i chcialbym zeby nasz ogrodek jak najbardziej do tej nazwy pasowal. Na pierwszy rzut ma pojsc otulina naszego ogrodka ( w sumie ok 100m). Chcielibysmy aby:
    - jak najszybcie zakryla plot odgraniczajacy nas od sasiadow.
    - skladala sie z roznych gartunkow roslin kojarzacych sie z naturalna roslinnoscia naszego kraju (co myslicie o iglakach, swiarkach, jodlach, sosnach, jalowcach ..(wiem ze thuje podobno sa najlepsze ale mi sie troche kojarza z nekropoliami ). a moze jakies lisciaste gatunki? Podajcie jakie gatunki sa warte uwagi
    - nie wymagaly duzo pielegnacji - jestem potwornym leniem.

    Chcemy rowniż zrobic trawnik, ktory nie bedzie wymagal specjalnej opieki, moze przypominac lake albo gorska hale ale zeby roslinnosc nie siegala do pasa, kolega powiedzial mi, ze sa jakies gatunki traw, ktore nie kwitna i nie rosna za wysoko. Czy ktos z drogich grupowiczow wie cos na ten temat? Jednoczesnie chcielibysmy kawalek naszej dzialeczki obsiac trawnikiem, ktory (sik !) niestety trzeba bedzie od czasu do czasu podlewac i scinac, zeby dwa male bzdace mialy gdzie kopac pilke.

    Pytan, duzo, za wszelkie przekazane doswiadczenia i sugestie bede gleboko wdzieczny
    pozdrawiam serdecznie, Pawel.

  2. #2

    Domyślnie

    Witaj Pawle!
    To wcale nie taki duży problem mieć piękny i wcale niewymagajacy ogród. Wystarczy jak słusznie zauważyłeś odpowiednio dobrać roślinki.Aby najszybciej odgrodzić się od sąsiadów wystarczy jakiś płot najlepiej siatka i posadzić przy niej pnącza a one za ciebie zrobią szybko i solidnie całą robotę. Osobiście jestem ogromną wielbicielką pnączy bo nie potrzebuja dużo czasu i wystarczy imbardzo mało miejsca no a co dla Ciebie najważniejsze nie trzeba przy nich prawie nic robić.Jako przykład polecam Ci winobluszcz pieciopalczasty lub trójklapowy, dla niego nawet nie potrzeba słońca dobrze rośnie w cieniu a na jesień jest przepięknie czerwony, rdest auberta, kokornaka wielkolistnego, chmiel(on lubi słońce)a dla ozdoby całą masę clematisów.Jeśli chodzi o ziemię to w szkółce gdzie będziesz kupować te roślinki doradzą ci co najlepiej dla nich zrobić. Pozdrowienia Aga

  3. #3

    Domyślnie

    Witaj Aga'cka.
    Dzisiaj stawiaja mi ogrodzenie, wlasnie myslalem o winobluszczu szczegolnie ze obecnie pieknie on wyglada na murze mojej tesciowej - trojklapowy - podobno szczepiony z arboretum w Korniku (full professional) . Niestety mina mi troche zrzedla jak zobaczylem przy niej sterte lisci. Co z nimi zrobic pozna jesienia? Kompost ? Toz to kupe roboty ) Poza tym z tym kompostem trzeba cos poznij robic. Przepraszam ale ja naprawde bardzo lubie przyrode ale nie lubie nic przy niej robic. Podobaja mi sie ogrody dzikie (chyba tzw. angielskie) ale jednoczesnie chcialbym miec troche przestrzeni. Kazda wolna chwile zamiast pracy z kompostem wole spedzac na rowerze, spacerach, wycieczkach z rodzina za miasto - poza tym obawiam sie ze sam dom wystarczajaco duzo czasu bedzie pochlanial + praca zawodowa - a na ogrodzie wole bawic sie z dziecmi lub po prostu lezec niz przycinac trawnik (podobno to zabiera bardzo duzo czasu przy moich 800 m2)

  4. #4

    Domyślnie

    Właśnie przeczytałem książkę pt "Żywopłoty naturalne i formowane" Macieja Mynetta. Jest tam parę ładnych stron (z nazwami kilkunastu albo i więcej gatunków) o tzw żywopłocie naturalnym co to nie wymaga cięcia i dbania a tylko jakiegoś sanitarnego przeżedzenia raz na kilka lat (do tego możesz pewnie wynająć ogrodnika). Minusem takiego żywopłotu jest jego szerokość, która zwykle jest większa niż metr (podczas gdy żywopłot formoany i regularnie cięty może mieć tylko 30-40cm).

    W książce stoi, że jest kilka ważnych czynników decydującyh o wyborze krzewu czy drzewa na taki żywopłot (dkocelowa wysokość, jakość gleby, sąsiedzwo drzew, upodobania do koloru, użyteczność [np żywopłot z dzikiej róży możę dać owoce, z których można zrobić konfiturę albo wino ], zimnolubność,..)

    Ja bym się raczej sugerował parę wizyt w szkółkach lub/i lekturę kilku książek z obrazkami. Wtedy łatwo podjąć decyzję...

  5. #5

    Domyślnie

    Ależ Ty Pawle narzekasz przecież liście to świetna osłona roślinek przed zimą a potem wielkie ognisko i z głowy a wiesz jak pięknie pachna palone liscie to niezły relaks po pracy i mozna kiełbaskę usmarzyć.
    Zywołoty nieformowane też są ekstra tylko faktycznie szyko i szeroko sie rozrastają a potem to okiełzać oj.Chyba że kupisz takie gatunki które dorastają tyle ile trzeba a potem już nie ale za to takie szybciej sie starzeją.
    A rowerek jest super tylko jeszcze zależy gdzie jeździsz U mnie jest masa pięknych gór w okolicy więc jest co zdobywać. Aga

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    OK, obiecuje wiecej nie narzekac , ognicho ! no jasne ze lubie, od dziecka ! i zapach palonych lisci tez, nie wiem tylko co sasiedzi powiedza na taka zaslone dymna. No dobra winobluszcz ale przy okazji jakies drzewka, moj zywoplot moze miec i 1,5 matra, przestrzeni mam duzo (tak mi sie przynajmniej wydaje).

    Kupie ksiazke jak piszecie OK, bede czytal OK ale jestem tez Ciekawy waszych propozycji i komentarzy. Ziemie to prawie sama glina wokół nie mam na razie prawie zadnych drzew poza jedna przesadzona 6 –metrowa brzozka (to były ale jajca z tym przesadzaniem miejscowi patrzyli na mnie jak na jakiegos dziwolaga – co ja robie, wynajmuje koparke, wkladam pod korzenie jakies rury (dren, który kolega mi poradzil żeby nalewac wode prosto do systemu korzeniowego) – oni nie maga wyplenic tych brzoz a ja wrecz odwrotnie

    Wiec co proponujecie żeby szybko uroslo, uroslo nie za wysokie (do 1,5 –2 metra), szybko się nie zestarzalo, było ladne, roznorodne (chialbym mieć w calym pasie rozne gatunki nie lubie monotonii). Dodam ze wlasnorecznie wykopalem studnie (a wiec nie jestem az takim leniem i mam wode tak, ze mogę na poczatku polozyc jakis waz pod te roslinki żeby się przyjely i żeby szybko podrosly. Nie ukrywam, ze chialbym żeby to nie za duzo kosztowalo (wystarczy mi ze będę musial spelniac zachcianki mojej drugiej polowy odnosnie plytek i parkietu

    Aga’cka gdzie mieszkasz? Ja niestety z pyrlandii jestem, choc tereny na rowerek tu sa piekne ale w gory daleko

  7. #7

    Domyślnie

    uuups to bylem ja jarzabek ) a nie anonim

  8. #8

    Domyślnie

    Dobre to z pyrlandią !!!
    Sam tam mieszkałem przez ładnych dziesięć latek...

    Może ktoś doświadczony jest Ci bardziej w stanie poradzić. Ja jestem na tym samym etapie co Ty... dlatego kupuje i czytam te książki. Na żywopłot naturalny w rzeczonej książce było chyba ze dwie strony propozycji. Myślę, żę może trochę zaplusujesz u swojej 'sytuacji' jeśli jej pokarzesz coś do wyboru i poprosisz o decyzję. Jakby co, to na przyszłość też jest jest pewne 'alibi' jakby coś wyszło nie tak...

  9. #9

    Domyślnie

    Witajcie w szczególności Pyrowe Galowo Anonimowo!
    Ja choć z robotami jestem jeszcze w lesie to ogród mam już zaplanowany do ostatniego krzaczka to taki mój świr-kocham to i uwielbiam, więć chętnie służę swoją całą wiedzą.Nie wiem czy jest wielka to dopiero Wam powiem jak mój ogród pożyje jakiś czas. A teraz na sucho - Zywopłot do 1,5 m super nie zasłania widoków jak są ładne to warto sama taki posiadam.Zamierzam go obsadzić szkieletowo tujami kulistymi (oczywiscie różne kolory)do 1,5 wzrost na starość a przestrzenie między nimi:Hortensje z wielkimi kulami kwiatowymi, Berberysy są niewiarygodnie pomarańczowe na jesień, może jeszcze jakieś różyczki też niewielkie, Trzmielnica japońska i cała masa krzewów Irg-różne odmiany.A jak ci mało to jeszcze polecam wrzosy i wrzośce jak jest smutno i szaro to one są optymistycznie kolorowe. Co ty na to?
    Obecnie koczuję w Opolu a potem jak biurokracja pozwoli to za Krakowem w stronę Zakopanego
    Pozdrowienia Aga

  10. #10
    Guest

    Domyślnie

    Agao,
    jeśli można wejsc tu na chwilkę. Czy jak mam piachy, to mam szanse na rośliny bardziej wymagające typu hortensje. Czy wystarczy nawieść ziemię, ale jaką i ile?
    Dzięki. Niedojrz, że ze mnie laik to też leniwy.

  11. #11
    Guest

    Domyślnie

    Pawle
    zadałeś pytania o roślinność na żywopłot, która:
    - jak najszybciej zakrylaby płot odgraniczajacy nas od sasiadów
    - składała sie z roznych gartunkow roslin kojarzacych się z naturalna roslinnoscia naszego kraju
    - nie wymagaly duzo pielegnacji
    nie wiem czy te dwie cechy spełnia jakaś roślina
    ale dwie o różnych cechach polecam:

    - lipa jako szybko rosnąca ( urzeczony będziesz zapachem kwitnącej , kwiat lipy - jako ziołowa herbata, a pszczoły zachwyci nektar )
    - jałowiec rosnie wolno ale jest niewymagający (przycinanie po wielu latach od posadzenia), zawsze zielony,
    a zapach olejków eterycznych zawartych w gałazce skojarzysz z jałowcówką

    moj login to "brzoza" ale tym nie musisz sie sugerować
    pozdro



  12. #12
    Guest

    Domyślnie

    Pawle
    zadałeś pytania o roślinność na żywopłot, która:
    - jak najszybciej zakrylaby płot odgraniczajacy nas od sasiadów
    - składała sie z roznych gartunkow roslin kojarzacych się z naturalna roslinnoscia naszego kraju
    - nie wymagaly duzo pielegnacji
    nie wiem czy te dwie cechy spełnia jakaś roślina
    ale dwie o różnych cechach polecam:

    - lipa jako szybko rosnąca ( urzeczony będziesz zapachem kwitnącej , kwiat lipy - jako ziołowa herbata, a pszczoły zachwyci nektar )
    - jałowiec rosnie wolno ale jest niewymagający (przycinanie po wielu latach od posadzenia), zawsze zielony,
    a zapach olejków eterycznych zawartych w gałazce skojarzysz z jałowcówką

    moj login to "brzoza" ale tym nie musisz sie sugerować
    pozdro



  13. #13
    Guest

    Domyślnie

    wiadomość w niezrozumiały dla mnie sposób została powtórzona bez mojego w tym udziału
    prosze Redakcje o skasowanie jednej z powyższych jak i tego postu
    "brzoza"

  14. #14

    Domyślnie

    Opalku jak to mówią dla chcącego nic trudnego a ja powiem inaczej wszystko się da. Widziałeś kiedyś ogrody na pustyni choć nie miały prawa tam być!
    Hortensje dadzą radę jak i inne zieleninki ja mam kilka na balkonie w donicy i w ziemi wcale nie urodzajnej bo po świerku który nie przetrwał zimy. Wystarczy tylko wykopać dół-jak boisz się pracy fizycznej to poproś drugą połowę-jakieś 0,5 x 0,5 i dodać lepszej ziemi -jakiej powiedzą Ci w szkółce.A i jeszcze ciekawostka nabądź różową hortensje i dodaj zakwaszacza do gleby to wyczarujesz z niej niebieską!!!
    Anonimowy nie doradzaj lipy na żywopłot bo to drzewo rośnie ogromne jakieś 50m a przycinania nie za bardzo lubi.Jeśli już jakieś drzewo to raczej Buk lub Grab one uwielbiają manicure!Może nie tak ładnie pachną ale za to na jesień są obłe\ędnie czerwone Pozdrawiam Aga

  15. #15
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-10-28 08:34, AGA'CKA wrote:
    Anonimowy nie doradzaj lipy na żywopłot bo to drzewo rośnie ogromne jakieś 50m a przycinania nie za bardzo lubi.Jeśli już jakieś drzewo to raczej Buk lub Grab one uwielbiają manicure!Może nie tak ładnie pachną ale za to na jesień są obłędnie czerwone Pozdrawiam Aga
    AGA'CKA
    moj login to "brzoza"

    no i... czy grab i buk nie mogą osiągnąć 50 m ?
    ale faktycznie sa "obłednie czerwone" w jesieni i też mi się podobają !!!
    pozdrowienia


    <font size=-1>[ Ta wiadomość była edytowana przez: brzoza dnia 2002-10-28 09:05 ]</font>

  16. #16

    Domyślnie

    Brzozo Polska! tak swoja drogą to moje ulubione drzewo może dla tego że mam ich aż 22 Ary.Powiedz tak uczciwie czy widziałeś gdzieś żywy żywopłot formowany z lipy.Raczej z tym się nie spotkałam chyba że sadzony z modeli szczepionych np kulistych ale to raczej szpaler a nie żywopłot? Pozdrowionka Aga

  17. #17
    Guest

    Domyślnie

    On 2002-10-28 11:05, AGA'CKA wrote:
    Brzozo Polska!
    Powiedz tak uczciwie czy widziałeś gdzieś żywy żywopłot formowany z lipy.Raczej z tym się nie spotkałam chyba że sadzony z modeli szczepionych np kulistych ale to raczej szpaler a nie żywopłot? Pozdrowionka Aga
    uczciwie ??? żywopłot??? - nie widziałem !
    [quote]
    PawelP

    "... Na pierwszy rzut ma pojsc otulina naszego ogrodka ( w sumie ok 100m). Chcielibysmy aby:
    - jak najszybciej zakryla plot odgraniczajacy nas od sasiadow ..."
    [qote]

    chciałem "jak najszybciej" - AGA'CKA nie zwracając uwagi czy to ma być żywopłot,otulina czy szpaler!
    dlatego ta "lipa"



  18. #18

    Domyślnie

    To zróbmy tak ty posadzisz lipy a ja pnacza np. winobluszcz i zobaczymy co szybciej zarosnie a i ja mam jeszcze jedna przewagę nie muszę nic przycinać a rozmówca lest leniwy!!!j
    A jak miedzy winobluszcze wsadzę jeszcze kokornaka, chmiel i na osłodę clematisy to marnie bedą wygladały Twoje lipy co? A na zimę i tak będzie łyso czy to lipa czy pnacza.Dla tego proponowałam graby ich listki się trzymają i mrozą nie poddają pozdrawiam Aga

  19. #19

    Domyślnie

    no wiec po wszystkich otrzymanych radach id Was i z pl-rec-ogrody mam straszny metlik w glowie i postanawiam (na razie)posadzic ten metlik wzdluz plotu. bedzie winobluszcz piecioklapowy, bluszcz, beda roze, berberys, jarzebine, glog, tarnine, deren, troche bukow, jalowiec, cis, groch, kapusta ) Tylko czy to wszystko mi wyrosnie bo chyba kazda roslina potrzebuje innej gleby a ja chce to wszystko razem i na dodatek sie przy tym sie nie meczyc )
    Najmocnij przepraszam ale lipy chyba nie posadze bo sie boje ze mi potem za wysoka wyrosnie, popsuje mi plot i przyszly sasiad sie wkurzym i poza tym duzo lisci bedzie zrzucac.
    pozdrawiam, Pawel

  20. #20

    Domyślnie

    Paweł
    Groch z kapustą to radzę na warzywniaku i nie licz że sam wyrośnie.Sadź co Ci się tylko podoba a ziemię dopasuj.Ale będziesz miał fajne odrodzenie jak rany.A tak na Twoim miejscu to dorwałabym jakiś atlas roslin i sobie poogladała te roślinki.I posadź tylko te które Ci się spodobają, bo my prawdopodobnie wpadniemy(jak nas zaprosisz)tylko na chwilkę a Ty bedziesz tam musiał mieszkać.
    Pozdrowionka Aga

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony