dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 6 z 6
  1. #1
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie Przenawoziłem drzewa przy sadzeniu, POMOCY

    Witam,
    w przeciągu ostatniego tygodnia (od 13 kwietnia) sadziłem w ogrodzie drzewa:
    - 5 klonów "globosum" - drzewa szczepione na wysokości około 2-2,2m, średnica pnia jakieś 5-6cm (nie wiem jaki mogą mieć wiek).
    - 2 dęby szypułkowe, odmiana fastigiata, grubość pnia około 4-5cm, wysokość jakieś 2,5-3m
    - 2 brzozy pożyteczne, wysokość 4m, średnica pnia jakieś 3-4cm

    razem 9 drzew. Drzewa sadzone z donic, klony i dęby około 20-25l, brzozy nieco mniejsze.

    Pod drzewa wykopałem solidne doły, około 15cm głębsze niż donica i z 15cm większej średnicy niż donica.(około 50cm średnicy i "w kolano" głębokie)
    Na dno wykopu sypałem przemieszaną glebę rodzimą (ciężka gliniasta), z substratem trawnikowym (akurat taki został) powiedzmy pół na pół oraz nawozem Azofoska. Boki wykopu zasypywałem głównie gruntem rodzimym.

    Nawozu na 9 drzew poszło 2 kg, czyli średnio 200g na drzewo. Wydawało mi się, że sypię "garść" a tymczasem jak po sadzeniu sprawdziłem ile mi zostało, i stwierdziłem, że to chyba znacznie więcej niż zalecane...

    Na drzewach oczywiście jeszcze nic nie widać, bo to krótko, ale boję się, że je popalę, a kosztowały majątek!

    Gleba jest ciężka gliniasta, ciężko wchłania nadmiar wody.
    Rozumiem, że muszę mocno lać wodą, tylko czy to wystarczy?
    Czy wykopywanie i ewentualnie wymiana tego co przenawoziłem wchodzi w rachubę?

    POMOCY!

  2. #2
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Czy ktoś się wypowie w temacie?

  3. #3
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar yasiek
    Zarejestrowany
    Aug 2013
    Skąd
    Rycerska Dolina
    Posty
    125

    Domyślnie

    Normalnie jeśli przenawozisz kwiaty w donicy, trzeba je solidnie przepłukać wodą z ph zalecanym dla danego gatunku. Najlepiej jeśli ilość wody będzie trzy razy większa niż objętość donicy, ale tu masz problem, bo jeśli grunt ciężko wchłania wodę, za wiele to nie da za jednym razem, ale myślę że jeśli czynność wykonasz kilka razy w tygodniu, nawóz pójdzie w glebę. Innej opcji nie widzę. Ja bym już ich nie wykopywał.

  4. #4
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał yasiek Zobacz post
    Normalnie jeśli przenawozisz kwiaty w donicy, trzeba je solidnie przepłukać wodą z ph zalecanym dla danego gatunku. Najlepiej jeśli ilość wody będzie trzy razy większa niż objętość donicy, ale tu masz problem, bo jeśli grunt ciężko wchłania wodę, za wiele to nie da za jednym razem, ale myślę że jeśli czynność wykonasz kilka razy w tygodniu, nawóz pójdzie w glebę. Innej opcji nie widzę. Ja bym już ich nie wykopywał.
    No właśnie też skłaniam się raczej do przelania wodą niż do wykopywania, szczególnie że drzewa już puszczają liście, korzenie pewnie też już ruszyły.

  5. #5
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZE
    magnolia

    Zarejestrowany
    May 2002
    Posty
    1.464

    Domyślnie

    lej wodę. Tylko może wykop jakiś rowek i dołek żeby nadmiar wody nie trzymał się przy korzeniach, żeby nie zgniły znowu.
    REKLAMA

  6. #6
    DOMOWNIK FORUM (min. 500)
    homecactus

    Zarejestrowany
    Mar 2011
    Skąd
    Tarczyn
    Kod pocztowy
    05-555
    Posty
    922

    Domyślnie

    Cytat Napisał magnolia Zobacz post
    lej wodę. Tylko może wykop jakiś rowek i dołek żeby nadmiar wody nie trzymał się przy korzeniach, żeby nie zgniły znowu.
    Minął już jakiś czas od kiedy wystartowałem ten wątek. Drzew nie wykopywałem, przed kilka dni mocniej podlałem i jak na razie wszystko jest spoko. Ładnie rosną, liści dużo i są zdrowe.

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony