dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 32 z 34
Pokaż wyniki od 621 do 640 z 670
  1. #621
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100) Avatar MMark.
    Zarejestrowany
    Nov 2014
    Skąd
    Katowice
    Posty
    225

    Domyślnie

    Witam Serdecznie.
    Mam następujący problem. Nie całe dwa lata temu wystąpiłem o Warunki Zabudowy na działkę nr 2332/47 oraz 2334/47. Podpowiedziano mi abym wyrysował wstępnie wydzielenie działki dla mnie pod budowę - kolor zielony. Decyzja została wydana pozytywna. Przed podziałem trzeba było wznowić granice działek co też uczyniłem.
    Teraz kiedy przyszło do podziału/ wydzielenia działki dla mnie (całość należy do mojego Ojca) są problemy. Chciałem przesunąć o ok 5m granice - kolor czerwony no i urząd budownictwa i architektury nie wyraża zgody. Nie ma tu znaczenia że są to te same działki. Każą wystąpić o nowe WZ dla tego kawałka (kolor czerwony). Zgadzają się tylko i wyłącznie na podział wg pierwszej wersji czyli tak jak jest kolor zielony.
    Nie wiem co z tym fantem zrobić, występować ponownie o WZ czy może jakoś inaczej to załatwić?
    Pozdrawiam Marek.

    http://fs5.directupload.net/images/160210/ryb2athr.jpg
    Ostatnio edytowane przez MMark. ; 10-02-2016 o 18:55

  2. #622

    Domyślnie

    Witam.
    Zamierzam postawić ogrodzenie wokół budowanego domu. Odszukałem w tym celu słupki geodezyjne(betonowe z krzyżem) - niektóre były przysypane ziemią, i znalazłem jeden przekrzywiony około 20-30 stopni. Krzyż wskazuje inne położenie niż pokazywałby, gdyby go przechylić do pionu (róznica ok 15 cm). Czy mogę wytyczyć ogrodzenie na jego podstawie, czy muszę brać geodetę, by go sprawdził/wyprostował?

    Dziękuję

  3. #623
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Jest szansa ze pod betonem został zakopany znak podziemny., sprawdzić zawsze możesz. Gdybym budował ogrodzenie idealnie w granicy to wolalbym wydać parę stowek na geodetę i postawić ogrodzenie poprawnie. Jeśli nie zależy ci na centymetrach to wyprostuj granicznik i ustaw ogrodzenie delikatnie w swoim.
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  4. #624

    Domyślnie

    Cytat Napisał link2jack Zobacz post
    Jest szansa ze pod betonem został zakopany znak podziemny., sprawdzić zawsze możesz. Gdybym budował ogrodzenie idealnie w granicy to wolalbym wydać parę stowek na geodetę i postawić ogrodzenie poprawnie. Jeśli nie zależy ci na centymetrach to wyprostuj granicznik i ustaw ogrodzenie delikatnie w swoim.
    A jak wygląda taki znak podziemny? Nie słyszałem o tym wcześniej. Gdyby był, to mogę na legalu wyprostować ten słupek? Wiem napewno, że podczas budowy w 2012 roku geodeta musiał odszukać ten słupek bo też był przysypany, i wtedy ( o ile dobrze pamiętam) stał prosto.

    Dziękuję za odpowiedź.

  5. #625
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar link2jack
    Zarejestrowany
    Jan 2015
    Skąd
    WZY / ES
    Kod pocztowy
    96-330
    Posty
    1.360

    Domyślnie

    Może przeróżnie wyglądać. U nas praktykowało się wkładać butelkę dnem do góry. Jeśli stary podział - może rurka drenarska. W/w zakopane pod "betonem".
    [SIZE=1]~160m2 użyt. Reksio2G
    OZC=6.6KW, zapotrzebowanie na ciepło=12,8MWh/rok (obliczenia dla: 23*C), w domu: 21,5-22,5*C.
    Panasonic T-CAP-F-9KW, Krzywa: -15/+40@+15/+28. Sterowanie: EurosterQ7, CWU (ermet) dwa razy dziennie do 45*C. G12W-PGE
    Ściana: U=0,13(porotherm30+20cm 0,031), Skosy: U=0,14(25cm pianki Polychem) Sufit: U=0,10(10cm pianki+30 wełny), Okna: U=0,9-1,1 (31m2), Podłoga aż U=0,19. WM. 100% podłogówki 4,5cm. +Jotul I570 do 10 odpaleń na rok

  6. #626

    Post Wejście na posesję sąsiada

    Niedawno kupiłem działkę. Niestety z nowym sąsiadem nie mam żadnego kontaktu, brak odpowiedzi "dzień dobry". Dostałem pismo, z PINB, że trwa postępowanie administracyjne dotyczące budynku u sąsiada. Muszę sporządzić mapę do celów projektowych na mojej działce. Geodeta musi sporządzić 30 metrów wokół mojej działki i nanieść budynki sąsiednie. Teren jest ogrodzony + groźny pies, a ja nie mam kontaktu z tym sąsiadem. Jak geodeta ma zmierzyć te budynki na działce sąsiedniej?

  7. #627
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Ten groźny pies sam poluje, czy ktoś go karmi? Jeśli karmi, to najłatwiej tą drogą dotrzeć do sąsiada. A geodeta nie może laserem pomierzyć bez wchodzenia na działkę?

  8. #628

    Domyślnie

    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    Ten groźny pies sam poluje, czy ktoś go karmi?
    Skoro żyje, szczeka i biega po całej posesji, to znaczy że coś je.
    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    Jeśli karmi, to najłatwiej tą drogą dotrzeć do sąsiada.
    Nie rozumiem jak??? Miskę ma chyba w domu. Ja go nie widziałem jeszcze żeby coś jadł.
    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    A geodeta nie może laserem pomierzyć bez wchodzenia na działkę?
    Chyba tak zrobi, tzn. od mojej strony, tym bardziej że ogrodzenie jest z siatki. Tyle, że powinien nanieść całe budynki, ale te wymiary od drugiej strony dla mnie mogą być niedokładne.
    Ostatnio edytowane przez Lew2 ; 27-06-2016 o 16:58

  9. #629
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Przepraszam, zrozumiałem, że "nie ma kontaktu" oznacza brak stałych mieszkańców na posesji. Ale skoro chodzi o brak słuchu i umiejętności mowy po stronie sąsiada, to moja rada z psem jest psu na budę. A może ten sąsiad ma żonę/matkę/siostrę, która nie jest niesłysząca?

  10. #630

    Domyślnie Wejście na posesję sąsiada

    Cytat Napisał DziadekT Zobacz post
    Przepraszam, zrozumiałem, że "nie ma kontaktu" oznacza brak stałych mieszkańców na posesji. Ale skoro chodzi o brak słuchu i umiejętności mowy po stronie sąsiada, to moja rada z psem jest psu na budę. A może ten sąsiad ma żonę/matkę/siostrę, która nie jest niesłysząca?
    Oni ze sobą rozmawiają. Tylko mam wrażenie, że to chyba jacyś ludzie wyżej postawieni, albo urodzeni. Nie mają ochoty nawiązywać stosunków ze "zwykłym Kowalskim" jak ja, który akurat kupił obok działkę. Rozumiem ich prawo do milczenia i nie chcę z butami wchodzić w ich prywatne życie, ani się na siłę zaprzyjaźniać. Sąsiad też w świetle prawa nie ma obowiązku przedstawiania się mi, ujawniania swoich problemów zawodowych czy poglądów politycznych. Niech sobie żyją za siatką w spokoju - nie są mi potrzebni. Ale jak w świetle prawa oficjalnie ma zmierzyć geodeta ich budynki? Bo na mojej mapce musi narysować budynki sąsiednie. Czy jeśli go nie wpuszczą, to jest jakaś formalna droga wejścia przez geodetę na sąsiednią działkę w celu dokonania pomiaru?

    Dodam jeszcze, że po przeciwnej stronie, trochę na rogu - po przekątnej, sąsiad nas zauważył, podszedł, przedstawił się, zapytał "Państwo właśnie kupili tę działkę od XXX?", opowiedział jaki jest stan starań o media w okolicy, itp.

  11. #631
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    DziadekT

    Zarejestrowany
    Mar 2015
    Skąd
    Racibory
    Kod pocztowy
    05-505
    Posty
    294

    Domyślnie

    Zgodnie z Prawem geodezyjnym i kartograficznym władający nieruchomością ma obowiązek umożliwić wykonanie prac geodezyjnych uprawnionemu geodecie. Niewykonanie tego obowiązku jest wykroczeniem i podlega grzywnie do 5000 zł. Niżej masz cytaty z w/w ustawy:


    Art.*13.*1.*Osoby wykonujące prace geodezyjne i kartograficzne mają prawo:
    1) wstępu na grunt i do obiektów budowlanych oraz dokonywania niezbędnych czynności związanych z wykonywanymi pracami;
    2) dokonywania przecinek drzew i krzewów, niezbędnych do wykonania prac geodezyjnych;
    3) nieodpłatnego umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych znaków geodezyjnych, grawimetrycznych i magnetycznych oraz urządzeń zabezpieczających te znaki;
    4) umieszczania na gruntach i obiektach budowlanych budowli triangulacyjnych.
    2.*Uprawnienia, o których mowa w ust. 1, nie naruszają:
    1) przepisów o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, o ochronie środowiska, o lasach i o drogach publicznych;
    2) przywilejów i immunitetów przysługujących obcym przedstawicielstwom dyplomatycznym, misjom specjalnym i urzędom konsularnym, a także członkom ich personelu oraz innym osobom korzystającym z przywilejów i immunitetów na podstawie ustaw, umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych.
    3.*Na terenach zamkniętych prace geodezyjne mogą być wykonywane tylko przez wykonawców działających na zlecenie organów, które wydały decyzję o zamknięciu terenu, lub za ich zgodą.

    Art.*14.*Właściciel lub inna osoba władająca nieruchomością są obowiązani umożliwić podmiotom, o których mowa w art. 11, wykonanie prac geodezyjnych i kartograficznych określonych w art. 13 ust. 1.


    Art.*48.*1.*Kto:
    1) wbrew przepisom art. 12 ust. 1 nie zgłasza prac geodezyjnych lub kartograficznych, lub wbrew przepisom art. 12a nie przekazuje materiałów powstałych w wyniku prac geodezyjnych lub kartograficznych, lub informacji o tych materiałach do państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego,
    2) wbrew przepisom art. 13 ust. 1 pkt 1 utrudnia lub uniemożliwia osobie wykonującej prace geodezyjne i kartograficzne wejście na grunt lub do obiektu budowlanego i dokonanie niezbędnych czynności związanych z wykonywaną pracą,
    3) wbrew przepisom art. 15 niszczy, uszkadza, przemieszcza znaki geodezyjne, grawimetryczne lub magnetyczne i urządzenia zabezpieczające te znaki oraz budowle triangulacyjne, a także nie zawiadamia właściwych organów o zniszczeniu, uszkodzeniu lub przemieszczeniu znaków geodezyjnych, grawimetrycznych lub magnetycznych, urządzeń zabezpieczających te znaki oraz budowli triangulacyjnych,
    4) (uchylony)
    5) wbrew przepisom art. 22 ust. 2, będąc obowiązany do zgłoszenia zmian danych objętych ewidencją gruntów i budynków, nie zgłosi ich do właściwego organu w ciągu 30 dni od dnia powstania zmian,
    6) (uchylony)
    7) wbrew przepisom art. 42 bez wymaganych uprawnień zawodowych wykonuje samodzielne funkcje w dziedzinie geodezji i kartografii
    - podlega karze grzywny.
    2.*W wypadkach określonych w ust. 1 orzekanie następuje na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach o wykroczenia.

  12. #632

    Domyślnie

    Witam,
    Zastanawiam się czy mój plan jest zgodny z obowiązującymi przepisami. Czy ktoś byłby w stanie potwierdzić, że jest to do zrobienia? Moim celem jest, aby działka była opisana jako budowlana w starostwie i KW.

    1. Działka 48 arów, 4 klasa gruntu. Wg wypisu z rejestru gruntów w całości rolna. W Księdze Wieczystej również rolna.

    Załóżmy, że:
    2. Składam wniosek o wydanie Warunków Zabudowy (w gminie brak Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego). Załóżmy, że Gmina uzna, że 20 arów jest oznaczone jako "tereny zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej". Pozostałe 28 arów jest rolne.
    3. Dzielę nieruchomość na 2 odrębne działki:
    +Rolna - 30 arów (jako że nowo powstałe działki rolne nie mogą mieć mniej)
    +Budowlana - 18 arów (wg Warunków Zabudowy "tereny zabudowy jednorodzinnej i zagrodowej")
    Obie działki mają dostęp do drogi publicznej.

    4. Dla nowo powstałej działki 18-to arowej, która jest teraz budowlana, w nowym Wypisie z Rejestru Gruntów widnieje zapis "działka budowlana". Na tej podstawie aktualizuje Księgę Wieczystą.

  13. #633
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Po pierwsze gruntów rolnych nie można dzielić na mniejsze niż 3000 m2.

    Możesz wystąpić o WZ ale wcale to nie zmieni jeszcze gruntu automatycznie na budowlaną to prawo do zabudowy jakimś rodzajem zabudowań,ale aby to zrobić należy jeszcze wyłączyć grunt z produkcji rolnej innaczej nie dostaniesz PnB.

    WZ dla działki przed podziałem nic nie da bo po podziale będą inne nr działki oraz przede wszystkim wielkość itp.

  14. #634

    Domyślnie

    Dziękuję za odpowiedź. W takim razie na podstawie czego mogę wyłączyć działkę z produkcji rolnej? Google twierdzi, że potrzebuję do tego warunki zabudowy.

  15. #635

    Domyślnie

    Dodam może, ze zależy mi po prostu na wyodrębnieniu działki, która w starostwie i księdze wieczystej będzie miała oznaczenie działki budowlanej. Dodam, że nowo powstała działka powinna mieć mniej niz 30 arów. W innym przypadku bank nie udzieli mi kredytu na budowę wymarzonego domu.

  16. #636
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Dodam może, ze zależy mi po prostu na wyodrębnieniu działki, która w starostwie i księdze wieczystej będzie miała oznaczenie działki budowlanej. Dodam, że nowo powstała działka powinna mieć mniej niz 30 arów. W innym przypadku bank nie udzieli mi kredytu na budowę wymarzonego domu.
    Jesteś kolejną osobą którą dotknęła ustawa o ustroju rolnym,która ma chronić ziemię rolną a w przypadku kredytu działa odwrotnie ...

    Na forum jest kilka wątków na ten temat nawet jaki∂ komitet itp gdzieś...

    Ludzie z rozpoczętą budową domu tez nie dostają kredytu bo działka w KW nadal rolna.

    Warunkiem było też wydane WZ przed końcem kwietnia br.

    Aby wyłączyć potrzebujesz WZ i to tej konkretnej działki a nie przed podziałem a podzielić od maja.

  17. #637

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bejaro Zobacz post
    Jesteś kolejną osobą którą dotknęła ustawa o ustroju rolnym,która ma chronić ziemię rolną a w przypadku kredytu działa odwrotnie ...
    Warunkiem było też wydane WZ przed końcem kwietnia br.

    Aby wyłączyć potrzebujesz WZ i to tej konkretnej działki a nie przed podziałem a podzielić od maja.
    Wydaje mi się, że banku nie będzie interesowało to od kiedy mam wydane warunki zabudowy, jeśli działka w rejestrze gruntów będzie budowlana i po podziale mniejsza niż 30 arów. Jeszcze to potwierdzę.

    Czyli mogę złożyć wniosek o WZ na aktualną działkę, wyłaczyć z produkcji rolnej część oznaczoną jako budowlaną a następnie wydzielić ją jako nową działkę, tak? Następnie złożę ponownie wniosek o WZ (już tylko na nową budowlaną działkę).

    Pozdrawiam

  18. #638
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Cytat Napisał szymek008 Zobacz post
    Wydaje mi się, że banku nie będzie interesowało to od kiedy mam wydane warunki zabudowy, jeśli działka w rejestrze gruntów będzie budowlana i po podziale mniejsza niż 30 arów. Jeszcze to potwierdzę.

    Czyli mogę złożyć wniosek o WZ na aktualną działkę, wyłaczyć z produkcji rolnej część oznaczoną jako budowlaną a następnie wydzielić ją jako nową działkę, tak? Następnie złożę ponownie wniosek o WZ (już tylko na nową budowlaną działkę).

    Pozdrawiam
    WZ nie zmieni działki w budowlaną ani w rejestrze gruntów ani tym bardziej w KW.

    Wyłączenie z produkcji rolnej potrzebne jest do uzyskania PnB.

    Tereny budowlane są objęte MPZP który obejmuje też czasem działki rolne, WZ tak nie działa nie zmieni działki w budowlaną to będzie dalej działka rolna ale z prawem zabudowy pod pewnymi warunkami.

    WZ jest przepisana do konkretnej działki ale też do osoby która o nie wystąpiła można występować o nie wielokrotnie,nawet nie będąc właścicielem,a kupując taką działkę nawet z WZ to musisz ją przepisać na siebie za zgodą osoby na którą została wystawiona bez tego nie można na na jej podstawie budować.

    Jesteś właścicielem tej działki?

    Dodam jeszcze raz tej działki nie da się podzielić bo rolnych nie dzieli się na mniejsze niż 3000 m,nawet jak wyłączysz z produkcji rolnej pozostanie rolna....

  19. #639

    Domyślnie

    Tak, jestem właścicielem działki.
    Czy istnieje w takim razie jakakolwiek możliwość, aby działka w starostwie była oznaczona jako budowlana zanim zacznę kopać fundamenty?
    Przypomnę, 48 arów, 4 klasa gruntu.

    I kolejne pytanie. Załóżmy, że otrzymam PnB. Za swoje fundusze rozpocznę inwestycję i wykopię fundamenty. Czy posiadanie fundamentów będzie już wystarczającą przesłanka, aby zmienić w starostwie przeznaczenie gruntu na B?

    Znam przypadek, gdzie parę dni temu ktoś zmienił przeznaczenie gruntów z PSIV na B. Aby to zrobić geodeta wykonał operat inwentaryzacyjny na działce, wpisał w teren działki fundament i stworzył wniosek do Starostwa.

    Jeżeli przeznaczenie gruntu będzie B, otrzymam kredyt (przynajmniej z jednego banku).

    Dziękuję i pozdrawiam

  20. #640
    ELITA FORUM (min. 1000) FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Bejaro
    Zarejestrowany
    Apr 2014
    Skąd
    śląsk
    Posty
    1.945

    Domyślnie

    Poczytaj

    http://kontakt24.tvn24.pl/nieudziela...ia,3033982,ugc

    Mają PnB budowa w toku i ..

    W starostwie zmienili podatek naliczą większy...

    Pytanie co zrobi sąd bo tylko on zmienia wpis z KW.

    Czy można ujawnić budynek w budowie nie wiem nie spotkałam się z tym.

    Ale na działce zmienia się sposób użytkowania na zabudowany ale to musi być budynek lub inna budowla i budynek odebrany.....

    Kilka osób miało taki plan nie wiem co z tego wyszło bo cisza,wg mnie w elektronicznych KW nie wpisuje się budynku nie opisuje m2 itp a właśnie zmienia nieruchomość gruntową na zabudowaną wyjątkiem są budynki z wyodrębnionymi osobnymi lokalami w jednej nieruchomości lub kiedy to jest wieczyste użytkowanie.

    Wszyscy z linku mają taki problem i co prawnicy z banku też nie wpadli na ten pomysł?Przecież im też zależy...

    Poczekaj jeśli ten ktoś tak zrobił i ostatecznie sąd wpisze do KW B to będzie rozwiązanie, bo co geodeta wpisał to jedno co wpisze do wypisu do ewidencji gruntów Starostwo drugie,a co sąd do KW trzecie.
    Edit
    Mają zmienić ustawę..
    http://forum.muratordom.pl/showthrea...mieszkaniowych
    Ostatnio edytowane przez Bejaro ; 19-07-2016 o 23:00

Strona 32 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony