dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 4 z 34
Pokaż wyniki od 61 do 80 z 670
  1. #61
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Witam!

    Jedyne rozsądne rozwiązanie to wznowienie granic .
    Koszt do czterech pkt-ów 1200 zł za każdy następny punkt 200 zł.

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  2. #62
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dorotaR

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam,mam pytanie następujące:
    mam gospodarstwo rolne o powierzchni 10ha wydzielone swego czasu z podziału PGR, resztę ziemi z domkami 1-2 rodzinnymi i drogami wewnętrznymi z PGR przekazano Nadleśnictwu.Przez wiele lat, zabiegając w UG o remonty,odśnieżanie,nawet o wytyczenie drogi i wykupienie od nas gruntu - słyszeliśmy,że droga gminna prowadzi tylko do naszego gospodarstwa, kończy się na naszej granicy ,dalej jest osiedle leśne, więc Gmina nie będzie inwestować do jednego rolnika, Nadleśnictwo zaś zadowalało się drogami nieutwardzonymi w lesie.Do czasu.
    W roku 2002 Nadleśnictwa pozbywając się tzw leśnych domów, wydzieliło małe działki pod domkami i sprzedało domki byłym swoim pracownikom za symboliczne kwoty, całość przekazując w administrację UG.
    Tu trzeba zaznaczyć,że środkiem mojego podwórka biegnie nieutwardzona droga, do tychże leśnych domków,podobno mogłam się zagrodzić,ale tego nie uczyniłam, bo dzieci z domków do autobusu (500m)musiałyby iść leśną drogą ok 2km,często sama zabierałam dzieci sąsiadów do miasteczka do szkoły.
    Tu się zaczyna zagadka:
    dokonanie podziału dużej działki leśnej w celu wydzielenia działek zabudowanych wykonał geodeta z Biura Geodezji Leśnej, a poprzedził to rzekomo wstępnym postępowaniem rozgraniczeniowym niezbędnym do wznowienia granicy gruntów Nadleśnictwa, w tym również granicy z moim gospodarstwem .Nie podpisałam wtedy protokołu ze wznowienia granic, żądając uregulowania prawnego drogi zwyczajowej biegnącej środkiem mojej posesji.Teraz wpadł mi w ręce dokument, pismo od powiatowego geodety do UG stwierdzające,że owa zwyczajowa droga nagle stała się dłuższa, biegnie przez moją posesję i styka się z...dalej biegnącą w las drogą leśną, o innym oczywiście numerze.Do pisma jest załączona mapka, wg stanu z 1978 roku,czyli roku zakupu przez nas gospodarstwa ze stemplemodział bez wyznaczenia na gruncie.Droga jest narysowana, bo istotnie w PGR narysowane były i budynki i drogi wewnętrzne, jedna linia jest ciągła, druga przerywana, nie umiem wklejać, bo bym wkleiła.
    W piśmie geodeta powiatowy stwierdza:..droga ta kończy się przy punkcie granicznym numer 7058.Na granicy mojego podwórka drogi się rozwidlają, leśne drogi, jedna biegnie lasem do miasteczka, druga lasem do kolejnego byłego gospodarstwa PGR,obie są zaledwie "ujeżdżone" bez żadnego utwardzenia,ale pan geodeta powiatowy sugeruje dalszą trasę gminnej drogi do następnego gospodarstwa byłego PGR.
    W naszym akcie notarialnym nic o drodze nie pisze, co pan geodeta tłumaczy następująco: ...droga gminna nr 200 nigdy nie wchodziła w skład nieruchomości ...i tu nr naszej księgi wieczystej. Gmina obecnie na moje zapytanie stwierdziła,że na podstawie tegoż pisma geodety powiatowego dokonała przedłużenia drogi gminnej aż do końca osiedla wczesniej leśnego, teraz pod administracją Gminy.
    Mam więc pytania:
    -czy postępowanie rozgraniczające mogło się odbyć, mimo braku mojego podpisu
    - czy na moje zapytanie, ktoś, np Starostwo, może wydział geodezji, musi mi wskazać rzeczony kamień oznaczony numerem 7058?
    - czy Gmina nie powinna mimo wszystko ustalić granic tej drogi, wytyczyć ją?

    A tak poza tematem:
    co oznacza na mapie sytuacyjno-wysokościowej żółta linia oznaczona opisem tA i 2tA?Czy słupy energetyczne i linia(chyba SN) powinny być na tej mapie naniesione?Jakim kolorem?
    ...i spraw,żeby mi się chciało chcieć...

  3. #63

    Domyślnie

    A czy mogę wznowić tylko jedną stronę tą od sąsiada czyli jak dobrze rozumiem 2 punkty czy muszę robić to dla całej działki?

  4. #64
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    dorotaR

    Witam!

    Strasznie zagmatwana sprawa i szczerze to trudno mi cokolwiek sensownego Ci odpowiedzieć nie mając przed oczami tych wszystkich dokumentów dotyczących Twojego gospodarstwa , dokumentu o którym piszesz i mapek z tymi drogami i dziłkami.
    Natomiast:

    - postępowanie rozgraniczeniowe nie może się odbyć bez zainteresowanych stron , więc jeśli ta działka leśna , która została podzielona potem na mniejsze faktycznie graniczy z Twoją działką powinnaś była dostać zawiadomienie o wykonywaniu tego typu czynności w danym dniu i o danej godzinie - reasumując generalnie jeśli są wykonywane jakieś czynności geodezyjne typu wznowienie granic, podział czy rozgraniczenie na nieruchomości , która bezpośrednio graniczy z Twoją nieruchomością , za każdym razem powinnaś być zawiadomiona i poinformawana kiedy odbędzie się przyjęcie okazanych granic. Tego protokołu którego nie podpisałaś - rozumiem że chodziło o wznowienie granic sąsiedniej działki, która graniczy z Twoją działką, owszem mogłaś nie podpisać - ale to nic nie zmienia w kwesti uregulowania drogi bo protokół dotyczył czegoś innego a mianowicie granicy działki sąsiedniej (i w zasadzie żadanie uregulowania drogi , która przebiega przez Twoją działkę na tym etapie było bezzasadne). Gdybyś podpisała protokół z adnotacją np. że nie zgadzasz się z okazaną granicą to doszłoby do kolejnego rozgraniczenia pomiędzy działką sąsiednią a Twoją . Co do tych dróg i pisma geodety z załączoną mapką z 1978 - pytanie jaki stan w ewidencji gruntów i budynków jest na dzień dzisiejszy, na jakiej podstawie te drogi mogą być wydzielone i czy wogóle , czy jest w gminie plan zagospodarowania przestrzennego . Jest wiele niewiadomych dla mnie w tej kwestii. I tu radziłabym się skonatktować z jakimś dobrym geodetą tzw. wyjadaczem, które dobrze orientuje się w gminie, w przepisach i wogóle.
    - Rzeczowy kamień nr 7058 : Raczej na żądanie nikt Ci nie pokaże, może uprzejmy urzędnik pokaże Ci na jakiejś mapce i tyle .
    - I znów ta droga - nie umiem Ci odpowiedzieć nie mając dostępu do materiałów.
    - Na mapie sytuacyjno wysokościowej - linia oznaczona tA czy 2tA oznacza przebieg kabla telefonicznego i 2tA podwójnego telefonicznego - litera "A" oznacza że kabel był mierzony nie w odkrytym wykopie po ułożeniu a po zasypaniu i był wykrywany aparaturą pomiarową.
    - Kable energetyczne podziemne są treścią mapy syt-wys tak samo jak kable telefoniczne i oznaczone są na czerwono. Chyba że są to kable energetyczne napowietrzne na słupach to na mapie są oznaczone symbolem kółeczko ze strzałkami.

    To chyba tyle .

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  5. #65
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał michalc696
    A czy mogę wznowić tylko jedną stronę tą od sąsiada czyli jak dobrze rozumiem 2 punkty czy muszę robić to dla całej działki?
    Nie - wznowienie robi się dla całej działki i zawiadamia się wszystkich sąsiadów.
    Inna bajka o czym wcześniej pisałam czasem geodeci pokazują jedną granicę nieformalnie i hm! potem wychodzą historie jak w przypadku dutchman'a.
    Ja zawsze odradzam tego typu roboty - nigdy nie pokazuję granicy nieformalnie a jak się inwestor upiera to każż mu szukać innego geodety.

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  6. #66
    FORUMOWICZ to brzmi dumnie (min. 100)
    deratus

    Zarejestrowany
    Oct 2009
    Skąd
    koło Bydgoszczy
    Posty
    121

    Domyślnie

    Witam
    Nie wiem czy dobrze trafiłem,ale czy we wniosku o wydanie wypisu /wyrysu potrzebne jest uzasadnienie?Mam też pytanie jaka jest kolejność załatwiana formalności przy budowie domu na własnej działce rolnej (zabudowa zagrodowa-siedlisko),będąc rolnikiem.Istnieje już tam MPZP,w którym ta działka oznaczona jest symbolem MN(czyli pod zabudowę jednorodzinną)i teraz pytanie czy szukać projektu domu pod określone już przez MPZP warunki na mojej działce(MN) czy będą one ustalane pod kątem zabudowy zagrodowej (siedliska) czyli RM

  7. #67

    Domyślnie

    Ok wielki dzięki rencia za pomoc. Pozdrawiam

  8. #68
    WITAJ, tu znajdziesz opowiedzi na swoje pytania
    dorotaR

    Zarejestrowany
    Sep 2009
    Posty
    8

    Domyślnie

    Witam i dziękuję za cierpliwe podejście do mojej sprawy,jest zagmatwana i bez rysunku raczej nie do zrozumienia.Postaram się pokombinować z wklejaniem
    i pokazać,jak to na mapce wygląda.Już widzę,że źle zrobiłam, nie podpisując tego protokółu,dodając swoje uwagi co do granic, potem mnie po prostu omijali,wybrnęli z tego tak,że przedłużając drogę stworzyli sytuację, jakobym już sąsiadem Nadleśnictwa nie była.
    Jednak nie jest to nadal uporządkowana sprawa i muszę to w Starostwie doprowadzić do wyjaśnienia i wytyczenia tej drogi w gruncie.Jak napisać taki wniosek, do kogo? Wcześniej pisałam do UG,zawsze nie mieli pieniędzy,skoro jednak teraz przez osadę ma iść wodociąg , są robione rysunki jego przebiegu, projektant/geodeta zabiega o uzgodnienie trasy wodociągu po mojej granicy wzdłuż tej drogi,rzekomo gminnej na moim podwórku , to czy nie można przy
    tej okazji wytyczyć i granic drogi?Planuję wytyczyć kilka działek budowlanych
    właśnie na granicy tej mojej-gminnej(?) drogi na moim gruncie, potrzeba jest więc taka,żeby status quo drogi było wreszcie określone.
    Za wyjaśnienia oznaczeń linii na mapce też dziękuję,teraz widzę,że poza energetyką i trzema sieciami gazowymi mam na (innej)swojej działce jeszcze
    TPSA i to z 2 liniami podziemnymi,ale wesoło.Taką działkę Gmina powinna swego czasu uwłaszczyć,czy jak to się nazywa,a nie teraz muszę szukać kasy na utrzymanie w estetycznym stanie nieużytku na froncie swojej działalności,
    bo pod pozorem użyteczności publicznej właściciele urządzeń nie kwapią się z dołożeniem się do tych wydatków.
    Na koniec:
    w gminie, głównie popegeerowskiej, jest wiele dróg w polach i lasach,rysowanych na mapach bez sprawdzania jak to jest w naturze.Teraz stworzono jakąś elektroniczną mapę, na niej już ta droga jest,aż do osiedla leśnego.Ale, rzeczony kamień,chociaż na mapie,powinno mi się pokazać, a nawet w gruncie, tak uważam.On ma stanowić koniec tejże drogi.
    Na razie pozdrawiam, dziękuję za odpowiedź.
    ...i spraw,żeby mi się chciało chcieć...

  9. #69

    Domyślnie

    Witam

    Mam takie zapytanko,geodeta wytyczył budynek,miał w reku projekt,zrobiony był wykop,no i wszystko fajnie,Teraz przy pomiarze powykonawczym okazuje sie ze domek jest przesuniety w stosunku do planu zagospodarowania jeden naroznik o 1m a drugi o 0.5 metra.Poniewaz sa to znaczne róznice,wiec nie jest to tylko blad w grubosci ocieplenia,ktore notabene jest zgodne z projektem.Jedyne co mi przychodzi do głowy,to mozliwosc ze kamienie graniczne sa poprzesuwane.
    Co dalej??

    pozdrawiam

  10. #70
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał deratus
    Witam
    Nie wiem czy dobrze trafiłem,ale czy we wniosku o wydanie wypisu /wyrysu potrzebne jest uzasadnienie?Mam też pytanie jaka jest kolejność załatwiana formalności przy budowie domu na własnej działce rolnej (zabudowa zagrodowa-siedlisko),będąc rolnikiem.Istnieje już tam MPZP,w którym ta działka oznaczona jest symbolem MN(czyli pod zabudowę jednorodzinną)i teraz pytanie czy szukać projektu domu pod określone już przez MPZP warunki na mojej działce(MN) czy będą one ustalane pod kątem zabudowy zagrodowej (siedliska) czyli RM
    Skoro istnieje plan , który zakłada na tym terenie zabudowę jednorodzinnż to nie musisz budować siedliska tylko budować zgodnie z planem. Procedura załatwiania spraw - wypi + wyrys z mapy ewid, mapa do celów projektowych wykonana przez geodetę, projekt , warunki techniczne przyłączenia mediów z poszczególnych brańż , jeszcze wypis z planu zagospodarowania - chyba na początek wszystko. Dajesz te papiery architektowi , który robi zagospodarowanie działki i w wielu przypadkach składa wniosek o pozwolenie na budowę , Jeśli o czyms zapomniałam to przepraszam.

    Co do wypisy i wyrysy - we wniosku zwykle jast linijka gdzie należy napisać (tzw. uzasadnienie) " do przedłożenia odpowienim instytucjom" - powinno wystarczyć.


    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  11. #71
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał sailor_ro
    Witam

    Mam takie zapytanko,geodeta wytyczył budynek,miał w reku projekt,zrobiony był wykop,no i wszystko fajnie,Teraz przy pomiarze powykonawczym okazuje sie ze domek jest przesuniety w stosunku do planu zagospodarowania jeden naroznik o 1m a drugi o 0.5 metra.Poniewaz sa to znaczne róznice,wiec nie jest to tylko blad w grubosci ocieplenia,ktore notabene jest zgodne z projektem.Jedyne co mi przychodzi do głowy,to mozliwosc ze kamienie graniczne sa poprzesuwane.
    Co dalej??

    pozdrawiam
    Jeśli na początku geodeta wytyczył dom dobrze to jedynie na etapie budowy - prawdopodobnie budowłańcy coś sknocili (pytanie gdzie był kier.bud., który powinien być przy tyczeniu i przy laniu fundamentów itd...).
    Kamienie graniczne nie powinny być poprzesuwane - nie wolno nikomu przkopywać znaków granicznych ani nic z nimi robić po tym jak geodeta je zakopie w gruncie po jakiejś czynności geodezyjnej - jedyne co należ robić to pilnować i utrzymywać w należytym stanie i tak żeby zawsze były widoczne.
    ( w praktyce - niestety różnie to bywa).


    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  12. #72

    Domyślnie

    No własnie tylko pytanie czy wytyczył dom dobrze??
    Z tego co pamietam,to chłopaki mierząc,odnosili sie do znaków granicznych.
    Tyczyli w metodzie narożnikowej,tak sie wyrażali,po wytyczeniu rozciagali sznurki,sprawdzili wymiary i tyle.Dom wymiary,w sensie gabarytów trzyma,budowlancy tez nie przesuneli,poza wyznaczone linie narozników,bo gdyby tak bylo,to musieli by budowac poza obrebem wyznaczonym przez paliki,a tak nie bylo.
    Co jest ciekawe,a dowiedzialem sie tego teraz,to geodetka ktora robila pomiar powykonawczy,a nie bylo mnie przy tym,odnsila sie do płotu,ktory wg znakow cofnalem w glab swojej posesji,twierdzac,ze kamieni nie mogla znalezc,a sa na pewno.
    Wracajac jeszcze do polozenia kamieni,to ja na pewno ich nie przesuwalem,ale zakladajac ze do niedawna jeszcze bylo to pole,a jednje z sasiadek kamieie zostały ukradzione,to ... kto wie co jest grane??
    pozdrawiam

  13. #73
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    [quote="sailor_ro"]Co jest ciekawe,a dowiedzialem sie tego teraz,to geodetka ktora robila pomiar powykonawczy,a nie bylo mnie przy tym,odnsila sie do płotu,ktory wg znakow cofnalem w glab swojej posesji,twierdzac,ze kamieni nie mogla znalezc,a sa na pewno.
    [quote]


    Geodeta robiąc pomiar ma obowiązek nawiązać się do państwowej osnowy geodezyjnej w układzie lokalnym lub tzw"1965" lub tzw. "2000" a nie do płotu ( tylko w szczególnych przypadkach nie musi).
    Nie wierzę że robiła pomiar nawiązując się do płotu .

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  14. #74

    Domyślnie

    Czy podczas postępowania dotyczącego podziału działki, zawiadamia się o tym fakcie sąsiadów?

  15. #75
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał broker
    Czy podczas postępowania dotyczącego podziału działki, zawiadamia się o tym fakcie sąsiadów?
    Obowiązkowo!
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  16. #76
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Ale chyba tylko po to, żeby sporządzić protokół okazania granic?
    Sąsiadom od szczegółów podziału MOJEJ nieruchomości wara! Tzn. nigdy nie będą oni decydować, czy moja działka ma być o 10 czy 100 m większa lub mniejsza!
    Na pewno nie są onI stronami postępowania administracyjnego, a są wzywane przez geodetę w celu jak w zdaniu pierwszym.

    CZYŻBYM SIĘ MYLIŁ?
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  17. #77
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Witam!

    1. Strona zleca geodecie podział.
    2. W trakcie podziału działki Strony okazywane są wszystkie granice - chodzi o te zewnętrzne , które stanowią granicę z sąsiadami - i Ci są powiadamiani o takich czynnościach - i jak się pojawią w terenie to podpisują protokół.
    3. Sąsiad może przyjść na oakzanie granic - nie musi.
    4. Sąsiedzi nie mają nic do tego w jaki sposób będzie przebiegała granica podziałowa Strony działki.


    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  18. #78
    ELITA FORUM (min. 1000) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar oskar0259
    Zarejestrowany
    Sep 2005
    Posty
    2.468

    Domyślnie

    Teraz OK.
    http://www.gifandgif.eu/animated_gif...%20%281%29.gif
    OSKAR (przepraszam, że czasem znikam na dłużej)

  19. #79

    Domyślnie

    Witam,

    jakie dokumenty musze przekazać geodecie aby wykonał mapkę do celów projektowych ?

    Pozdrawiam
    MK

  20. #80

    Domyślnie

    Cytat Napisał rencia
    Cytat Napisał broker
    Czy podczas postępowania dotyczącego podziału działki, zawiadamia się o tym fakcie sąsiadów?
    Obowiązkowo!
    Sąsiad złożył wniosek o wydanie warunków zabudowy dla swojej działki i zdziwiło mnie to, że nr działki jest inny niż na mapce jaką posiadam. Po zapoznaniu się z dokumentami w urzędzie gminy okazało się, że kilka miesięcy wcześniej sąsiad dokonał podziału działki, a ja w ogóle nie zostałem o tym poinformowany

Strona 4 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony