dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 34
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 670
  1. #101
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    rencia
    Tyle porad , a na kawę nie ma kto zaprosić .

    No to ja zapraszam.


    Fajnie,że Jesteś.

  2. #102
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie




    Dzięki wielkie!

    Oczywiście stawiam ciacho!
    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  3. #103
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie



    A na winko zaprzaszam po pracy!
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  4. #104
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Bardzo dziekuję.

  5. #105

    Domyślnie

    Rencia, właśnie chodziło mi o Twoją radę jako geodety w jaki sposób mam to udowodnić.
    Czy mam zatrudnić geodetę, który na mapie w skali 1:10 000 naniesie przebieg trasy przez siebie ustalony w celu porównania z trasą ZE.
    Oprócz tego dodatkowo przebieg trasy "ZE" naniesie na mapę w skali 1:1000 ( w takiej skali geodeta naniósł aktualny przebieg linii na mapie), żeby porównać przebieg tych tras .
    Mój geodeta wyszedł z założenia (nie wiem czy słusznego), że przeniesienie trasy linii z mapy w jednej skali na inną jest czynnością automatyczną, nie wymagającą wiedzy z zakresu geodezji i może to zrobić każdy.
    A jakie jest Twoje zdanie?
    W jaki sposób przystąpiłby do tego geodeta?

  6. #106
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    daszum


    Twój geodeta ma rację - nie potrzeba wiedzy geodezyjnej żeby przeniść przebieg trasy ze skali 1:1000 na 1:10000 czy na odwrót.
    Oczywistą żeczą jest fakt że mapa w skali 1:1000 jest dużo bardziej dokładna.
    Niech właśnie ZE naniesie ten przebieg na mapę w skali 1:1000.
    Uważam że nie ma potrzeby kolejny raz zatrudniać do tego celu geodety.

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  7. #107

    Domyślnie

    Dziękuję Ci bardzo, właśnie o taką informację mi chodziło.

  8. #108

    Domyślnie Re: PORADY GEODEZYJNE (Wznowienie granic i zmiana MPZP)

    Witam,
    poradzona mi, żebym skierował te pytania http://forum.muratordom.pl/wznowieni...zp,t172446.htm tutaj

    Z góry dziękuję za pomoc

  9. #109
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    " Witajcie,
    chciałbym zasięgnąć Waszej opinii w sprawie usługi geodezyjnej. Wpierw naświetlenie sytuacji: działka ok. 1500 m (tyle wpisane w księdze wieczystej) z domem i budynkami gospodarczymi. Z 2 stron graniczy z sąsiadami, z 3 z drogą publiczną, po 4 stronie jest droga prywatna - faktycznie należąca do tej działki, ale o tym za chwile. Działka jest ogrodzona ze wszytkich stron i zamieszkana. Jako, że jest ona przedmiotem spadku, ale też dla uporządkowania wiedzy, chcielibysmy ostatecznie potwierdzic przebieg jej granic, poniewaz:
    a - z jednej strony sasiad dostawil sie do plotu, granica teoretycznie przebiega 0,5m za plotem
    b - z drugiej inny sasiad postawil plot ok 1m na naszej dzialce - przez lata to nie przeszkadzalo, bo plot i tak jest tuz za budynkami gospodarczymi, wiec ten teren nie byl uzywany
    c - droga prywatna - nalezy teoretycznie do nas, ale w MPZP pojawil sie zapis o przeksztalceniu tej drogi z 1,5m na 6m!!!!
    d - droga publiczna ma byc poszerzona do 10m obicinajac dzialke z o kilka metrow i wchodzac na dom!!!! To tez projekt z MPZP.

    I teraz pytania:
    1 - jaka usluge geodezyjna zamowic - okazanie granic, wyznaczenie granic, inna? Wstepnie jeden geodeta juz ponoc sie orientowal w skladnicy map i odnalazl tylko 2 punkty graniczne. Zatem co dalej?
    2 - czy do uslugi z pkt1 potrzebny jest geodeta uprawniony i czy kazdy geodeta wymierzy te granice tak samo?
    3 - co bedzie efektem jego pracy i co mozna z tym zrobi - tzn. jezeli granice beda przebiegac inaczej niz obecnie zaznaczone w MPZP?
    4 - co z sasiadami - czy na mocy zasiedzenia (plot ustawiony juz ponad 25 lat temu) moga oni domagac sie zostawienia plotu w obecnym miejsu? Dodam, ze w 1 przypadku za plotem jest las, a wlasciciele odwiedzaja swoja dzialke raz na rok, a w przypadku 2 sasiada - nic tam nie rosnie, nie uprawia, choc ma dom bardzo blisko plotu (ok 3 m od plotu).
    5 - co z droga prywatna - mozna ja zagrodzic, zwezic, skoro widnieje w MPZP jako przeznaczona do poszerzenia? Dodam, ze nie jest do droga potrzebna do dojazdu do zadnej posesji, bo kazda ma dostep z innej strony.
    6 - co w ogole mozna zrobic z MPZP, skoro zaklada az takie ograniczenie powierzchni dzialki? Czy mozna wystapic o jego zmiane? Jakie szanse.
    7 - jak rozumiem, skoro w MPZP sa projektowane takie drogi, to ewentualna rozbudowa domu jest ograniczona tym planem, a nie stanem faktycznym - tzn. pozwolenie na budowe mozemy uzyskac jedynie ograniczone o odpowiednia odleglosc od planowanej drogi, a nie obecnej?

    wielkie dzieki za pomoc
    Tomek ................................"



    Moja odpowiedź:


    ad1: Zamówić wznowienie punktów granicznych.
    ad2: Tak musi to zrobić geodeta uprawniony i każdy geodeta powinien zmierzyć tak samo bo korzysta z tych samych danych, które udostępnia Ośrodek Geodezyjny w gminie.
    ad3: efektem pracy geodety jest mapa z wznowienia znaków granicznych i owszem granice napewno będą się różnić od tych w MPZP bo MPZP jak sama nazwa mówi Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego - znaczy to tyle że gmina zakłady że droga zostanie poszerzona .
    ad:4 Co do sąsiadów to uważam , że trzeba ich wybadać - tzn jakie mają do tej sprawy podejście - przepisy KC natomiast mówią: Art. 172. Posiadacz nieruchomości nie będący jej właścicielem nabywa własność, jeżeli posiada nieruchomość nieprzerwanie od lat dwudziestu jako posiadacz samoistny, chyba że uzyskał posiadanie w złej wierze (zasiedzenie).
    § 2. Po upływie lat trzydziestu posiadacz nieruchomości nabywa jej własność, choćby uzyskał posiadanie w złej wierze.
    ad5: Czy ta droga prywatna jest odrębną działką i ma odrębną KW , w której wlaścicielem taj działki jest osoba prywatna?
    ad6: W planie można wprowadzać zmiany średnio co 5 lat, czemu nie interwniowaliście kiedy plan był wyłożony do publicznego wglądu - właśnie wtedy należy pisać sprzeciw itd...... Na dzień dzisiejszy poszłabym do wydziału architektury i tam z Paniami urzędniczkami pogadała i zastanowiła się co z tym fantem zrobić.
    ad7: Teoretycznie tak - ale to co pisałam w pkt 6 - swoje kroki skierowałabym do architektury i grzecznie pogadałabym z urzędnikami jak tą sprawę ugryźć co dalej zrobić . Generalnie każdy urząd w Polsce ma swoje własne interpretacje przepisów i różnie podchodzi do różnych spraw.


    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  10. #110

    Domyślnie

    Dzieki wielki,

    ad.4 - z drugiej strony, zeby byc posiadaczem samoistnym trzeba ten teren uzytkowac - czy jak ktos po prostu ma plot dalej, ale nic na tym terenie nie robi to chyba juz takim posiadaczem nie jest?
    ad.5 - droga prywatna nalezy do tej dzialki - tzn. do niedawna nie bylo jej nawet na mapach, pojawila sie kilka lat temu. Co wiecej - pod ta droga bez naszej wiedzy zostal puszczony gaz. Co mozemy z tym fantem zrobic? Powinnismy chyba otrzymywac od gazowni jakis czynsz dzierzawny? Czy mozna droge zagrodzic, skoro jest juz na planie?
    Ad.6 - oj pisalismy sprzeciw - praktycznie wszyscy mieszkancy dzialek lezacych przy obu drogach, mysle, ze podpisow moglobyc i kilkadziesiat. Ale co z tego skoro plan jest z sierpnia 2005 i nadal obowiazuje. Podobno skala protestu byla na tyle duza, ze odeszli od tego pomyslu, ale jak to sprawdzic? Na nowy plan chyba nie czekac z zalozonymi rekami tylo cos zadzialac? W wydziale architektury?

    Tomek

  11. #111

    Domyślnie

    Witam
    Ponieważ jestem laikiem w zakresie PB mam kilka pytań :
    Jestem właścicielem 2 działek sąsiadujących ze sobą (nie scalonych). Jedna ma 301 m2 a druga 297m2. N tej mniejszej chcę postawic wiatę z szopą narzędziową wszystko z drewna nakryte blachą w sumie 25m2.
    Pytanie: jeżeli przepis mówi, że na każde 500m2 może byc 25m2 takiej wiaty to jak ja mam 297m2 to muszę postawic odpowiednio mniejszą wiatę czy taką o jakiej mówią przepisy czyli te nieszczęsne 25m2?
    Drugie pytanie to jeżeli szopa narzędziowa drewniana postawiona jest na tzw "ławie" nie przyczepiona na stałe do tej ławy to czy jest "nietrwale związana z gruntem"?

    Z góry dzięki za pomoc.

  12. #112
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał kosse
    Dzieki wielki,

    ad.4 - z drugiej strony, zeby byc posiadaczem samoistnym trzeba ten teren uzytkowac - czy jak ktos po prostu ma plot dalej, ale nic na tym terenie nie robi to chyba juz takim posiadaczem nie jest?
    ad.5 - droga prywatna nalezy do tej dzialki - tzn. do niedawna nie bylo jej nawet na mapach, pojawila sie kilka lat temu. Co wiecej - pod ta droga bez naszej wiedzy zostal puszczony gaz. Co mozemy z tym fantem zrobic? Powinnismy chyba otrzymywac od gazowni jakis czynsz dzierzawny? Czy mozna droge zagrodzic, skoro jest juz na planie?
    Ad.6 - oj pisalismy sprzeciw - praktycznie wszyscy mieszkancy dzialek lezacych przy obu drogach, mysle, ze podpisow moglobyc i kilkadziesiat. Ale co z tego skoro plan jest z sierpnia 2005 i nadal obowiazuje. Podobno skala protestu byla na tyle duza, ze odeszli od tego pomyslu, ale jak to sprawdzic? Na nowy plan chyba nie czekac z zalozonymi rekami tylo cos zadzialac? W wydziale architektury?

    Tomek

    ad4: Dlatego właśnie pisałam że należałoby zrobić wznowienie granic.
    Przy takiej czynności zawiadamiani są sąsiedzi - jeśli przyjdą na okazanie granic i podpiszą protokół to też będą wiedzieć że postawili płot na waszej działce i możecie wtedy domagać się przestawienia go, jeśli nie przyjdą i nie podpiszą protokołu nie wstrzymuje to czynności geodety i okazuje granicę tak jak wynika to z wszelkich dostępnych danych. Na koniec tej czynności geodeta ma obowiązek wkopać betonowe graniczniki i oczywiście dać wam mapę z wznowienia znakow granicznych.
    ad5: Droga na mapach nie powinna się pojawić od tak sobie. Nie była oddzielną działką i nagle się pojawiła ? Czegoś tu nie rozumię.
    Mogłaby się pojawić gdyby gmina wywłaszczyła ten kawałek działki. Pytanie czy faktycznie w ewidencji gruntów jest teraz nagle oddzielną działką czy tylko w MPZP.Tu należałoby porozumiec się z miejscowym geodetą żeby tę kwestię wyjaśnił . Poza tym jeśli zlecicie mu wznowienia granic to ta kwestia i tak wyjdzie.
    ad6: No to protesty były rozumię że na piśmie i co gmina nic nie odpisała?
    Przecież gmina ma obowiązek na pismo odpowiedzieć pismem.
    Jeśli plan wszedł w 2005 roku to właśnie w 2010 czyli za chwilę będzie można wprowadzić zmiany w tym planie ( w cale gmina nie musi sporządzać nowego).

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  13. #113
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał gzregorzk
    Witam
    Ponieważ jestem laikiem w zakresie PB mam kilka pytań :
    Jestem właścicielem 2 działek sąsiadujących ze sobą (nie scalonych). Jedna ma 301 m2 a druga 297m2. N tej mniejszej chcę postawic wiatę z szopą narzędziową wszystko z drewna nakryte blachą w sumie 25m2.
    Pytanie: jeżeli przepis mówi, że na każde 500m2 może byc 25m2 takiej wiaty to jak ja mam 297m2 to muszę postawic odpowiednio mniejszą wiatę czy taką o jakiej mówią przepisy czyli te nieszczęsne 25m2?
    Drugie pytanie to jeżeli szopa narzędziowa drewniana postawiona jest na tzw "ławie" nie przyczepiona na stałe do tej ławy to czy jest "nietrwale związana z gruntem"?

    Z góry dzięki za pomoc.
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2) wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2;


    Chyba o powyższy przepis Ci chodziło. Myślę że należy rozumieć go dosłownie .
    Co do drugiej kwesti ......."jeżeli szopa narzędziowa drewniana postawiona jest na tzw "ławie" nie przyczepiona na stałe do tej ławy" - hm! to po co ta ława? - Budynek. Pojęcie „budynek” zdefiniowano w art. 3 pkt 2 ustawy z 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (j.t. Dz.U. z 2003 r. Nr 207, poz. 2016 ze zm.). Na podstawie tej definicji przez pojęcie budynku należy rozumieć taki obiekt budowlany, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach. Pojęcie „trwałe związanie z gruntem“ oznacza zarówno posiadanie przez obiekt budowlany fundamentów, które są usytuowane poniżej poziomu terenu (wkopane w grunt), jak i trwałego związania fundamentów z obiektem budowlanym.
    I drugi pojęcie geodezyjne - z klasyfikacji budynków:
    " za szczególny rodzaj budynku uważa się wiatę, która stanowi pomieszczenie naziemne, nie obudowane ścianami ze wszystkich stron lub nawet wogóle ścian pozbawione."


    W świetle powołanych przepisów - nie możesz u siebie postawić tej szopy narzędziowej. Moja rada postaw chtkę Puchatka! - czyli coś absolutnie nie związanego trwale z gruntem .


    Z uwagi na moją pomyłkę (wyłapaną przez Zbigniew100) anuluję powyższą radę - przepraszam!
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  14. #114
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Zbigniew100
    Zarejestrowany
    Jun 2009
    Posty
    5.440
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    6

    Domyślnie

    Cytat Napisał rencia
    Art. 29. 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    2) wolno stojących budynków gospodarczych, wiat i altan o powierzchni zabudowy do 10 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów nie może przekraczać jeden na każde 500 m2 powierzchni działki, a powierzchnia działki nie może być mniejsza niż 500 m2;
    Niestety rencia to są stare przepisy, nowe to;

    Art. 29. [Zwolnienia od uzyskania pozwolenia] 1. Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
    1) obiektów gospodarczych związanych z produkcją rolną i uzupełniających zabudowę zagrodową w ramach istniejącej działki siedliskowej:
    a) parterowych budynków gospodarczych o powierzchni zabudowy do 35 m2, przy rozpiętości konstrukcji nie większej niż 4,80 m,
    b) płyt do składowania obornika,
    c) szczelnych zbiorników na gnojówkę lub gnojowicę o pojemności do 25 m3,
    d) naziemnych silosów na materiały sypkie o pojemności do 30 m3 i wysokości nie większej niż 4,50 m,
    e) suszarni kontenerowych o powierzchni zabudowy do 21 m2;
    2) wolno stojących parterowych budynków gospodarczych, wiat i altan oraz przydomowych oranżerii (ogrodów zimowych) o powierzchni zabudowy do 25 m2, przy czym łączna liczba tych obiektów na działce nie może przekraczać dwóch na każde 500 m2 powierzchni działki;
    3) indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę;
    4) altan i obiektów gospodarczych na działkach w rodzinnych ogrodach działkowych o powierzchni zabudowy do 25 m2 w miastach i do 35 m2 poza granicami miast oraz wysokości do 5 m przy dachach stromych i do 4 m przy dachach płaskich;
    Nie ma minimalnej powierzchni działki, czyli spokojnie można postawić budynek gospodarczy, nawet na fundamentach o powierzchni do 25 m2

    Pozdrawiam

  15. #115
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    No to przepraszam za pomyłkę!

    Zbigniew100 dobrze że jesteś i mnie kontrolujesz.

    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  16. #116

    Domyślnie

    witam proszę o poradę.
    Jestem na etapie przygotowywania dokumentów do odbioru.Mój dom wraz z drogą prywatną i urządzeniami technicznymi jest wybudowany na działce o powierzchni 0.21arów.Wg pomiarów geodety całośc zabudowy przekracza 5 arów wyłączonych z produkcji rolnej. Za resztę nadwyżki jestem zmuszony dokonac stosownej opłaty. Słyszałem dwie opinie że można uniknąc tych dodatkowych kosztów nabywając 1.01 ha przeliczeniowy i jednocześnie stając się z tego tytułu rolnikiem. Druga wersja to taka, ze muszę posiadac gospodarstwo rolne o wielkości średniej z danej gminy na której znajduje się wybudowany dom. Proszę o opinię i podanie odpowiednich aktów prawnych. Aha projekt zagospodarowania działki został zatwierdzony przez starostwo i wg wyliczeń powierzchnia zabudowy zwolnionej z produkcji rolnej była wystarczająca, a teraz wg kierownika geodezji jest o wiele więcej.

  17. #117

    Domyślnie

    Jeszcze raz dzięki Rencia za pomoc. Tak apropo to "ławę" pod szopę wylałem żeby nie stała na "gołej" ziemi. Tak dokładnie to nie szopa a "chatka puchatka" z OBI tylko, że jej nie zgłaszałem i mam nadzieje, że mnie nie pociągnie do odpowiedzialności jakiś upierdliwy urzędnik.
    Dziękuję zbigniew100 za przytoczone przepisy.
    Mam jeszcze jeden dylemat. Mój dom stoi w granicy z działką sąsiada i styka się ścianą z jego budynkiem mieszkalnym rogami. chcę do swojego domu dobudowac małe pomieszczenie gospodarcze na różne "graty" o pow około 8m2 przylegające do budynku sąsiada "plecami"
    Już wiem, że muszę zgłosic fakt-zamiar wykonania ale czy muszę miec projekt architektoniczny na taką dobudówkę??

  18. #118
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    tomek i ela


    Ustawa z dnia 3 lutego 1995r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. Nr 121 z 2004r. poz. 1266 – tekst jednolity.)

    USTAWA z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym Dz.U.2003 nr 80 poz.717

    Ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592

    I jeszcze taki artykuł z 2008 r.

    Inwestor zamierza wybudować siedlisko rolne na terenie oznaczonym w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego symbolem RO opisanym, jako tereny produkcji rolnej. Na terenach tych dopuszcza się m.in. lokalizację nowych siedlisk, które muszą być lokalizowane na działce rolnej o minimalnej powierzchni 5 ha dla siedlisk położonych w strefie chronionego krajobrazu lub 3 ha dla siedlisk położonych na pozostałych obszarach.
    Działka Inwestora zlokalizowana jest poza strefa chronionego krajobrazu, a jej powierzchnia przekracza 5 ha.
    Organ administracji architektoniczno - budowlanej żąda od Inwestora, aby złożył m.in. oświadczenie o osobistym prowadzeniu gospodarstwa rolnego. Inwestor mając stosowny areał zamierza dopiero wybudować siedlisko rolne.
    Czy żądanie dodatkowych dokumentów ma uzasadnienie w przepisach?


    Odpowiedź: Pojęcie "siedliska" nie posiada na gruncie przepisów obecnie obowiązujących definicji legalnej, a dopuszczalność i zasady jego lokalizowania i budowy określają najczęściej ustalenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. W świetle orzecznictwa dotyczącego wznoszenia obiektów budowlanych na gruntach rolnych wskazać można, iż pojęcie "siedliska" winno być wiązane z zapewnieniem odpowiednich warunków socjalno-bytowych osobom prowadzącym produkcję rolną. "Rolnikiem indywidualnym" w rozumieniu przepisów ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego z 2003 r. jest osoba fizyczna, będąca właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadząca osobiście gospodarstwo rolne, posiadająca kwalifikacje rolnicze, zamieszkała w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa.


    Uzasadnienie: Obowiązujące przepisy polskiego systemu prawa nie zawierają definicji legalnej "siedliska", a pojęcie to znajduje swoje doprecyzowanie przede wszystkim w ustaleniach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, uchwalanych na podstawie ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, z późn. zm.). Rygor prawny budowy siedlisk wiązany jest z przepisami dotyczącymi gospodarstwa rolnych oraz zabudowy zagrodowej. Do obowiązujących aktów prawnych w tej materii należą przede wszystkim: ww. ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, ustawa z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego (Dz. U. Nr 64, poz. 592) oraz ustawa z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2004 r. Nr 121, poz. 1266, z późn. zm.).

    Zgodnie z poglądem wypracowanym przez orzecznictwo budowa siedliska pozostaje w związku przyczynowo-skutkowym z zapewnieniem odpowiednich warunków socjalno-bytowych osobom prowadzącym produkcję rolną (tak: wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego - Ośrodek Zamiejscowy w Krakowie z dnia 3 grudnia 1981 r. sygn. SA/Kr 296/81, (opubl. ONSA 1981/2 poz. 120)). Podkreślić także należy, że aktualnym pozostaje nadal pod rządami obowiązujących przepisów pogląd prawny, wedle którego "zamierzenie budowy obiektów budowlanych służących produkcji rolniczej na terenie, którego przeznaczenie w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego zostało ustalone jako grunty rolne, nie jest sprzeczne z tym planem w rozumieniu art. 43 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. o zagospodarowaniu przestrzennym w związku z art. 10 ust. 1 pkt 8 tej ustawy, jeżeli plan nie wprowadza zakazu takiej zabudowy terenu." (tak: Uchwała Składu Pięciu Sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 11 maja 1998 r. sygn. OPK 40/97 (opubl. ONSA 1998/4 poz. 111)).

    Praktyka wiązania "siedliska" z kwalifikacjami rolniczymi oraz uznawania ich za kryterium braku zmiany przeznaczenia gruntów rolnych na cele nierolnicze ma swoje źródło w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego, która ma na celu m.in. zapewnienie prowadzenia działalności rolniczej w gospodarstwach rolnych przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach. Zgodnie z art. 6 tego aktu za "rolnika indywidualnego" uważa się osobę fizyczną, będącą właścicielem lub dzierżawcą nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni użytków rolnych nieprzekraczającej 300 ha, prowadzącą osobiście gospodarstwo rolne, posiadającą kwalifikacje rolnicze, zamieszkałą w gminie, na obszarze której położona jest jedna z nieruchomości rolnych wchodzących w skład tego gospodarstwa. Uważa się, że osoba fizyczna osobiście prowadzi gospodarstwo rolne, jeżeli podejmuje wszelkie decyzje dotyczące prowadzenia działalności rolniczej w tym gospodarstwie. Uważa się, że osoba fizyczna posiada kwalifikacje rolnicze, jeżeli: 1) uzyskała wykształcenie rolnicze co najmniej zasadnicze lub wykształcenie średnie lub wyższe, lub 2) osobiście prowadziła gospodarstwo rolne lub pracowała w gospodarstwie rolnym przez okres co najmniej 5 lat.



    Po przytoczeniu powyższych przepisów uważam bez sensu na siłę stawać się rolnikiem!

    Co do feralnych 5 arów pow wyłączonej: pisalam już o tym wcześniej.
    Jeśli dostałeś już zaklauzulowane mapy z inwentaryzacji powykonawczej (do odbioru) to jest już po ptokach - masz powierzchnię wyłączoną pow. 5 arów i pewnie dostaniesz decyzję z urzędu gminy o opłatach za nadwyżkę. Nie wiem czy odwoływanie się od tej decyzji coś da - szczerze pisząc nie spotkałam się jeszcze z takim problemem. Zwykle wykonując taką inwentaryzację wyłączam z produkcji rolnej grunt zgodnie z załącznikiem graficznym do dec. o wyłączeniu. Fakt że geodeta mierzy całe zagospodarowanie działki i zgodnie z tym powinien wyłączyć grunt ale właśnie potem okazuje się że to wyłączenie przekracza powierzchnię 5 arów. Dzieje się tak dlatego że inwestor nie zdając sobie sprawy zagospodarowuje działkę budując chodniczki, duże rozległe podjazdy do garażu, chodniczkową obwódkę wokół domu itp ... i teoretycznie ten cały teren podlega wyłaczeniu.


    Jedyne co mogę wam napisać to - zgłębić powyższe przepisy i artykuł i zastanowić się co jest bardziej opłacalne.

    Jest jeszcze jedna opcja , o której też już pisalam (nie stety nie robiłam fizycznie czegoś takiego) - skantaktować się z geodetą i poprawić ten wyłaczony grunt do powierzchni do 5 arów przez czynność , która nazywa się aktualizacja użytku gruntowego.


    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  19. #119
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar rencia
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Skąd
    Z Królewskiego Miasta Krakowa na wioskę...
    Posty
    1.014
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    96

    Domyślnie

    Cytat Napisał gzregorzk
    Już wiem, że muszę zgłosic fakt-zamiar wykonania ale czy muszę miec projekt architektoniczny na taką dobudówkę??
    Tak
    Pozdrawiam
    ....bo marzenie się spełniło....
    PORADY GEODEZYJNE

  20. #120
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar daggulka
    Zarejestrowany
    May 2006
    Posty
    15.932
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    319

    Domyślnie

    Ponieważ wielu od renci pomoc w zakresie geodezji otrzymało - więc proszę o rewanż wszystkich czytaczy wątku o odwiedzenie ostatniej strony :

    http://forum.muratordom.pl/najlepsi-...ury,t39529.htm

    i pomoc w doborze tytułu dla renci
    kto szuka ..... ten znajdzie ......

Strona 6 z 34

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony