dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 3
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 45
  1. #1
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie Osiemnaste urodziny - ile pieniedzy dac?

    To pierwsza osiemnastka w rodzinie od dluzszego czasu (nowe pokolenie sie starzeje ) i mam pytanie:

    Meza bratanica (jedyny brat) i to na dodatek chrzesniaczka, czyli Pan Maz podwojnie zobowiazany
    Tesciowie mowia, ze minimum powinnismy dac 1tys PLN.

    Duzo mi sie wydaje.....ale ja jestem jeszcze z pokolenia, ktore dostawalo na osiemnastki sweter i zloty lancuszek, badz pierscionek z cyrkonia, wiec moze mam troche wypaczone zdanie na ten temat...

    Ile teraz jest w zwyczaju wkladac w koperte w takich okolocznosciach, by nie przesadzac, ale tez nie urazic?

    Az sie boje, co boje co bedzie z prezentem na slub...

    Pozdrowienia,

    Maja

  2. #2
    M@riusz_Radom
    Guest
    M@riusz_Radom

    Domyślnie

    Daj tyle na ile uważasz, że Was stać. I tyle

    I to należy realnie ocenić swoje możliwości finansowe na dany moment. Są miesiące, gdzie dałbym 5000 a są takie, gdzie zastanawiałbym się nad 500 PLN

  3. #3

    Domyślnie

    Kwestia zasobności portfela, ale 1 tys. PLN to - przynajmniej, jak dla mnie - trochę dużo.
    Pod koniec sierpnia byliśmy z mężem na osiemnastce u jego chrześniaka. Kupiliśmy zegarek za około 400 zł - był bardzo zadowlony (oczywiście chrześniak był zadowolony, a nie zegarek )
    W tym przypadku teściowa mówiła, że to drogi prezent, chociaż akurat tym się nie sugerowaliśmy.

  4. #4
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... FORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar agnieszkakusi
    Zarejestrowany
    Mar 2006
    Skąd
    Toruń
    Posty
    9.025
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    77

    Domyślnie

    1000 zł na osiemnastkę, a na ślub samochód
    Jak dla mnie góra 500 zł, ale każdy powinien patrzeć wg. swojego portfela

  5. #5
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie

    Wlasnie tu mam problem.....mieszkamy za granica od 11 lat i rodzina mysli, ze nam €€€ na drzewie rosnie... i my powinnismy byc w stanie dawac kase na prawo i lewo...

    Ogolnie 1000 PLN to 250 Euro - to nawet jak na tutejsze warunki to duzo kasy na prezent....tyle to sie tutaj daje najblizszej rodzinie jako prezent slubny ale nie urodzinowy....

    Weszlismy w etap wykonczeniwki na budowie i powiem szczerze..llicze kazda zlotowke...ale to nie o to chodzi....ogolnie wydaje mi sie, ze taka kasa to duzo...maz kuzynki zarabia 800 PLN na miesiac...a tutaj mam jakiejs pannicy dac do wydania lekka reka wiecej niz Jego miesieczny zarobek...

    Gdy tesciom powiedzialam, ze to troche duzo, to mi odpowiedzieli, ze sie nie znam - nie znam realiow - tyle sie teraz daje...
    ...czytajac Wasze podpowiedzi, to wydaje mi sie ze wlasnie jest to wykorzystywane przez nich...

  6. #6

    Domyślnie

    Moj brat 3 lata temu dostal kase na prawko a siostra w zeszlym roku laptopa. Nie sugerujcie sie tesciowa. Jesli uwazacie, ze lepszy bedzie inny prezent lub inna kwota to dajecie wg wlasnego uznania a tesciowa niech da 1000

  7. #7
    ELITA FORUM (min. 1000)
    mario1976

    Zarejestrowany
    Nov 2006
    Posty
    1.694
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    19

    Domyślnie Re: Osiemnaste urodziny - ile pieniedzy dac?

    Cytat Napisał mayadaski
    Ile teraz jest w zwyczaju wkladac w koperte w takich okolocznosciach, by nie przesadzac, ale tez nie urazic?
    Chyba nie ma takiego taryfikatora. Jedni będa wniebowzięci za życzenia z głębi serca i szczere spojrzenie w oczy, a inni się obrazą za kopertę z dwoma tysiakami.

    Dajcie ile uważacie i na ile Was stać....no i ostatnią rzeczą jaką bym zrobił to zasięganie porady u teściowej.
    pozdrawiam,
    M

  8. #8
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie Re: Osiemnaste urodziny - ile pieniedzy dac?

    Cytat Napisał mario1976

    Dajcie ile uważacie i na ile Was stać....no i ostatnią rzeczą jaką bym zrobił to zasięganie porady u teściowej.
    Kiedy babsztyl sam zadzwonil z dobra rada absolutnie nie pytany o opinie...


  9. #9
    ELITA FORUM (min. 1000) Avatar Dorfi
    Zarejestrowany
    Jul 2006
    Posty
    1.931
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    108

    Domyślnie

    To ja jestem widocznie z innej epoki. Jak ja miałam 18-tkę to nawet mi do głowy nie przyszło, żeby oczekiwać jakichkolwiek prezentów od chrzestnych. Jedyne czym się martwiłam to to, czy rodzice pozwolą mi zaprosić znajomych i sami gdzieś się wyniosą.
    I do teraz właśnie żyłam w błogiej nieświadomości, że tak jest dalej.
    A kilka miesięcy temu musiałam wyjść na niezłą "żyłę", bo mój chrześniak kończył 18-cie lat i nic nie dałam (inna sprawa, że na imprezę nie byłam zaproszona ). Ale nie doszły do mnie plotki na temat mojego skąpstwa
    Dzięki za otworzenie oczu.

    Hmm, a może dalej jest tak jak kiedyś było i tylko u Was są takie zwyczaje?

  10. #10
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar Nefer
    Zarejestrowany
    Dec 2005
    Posty
    35.721
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    2772

    Domyślnie

    Cytat Napisał mayadaski
    Wlasnie tu mam problem.....mieszkamy za granica od 11 lat i rodzina mysli, ze nam €€€ na drzewie rosnie... i my powinnismy byc w stanie dawac kase na prawo i lewo...

    Ogolnie 1000 PLN to 250 Euro - to nawet jak na tutejsze warunki to duzo kasy na prezent....tyle to sie tutaj daje najblizszej rodzinie jako prezent slubny ale nie urodzinowy....

    Weszlismy w etap wykonczeniwki na budowie i powiem szczerze..llicze kazda zlotowke...ale to nie o to chodzi....ogolnie wydaje mi sie, ze taka kasa to duzo...maz kuzynki zarabia 800 PLN na miesiac...a tutaj mam jakiejs pannicy dac do wydania lekka reka wiecej niz Jego miesieczny zarobek...

    Gdy tesciom powiedzialam, ze to troche duzo, to mi odpowiedzieli, ze sie nie znam - nie znam realiow - tyle sie teraz daje...
    ...czytajac Wasze podpowiedzi, to wydaje mi sie ze wlasnie jest to wykorzystywane przez nich...
    Nie wiem gdzie mieszka solenizant, ale poza dużymi miastami 1k to pensja.
    Ja myślę, że 500 to max.
    Dziennik
    Kołmentarze,
    Nalewki - nowe hobby
    Suma inteligencji na świecie jest stała, ale liczba ludności ciągle rośnie.

  11. #11

    Domyślnie

    Dajcie tyle,żeby na imprezie nie czuć się (w porównaniu z innymi obdarowującymi) gołodupcami -ale tez nie aż tyle,żeby na imprezie (i po niej) być gołodupcami.
    Jak się obrażą-kłopot z prezentem na ślub macie z bani
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  12. #12
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie

    Cytat Napisał Nefer
    Nie wiem gdzie mieszka solenizant, ale poza dużymi miastami 1k to pensja.
    Ja myślę, że 500 to max.
    Mala dziura Wlasnie dlatego pisalam, ze maz mojej kuzynki mniej zarabia, a meza rodzina i rodzina mojej Mamy to ta sama mala dziura...

    Dzieki

    Dorfi...wlasnie to mnie denerwuje, bo to zwyczaj nie u "nas" tylko meza rodzina taka finansowa.....ja chcialam jakas ladna bizuterie kupic..

    Izo...na impreze zadna nie idziemy - po prostu bedziemy na miejscu za dwa tygodnie, by wykonczeniowke dalej popchnac i takie instrukcje juz dostajemy...


    Dzieki wielkie...mam jeszcze wieksza motywacje, by dom szybko wykonczyc i sie odseparowac od tesciow....nawet jezeli jest to tylko pobyt wakacyjny...a jak widzicie dobra rada potrafia kazde wakacje zepsuc...

    Maja

  13. #13

    Domyślnie

    A gdyby tak zafundować przelot do Was w tę i z powrotem na parę dni z małym zwiedzankiem i pobytem?
    Wygenerować takie zaproszenie-karnet do wykorzystania w momencie odpowiednim dla obydwu stron?
    Cokolwiek się wydarzy-jutro i tak wzejdzie słońce!

  14. #14
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!NAJPOŻYTECZNIEJSZY FORUMOWICZ od ZAWSZEFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar malka
    Zarejestrowany
    Jul 2008
    Posty
    23.610
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    81

    Domyślnie

    Majeczka,ja Cię proszę Ty taka mądra dziewczyna jesteś, a dajesz się wkręcać w tysiak na osiemnastkę

    Kup tą biżuterię o której myślałaś i będzie git,oczywiście jeśli jest w guście chrześnicy, jeśli masz wątpliwości - to równowartośćw gotówce i też będzie dobrze

  15. #15
    Lider FORUM (min. 2800) OGRODNICZKA CZARODZIEJKA Avatar arcobaleno
    Zarejestrowany
    Dec 2004
    Posty
    4.024

    Domyślnie

    Chyba bym musiała na głowę upaść, zeby tysiaka na 18tkę dawać..
    Teściowa niech sobie te swoje dobre rady w buty wsadzi..

    Naprawdę - jeśli już kasa to max 5 stówek, ale raczej kupiłabym prezent - biżuteria dla dziewczyny to dobry pomysł o ile lubi i nosi, no i zależy jeszcze co lubi - warto się zainteresować.

    Nie lubię tego kasowego zamętu w zwiazku z jubileuszami, ślubami, komuniami itp i mimo, że na swoją sytuację fonansową nie narzekam, nie daję się wciągać w ten cyrk - sama też nie oczekuję tego typu prezentów - wręcz czułabym się niezręcznie gdyby ktoś przesadził z pułapem
    Domek Arcobaleno

    ...bo od marzeń wszystko się zaczyna...

    Dzień za Dniem..
    Zapraszam Do Mojej Pracowni

  16. #16
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie

    Ah...widzisz...juz tak sie teraz nakrecilam, ze najchetniej wcale bym nie leciala...
    Doslownie..giry z doopy powyrywam!!!


    Izo, ten przelot to nie wypali...meza bratanica byla juz u nas pare razy... i ze tak powiem, to nie jest juz atrakcja

    Ide jutro do sklepu

  17. #17
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar mayadaski
    Zarejestrowany
    Oct 2008
    Skąd
    Kaszuby Pôłnié - Zaborski Park Krajobrazowy
    Posty
    4.109

    Domyślnie

    Cytat Napisał arcobaleno
    Chyba bym musiała na głowę upaść, zeby tysiaka na 18tkę dawać..

    Nie lubię tego kasowego zamętu w zwiazku z jubileuszami, ślubami, komuniami itp i mimo, że na swoją sytuację fonansową nie narzekam, nie daję się wciągać w ten cyrk - sama też nie oczekuję tego typu prezentów - wręcz czułabym się niezręcznie gdyby ktoś przesadził z pułapem
    Podpisuje sie obiema rekami. Nic dodac nic ujac

  18. #18

    Domyślnie

    w zyciu nie dałabym tyle pieniędzy na 18-nastkę

    w ogóle pieniądze z takiej okazji nie są dobrym pomysłem - biżuteria, zegarek, czyli coś co bedzie pamiątką. Mozna wygrawerowac na blaszce srebrnej lub zwykłej parę słów i datę, a blaszkę przytwierdzić do pudełeczka z prezentem.
    Zapraszam na swój prywatny blog http://www.milemaison.blogspot.com/

  19. #19

    Domyślnie

    Bliski osiemnastolatek dostał od chrzestnej (dodam zasobnej) 600 zł, a od dużo mniej zasobnego chrzestnego 300 zl i koc. W obu przypadkach bylismy w szoku, że tak dużo. My planujemy za rok na slub męża chrzesniaka dac 1500zl i jakis pamiątkowy prezent i to, jak dla nas, bardzo duzo. Podkreślam, że jak dla nas, ale poneważ rodzice owego chrzesniaka duzo nam pomagają przy dziecku, to czujemy się zobowiązani w jakis sposob.

  20. #20

    Domyślnie

    ja też z pokolenia kiedy na 18 to raczej torcik czy ciacho babcia przywiozła i wsio (plus oczywiście błagania w myślach o to aby starzy pozwolili zrobić imprezę dla znajomych).
    Myślę, że po pierwsze kasa jako prezent dla młodej osoby jest "nie bardzo" a tym bardziej taka kasa.
    ja bym obstawała za prezentem i to do 500zł MAX bo się temu młodemu pokoleniu totalnie w d.upach poprzewraca. Po prostu pogadać z bratanicą co by chciała - kończy 18 lat to nie trzeba już jej robić "niespodzianek" żeby się cieszyła (chyba, że np. zbiera na coś droższego typu wycieczka czy może kurs na prawo jazdy to wtedy ewentualnie ta nieszczęsna kaska).

    ale generalnie ostatnie zwyczaje prezentowe i "wymagania tudzież oczekiwania" rodziny czy znajomych mnie dobijają - totalny cyrk, zastaw się a postaw się....to nie dla mnie.

Strona 1 z 3

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony