dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Pokaż wyniki od 1 do 8 z 8
  1. #1

    Domyślnie Kamień bazaltowy na podjeździe

    Zakupiłem stary kamień bazaltowy z drogi, jest nieregularnych kształtów(ale jak wygląda) tylko jedna powierzchnia jest w miarę płaska (wyślizgana) Kamień nie ma jednej wysokości. Chciałbym ułożyć podjazd pod dom, ale tylko pod koła samochodu. Dwa szerokie pasy z pasem zieleni po środku. Mam osobówkę, tylko dwa razy do roku wjeżdża ciężarowy z dostawą oleju.


    Jakiej szerokości powinny być pasy i jakie wokół klombu. (nie widziałem nigdy takiego rozwiązania prostej dojazdów-ki wchodzącej w klomb)
    Jaka podbudowa pod tą ciężarówkę. Czy wystarczy piach z cementem, czy jestem zmuszony dać tłuczeń.
    No i porada jak układać ten nierówny kamień. Czy na końcu też zagęszczarka.
    Co z fugami czy piach z cementem, czy piasek granitowy. ( Jak to będzie wyglądało z czarnym bazaltem)

    Może gdzieś widzieliście, może macie jakieś zdjęcia, podrzućcie.

  2. #2

    Domyślnie

    Takie pasy są słabe z natury. Ciężarówka może rozwalić brzegi nawet jak zrobisz na 20 cm gruzu/kamieni. A koło klombu już bankowo będzie kiszka. Lepiej zrób całościowo, albo daruj sobie i tylko wysyp to otoczakami 3-6 cm. 5cm na 20 cm tłucznia. Obejrzyj je na mojej www w cenniku i galerii. Pozdrawiam

  3. #3

    Domyślnie

    Cytat Napisał blechert.pl Zobacz post
    Takie pasy są słabe z natury. Ciężarówka może rozwalić brzegi nawet jak zrobisz na 20 cm gruzu/kamieni. A koło klombu już bankowo będzie kiszka. Lepiej zrób całościowo, albo daruj sobie i tylko wysyp to otoczakami 3-6 cm. 5cm na 20 cm tłucznia. Obejrzyj je na mojej www w cenniku i galerii. Pozdrawiam
    Myślisz, że nie ma na to sposobu, widziałem u ciebie na stronie kamień polny za fugowany betonem, to może ten bazalt też tak zrobić. To są dość duże kostki średnia ma 20x20x25, ale i są 15x20x35wys. Wyjaśnij dokładniej co masz na myśli "tylko wysyp to otoczakami 3-6 cm. 5cm na 20 cm tłucznia."

  4. #4

    Domyślnie

    20x20 to jest duży stabilny kamień. Tylko układanie w pasy powoduje, że brzegi przy dużym obciążeniu rozchodzą się na boki.
    A to co ja zaproponowałem to zrobić podbudowę gruz/kliniec 20cm a na to wysypać dla ozdoby 5 cm otoczaków. Ale Twój kamień jest dobry tylko chodzi o szerokość podjazdu.

  5. #5

    Domyślnie

    Dojazdowa droga miała mieć 3m szerokości natomiast wokół klombu 4m a klomb ma średnice 8m. Po wstępnym wyliczeni wyszło około 250m2. Nie mam tyle tego kamienia bazaltowego, poza tym jest on różnej wielkości, więc koszt ułożenia jest większy niż równej kostki. Stąd szukam innych rozwiązań i pomyślałem o zrobieniu tylko pasów. Myślę, że kamień nie rozjedzie się, jeśli skrajne kamienie będą solidnie osadzone. Może podzielcie się wiedzą jak to wykonać. Myślałem o pasach szer.80cm natomiast nie wiem jak rozwiązać szer, wokół klombu.

  6. #6

    Domyślnie

    Wracam do tematu kamienia na podjeździe. W załączony fotkach miejsce budowy podjazdu. Może znajdę z Waszej strony jeszcze podpowiedź jak wokół klombu wykonać podjazd, czy można również zrobić to w pasach, czy całą szerokością podjazdu.
    Załączone zdjęcia Załączone zdjęcia Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mur 2001.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	27,1 KB
ID:	146152   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mur3 006.jpg
Wyświetleń:	93
Rozmiar:	31,9 KB
ID:	146153   Kliknij obrazek, aby uzyskać większą wersję

Nazwa:	mur7.jpg
Wyświetleń:	103
Rozmiar:	40,9 KB
ID:	146154  

  7. #7

    Domyślnie

    Myślę, że kostka bazaltowa ułożona na podbudowie z gruntu/piasku stabilizowanego cementem ok. 20cm i podsypce cem.-piask. 1:4 gr. 4cm lub na kruszywie drobnym granitowym/bazaltowym w zupełności wystarczy jako nawierzchnia dla pojazdów osobowych, typowych średnich ciężarówek itp.
    Wysokość kostki (20cm) działa na twoją korzyść, gdyż będzie dobrze/głęboko, osadzona w konstrukcji, poza tym możesz zrobić (tanim kosztem) betonowy opór szerokości ok 10cm wzdłuż brzegowych kostek, co zabezpieczy krawędziowe nawierzchni przed "wykręcaniem". Ja na twoim miejscu kładłbym 2 pasy pod koła pojazdu, ale decyzja należy do ciebie.
    Dogęszczenie nawierzchni można wykonać ręcznie ubijakiem tzw. "babą" lub zagęszczarką płytową (bez gumy )- najczęściej spotykana metoda.
    Przy układaniu nawierzchni dobieraj kostki tak, aby szczeliny między nimi były jak najmniejsze, poza tym kieruj się zasadą, że spoiny w kolejnym rzędzie nie powinny nachodzić na spoiny rzędu poprzedniego, zwiększa to "sztywność" nawierzchni.
    Zasypka kruszywem bazaltowym lub kruszywem zmieszanym z cementem jest jak najbardziej prawidłowa.

  8. #8

    Domyślnie

    Dzięki za te podpowiedzi. jak możesz wyjaśnij mi dokładniej

    " Myślę, że kostka bazaltowa ułożona na podbudowie z gruntu/piasku stabilizowanego cementem ok. 20cm i podsypce cem.-piask. 1:4 gr. 4cm lub na kruszywie drobnym granitowym/bazaltowym"

    Grunt/piasku stabilizowany cementem- w jakich proporcjach?
    Co to jest tani opór i jak go wykonać?

    Też jestem za tym, aby zrobić dwa pasy tylko nie jestem pewien jak to będzie wyglądało wokół klombu, jakiej szerokości te pasy ?

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony