dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 1 z 8
Pokaż wyniki od 1 do 20 z 156
  1. #1
    Darek K.
    Guest
    Darek K.

    Domyślnie Gdzie ma być faza w gniazdku ?

    Cześć,
    mam pytanie:
    jak powinny być rozmieszczone faza, zero i uziemienie względem siebie w gniazdku z bolcem ? Czy jest to okreslone w jakiejś normie, czy jest to rzecz umowna (oczywiście poza uziemieniem, które podłączamy do bolca) ?

    pozdrawiam
    Darek

  2. #2

    Domyślnie

    Nie jest określone normą
    Większość gniazdek podwójnych ma symetryczne rozmieszczenie - a więc nie odpowiadało by normie, gdyby taka była (jedno gniazdko było by niezgodne z normą).
    W literaturze fachowej zaleca się : faza z lewej, neutralny z prawej, sworzeń uziemiający u góry.
    Usytuowanie sworznia uziemiającego u góry pozwala na włożenie wtyczki kątowej tak aby przewód odchodził w dół.
    W dawnym PRL-u produkowane były gniazda hermetyczne z klapką do których wtyczke kątową można było wsadzić tylko przewodem do góry, na co z kolei nie pozwalała klapka. Trzeba było wyłamać klapkę, co powodowało, że gniazdo przestawało być hermetyczne.

  3. #3
    Guest

    Domyślnie

    kiedyś znalazłem w necie jakiś poradnik czy zalecenie,

    - czarny przewód ( fazowy ) z lewej strony,
    - niebieski ( zero ) z prawej strony,

    tak zrobiłem u siebie,
    po włożeniu próbnika do gniazdka świecą prawe dziurki


    Cz.

  4. #4
    Guest

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    kiedyś znalazłem w necie jakiś poradnik czy zalecenie,

    - czarny przewód ( fazowy ) z lewej strony,
    - niebieski ( zero ) z prawej strony,

    tak zrobiłem u siebie,
    po włożeniu próbnika do gniazdka świecą prawe dziurki


    Cz.
    NIEEEEEEEEEEEEEE
    po włożeniu próbnika do gniazdka świecą lewe dziurki !!!

    Cz.

  5. #5

    Domyślnie

    Jezeli normay zadnej nie ma i tak warto aby u siebie w domu/mieszkaniu miec faze z jednakowej tej samej strony strony - przynajmniej ja tak u siebie zrobilem,

  6. #6
    Guest

    Domyślnie

    w praktyce - dla ostatecznego użytkownika nie ma to najmniejszego znaczenia .Ważne aby działało i było bezpieczne

  7. #7

    Domyślnie

    nie wiem czy wiecie ale wszystkie gniazdka winny mieć bolec ochronny (uziom) i faza winna być ustalona względem tego uziomu.
    jeśli popatrzycie na gniazdko i bolec ochronny jest u góry to faza winna być z prawej strony
    Przypatrzcie się na Wasze wtyczki do kompa jest to ściśle określone i w wielu krajach nawet w europie jest to wymóg normatywny.
    opinia jest jak du... każdy ma inną

  8. #8
    qwer
    Guest
    qwer

    Domyślnie

    Warto zachować odpowiedni sposób przyłączania (np. sprzęt komputerowy). Nie jest to jednak mozliwe przy gniazdach podwójnych. można jednak podłączyć tak instalację do gniazd podwójnych, że np. dolne gniazdo będzie podłączone prawidłowo. Jeżeli ktoś chce mieć wszystkie gniazda prawidłowo musi zamontować gniazda dwukrotne - chociaż słyszałem, że mają być produkowane podwójne nie odwracające połączeń. Przy podłączaniu pomiętajcie o oczkach.

  9. #9
    Guest

    Domyślnie

    jeśli popatrzycie na gniazdko i bolec ochronny jest u góry to faza winna być z prawej strony
    Przypatrzcie się na Wasze wtyczki do kompa jest to ściśle określone i w wielu krajach nawet w europie jest to wymóg normatywny.[/quote]

    No dobrze, ale jest jakas norma regulująca to ?

    Darek

  10. #10
    Gość forum
    Guest
    Gość forum

    Domyślnie

    Prawidłowe rozmieszczenie uziemienia i fazy w gniastkach jest bardzo ważne! Sam byłem świadkiem poważnego uszkodzenia dwóch współpracyjących urządzeń - spowodowanego dołączeniem ich do dwóch różnych gniazd zasilających z różnym usytuowaniem fazy i uziemienia. W tamtym przypadku różnica potencjałów pomiędzy obudową(masą) jednego i obudową(masą) drugiego urządzenia wynosiła 220V - a powinna wynosić 0V.

    Pozdrowienia

  11. #11

    Domyślnie

    Cytat Napisał Gość forum
    Prawidłowe rozmieszczenie uziemienia i fazy w gniastkach jest bardzo ważne! Sam byłem świadkiem poważnego uszkodzenia dwóch współpracyjących urządzeń - spowodowanego dołączeniem ich do dwóch różnych gniazd zasilających z różnym usytuowaniem fazy i uziemienia. W tamtym przypadku różnica potencjałów pomiędzy obudową(masą) jednego i obudową(masą) drugiego urządzenia wynosiła 220V - a powinna wynosić 0V.

    Pozdrowienia
    tak moglo byc w starych instalacjach bez rozdzielonego przewodu N i PE. W ukladach nowych jest to niedopuszczalne a poza tym taki uklad zostalby wylaczony przez wylacznik roznicowopradowy.

  12. #12

    Domyślnie

    Cytat Napisał qwer
    ... Przy podłączaniu pomiętajcie o oczkach.
    O jakich oczkach?

    Pozdr
    Zbig

  13. #13
    Karol N.
    Guest
    Karol N.

    Domyślnie

    Cytat Napisał januszek
    nie wiem czy wiecie ale wszystkie gniazdka winny mieć bolec ochronny (uziom) i faza winna być ustalona względem tego uziomu.
    jeśli popatrzycie na gniazdko i bolec ochronny jest u góry to faza winna być z prawej strony
    Przypatrzcie się na Wasze wtyczki do kompa jest to ściśle określone i w wielu krajach nawet w europie jest to wymóg normatywny.
    Chyba faza jednak po lewej. Tak podaje sie w literaturze fachowej.

    O ile gniazdka sa podlaczane najczesciej wg. "widzi mi sie" elektrykow to przewody konfekcjonowane (takie z nierozbieralna wtyczka) sa napewno wykonywane wg normy. Mozna by taki przewod przedzwonic: niebieska zyla - tuleja N, czarna lub brazowa L, PE wiadomo zolto zielony i na tej podstawie odpowiednio przyporzadkowac polozenie przewodow w gniazdku. Tylko niech nikt nie pisze, ze do pradu przemiennego to jest obojetne gdzie faza a zero. W koncu jak do bateri podlaczy sie z lewej zimna a z prawej ciepla wode to tez bedzie dzialac ale nie o to chyba chodzi.

    Karol N

  14. #14
    Guest

    Domyślnie

    Wiadomo, że we wszyskich gniazdkach w domu powinno byc tak samo, ale wrócę do pytania zasadniczego:

    Czy jest jakaś norma, przepis, rozporządzenie według którego rozmieszcza sie fazę, zero i uziemienie w gniazdku ??

    Darek

  15. #15

    Domyślnie

    Przekopałem internet i wychodzi na to, że z krajów posiadających wtyczkę pasującą do naszych gniazdek to tylko Francja i Belgia mają normę określającą z której strony ma być faza. Niestety nie znalazłem tej normy. W pozostałych krajach polaryzacja jest nieokreślona.

    Może ktoś kto zna francuski poszuka dalej. Stąd można wziąć pierwsze informacje do szukania: http://www.powercords.co.uk/standard.htm
    Slaw

  16. #16

    Domyślnie

    Znalazłem jeszcze w opisie polskiego UPS-a (strona 5), że faza ma być po lewej, ale bez uzasadnienia skąd to sie wzięło: http://www.fideltronik.com.pl/pl_pro...an/350_500.pdf
    Slaw

  17. #17

    Domyślnie

    Normy na podłączanie gniazda nie ma. Są tylko zalecenia. Podobnie jak z podłączaniem oprawki do żarówki - faza na srodek.
    Patrząc się na gniazdo po zamontowaniu powinno być:
    Bolec u góry.
    Faza z lewej.
    Neutralny z prawej.
    Jeżeli chodzi o oczka to myślę, że chodzi o oczka wywinięte z przewodu ażebu zwiększyć powierzchnię styku. Gniazdo się mniej grzeje - jest nie do zdarcia.
    pozdrawiam Marek.

  18. #18
    Karol N
    Guest
    Karol N

    Domyślnie

    Cytat Napisał Anonymous
    Wiadomo, że we wszyskich gniazdkach w domu powinno byc tak samo, ale wrócę do pytania zasadniczego:

    Czy jest jakaś norma, przepis, rozporządzenie według którego rozmieszcza sie fazę, zero i uziemienie w gniazdku ??

    Darek

    Zadaj to pytanie na forum ze strony www.ise.pl . Jest to strona elektrykow.

    Karol N

  19. #19

    Domyślnie

    Tak jak mówi aqwa. Potwierdzam na podstawie literatury.
    A bodaj byś tak dom budował !!!

  20. #20
    Guest

    Domyślnie

    PN-90 E-01242 (IEC-445)

Strona 1 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony