dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 6 z 8
Pokaż wyniki od 101 do 120 z 156
  1. #101

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Nie zastanawiają Cię sprzeczności w Twojej wypowiedzi ? W Belgii U fazowe to 115 V, ale w USA - 127 V
    Skąd te różnice?
    Dalej twierdzę, że napięcia pomiędzy L1-L2, L1-L3, L2-L3 są napięciami dwufazowymi, bo inaczej być nie może.
    [/FONT][/COLOR] Ręce opadają !
    Jakie jest napięcie, po podłączeniu przewodów, pomiędzy stopką a gwintem oprawki? Może w ten sposób dojdziemy do sedna.
    Te moje 115 to te same co twoje 127, pisze tak około,
    Napiecie miedzy L1 i L2 ja nazywam jako fazowe,

    Napiecie fazowe w układzie trojkata równa sie napieciu miedzyfazowemu.

    W oprawce między stopka a gwintem jest 230V, inaczej żarówki by nie zaswiecily

  2. #102

    Domyślnie

    Nie. Napięcie pomiędzy L1 i L2 jest napięciem międzyfazowym. Między dwoma fazami !
    Ale fakt - przy trójkącie napięcia międzyfazowe są równe napięciom fazowym (wartości).
    Dlatego ważny jest zapis 3 x 230 V lub 3 x 230/400 V i wszystko jasne.
    PS.
    Te moje 115 to te same co twoje 127, pisze tak około,
    Niestety, nie. Nie ma "tak około". Wstaw pierwiastek z 3, to zrozumiesz.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 15-05-2019 o 19:17
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  3. #103

    Domyślnie

    A co powiecie na temat trzeciego rodzaju sieci które spotkalem w Belgii,
    L1-L2 =230V, L2-L3 =230V, L1-L3 =230V, L1-PE = 115V, L2-PE=115V, L3-PE=0V

  4. #104

    Domyślnie

    I jak ta sieć się nazywa, proszę pana?
    Ale L3 - PE = 0 V oznacza zadziałanie zabezpieczenia/wyłączenia fazy L3 lub PE nie ma potencjału ziemi.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  5. #105

    Domyślnie

    PE ma potencjal ziemi 0V,
    A pomiar miedzy L3 a PE to 0V

  6. #106

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I jak ta sieć się nazywa, proszę pana?
    Ale L3 - PE = 0 V oznacza zadziałanie zabezpieczenia/wyłączenia fazy L3 lub PE nie ma potencjału ziemi.
    Ten uklad najbardziej przypomina mi IT ale tez nie do końca, tak jakby trafo w gwiazdę z wykorzystaniem L1, L2 i punktu zerowego jako L3

  7. #107

    Domyślnie

    Ten uklad najbardziej przypomina mi IT ale tez nie do końca, tak jakby trafo w gwiazdę z wykorzystaniem L1, L2 i punktu zerowego jako L3
    Punkt zerowy transformatora nie może być utożsamiany z L3
    Czytaj stronę 76 wskazanego poniżej opracowania.
    Pan doktor jest tutaj autorytetem :
    https://sep.com.pl/opracowania/Odpowiedzi%20na%20pytania%20INPE%20162%20163.pdf
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  8. #108

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Punkt zerowy transformatora nie może być utożsamiany z L3
    Czytaj stronę 76 wskazanego poniżej opracowania.
    Pan doktor jest tutaj autorytetem :
    https://sep.com.pl/opracowania/Odpowiedzi%20na%20pytania%20INPE%20162%20163.pdf

    Czyli wnioskuję, że to TT, bez L3, bo były tylko 3 żyły zasilające w tablicy,

  9. #109

    Domyślnie

    I wróciliśmy do punktu wyjścia, gdzie mamy tylko jedno międzyfazowe napięcie 230 V i przewód ochronny.
    To tak jak w Polsce, przy zasilaniu mieszkania tym samym napięciem 230 V i przewodach L-N-PE. Tylko że tutaj tylko jeden przewód ma potencjał różny od ziemi.
    U Ciebie - dwa przewody.
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  10. #110

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    I wróciliśmy do punktu wyjścia, gdzie mamy tylko jedno międzyfazowe napięcie 230 V i przewód ochronny.
    To tak jak w Polsce, przy zasilaniu mieszkania tym samym napięciem 230 V i przewodach L-N-PE. Tylko że tutaj tylko jeden przewód ma potencjał różny od ziemi.
    U Ciebie - dwa przewody.
    Tu było L1, L2, N i PE, więc 3 napiecia 230V, tak jak juz pisałem L1-L2 to 230, L1-N 230V i L2-N to tez 230, z tym ze na tym N to miernik tez pokazywal fazę, ale to chyba dlatego że sprawdzalem za licznikiem

  11. #111
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pgeelectro Zobacz post
    Tu było L1, L2, N i PE, więc 3 napiecia 230V, tak jak juz pisałem L1-L2 to 230, L1-N 230V i L2-N to tez 230, z tym ze na tym N to miernik tez pokazywal fazę, ale to chyba dlatego że sprawdzalem za licznikiem
    A jaki to miernik pokazał fazę na N?
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  12. #112

    Domyślnie

    Cytat Napisał Remiks Zobacz post
    A jaki to miernik pokazał fazę na N?
    fluke t90

  13. #113

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pgeelectro Zobacz post
    Tu było L1, L2, N i PE, więc 3 napiecia 230V, tak jak juz pisałem L1-L2 to 230, L1-N 230V i L2-N to tez 230, z tym ze na tym N to miernik tez pokazywal fazę, ale to chyba dlatego że sprawdzalem za licznikiem
    Głupieję. A jakie napięcie mogło być N - PE ?
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  14. #114

    Domyślnie

    Cytat Napisał elpapiotr Zobacz post
    Głupieję. A jakie napięcie mogło być N - PE ?
    Dokładnie nie pamietam, albo 115 miedzy N a PE albo 0V, wiem ze ta N byla inna jak N która jest w zwyklej sieci 3x400V+N

    Z tego co zauważyłem, to w chwili przerabiania sieci z 3x230V na 3x400V+N, korzystają chyba właśnie z tej sieci L1/L2 /N zanim skoncza przerabiac grzebienie w tablicach we wszystkich domach na danym osiedlu, jesli zostaje ten sam wlz
    A takze spotkalem budynki zasilone na stale taka siecią.

  15. #115

    Domyślnie

    Cytat Napisał Pgeelectro
    Dokładnie nie pamietam, albo 115 miedzy N a PE albo 0V, wiem ze ta N byla inna jak N która jest w zwyklej sieci 3x400V+N
    Dla mnie sprawa jest jasna - to nie mogło N, skoro ma/miało potencjał względem ziemi.
    Cytat Napisał Pgeelectro
    Z tego co zauważyłem, to w chwili przerabiania sieci z 3x230V na 3x400V+N, korzystają chyba właśnie z tej sieci L1/L2 /N
    I prawidłowo. Obecnie, po przeróbce L1 - N to 230 V, L2 - N również 230 V. 400 V dotyczy L1 - L2.
    Cytat Napisał Pgeelectro
    zanim skoncza przerabiac grzebienie w tablicach we wszystkich domach na danym osiedlu, jesli zostaje ten sam wlz
    O co tu chodzi z tymi grzebieniami ? Gdyby napisał o przedrutowaniu/przesznurowaniu rozdzielnicy, to zrozumiem.
    Ostatnio edytowane przez elpapiotr ; 15-05-2019 o 22:56
    Murarz i leśnik to nie rzemieślnik.
    A malarz to paprok, że o hydrauliku nie wspomnę.

  16. #116
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Nie sądzę by udało się tutaj wyjaśnić te zawiłaości zwłaszcza że mierzący nie do końca wie co mierzył a nawet jaki był odczyt no i psługiwał się narzędziem jakie miał. Elektrycy często mają problem z interpretacją pomiarów zwłaszcza przy awariach.
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  17. #117
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    Przecież przy awariach jest podstawowy problem:
    "Je.nie czy nie .ebnie, oto jest pytanie?"
    Ściególnie gdy w starej kamienicy upali się zero, światło zgaśnie a wszystko "kopie"
    Widziałem takie akcje wiele razy, chociem nie elektryk.

  18. #118
    Lider FORUM (min. 2800) Avatar Remiks
    Zarejestrowany
    Dec 2011
    Kod pocztowy
    58-560
    Posty
    4.686
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    16

    Domyślnie

    Cytat Napisał Bertha Zobacz post
    Przecież przy awariach jest podstawowy problem:
    "Je.nie czy nie .ebnie, oto jest pytanie?"
    Ściególnie gdy w starej kamienicy upali się zero, światło zgaśnie a wszystko "kopie"
    Widziałem takie akcje wiele razy, chociem nie elektryk.
    Tak ale w przypadku murarza elektryka To co widziałeś wiele razy w starych kamienicach to nic nadzwyczajnego, wystarczyło sobie te starocie rozrysować łącznie z zerowaniem w gniazdach i przerwą tam gdzie nastąpiła (najczęściej na szynie przy bezpiecznikach).
    Aby być mądrym, nie wystarczy mieć wiele ksiąg: osioł dźwigający na grzbiecie wiele książek nie jest przez to mądrzejszy.
    Mark Twain "Nigdy nie dyskutuj z idiotą! Najpierw sprowadzi Cię do swojego poziomu, a potem pokona doświadczeniem... "

  19. #119
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu...
    Bertha

    Zarejestrowany
    Nov 2015
    Skąd
    Dolny Śląsk
    Kod pocztowy
    58-000
    Posty
    6.281

    Domyślnie

    To jeszcze pół biedy... Gorzej jak upaliło sie z zalewanej mufie gdzieś w ziemi i trzeba było rozkopać ulicę. Kiedyś widziałem gotujący się kabel w plastiku (chyba OMY) zasilający bojler 50L czy 80L. Bojler miał własny bardzo dobry uziom, zero upaliło gdzieś przed budynkiem i cała kamienica wisiała na jednej uziemionej żyle kabelka 3 x 1,5 lub 2,5 kwadrat. Piątek po południu, odkurzacze, pralki, telewizory jeszcze lampowe (każdy 200W) plus kolory marki Rubin (każdy ponad 300W) . Coś zaśmierdziało, otwieram drzwi a w łazience siwy duszący dym, taki że wyciągniętej ręki nie było widać i coś skwierczy. Mieszkanie trochę znałem, sytuacja dała się opanować. Pogotowie energetyczne stanęło na wysokosci zadania.

  20. #120
    Banned
    kryzys

    Zarejestrowany
    Oct 2018
    Skąd
    K-K
    Kod pocztowy
    47-253
    Dzielnica
    Wieś
    Posty
    1.757

    Domyślnie

    Dodajcie do tego jeszcze sieci z izolowanym punktem zerowym takie jak na kopalniach węgla jest stosowane i temat pociągniecie do bożego narodzenia .. a temat ciekawy z punktu widzenia zabezpieczeń zwłaszcza ziemno-zwarciowych .

Strona 6 z 8

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony