dostępne w wersji mobilnej muratordom.pl na Facebooku muratordom.pl na Google+
Strona 11 z 29
Pokaż wyniki od 201 do 220 z 576

Temat: kompostownik

  1. #201
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Cytat Napisał glilka


    czy smierdzi z takiej skrzyni daleko?

    czy taki nawoz zastepuje taka dobra ziemie z worka (nie kwasna)?
    czy psy nie rozgrzebuja gnijacego?
    a jak pozniej wybierac od dolu kompost - ziemie?
    ad1) Stojąc metr od kompostnika - bezwonnie, wsadzając nos do środka- zapach mokrej , leśnej ściólki
    ad2) To naturalny nawóz + ziemia, czyli lepsze niż chemia + torf
    ad3) Jeśli nie wrzucasz tam mięsa - to psów nie interesuje kompost, ani dżdżownice
    ad4) podważyć 3 dolne deski i wyjąć je, tylko po co? kompost mieszny, " miekki ( ziemia, trawa, odpadki kuchenne)+rozdrobnione gałęzie, robią się tylko rok..

    JoShii ma rację, jak śmierdzi, to nie jest kompost tylko.... kiszonka ? )))

  2. #202

    Domyślnie

    Ja założyłem kompostownik ubiegłej wiosny. Wzorowałem się na deskach które po zmontowaniu tworzą kompostownik (był dostępny w OBI).
    Z tym, że deski zamówiłem porządniejsze i sam wszystko podocinałem.
    Idąc przykładem jednego z forumowiczów zrobiłem też z tych desek na wierz przykrywę, aby lepiej dociskać zawartość.
    Zawartość kompostownika to prawie wyłącznie trawa z trawnika, do którek dodawałem trochę ziemi i preparat z OBI (chyba) który miał pomóc w szybszym tworzeniu kompostu, a i czasem trochę wapna do wapnowania trawnika (dolomitowego)
    Miało to być szybko, ale teraz patrzę że wprawdzie zawartość się zmniejszyła, ale wcale to nie pachnie lasem czy mokrymi liśćmi.
    Jak tuz przed zimą to poruszyłem aby nieco napowietrzyć, to się rozszedł zapach, który pamiętam, jak w dzieciństwie odwiedzałem rodzinę na wsi i zbliżałem się do obory z krówkami.
    Chyba w związku z tym coś nie tak.
    Może Hanka coś doradzi.

  3. #203
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Słonko, mogę powtórzyć tylko to, co powyżej - zrobiła się kiszonka.
    Dobry kompost, to wymieszne rózne materiały, bo to one decydują o szybkości rozkładu i wartości odżywczej.
    Gdybyś lekko mieszał lub przesypywał trawę z ziemią - byłoby super.
    Dolomit/ wapno,( służyło raczej konserwacji zwłok, niż przyspieszaniu rozkładu- vide czasy wojenne - przepraszam, że tak dosadnie).
    Związki azotu, są pożywką dla bakterii rozkładających resztki roślinne, a grzyby i bakterie ( jak w lesie) - wolą środowisko kwaśne i wilgotne, z dużym dostępem tlenu! Bakterie tlenowe i organizmy żywe rozkładające kompost, pobierają tlen.Nawet dżdzownica nie przezyje w kiszonce
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Kompostowanie

    To co na rysunku, jest na brązowym tle- dzieje się w kompostniku ( powinno się dziać !!! w prawidłowo gromadzonych odpadach w kompostowniku)
    Zobacz tu:

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Cykl_azotowy
    Więc,Krzysiu albo:
    - trawa ciut podsuszona, by ją odwodnić, ziemia+ pocięte gałęzie jako napowietrzenie, albo przerzucanie kompostu, by go natlenić
    - dostęp tlenu także z góry, by nie dociskać na siłę, bo robi się prasowana, gnijąca kiszonka, a nie lekka próchnica
    - dolomit zostaw na grządki, a nie do kompostownika
    - użyj mocznika lub azofoski jako przyspieszacza kompostowania
    - im więcej różnych odpadów, tym większa wartośc odżywcza kompostu
    A recepta na dobry kompost ? Nie umiem jej podać.
    To tak jak z gospodyniami i pieczeniem ciasta - jedna skrupulatnie mierzy składniki miarką,i wyrabia przepisowe 15 minut, inna wrzuca składniki "na oko" i mięsi chwilę ; ważne by było dobrze - ciepło, wilgotno i duużo składników. Wtedy bedzie pychotka .

    I oby Wam rosło na domowym kompoście, jak na drożdżach !

  4. #204

    Domyślnie

    Wczoraj przystąpiłem do wymieszania mojego kompostownika. Było ciężko, bo trzeba było to porozdrabniać na mniejsze fragmenty. Fakt, że lepiej to wygląda niż jak sypałem ściętą trawę, ale ciągle to raczej kiszonka jak pisze Hanka niż zadatek na próchnicę.
    Teraz przynajmniej napowietrzyłem. Problem tylko, że przy tym poruszaniu mocno śmierdziało. Teraz jak okna pozamykane to nie tak źle, ale latem nie wyobrażam sobie. U nas działki małe i sąsiad ze swoim grilem niedaleko. Nie chciałbym mu stwarzać takiego swojskiego klimatu. Jak to mówią - nie czyń drugiemu co tobie nie miłe.
    Po godzinie od zakończenia mieszania poszedłem sprawdzić stan zapachowy i o dziwo okazało się że nic nie czuć, nawet wkładając niemalże nos do kompostownika.

  5. #205
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Śmierdział - amoniak ( zobacz na obrazku). Normalnie uchodzi on przez dziurki powstałe ze składowania róznych frakcji. Jeśli masz dostęp do trocin, liści, piachu, etc. to warto dorzucić to do kompostu, by trwale napowietrzyć.
    A jeśli wyjeżdżasz na wycieczkę, spróbuj wziąc z lasu woreczek/ reklamówkę ściółki próchnicznej i wsadzić to na doł pryzmy- bedzie stanowiło niejako "szczepionkę" startową.
    Poprostu nowa, pierwsza pryzma musi wytworzyć swoje bakterie i mikroorganizmy, dlatego kolejny kompost, jest już łatwiutki, bo na dole pryzmy zostawia się ciutkę starego kompostu= zaczynu
    Trzymam kciuki, uda Ci się Krzysiu zrobić dobry kompost

  6. #206

    Domyślnie

    czy jako galezie mozna wrzucic pocieta switeczna (pewnie juz sucha) choinke?
    Glilkos SAMOTNIKOS sweterkos de domo kobitos vel Jamelios&Ptysios mamitos

  7. #207
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Jasne ))

  8. #208

    Domyślnie

    A może nada się worek ziemi pod iglaki kupionej w sklepie ogrodniczym?

  9. #209
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!!
    Mirek_Lewandowski

    Zarejestrowany
    Feb 2006
    Posty
    6.787

    Domyślnie

    Nie nada...

  10. #210

    Domyślnie

    Cytat Napisał Mirek_Lewandowski
    Nie nada...

  11. #211
    Lider FORUM (min. 2800) NAJLEPSZY DORADCA NA TYM FORUM!!! Avatar hanka55
    Zarejestrowany
    Apr 2006
    Skąd
    pagóry
    Posty
    3.009

    Domyślnie

    Krzysiu, tu nie chodzi o strukturę podkładu, tylko o mikroorganizmy żyjące sobie w ściółce lesnej lub starym kompoście. Dlatego warto wrzucić jedno lub drugie, jako " starter" do nowego kompostownika.
    Ale, nie przejmuj się. Piewrwszy kompost też się sam zrobi, tylko troche dłużej będzie się rozkładał. Z moich doświadczeń - 2 lata jeśli sa rozdrobnione frakcje i 3 lata jeśli są całe, cienkie gałęzie.
    Potem, gdy już na dole kompostownika zostawisz trochę " starego złota" czyli starego kompostu i będziesz wrzucał nowe odpadki, to gotowy kompost wywalam na grządki po roku. Czego i Tobie, serdecznie życzę !
    Cieplutko - hanka

  12. #212

    Domyślnie

    Cytat Napisał Luśka
    ..... Podobno o około 30 % śmieci produkowanych w domu można w ten sposób ekologicznie spożytkować. ......
    ..... A i cena nie wydaje mi się wygórowana, biorąc pod uwagę koszt wywożenie śmieci.
    Nigdy tak o tym nie myślałem ... a jest to poprawne myślenie. I po to właśnie jest FORUM.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  13. #213

    Domyślnie

    Cytat Napisał hanka55
    Takie coś taniutkie znalazłam na allegro

    http://www.allegro.pl/item301187927_...a_allegro.html
    Takie same konstrukcje są w Praktikerze i pewnie też w innych. Może wygladają mniej solidnie, ale sa wstępnie impregnowane. za te same pieniadze bez kosztów transportu.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  14. #214

    Domyślnie

    Trawa jest ciężkim materiałem do kompostowania. Lepsze jest siano.

    Trawa skleja się i zaparza. Spróbuj wsadzić tam rękę ... dowiesz się dlaczego zadne zwierzątka nie chcą tego jeść.

    W środek kompostownika można postawić rulony gęstej siatki aby chociaz tak napowietrzyć pryzmę. Ale to już jest udziwnienie i lepiej prawidłowo budować pruyzmę nie tylko z trawy.
    Tomasz
    <NOTO>

    "Górnicy, funkcjonariusze UOP, ABW i CBA. Przechodzą na emerytury po 25-30 latach pracy i dostają dwa razy więcej niż inni.
    Jak wynika z raportu ZUS górnik dostaje prawie 3 tysiące. Mundurowi po ok. 2,9 tysiąca. Oni pracują średnio po 25 lat.
    Wynika z tego wszystkiego, że im kto krócej w Polsce pracuje – tym więcej dostaje. "

    http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=54419

  15. #215

    Domyślnie

    Ja mam kupiony w Lidlu za 100 PLN, plastik, 350 litrów. Zaczęliśmy kompostowanie od warstwy gałęzi, potem ziemi trochę, potem trawa. Dosypałam trochę granulatu z praktikera. Potem sypaliśmy głównie trawę. Jakoś się rozkłada. Dziwne bo jak mąż kiedyś sypnął skoszoną trawę pod płotem to po kilku dniach był potworny smród poczciwej gnojówki, za przeproszeniem. A w kompostowniku jakoś daje radę. Dodaję skorupki jaj, papier (szary, bez barwników, farby drukarskiej, jeśli mam takie odpadki), fusy kawy, herbaty, obierki jabłek, resztki owoców, ale unikam serów, resztek zup czy mięsa, wędlin. Nie wiem czy dawać resztki chleba, ale ostatnio zaczęłam, zobaczymy. Oczywiście niekwitnące chwasty też. Czasem trochę kory, w zimie to głównie resztki z kuchni i popiół z kominka - nie wiem czy dobrze? Proszę o radę
    Po 1,5 roku (może mniej) zauważyłam że spod pokrywki na dole (jest tam taka klapka) wysypał się fajny, lekki, zrobiony kompościk Czekam na wiosnę żeby posypać grządeczki nie mam tego dużo ale zawsze.
    Czy kompost sypać do wszystkiego czy są jakieś rośliny którym szczególnie się przyda?

  16. #216

    Domyślnie

    Witam

    Podciągam - bo nie bardzo wiem jak to w końcu jest z tymi nasionami chwastów. Kompostować czy nie? Gdzieś wyczytałm (chyba JoShi pisała), że jak wysoka temperatura w kompostowniku to i nasiona chwastów wypali. Jak "zmierzyć" tą temperaturę

    pozdrawiam
    zdolność opierania się pokusom jest miarą charakteru
    "Ostateczna walka rozegra się między złodziejami pamięci a okradanymi z niej narodami" - G.Herling-Grudziński

  17. #217
    OLIMP FORUM - oświecona góra rankingu... ŻĄDŁO FORUM Avatar JoShi
    Zarejestrowany
    Mar 2004
    Skąd
    mazowieckie
    Posty
    9.894
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    184

    Domyślnie

    Hi hi hi nie pamiętam, żebym to pisała, ale mam sklerozę, więc wszystko możliwe. Opowiem ci o moich doświadczeniach. Kompostowałam wszystko jak leci nasionami chwastów się nie przejmując. i kompost wyłożony na rabatki jest przebogaty w chwasty hi hi hi. Teraz się tym nie przejmuję bo rabatek niewiele więc nie mam dużo pielenia a chwasty zdążam wyrwać, lub wyciąć (na trawniku) nim wytworzą nasionka, więc w kompoście ich coraz mniej. inna sprawa, że wkoło kwietne łąki, więc nasiona i tak przylecą
    Na świecie nie ma innych zjawisk, poza zjawiskami fizycznymi...
    Dziennik na forum :: Dziennik ze zdjęciami :: blog

  18. #218
    REKORDZISTA FORUM (10 tysięcy postów!) GRYFNY KARLUSFORUMOWICZ WIELKI SERCEM Avatar jamles
    Zarejestrowany
    Nov 2002
    Posty
    18.833

    Domyślnie

    Mirek kiedyś pisał, że nasiona to i na Grenlandię dolecą,
    a skoro w przyrodzie nic nie ginie to do nas jakieś cudze też dolecą

  19. #219
    DOMOWNIK FORUM (min. 500) Avatar oleniek
    Zarejestrowany
    Oct 2004
    Posty
    921
    Wpisy w Dziennikach Budowy
    99

    Domyślnie Bakterie

    podciągam
    i przy okazji zadam pytanko
    :czy i gdzie można kupić jakieś "bakterie" do kompostownika? Ponoć przyspieszają rozkład? Ktoś stosował? Poleca

  20. #220

    Domyślnie

    zajrzyj tu:

    http://www.sadzonka.com/
    Kompost START

    kod: 5901828890871

    cena: 14.58 zł

    waga: 0.100 kg

    OPIS:
    Wysokiej jakości, całkowicie naturalny preparat biologiczny, przyspieszający proces kompostowania. Skutecznie skraca kompostowanie o ok.1/3 czasu, ujednolica masę kompostową i daje w efekcie dobrej jakości nawóz. Nowoczesna formuła preparatu w postaci proszku zapewnia bardziej skuteczne działanie i dłuższy okres ważności (24 miesiące) niż podobne produkty płynne. Produkt w 100% biodegradowalny, całkowicie bezpieczny dla ludzi, zwierząt, roślin i organizmów wodnych.

    SKŁAD:
    4 saszetki po 25 g.



    warto stosować przyspieszacze - eliminują smrodek . Wielokrotnie stosowałam i polecam - nie koniecznie ten preparat, ale w ogóle.
    Wieczność za nami, wieczność przed nami - a dla nas chwila (w domu) miedzy wiecznościami...

Strona 11 z 29

Tagi dla tego tematu

Zwiń / Rozwiń Uprawnienia

  • Nie możesz zakładać nowych tematów
  • Nie możesz pisać wiadomości
  • Nie możesz dodawać załączników
  • Nie możesz edytować swoich postów
  •  
  • BB Code jest aktywny(e)
  • Emotikonyaktywny(e)
  • [IMG] kod jest aktywny(e)
  • [VIDEO] code is aktywny(e)
  • HTML kod jest wyłączony